ویدئو‌مارکتینگ چه تأثیری بر بازاریابی دهان ‌به‌ دهان دارد؟

ویدئو یکی از قدرتمندترین ابزارهای بازاریابی در عصر رسانه‌های اجتماعی است که بر جنبه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال تأثیر می‌گذارد. یکی از تأثیرات پررنگ و پراهمیت آن، شکل‌گیری بازاریابی دهان به دهان است. اما چگونه این اتفاق می‌افتد و چه تأثیری بر این نوع بازاریابی دارد؟ برای رسیدن به پاسخ این سؤال، کافی است تا انتهای این مطلب از وی‌پدیا همراه من باشید.

ویدئو‌مارکتینگ و نقش مؤثر آن در استراتژی‌های بازاریابی

در یک مفهوم کلی، به استفاده از ویدئو برای تبلیغ یک نام تجاری، محصول، خدمات یا پیام، ویدئومارکتینگ می‌گویند. درواقع برندها ویدئو را در استراتژی‌های بازاریابی خود می‌گنجانند تا به افزایش تعامل و اهداف بازاریابی خود دست پیدا کنند. ویدئوهای تولیدشده در رسانه‌های اجتماعی مختلف مثل اینستاگرام، آپارات و یوتیوب منتشر می‌شوند. پیشنهاد می‌کنم مطلب بازاریابی ویدئویی شبکه‌های‌ اجتماعی چیست؟ را در این خصوص بخوانید.

به‌طور کلی، تبلیغات ویدیویی تنها یکی از اجزای یک استراتژی یا کمپین تبلیغاتی است؛ با‌این‌حال، امروزه به لطف اینترنت و رسانه‌های اجتماعی، نقش بازاریابی ویدئویی به‌‌طرز قابل ‌توجهی مهم‌تر شده است.

اثربخشی ویدئو بسیار بیشتر از سایر انواع محتواهاست؛ زیرا به‌صورت مستقیم با احساسات افراد درگیر است و به‌ دلیل وجود صدا و تصویر به‌صورت هم‌زمان، قدرت جذب آن برای تعامل با مخاطب بسیار بیشتر است. درنتیجه، نسبت به سایر انواع محتواها، توانایی بیشتری برای جذب اعتماد مخاطب دارد. پیشنهاد می‌کنم مطلب ۵ دلیل اهمیت ویدئومارکتینگ در بازاریابی و فروش را دراین‌باره بخوانید.

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان مدت‌هاست که جزو اثرگذارترین انواع بازاریابی برای کسب‌وکارها محسوب می‌شود. دقیقاً زمانی که شما تجربۀ خوب استفاده از خدمات یک کسب‌وکار را با اطرافیان خود به اشتراک می‌گذارید، تبلیغات دهان به دهان اتفاق می‌افتد. ازآنجایی‌که افراد معمولاً به صحبت‌ها و توصیه‌های دوستان و نزدیکان خود بیش از سایر انواع تبلیغات اعتماد دارند، بازاریابی دهان به دهان معمولاً یکی از موفق‌ترین انواع بازاریابی‌ها با نتیجه‌ای اثربخش به‌ شمار می‌رود.

ارتباط ویدئومارکتینگ و بازاریابی دهان به دهان

حالا که با هر دو نوع بازاریابی آشنا شدیم، می‌خواهیم ببینیم که چه ارتباطی میان آن‌ها وجود دارد و چگونه بر یکدیگر اثر می‌گذارند. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، هنگامی که مخاطبان با صدا و تصویر به‌صورت مستقیم در ارتباط قرار می‌گیرند، اعتماد در آن‌ها شکل می‌گیرد. از‌آنجایی‌که اساس بازاریابی دهان به دهان هم اعتماد و اطمینان است، در این شرایط، زمانی که افراد به یک ویدئو اعتماد می‌کنند، دربارۀ آن با نزدیکان خود صحبت می‌کنند و اینجاست که بازاریابی دهان به دهان شکل می‌گیرد.

از طرفی، میزان درگیری و ارتباط با مخاطب در ویدئو بسیار بالاست و همین مسئله باعث شکل‌گیری ارتباط نزدیک و صمیمانه میان مخاطبان و کسب‌وکارها می‌شود. هنگامی که ارتباط شکل گرفت، افراد شروع به صحبت دربارۀ برند می‌کنند و همین مسئله نیز به تبلیغات دهان به دهان منجر می‌شود.

۳ روش افزایش تبلیغات دهان به دهان با کمک ویدئو

از راه‌های مختلفی می‌توان با کمک ویدئو، تبلیغات دهان به دهان را افزایش داد. در ادامه به بررسی ۳ نمونه از مؤثرترین این روش‌ها می‌پردازم:

1) تشویق به محتوای تولید‌شده توسط کاربر

گزارشی که توسط نیلسن انجام شد نشان داد که ۹۲٪ از کاربران، به نظراتی که از دیگران در فضای آنلاین می‌خوانند اعتماد دارند و به‌نوعی آن‌ها را ملاکی برای اطمینان خود به کسب‌وکارها قرار می‌دهند. نظرات، محتواها و حتی ویدئوهای تولید‌شده توسط مشتری می‌تواند به تبلیغ برند شما بسیار بیشتر از هر نوع تبلیغات پولی کمک کند.

