۱۳ راهکار مهم برای افزایش بازدهی تبلیغ از نوع ویدئو

چطور از تبلیغات ویدئویی بهترین نتیجه را بگیریم؟

تمامی شواهد دنیای دیجیتال امروزی نشان می‌دهند که ویدئو یکی از بهترین روش‌هایی است که مردم، امروزه از آن برای دریافت محتوا استفاده می‌کنند. برای کسب‌وکارها، این مسئله باعث می‌شود که ویدئو رسانه‌ای جدایی‌ناپذیر باشد که از طریق آن می‌توانند به مخاطبان خود آموزش دهند و محصول یا خدمات خود را تبلیغ کنند.

طبق مطالعۀ صورت‌گرفته توسط Invideo، بیش از ۸۰٪ از بازاریابان ویدئویی می‌گویند که ویدئو به آن‌ها کمک کرده است که فروش مستقیم خود را افزایش دهند. اگر نتوانیم روش‌های بازاریابی مناسب، خصوصاً بازاریابی دیجیتال را برای محصولات خود را پیدا کنیم، سرمایه‌گذاری بالا، اغلب بازدهی پایینی را به ‌همراه خواهد داشت؛ بنابراین، افزایش کارایی تبلیغات بسیار مهم است.

در این مطلب از وی‌پدیا می‌خواهم از راهکارهایی صحبت کنم که به کمک آن‌ها می‌توان بازدهی تبلیغات ویدئویی را افزایش داد.

بازاریابی ویدئویی چیست؟

به زبان ساده، بازاریابی ویدئویی، استفاده از رسانۀ ویدئویی برای تبلیغ برند، محصول یا خدمات کسب‌وکارهاست. درواقع، هدف، دستیابی، جذب و آموزش مخاطبان هدف برای پرورش و درنهایت تبدیل آن‌ها به مشتری است. طبق آماری که Wyzowl از نظرسنجی اخیر خود دربارۀ ویدئو به‌ دست آورده‌ است:

 • میزان محتوای ویدئویی آنلاین که مردم در حال‌ حاضر تماشا می‌کنند، از سال ۲۰۱۸ تقریباً ۲ برابر شده است.
 • ۸۷٪ از بازاریابان می‌گویند که ویدئو به آن‌ها بازگشت سرمایۀ مثبت (ROI) می‌دهد و به افزایش ترافیک کمک می‌کنند.
 • ۹۴٪ از بازاریابان معتقدند که ویدئوها به افزایش درک کاربران از محصولات یا خدمات کمک می‌کنند.
 • در همین حال، ۸۶٪ می‌گویند که ویدئو به آن‌ها کمک کرده است که سرنخ ایجاد کنند.

این موارد همگی اعداد بزرگی هستند و برای اینکه چرا باید از ویدئو برای بازاریابی کسب‌‌و‌کار خود استفاده کنید، دلیل محکمی به ‌شمار می‌روند. حتی مشتریان ترجیح می‌دهند از طریق ویدئو دربارۀ کسب‌وکارها بدانند. ۷۳٪ از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند که ترجیح می‌دهند به‌جای خواندن یک پست، کتاب الکترونیکی یا کتابچۀ راهنما، یک ویدئو را برای کسب اطلاعات دربارۀ یک محصول یا خدمت تماشا کنند.

درنهایت، ویدئوها می‌توانند به شما کمک کنند تا به مشتریان خود دسترسی پیدا کنید، آموزش دهید و آن‌ها را خوشحال کنید؛ این کار می‌تواند به‌طور قابل‌ توجهی به ایجاد آگاهی از برند و افزایش رشد آن کمک کند.

