سئوی معنایی (Semantic SEO) چیست؟

سئوی معناگرایانه چه مزایایی دارد؟

23

در دهۀ گذشته موتورهای جست‌وجو به‌طور قابل توجهی تغییر کرده‌اند، به‌طوری‌که گوگل برای هر کلمۀ کلیدی‌ای که کاربر جست‌وجو می‌کند، تمام وب را اسکن می‌کند تا نتیجۀ سازگار با آن کلمه را به کاربر نشان دهد؛ اما این روزها گوگل به درک دقیق‌تری از معنای واقعی‌ای که پشت هر جست‌وجوی کاربر قرار دارد رسیده است؛ گوگل می‌تواند قصد کاربر و رفتار جست‌وجوی او را تفسیر کند و نتایج به‌مراتب دقیق‌تری را به او نشان می‌دهد. این رفتار گوگل به علم معناشناسی (Semantics) مرتبط است، جایی که در آن به زبان‌شناسی و پردازش زبان طبیعی (NPL) به همراه معنای زبان پرداخته می‌شود.

جست‌وجوی معنایی (Semantic Search) یعنی درک دقیق‌تر معنی اطلاعات مبتنی بر وب و همچنین سرچ کوئری‌ها با هدف نهایی پردازش زبان و اطلاعات، آن هم درست شبیه شکلی که انسان می‌تواند آن‌ها را پردازش کند. سئوی معنایی (Semantic SEO) که در راستای بهینه‌سازی جست‌وجوی معنایی است، موضوع این مطلب از وی‌پدیا است.

سئوی معنایی روند ایجاد معنی و ارتباط بیشتر در محتوای وب است، به‌طوری که برای آن وسعت و عمق ایجاد کند و به موتورهای جست‌وجو کمک کند تا محتوای شما را دقیق‌تر درک کنند. در ادامه به تعریف کامل‌تری از این نوع بهینه‌سازی و نحوۀ استفاده از آن می‌پردازیم.

سئوی معنایی چیست؟

سئوی معنایی اقدامی در جهت خلق محتوای پرمعنا‌تر و مرتبط‌تر دربارۀ موضوعات مختلف است. سئوی معنایی اقدامی فراتر از پاسخ به یک جست‌وجوی ساده است. این نوع سئو ارزش چیزی را که جست‌وجو می‌شود بررسی می‌کند. نکتۀ مهم آن است که این کار را با تمرکز بر معانی و موضوعات (به‌جای تمرکز بر کلمات کلیدی) انجام می‌دهد. این راه معناگرا اجزا، المان و تمام زیرموضوعات سایت شما را به یکدیگر متصل می‌کند تا ارزش، عمق و ارتباط بیشتری برای یک موضوع خاص ایجاد کند.

هدف سمانتیک سئو پاسخ دقیق‌تر به نیت کاربر است. اینکه به مغز اطلاعات یک موضوع جست‌وجوشده نفوذ شود، باعث می‌شود ارزش افزودۀ بیشتری برای کاربر تولید شود. با این کار اعتبار خود را برای موتورهای جست‌وجو به نمایش می‌گذارید.

یکی از راه‌هایی که می‌توان سئوی معنایی را پیاده‌سازی کرد، تولید راهنماهای جامع است که یک موضوع کلی را با جزئیات بررسی می‌کند و با پاسخ به سؤال اصلی مطرح‌شده در آن موضوع، سراغ پاسخ به دیگر سؤالات مرتبط با آن می‌رود و به این ترتیب به آن وسعت و عمق می‌بخشد؛ مانند موضوعی مثل راهنمای جامع تبلیغات ویدئویی. همچنین می‌توان محتواهایی به‌صورت سریالی منتشر کرد و آن‌ها را با لینک به هم متصل نمود.

