لینک‌سازی داخلی چیست؟ صفر تا صد لینکسازی داخلی

5 مزیت لینک‌سازی داخلی

فایل صوتی بلاگ

 

لینک یکی از نیازهای اولیه قبل از رتبه‌گرفتن در گوگل است.

به عبارت دیگر، اگر لینکی نباشد اصلاً چیزی به نام رتبه‌گرفتن مطرح نخواهد بود؛ چون گوگل سایت شما را به‌وسیلۀ این لینک‌ها در سطح وب شناسایی می‌کند. این لینک‌ها لینک‌های داخلی هستند که محتواهای مختلف در سایت شما را به هم متصل می‌کنند و به گوگل دیدی کلی از ساختار سایتتان می‌دهند، به همین دلیل است که لینک‌سازی داخلی اهمیت پیدا می‌کند.

در ادامۀ این مطلب از وی‌پدیا دربارۀ اینکه لینک‌سازی داخلی چیست و انواع و مزایای آن صحبت می‌کنیم.

لینک‌سازی داخلی چیست؟

قبل از اینکه سراغ بررسی معنی لینک‌سازی داخلی برویم، بهتر است ابتدا یک تعریف ساده از لینک داخلی را بررسی کنیم.

یک لینک داخلی، هر لینکی در سایت شماست که یک صفحه را به صفحۀ دیگر متصل می‌کند.

هم کاربران و هم گوگل از لینک‌های داخلی برای پیداکردن محتوای شما استفاده می‌کنند. کاربران از این لینک‌ها برای گشت‌وگذار در سایت و پیداکردن محتوای دلخواهشان استفاده می‌کنند و موتورهای جست‌وجو هم اگر صفحه‌ای لینک نداشته باشد، نمی‌توانند آن را ببینند.

در پاسخ به این سؤال که لینک‌سازی داخلی چیست، باید گفت که منظور از لینک‌سازی داخلی (Internal Link Building)، روند هایپرلینک‌کردن متن، عکس و… به صفحات مختلف سایت است. به‌طور مثال، شما در لندینگ پیج صفحۀ محصول X وقتی به محصول Y اشاره می‌کنید، عبارت «محصول Y» را به صفحه‌اش در سایتتان لینک می‌دهید.

لینک‌های داخلی همچنین معماری سایت شما را تشکیل می‌دهند. اگر به سایت خود به چشم یک هرم نگاه کنید، صفحۀ اصلی سایت در رأس هرم در بالا قرار می‌گیرد و سایر لینک‌ها در زیر آن، به‌عبارتی سایت شما را می‌سازند. به‌طور ایدئال باید گفت که هر صفحه در سایت شما باید با حداقل ۳ کلیک یا کمتر در دسترس باشد.

لینک‌سازی داخلی یکی از اصول اولیۀ سئو است که به خزنده‌های گوگل یا دیگر موتورهای جست‌وجو کمک می‌کند تا بفهمند کدام صفحات سایت مهم هستند، کدام‌یک در اولویت بعدی قرار دارند و کدام صفحات در پایین‌ترین درجۀ اهمیت هستند.

لینک‌های داخلی به‌وسیلۀ دکمه‌ها، عکس‌های قابل کلیک، انکرتکست و… ساخته می‌شوند.

مزایای لینک‌سازی داخلی در سئو

اهمیت لینک‌سازی داخلی را از دو جهت می‌توان بررسی کرد. یک‌سری مزایای ابتدایی لینک‌سازی داخلی مستقیماً به بهبود تجربۀ کاربر برمی‌گردد؛ اما در ادامه، لینک‌سازی داخلی، همان‌طور که بالاتر به آن اشاره کردیم، در سئو تأثیرگذار است. در زیر به ۳+۴ مزیت لینک‌سازی داخلی اشاره می‌کنیم تا از اهمیت انجام این کار در هر دو حوزه آگاه شویم:

۱) تجربۀ کاربر بهبود پیدا می‌کند

اولین و شاید مهم‌ترین اهمیت اینترنال لینکینگ این است که سایتتان را به ‌جای بهتری برای کاربران تبدیل می‌کند. این موضوع به‌خصوص دربارۀ کاربرانی که برای اولین بار بدون هیچ دانشی از قبل وارد سایت شما می‌شوند اهمیت پیدا می‌کند. اینترنال لینکینگ ناوبری در سایت و پیداکردن چیزی را که دنبالش هستند آسان و سریع می‌کند و این اتفاق به تجربۀ کاربری مثبت منجر خواهد شد.

