اورریتد چیست؟

به چه چیزی اورریتد می‌گویند؟

اگر اهل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی باشید، احتمالاً با اصطلاحهایی مواجه می‌شوید که درک معنای آن‌ها چندان هم راحت نیست. گاهی‌اوقات، نداستن معنای این اصطلاح‌ها همانند زندگی در کشوری است که با زبان آن ناآشنا باشیم. در این میان، اگر ریشۀ اصطلاح موردنظر فارسی باشد، با یک جست‌وجوی ساده در لغت‌نامه می‌توان معنای آن را پیدا کرد؛ اما برخی اصطلاح‌ها ریشۀ انگلیسی دارند یا ترکیبی عجیب از دو زبان هستند.

بنابراین بهتر است پیش از فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، دربارۀ معنای اصطلاحات آن مطالعه‌ داشته باشیم. یکی از این اصطلاح‌ها که کاربرد زیادی در میان کاربران دارد، اورریتد است. در ادامۀ این نوشته معنی اورریتد را توضیح داده و کاربرد را آن به همراه چند نکتۀ مهم دیگر، بیان خواهیم کرد.

معنای اورریتد چیست؟

اورریتد (Overrated) در زبان انگلیسی یک صفت است که معنای لغوی آن مبالغه بوده و به چیزی گفته می‌شود که ارزش و امتیاز زیادی دارد. البته معنای آن در شبکه‌های اجتماعی به‌ این شکل نبوده و کمی متفاوت است.

جالب است بدانید که لغت Underrated دقیقاً متضاد اورریتد بوده و حتی معنای اصطلاح آن نیز در نقطۀ مقابل اورریتد قرار دارد.

اصطلاح اورریتد در چه موقعیتی استفاده می‌شود؟

اورریتد در اصطلاح برای چیزی یا فردی استفاده می‌شود که ارزش واقعی آن، کمتر از چیزی که به نظر می‌رسد باشد. بهتر است این اصطلاح را با چند مثال توضیح دهیم.

تصور کنید که کفشی از یک برند معروف در سراسر شهر تبلیغ شده و تمام بلاگر‌ها و اینفلوئنسرها نیز رضایت خود را از داشتن آن اعلام کرده‌اند. سرانجام شما نیز متقاعد می‌شوید که این کفش را خریداری کنید؛ اما پس از مدتی استفاده از آن، متوجه می‌شوید که کیفیت آن در حدی که دیگران می‌گفتند خوب نبوده و شما را راضی نمی‌کند. در این حالت می‌توانید بگویید که این کفش، اورریتد است.

اما این اصطلاح فقط برای اشیا استفاده نمی‌شود و برخی از افراد نیز مستحق صفت اورریتد هستند. برای مثال، تصور کنید که خواننده‌ای طرف‌داران بسیار زیادی دارد و در کنسرت‌های او جای سوزن‌انداختن نیست. اما اگر از یک استاد موسیقی بپرسید، معلوم می‌شود که این فرد هیچ تخصصی در این زمینه ندارد و به‌خاطر ارزش کار خود مشهور نشده ‌است. در این حالت می‌توانید به این فرد اورریتد بگویید.

چطور می‌توانیم این صفت را نداشته باشیم؟

اگر به مثال‌های بالا خوب دقت کنید، متوجه می‌شوید که شاخصۀ اصلی اورریتدبودن، سطحیبودن و فیکبودن است؛ بنابراین اگر می‌خواهید دچار این صفت نشوید و دیگران این اصطلاح را برای شما یا محصولاتتان استفاده نکنند، باید دست از سطحی‌بودن بردارید.

ممکن است که با ارائۀ کار غنی و باارزش، افراد کمی از شما استقبال کنند، اما همین تعداد کم، به داشتن شهرت پوچ و توخالی می‌ارزد. همچنین، لازم است که هنگام تبلیغ برای محصولات یا فعالیت‌های خود، جانب صداقت را رعایت کرده و بی‌جهت بزرگنمایی نکنید. بهتر است بدانید که اگر خودمان یا محصولی از ما اورریتد شود، اعتبار ما به‌کلی از دست خواهد رفت.

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.