می‌توانید مشتریان را تشویق کنید تا ویدئوها را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و خود نیز از هشتگ‌های منحصر‌به‌فرد برای شناسایی محتوای تولید‌شده توسط مشتری استفاده کنید. به یاد داشته باشید هنگامی که از طرف‌داران خود محتوا جمع‌آوری می‌کنید، اگر تا حد ممکن همه‌چیز را ساده نگه دارید، به احتمال زیاد آن‌ها را راحت‌تر مجبور به مشارکت خواهید کرد.

اگر یک کمپین ویدئویی تولید‌شده توسط مشتری را اجرا می‌کنید، مطمئن شوید که این کمپین در عین حالی که بسیار خلاقانه و جذاب است، به‌راحتی قابل انجام باشد تا افراد بیشتری به شرکت‌ در آن علاقه‌مند باشند. البته این امکان را هم در اختیارشان قرار دهید که بتوانند از خلاقیت خود استفاده کنند؛ مطمئن باشید از نتایجی که به دستتان می‌رسد شگفت‌زده خواهید شد! پیشنهاد می‌کنم برای دریافت ایده‌های بیشتر، مطلب ۸ روند هیجان‌انگیز بازاریابی ویدئویی برای سال ۲۰۲۲ را بخوانید.

2) شکل‌گیری روابط با اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرها می‌توانند تأثیر زیادی بر تصمیمات خرید کاربران داشته باشند و این امکان را دارند که به‌سرعت دربارۀ یک محصول یا خدمت صحبت کنند. طبق گفتۀ مؤسسۀ بازاریابی محتوا، برندهایی که از اینفلوئنسرها برای بازاریابی خود استفاده می‌کنند، می‌توانند شاهد ۱۰ برابر افزایش نرخ تبدیل باشند.

برای ایجاد روابط مفید با اینفلوئنسرها و دستیابی به نتیجۀ بهتر، باید به خواسته و نیاز خود تسلط کافی داشته باشید و سپس کسب‌وکار و نیاز خود را به‌طور کامل برای آن‌ها شرح دهید تا همه‌چیز به‌صورت شفاف و واضح برای هر دو طرف مشخص باشد و روند تبلیغات به‌درستی و بدون ایراد انجام شود.

3) جمع‌آوری نظرات مشتریان

توصیفات مشتری آخرین ابزار قدرتمند بازاریابی دهان به دهان است. در‌‌حالی‌که توصیفات مبتنی بر متن ممکن است رایج‌تر باشند، اما اغلب نمی‌توانند همان ارتباط واقعی و شخصی را با دیگران ایجاد کنند. این در حالی است که ویدئو می‌تواند این ارتباط را عمیق‌تر و بهتر ایجاد کند. توصیفات ویدئویی نه‌تنها می‌توانند نشان دهند که مشتریان شما چگونه از محصول یا خدمات شما بهره برده‌اند، بلکه می‌توانند اعتبار برند شما را نزد دنبال‌کنندگان و مشتریان شما نیز افزایش دهند.

هنگام تهیۀ ویدئو از مشتری، باید اطمینان حاصل کنید که ویدئو کاملاً طبیعی و واقعی باشد. حتی اگر ذره‌ای مصنوعی یا از‌پیش‌برنامه‌ریزی‌شده به نظر برسد، دیگران بلافاصله متوجه آن خواهند شد و اعتماد خود را نسبت به شما از دست می‌دهند. بنابراین، از مشتریان خود بخواهید که احساس و تجربۀ واقعی خود را بدون ذره‌ای اغراق بیان کنند، یا خاطره و برخورد خاصی را که در ذهن دارند با دیگران به اشتراک بگذارند.

همچنین از آن‌ها بخواهید که بگویند چرا شما را به‌جای رقبای دیگر انتخاب کرده‌اند، یا اینکه چگونه از محصول یا خدمات شما به‌صورت روزانه استفاده می‌کنند.

حرف آخر

ویدئومارکتینگ علاوه بر تأثیراتی که بر آگاهی از برند خواهد داشت، بر افزایش تبلیغات دهان به دهان هم بسیار مؤثر خواهد بود؛ زیرا هر دو نوع بازاریابی براساس اعتماد و ایجاد ارتباط با مخاطب شکل می‌گیرد. تنها کافی است هزینه و انرژی خود را بر کیفیت بالای ویدئوها سرمایه‌گذاری کنید و تماشا کنید که چگونه تبلیغات دهان به دهان، خود‌به‌خود شکل می‌گیرد.

منابع

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.