افزایش کامنت سایت با ۹ تکنیک کلیدی

افزایش کامنت سایت یکی از دغدغه‌هایی است که بسیاری از نویسندگان و مدیران سایت با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. معمولاً افراد به‌راحتی کامنت نمی‌گذارند و نظرات خود را اعلام نمی‌کنند. این موضوع در شبکه‌های اجتماعی، مخصوصاً اینستاگرام، نسبت به بلاگ‌پست‌ها کمتر دیده می‌شود و افراد در اینستاگرام با اشتیاق بیشتری نظر خود را اعلام می‌کنند.

کامنت‌گذاشتن مخاطبان برای هر بلاگ‌پست باعث می‌شود تا با شما تعامل بیشتری داشته باشند و در‌عین‌حال شما نیز با سلایق و روحیات آن‌ها بیشتر آشنا شوید. علاوه بر این، به بیشتر دیده شدن پست شما هم کمک خواهد کرد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا در این بلاگ‌پست راهکارهای کامنت‌گرفتن برای بلاگ‌پست را بررسی کنیم و با روش‌های افزایش کامنت سایت بیشتر آشنا شویم.

۹ روش‌ افزایش کامنت سایت

 1. با یک سؤال بلاگ‌پست خود را پایان دهید: شاید اولین و ساده‌ترین راهکاری که برای گرفتن کامنت به ذهنتان برسد، پرسیدن یک سؤال چالشی و جذاب در انتهای متن باشد. این تکنیک در عین سادگی، بسیار هم راهگشاست. بنابراین، بعد از اینکه متن خود را نوشتید و آن را تکمیل کردید، سعی کنید در قسمت پایانی مطلب که به آن جمع‌بندی هم می‌گویند،  سؤالی بپرسید که مخاطب را به گذاشتن کامنت مجاب کند.
  یادتان باشد که از پرسیدن سؤالات کلیشه‌ای و ساده پرهیز کنید. گوش مخاطب پر است از سؤالات کلیشه‌ای که هر روز به‌وفور می‌شنود؛ طبیعی است که به این‌گونه سؤالات توجه کافی نمی‌شود و آن مطلب کامنت قابل توجهی نمی‌گیرد.
 2. از عنوان‌های عددی استفاده کنید: استفاده از اعداد در عنوان مطالب می‌تواند در کامنت‌گذاشتن مخاطبان تأثیر بگذارد و باعث افزایش کامنت سایت شود. مثلاً در عنوان اعلام می‌کنید که در این مطلب قرار است ۵ روش یا راهکار برای انجام کاری معرفی کنید. در انتهای مطلب از مخاطبان می‌خواهید که مورد بعدی یا همان مورد ششم را برای شما کامنت بگذارند. معمولاً کاربران دوست دارند که موردی را به فهرست اضافه و آن را تکمیل کنند.
  در کنار کمک به افزایش کامنت سایت، استفاده از اعداد در عناوین، به جذاب‌ترشدن آن ‌ کمک می‌کند و باعث می‌شود که کاربران بیشتری به‌سمت بلاگ‌پست شما بیایند و درنهایت زمانی که افراد بیشتری بلاگ‌پست شما را مشاهده کنند، احتمال گذاشتن کامنت هم افزایش می‌آید.
 3. داخل بلاگ‌پست از ویدئو استفاده کنید: استفاده از ویدئو و ارتباط تصویری با مخاطبی که در حال خواندن مطلب شماست، به تعامل بیشتر او با شما کمک می‌کند. اگر در انتهای ویدئو هم به گذاشتن کامنت دعوت کنید، احتمال گذاشتن کامنت را افزایش خواهید داد. محتوای ویدئویی و به‌صورت کلی محتوای تصویری طرف‌داران بسیار زیادی دارد و استفادۀ هوشمندانه از آن کمک زیادی به ایجاد تعامل با کاربری که در حال خواندن مطلبتان است می‌کند.
 4. عنوان بحث‌برانگیز انتخاب کنید: عناوین تأثیر ویژه‌ای در ذهن مخاطبان دارند. به همین خاطر استفادۀ درست از آن‌ها می‌تواند مخاطب را به گذاشتن کامنت مجاب کرده و تعامل ایجاد کند. عناوین و زیرعنوان‌های بحث‌برانگیز و چالشی ازجمله مواردی هستند که کاربر را درگیر می‌کنند.
  البته انتخاب عنوان بحث‌برانگیز درست مثل راه‌رفتن روی لبۀ تیغ می‌ماند و باید حرفه‌ای و اصولی انجام شود؛ چراکه گاهی‌اوقات موضوعاتی که انتخاب می‌شود به‌جای اینکه بحث‌برانگیز و چالشی باشد، توهین، تهمت یا مواردی از این دست تلقی می‌شود و مخاطب را به شما نزدیک که نمی‌کند هیچ، از شما دور هم می‌کند. پس اگر قرار است روی این موضوع مانور بدهید، باید حواس خود را جمع کنید و دقت کافی را به خرج دهید تا شاهد تأثیرات معکوس نباشید.
 5. شرایط کامنت‌گذاشتن را تا حد امکان ساده کنید: گاهی‌اوقات در برخی از بلاگ‌ها و سایت‌ها دیده می‌شود که برای گذاشتن کامنت، باید ثبت‌نام کرد و چند فرم مختلف را پر کرد. هرچقدر فرایند کامنت‌گذاشتن سخت‌تر باشد، احتمال گذاشتن کامنت توسط مخاطبان کمتر می‌شود. پس سعی کنید که فرایند را ساده بگیرید که مخاطبان به‌راحتی بتوانند کامنت بگذارند.