همین گزارشی که توسط Wyzowl انجام شد و پیش‌تر به آن اشاره شد نشان داد که ۱۶٪ از بازاریاب‌هایی که از ویدئو استفاده نمی‌کنند، می‌گویند که دلیل انجام‌ندادن این کار این است که نمی‌دانند از کجا شروع کنند. به همین دلیل، در ادامه به ۱۳ نکتۀ مهم دربارۀ بازاریابی ویدئویی اشاره می‌کنم که می‌توانید برای شروع و دستیابی به بازدهی بهتر، از آن‌ها استفاده کنید:

۱) اهداف خود را مشخص کنید

قبل از تولید هر ویدئویی، به هدف ساخت آن فکر کنید. هدف شما از ساخت ویدئو چیست؟ و دستیابی به نتیجۀ دلخواه برای شما چگونه خواهد بود؟ محتوایی که تولید می‌کنید چه کسی را هدف قرار می‌دهد و کجا آن را منتشر می‌کنید؟ پاسخ به تمامی این موارد، هدف شما را تعیین می‌کند؛ بنابراین، تعریف هدف، اولین قدم ضروری است. یک راه عالی برای تعریف هدف ویدئو این است که بفهمید هدفتان در کجای قیف بازاریابی قرار می‌گیرد.

۲) مخاطبان هدف خود را به‌طور واضح انتخاب کنید

هنگامی که دلیل پشت کمپین تبلیغاتی ویدئویی خود را مشخص کردید، فاکتور مهم بعدی این است که بدانید مخاطب هدف آن چه کسی است. در اینجا شما باید مخاطبان موردنظر ویدئوی خود را براساس جنسیت، سن، شغل، علایق و… تعریف کنید. اما همچنین بدانید که با چه مشکلاتی روبه‌رو هستند و به‌دنبال راه‌حل برای آن‌ها باشید.

همچنین می‌توانید یک شخصیت برای ویدئوی خود بسازید. یک پرسونای نمایشی نیمه‌تخیلی از بیننده یا خریدار ایده‌ئال خود تصویر کنید تا ویدئوهای خود را متناسب با شخصیت آن‌ها بسازید. شناخت نقاط درد مشتری و آنچه آن‌ها در یک محصول به‌ دنبال آن هستند، به شما برای انتخاب نوع ویدئو و درنتیجه افزایش شانس جذب و تبدیل آ‌ن‌ها کمک می‌کند.

۳) کانال بازاریابی خود را هوشمندانه انتخاب کنید

برای دستیابی به نتیجۀ بهتر از ویدئوهای خود، قبل از شروع تولید محتوا، به کانالی که می‌خواهید محتوای خود را در آن منتشر کنید فکر کنید و با در‌نظر‌گرفتن این موضوع، به جلو حرکت کنید. کانال‌هایی که انتخاب می‌کنید، تا حد زیادی به مخاطبان هدف شما و جایی که آن‌ها در آن حضور دارند بستگی دارد. برای مثال، اگر مخاطبان هدف شما در اینستاگرام فعال‌تر از سایر شبکه‌های اجتماعی هستند، باید شما هم در این فضا فعال‌تر باشید.

کانال شما همچنین به نوع ویدئویی که تولید می‌کنید بستگی دارد. برای مثال، آپارات یک پلتفرم عالی برای انتشار ویدئوهای آموزشی و توضیح محصول یا خدمت است. اما ویدئوهای کوتاه و سرگرم‌کننده در فضای اینستاگرام مناسب‌تر هستند. مطمئناً استفادۀ مجدد از ویدئوها برای کانال‌های دیگر ایدۀ بسیار خوبی است، اما باید مطمئن شوید که مناسب کانال و مخاطبان آن فضا باشد.

۴) بودجه را از همان ابتدا تعیین کنید

بهتر است بودجۀ بازاریابی ویدئویی را در همان ابتدا در نظر بگیرید تا در تولید ویدئو بیش از حد هزینه نکنید و بتوانید بازگشت سرمایۀ بلندمدت آن‌ها را بهتر اندازه‌گیری کنید. اما به یاد داشته باشید که صرف پول زیاد برای ویدئوها، موفقیت را تضمین نمی‌کند. در‌عین‌حال، اگر می‌خواهید ویدئوهایی بسازید که توجه مخاطبانتان را به خود جلب کند و کیفیت تصویری و صوتی بالایی داشته باشد، باید روی تجهیزات اولیه سرمایه‌گذاری کنید.