۲) کاربران را بیشتر در سایت نگه می‌دارد

لینک‌های داخلی احتمال اینکه کاربر سایت را ترک کند و به سایت دیگر یا به صفحۀ نتایج جست‌وجو برود تا چیزی را که دنبالش است پیدا کند، کم می‌کنند. این به معنای بازدید بیشتر و سشن‌های طولانی‌تر خواهد بود. همچنین، مدت‌زمان ماندن در صفحۀ طولانی‌تر، فرصت‌های بیشتری را برای تبدیل‌کردن کاربر برای شما ایجاد می‌کند. البته تا جایی که فراخوان به اقدام (CTA) به‌شکلی مناسب پیاده‌سازی و بهینه شده باشد.

همچنین، اگر یک کاربر از طرف گوگل به سایت شما بیاید و مدت‌زمان بیشتری در آن وقت بگذارد، این سیگنال به گوگل فرستاده می‌شود که کاربر توانسته محتوای دلخواهش را در این صفحه پیدا کند و این به معنای این است که آن صفحه باارزش است.

۳) با هدایت کاربر به صفحات دیگر، چیزهای بیشتری به او می‌آموزد

با لینک‌کردن محتوای مرتبط به هم، به کاربر کمک می‌کنید که اطلاعات بیشتری دربارۀ محصولات، خدمات و دیگر موضوعات مطرح‌شده در سایت کسب کند. لینک‌سازی داخلی عمیق در محتواهای باکیفیت سایت، همچنین تخصص شما را در حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید به رخ کاربر می‌کشاند.

۴) خزش و کشف صفحات جدید برای گوگل آسان میشود

همان‌طور که بالاتر هم به آن اشاره کردیم، ایدئال‌ترین حالت این است که کاربران از صفحۀ اصلی، به هر صفحه‌ای در سایت، با ۳ کلیک یا کمتر دسترسی پیدا کنند. اگر لینک داخلی‌ای در سایت شما نباشد، خزنده‌های گوگل که وظیفۀ کشف و ایندکس صفحات را دارند، نمی‌توانند آن صفحات را ببینند.

اطمینان حاصل کنید که آن صفحاتی که می‌خواهید در گوگل رتبه کسب کنند به‌سادگی توسط خزنده‌های موتورهای جست‌وجو در دسترس باشند تا درنهایت کشف و ایندکس شوند. این کار اولین قدم ضروری برای قابل مشاهده کردن سایت شما در SERP است.

۵) سیگنال ارتباط و موضوع

گوگل همچنین با تکیه بر انکرتکست لینک‌های داخلی، تلاش می‌کند ارتباط موضوعی آن مطلب با عبارت‌های جست‌وجوشدۀ مختلف را نیز درک کند.

اگر انکرتکست با محتوایی که به آن لینک شده سازگار نباشد، احتمال اینکه گوگل به آن صفحه اعتماد کند و آن را در SERP برای عبارات کلیدی مرتبط به نمایش بگذارد، کمتر است.

۶) توزیع رتبۀ صفحه (PageRank)

لینک‌سازی داخلی همچنین به توزیع رتبۀ صفحه در تمام سایت نیز کمک می‌کند. رتبۀ صفحه یک شاخص اختصاصی گوگل است که به محبوبیت یک صفحه از سایت با اندازه‌گیری تعداد لینک‌هایی که به آن اشاره می‌کنند، گفته می‌شود. هربار که یک صفحه به صفحۀ دیگر لینک می‌شود، بخشی از رتبۀ خود را نیز به او می‌بخشد.