  معمولاً برای گذاشتن کامنت در سایت، ثبت ایمیل توسط کاربر کافی است و نیازی به احراز هویت و ثبت‌نام در سایت نیست، مگر در مواردی خاص که در آن‌ هم باید به‌گونه‌ای این فرایند چیده شود که کاربر را از گذاشتن کامنت منصرف نکند.
 6. تمامی کامنت‌ها را پاسخ دهید: به کامنت‌هایی که برای بلاگ‌پست گذاشته می‌شوند در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ دهید. این کار باعث می‌شود هم کاربری که کامنت گذاشته پاسخ خود را دریافت کند و متوجه شود که سایت شما پاسخ‌گوست، هم دیگر کاربرانی که می‌خواهند کامنت بگذارند متوجه شوند که کامنتشان پاسخ داده می‌شود و جواب سؤال خود را دریافت می‌کنند.
  جواب‌دادن به کامنت‌های گذاشته‌شده، مزیت دیگری هم دارد. زمانی که کامنت‌ها را جواب می‌دهید، به افزایش کامنت سایت هم کمک می‌کنید و تعداد کامنت‌های گذاشته‌شده برای بلاگ‌پست را بالا می‌برید.
 7. در شبکه‌های اجتماعی خود، افراد را به کامنت‌گذاشتن دعوت کنید: همان‌طور که گفتیم، معمولاً علاقۀ کاربران به گذاشتن کامنت در شبکه‌های اجتماعی بیشتر از سایت‌هاست. به همین خاطر، دعوت کاربران از طریق کانال‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی دارید، می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد.
  برای هدایت کاربران استراتژی‌های مختلفی را می‌توان در نظر گرفت. حتماً باید توجه داشته باشید که قرار است در چه شبکۀ اجتماعی‌ای دعوت را انجام دهید و متناسب با آن لحن و زبان مناسب خود را انتخاب کنید. مثلاً لینکدین فضای رسمی‌‌تری نسبت به اینستاگرام و توییتر دارد و افراد متخصص‌تری در آن حضور دارند. انتخاب شما در لینکدین برای گذاشتن پست باید لحن رسمی باشد؛ اما در شبکۀ اجتماعی دیگری مثل اینستاگرام، مخاطبان اکثراً عامۀ مردم هستند و لحن صمیمانه و دوستانه بیشتر جواب می‌دهد.
 8. موضوع بلاگ‌پست بعدی خود را با توجه به کامنت‌ها انتخاب کنید: با توجه به کامنت‌هایی که برای بلاگ‌پست گذاشته می‌شود، می‌توانید موضوع بعدی بلاگ‌پست خود را تعیین کنید. این کار به مخاطبان نشان می‌دهد که نظراتشان برای شما مهم است و از آن‌ها استفاده می‌کنید. البته این اتفاق زمانی خودش را بهتر نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی کامنت برای یک پست دریافت کرده باشید و بتوانید از میان آن‌ها بلاگ‌پستی تهیه کنید. اما در تعداد کم کامنت هم می‌تواند باعث شود که در بلاگ‌پست‌های بعدی، باز هم همان افراد کامنت بگذارند.
 9. چالش کامنت اول را حل کنید: برخلاف شبکه‌های اجتماعی که تعداد زیادی از افراد دوست دارند کامنت اول را بگذارند و به آن می‌بالند، در بلاگ‌پست‌ها معمولاً این کار را به‌سختی انجام می‌دهند. زمانی که کاربر بلاگ‌پست را تا انتها می‌خواند، اگر قصد گذاشتن کامنت هم داشته باشد، وقتی هیچ کامنتی نبیند، احتمالاً این کار را انجام نخواهد داد.
  اما در‌صورتی‌که کامنتی برای بلاگ‌پست گذاشته شده باشد، معمولاً کاربران راحت‌تر کامنت می‌گذارند. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که یک یا دو کامنت اول را خودتان بگذارید تا این چالش را حل کنید و دیگر کسی به این دلیل از کامنت‌گذاشتن منصرف نشوند.

صدای برند (Brand Voice) چیست؟ تفاوت آن با لحن برند را در این مطلب از وی پدیا بخوانید.

کلام آخر

گرفتن کامنت در بلاگ‌پست‌ها می‌تواند به ایجاد تعامل بیشتر بین کاربر و کسب‌و‌کار کمک کند و حتی می‌تواند تأثیرات مثبتی در رتبۀ سایت داشته باشد و برای گوگل نشانۀ مثبتی محسوب شود. از طرفی افزایش کامنت سایت به افزایش اعتماد مخاطبان هم منجر می‌شود و شما را به اهدافی که دارید، نزدیک‌تر می‌کند.

در این بلاگ‌پست سعی کردیم چند روش مؤثر و کاربردی برای افزایش کامنت سایت و بلاگ‌پست معرفی کنیم تا با استفاده از آن بتوانید تأثیرات مثبتی را برای سایت خود رقم بزنید. امیدواریم که مورد استفاده قرار گرفته باشد. اگر مورد دیگری وجود دارد که می‌توانید به این فهرست اضافه و آن را تکمیل کنید، در قسمت نظرات برای ما کامنت بگذارید. مثل همیشه مشتاقانه منتظر نظرات و سؤالات شما هستیم.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.