۵) روی تجهیزات پیشرفته تمرکز نکنید

بسیاری از کسب‌و‌کارها با این تصور که به تجهیزات پیشرفته نیاز دارند، از تولید ویدئو دوری می‌کنند. در‌حالی‌که اگر می‌خواهید ویدئوهای با‌کیفیتی را منتشر کنید که برند شما را به بهترین شکل منعکس کند، تجهیزات نباید مانعی برای شما باشند.

۱۳ راهکار مهم برای افزایش بازدهی تبلیغات ویدئویی - روی تجهیزات پیشرفته تمرکز نکنیداگر تلفن همراه هوشمند دارید و تجهیزات لازم برای ضبط فیلم با‌کیفیت را دارید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید در پس‌زمینه‌ای مناسب، با نور کافی و بدون مزاحمت ویدئو را تهیه می‌کنید. می‌توانید در درازمدت روی تجهیزات پیشرفته و گران‌تر سرمایه‌گذاری کنید تا کیفیت ویدئوهای خود را یک درجه بالا ببرید. پیشنهاد می‌کنم در این رابطه محتوای چطور یک استودیو فیلم‌برداری خانگی بسازیم؟ را بخوانید.

۶) دربارۀ نقاط درد مشتری خود ویدئو بسازید

کلید بازاریابی ویدئویی مؤثر، تولید ویدئو دربارۀ موضوعاتی است که برای مخاطبان شما مرتبط و جالب است. ویدئوی خود را با مشکلی که مخاطب هدف شما با آن مواجه است شروع کنید تا توجه مخاطب را جلب کنید و در او این حس را ایجاد کنید که در فضای مناسبی حضور دارد. سپس به آن‌ها نشان دهید که راه‌حلی برای مشکلشان وجود دارد، شما می‌توانید به آن‌ها کمک کنید و درنهایت می‌توانید راه‌حل مناسب را به آن‌ها ارائه دهید.

هنگام ایجاد چنین ویدئویی، مطمئن شوید که دربارۀ مشکلی که حل می‌کنید کاملاً شفاف هستید و راه‌حل را به‌روشی عملی ارائه دهید تا بینندگان بتوانند فوراً آن را اجرا کنند. از ترکیبی از متن، موسیقی و عناصر تعاملی استفاده کنید تا درک و دنبال‌کردن ویدئو آسان‌تر شود. یک راه عالی برای شناخت نقاط درد مشتریان، انجام تحقیق کلمات کلیدی است. می‌توانید از ابزارهایی مانند Ubersuggest یا Ahrefs استفاده کنید تا ببینید چه موضوعات یا سؤالاتی در صنعت شما محبوب‌ هستند و بیشتر جست‌و‌جو شده‌اند. پیشنهاد می‌کنم که در این خصوص محتوای ۲۳ ابزار ضروری سئوی تکنیکال که به آن‌ها نیاز خواهید داشت را بخوانید.

ایدۀ مناسب دیگر این است که از مشتریان فعلی خود نظرسنجی کنید. از آن‌ها بپرسید که با چه چالش‌هایی روبه‌رو هستند و چه چیزی آن‌ها را به‌سمت کسب‌وکار سوق داده است، تا موضوعاتی را برای ایجاد ویدئو در اطراف خود شناسایی کنید.

اگر بلاگ دارید، می‌توانید به موضوعاتی که بیشترین ترافیک را برای شما به ارمغان می‌آورند بپردازید؛ این موارد می‌توانند موضوعاتی باشند که مخاطبان شما علاقه‌مند به دانستن بیشتر دربارۀ آن‌ها هستند. شما حتی می‌توانید به آنچه رقبایتان انجام می‌دهند نگاه کنید؛ سایت و شبکه‌های اجتماعی آ‌ن‌ها را بررسی کنید تا ببینید از ویدئوها برای چه اهدافی استفاده می‌کنند. این کار به شما درک خوبی از نوع ویدئوهایی که باید ایجاد کنید و اینکه چگونه محصول یا خدمت خود را در آن‌ها بگنجانید، می‌دهد.