۷) کمک می‌کند گوگل اعتبار شما در یک حوزه را درک کند

اگر خزنده‌های گوگل ببینند که لینک‌های داخلی بسیاری به یک محتوای مرتبط در سایت شما اشاره می‌کنند، سایت را در زمرۀ سایت‌های معتبر پیرامون یک موضوع مشخص قرار می‌دهند. برای مثال، اگر یک محتوای کلیدی دربارۀ تبلیغات ویدئویی باشد، ممکن است از صفحات دیگر از طریق انکرتکست، پست‌های مهمان، بک‌لینک‌ها و… لینک بگیرد که درنهایت باعث افزایش اعتبار آن خواهد شد.

انواع لینک‌های داخلی

لینک‌های داخلی انواع مختلفی دارند که احتمالاً همین‌الان نیز آن‌ها را روی سایت خود دارید. اما چیزی که در این بین مهم است، درک تفاوت‌های آن‌ها است، چون هرکدام در سفر کاربر نقش خاصی ایفا می‌کنند:

۱) لینک‌های منو/ناوبری

مهم‌ترین لینک‌های روی سایت شما آن‌هایی هستند که در منوی ناوبری اصلی شما قرار دارند. این لینک‌ها المان‌های ثابتی هستند که در هدر سایت شما قرار می‌گیرند و به کاربران کمک می‌کنند تا سلسله مراتب در سایت را بهتر درک کنند. بیشتر اوقات این لینک‌ها دربارۀ دسته‌بندی محصولات، انواع خدمات و دیگر موضوعات کلیدی سایت است.

۲) فوتر

مانند مورد قبلی، لینک‌های فوتر نیز دائماً در طی گشت‌وگذار کاربر در سایت در معرض دید او هستند. این لینک‌ها باید به دیگر صفحات مهم سایت شما که احتمال دارد کاربران دنبالش باشند لینک بدهند. این لینک‌ها می‌توانند برای صفحات تماس با ما، سؤالات متداول، دربارۀ ما و… باشد.

۳) سایدبار

این لینک‌ها به‌عنوان لینک‌های متنی، در خدمت ناوبری هستند. بعضی از سایت‌ها با این لینک‌ها کاربران را به‌سمت محتواهای مرتبط هدایت می‌کنند. این لینک‌ها می‌توانند شامل اطلاعات مختلف مانند مطالب پرطرف‌دار سایت، مطالب مرتبط و… باشد.

۴) لینک در متن

این نوع لینک رایج‌ترین لینک در روند لینک‌سازی داخلی و البته خارجی است که با لینک‌کردن یک قسمت از متن که به آن انکرتکست می‌گویند انجام می‌شود که محتوای صفحۀ مقصد با انکرتکست باید سازگار و مرتبط باشد.

مناسب‌ترین استراتژی لینک‌سازی داخلی

برای سئوی سایت شما بسیار حیاتی است که استراتژی لینک‌سازی داخلی را به‌طور منظم ارزیابی کنید و آن را بهبود دهید. این یکی از راه‌های بهبود وضعیت سایت شماست و با اضافه‌کردن لینک‌های داخلی درست، مطمئن خواهید شد که گوگل موارد زیر را درک می‌کند:

  • ارتباط بین صفحات؛
  • روابطی که بین صفحات وجود دارد؛
  • ارزش صفحات.

برای پیاده‌سازی استراتژی لینک‌سازی داخلی، چند چیز را باید در نظر داشته باشید. البته اینکه دقیقاً چگونه باید آن را پیش ببرید به هدف و سایت شما بستگی دارد، اما به‌طور کلی ۵ مرحلۀ زیر می‌تواند شما را در این امر یاری کند:

۱) ساختار ایدئال سایت را تعیین کنید

همیشه به صاحبان سایت توصیه می‌شود که آن را به چشم یک هرم ببینند.