چرا سئوی معنایی مهم است؟

موتورهای جست‌وجو هر روز بهتر از روز قبل زبان‌ها را درک می‌کنند و روزانه به میزان فهم انسان از زبان‌ها نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند. این روند رو به جلو به فناوری پردازش زبان طبیعی (Natural Language Processing) متکی است. این فناوری باعث می‌شود که رویکرد زبانی در سئو بیش از پیش مهم شود، به‌خصوص الان که گوگل در حال توسعۀ هرچه بیشتر الگوریتم‌های جست‌وجوی NLP مانند MUM است.

۴ مزیت سئوی معنایی

از‌آنجایی‌که گوگل در حال ارتقای درک معنایی خود از زبان‌های مختلف است، پیاده‌سازی سئوی معنایی بیش از همیشه اهمیت دارد. پیاده‌سازی استراتژی‌های سئوی معنایی مزایای مختلفی دارد، از کسب رتبۀ بهتر گرفته تا خلق اطلاعات ارزشمندتر برای کاربر. در ادامه به ۴ مزیت اصلی اشاره می‌کنیم:

۱) کسب رتبۀ بالاتر

مزیت واضح و بدیهی سئوی معنایی این است که سایت شما احتمالاً رتبۀ بالاتری نسبت به صفحاتی که ارتباط کمتری با کلمۀ کلیدی جست‌وجوشده دارند کسب می‌کند. الگوریتم‌های جست‌وجوی معنایی گوگل، میزان اعتبار سایت شما را برای تعیین کیفیتی که از سایت شما مشاهده و درک کرده‌اند اندازه‌گیری می‌کنند که این کار بر رتبه‌گیری سایت تأثیر می‌گذارد.

۲) کسب featured snippets

featured snippets قطعه‌های برجسته‌ای هستند که اخیراً با توجه به همین موضوع جست‌وجوی معنایی در صفحۀ نتایج به نمایش درمی‌آیند. گوگل برای استخراج این قطعۀ برجسته، از تحلیل معنایی برای شناسایی معنادار‌ترین و ارزشمندترین بخش محتوای آن صفحه استفاده می‌کند.

یعنی وقتی کسی جست‌وجو می‌کند «معنی سیس در اینستاگرام»، گوگل سراغ صفحات مختلف مرتبط با این موضوع می‌رود و در محتوای آن صفحات دنبال قسمتی می‌گردد که پاسخی صریح به این کوئری است. اگر این قسمت را پیدا کند، آن را قبل از همۀ نتایج، در ابتدای صفحه به نمایش می‌گذارد.

۳) افزایش اعتبار در حوزۀ فعالیت

با پوشش‌دادن محتواهای مرتبط با وسعت و عمق بیشتر، شما درواقع جایگاه خود را به‌عنوان یک صدای معتبر درزمینۀ فعالیتتان نه‌تنها برای گوگل، بلکه برای کاربران به نمایش می‌گذارید.

۴) خلق ارزش بیشتر برای کاربران

ما هرروزه بیشتر از قبل برای کسب اطلاعات به موتورهای جست‌وجو نیاز پیدا می‌کنیم. اگرچه همین که الان در ایران در حال مطالعۀ این مطلب هستید باید کلاه خود را بالا بیندازید؛ چون همۀ رسانه‌های اجتماعی بین‌المللی در حال حاضر مسدود هستند و بسیاری سراغ روش‌های باستانی مانند ارسال نامه، تلگراف، استفاده از دود، کبوتر نامه‌بر و… برای برقراری ارتباط در ایران رفته‌اند.

اما با یک نگاه جهانی که افقش محدود به ایرانِ محدود نیست، نمی‌توانیم نقش اساسی موتورهای جست‌وجو را نادیده بگیریم. به همین خاطر، استفادۀ هر روزۀ کاربران از آن‌ها، یعنی توقع آن‌ها این است که به‌سرعت به محتوایی که دلشان می‌خواهد دست پیدا کنند. پیاده‌سازی سمانتیک سئو بهترین راه برای رفع این نیاز کاربران است.

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.