در رأس آن صفحۀ اصلی (Homepage) است و زیر آن بخش‌ها و دسته‌بندی‌های دیگر قرار دارند و در ادامه نیز موارد دیگر مانند صفحات و بلاگ‌پست‌ها هستند.

۲) دربارۀ مهم‌ترین محتوای خود تصمیم بگیرید

سپس شما باید مشخص کنید که کدام‌یک از محتواهایتان مهم‌ترین است. به‌طور خلاصه، مهم‌ترین محتوای شما هستۀ کسب‌وکار شما را تشکیل می‌دهد. محتوایی که می‌خواهید وقتی کاربران محصول یا موضوعی را جست‌وجو می‌کنند، ببینند. از آن سمت چون می‌خواهید گوگل هم بداند که آن محتوا مهم‌ترین محتوای شما است، باید لینک زیادی به آن بدهید. از دیگر بلاگ‌پست‌ها گرفته تا منوی ناوبری و فوتر، مکان‌هایی است که می‌توانید لینک‌دهی کنید.

۳) لینک‌های متنی اضافه کنید

وقتی مطالب مختلفی دربارۀ یک موضوع مشخص می‌نویسید، باید آن‌ها را به هم لینک‌ کنید. این به گوگل و کاربران نشان می‌دهد که آن صفحات به هم مرتبط هستند. می‌توانید لینک‌دهی را مستقیماً در متن مطلب یا در انتهای آن انجام دهید. علاوه‌براین، می‌خواهید به گوگل نشان دهید که کدام‌یک از مطالب، مطلب اصلی و هسته‌ای شما است، یعنی کامل‌ترین مطلب شما دربارۀ آن موضوع. شما باید در تمام مطالب جانبی به این مطلب اصلی و همه‌جانبه لینک دهید و فراموش نکنید که در مطلب اصلی نیز به این صفحات جانبی لینک متقابل دهید.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

۴) صفحات سلسله‌مراتبی را لینک کنید

اگر صفحات سلسله‌مراتبی دارید، آن‌ها را به هم لینک دهید و این کار را برای لایه‌های زیرین نیز انجام دهید. این صفحات در سایتی که به‌خوبی سازمان‌دهی شده است، قطعاً به هم مرتبط هستند و لینک‌کردن آن‌ها به هم منطقی نیز هست.

۵) بخشی به‌عنوان «مطالب مرتبط» در نظر بگیرید

این بخش شاید با نام «شاید از این نیز خوشتان بیاید» نیز در سایت‌ها وجود داشته باشد. برای اضافه‌کردن این بخش به سایت خود، در سیستم سایت وردپرسی افزونه‌های متعددی وجود دارد. با این کار می‌توانید مطالبتان را به افراد بیشتری نشان دهید.

۶) از یک انکرتکست برای دو صفحۀ مختلف استفاده نکنید

مثلاً اگر کلمۀ «بازاریابی» در دو متن دارید و دو صفحه پیرامون بازاریابی ایمیلی و بازاریابی پیامکی هم دارید، نباید آن کلمۀ بازاریابی را در یکی از آن‌ها به بازاریابی پیامکی و در دیگری به بازاریابی ایمیلی لینک کنید. چون اولاً مرتبط با صفحۀ مقصد نیست و دوماً استفاده از یک انکرتسکت برای دو صفحۀ مختلف اشتباه است.

رایج‌ترین مشکلات لینک‌سازی داخلی

ازجمله مشکلات رایج پیرامون لینک‌سازی داخلی می‌توان به این اشاره کرد که ممکن است در گذر زمان، لینک بعضی از صفحات در سایت تغییر کنند و یا آن صفحه کلاً حذف شده باشد و درنتیجه در جاهایی که به آن لینک داده شده است، کاربران با یک صفحۀ ۴۰۴ روبه‌رو شوند. برای رهایی از این مشکل، شما باید به‌طور منظم سایت خود را چک کنید تا خطاهای این‌چنینی را به‌سرعت برطرف کنید.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.