۷) از داستان‌‌سرایی استفاده کنید

ویدئوهایی که آشکارا برند، محصول یا خدمات را تبلیغ می‌کنند، احتمالاً بینندگان را ناامید می‌کنند و کسب‌وکارها را از رسیدن به هدف دور می‌کنند. از سوی دیگر، استفاده از داستان‌سرایی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. ایدۀ پشت داستان در ویدئوهای بازاریابی این است که نشان دهیم محصول یا خدمت شما چگونه با زندگی روزمرۀ مشتری سازگار است. این کار برای این است که بینندگان ببینند استفاده از محصول یا خدمت شما چگونه است و چگونه می‌تواند به آن‌ها در زندگی‌شان کمک کند.

در ویدئوهای آموزشی مانند نحوۀ کار با محصول، فضای زیادی برای داستان ‌سرایی وجود ندارد و بهترین کار این است که به‌طور مستقیم به موضوع بپردازید. به همین دلیل باید به هدف خود از تولید ویدئو توجه داشته باشید.

۸) امضای خود را ثبت کنید

اگر یکی از اهداف شما از بازاریابی ویدئویی آگاهی از برند است، باید مطمئن شوید که همۀ ویدئوهای شما ظاهر و احساسی ثابت دارند، تا افراد بتوانند فوراًتشخیص دهند که این ویدئو برای شماست. به‌نوعی، امضای خود را روی ویدئوها ثبت کنید. فیلم‌برداری از ویدئوها در یک مکان یا یک پس‌زمینۀ ثابت می‌تواند به شما کمک کند، اما مهم است که ۵ مورد زیر را هم در نظر داشته باشید:

 1. لوگوی خود را به ویدئو اضافه کنید تا مخاطب با آن آشنا شده و شناخته شود.
 2. فضایی جداکننده بین مقدمه و قسمت اصلی ویدئو در نظر بگیرید.
 3. ترکیب رنگ‌های برند را در ویدئو لحاظ کنید.
 4. مواردی مثل رنگ‌ها، فونت متن، ابعاد و تصاویری را که استفاده می‌کنید، ثابت نگه دارید.
 5. مطمئن شوید که همۀ ویدئوهای شما منعکس‌کنندۀ لحن و صدای برند شما هستند.

۹) از موسیقی برای جذاب‌کردن آن استفاده کنید

هر نوع ویدئویی را می‌توان با استفاده از موسیقی جذاب‌تر کرد. مثلاً اگر ویدئوی شما براساس گفت‌وگو و مکالمه است، می‌توانید موسیقی ملایمی را با صدای کم اضافه کنید و آن را به‌عنوان یک محیط در ویدئوی خود اضافه کنید تا صدای شما واضح باشد. باید نوع و سبک ویدئوی خود را در نظر داشته باشید و با کمک ابزارها و اپلیکیشن‌های مختلف می‌توانید موسیقی را به ویدئوهای خود اضافه کنید.

۱۰) کال تو اکشن را فراموش نکنید

مهم نیست که چه نوع ویدئویی تولید می‌کنید، وجود یک CTA برای هدایت بینندگان به اقدامی که می‌خواهید بعداً انجام دهند، مهم است. CTA شما می‌تواند هر چیزی باشد. از بینندگان بخواهید که شما را دنبال کنند یا در کانال شما عضو شوند، ویدئوی شما را لایک کنند یا دربارۀ آن نظر دهند، از سایت شما بازدید کنند، در یک رویداد ثبت‌نام کنند یا یک محصول یا خدمت بخرند. البته بهتر است خلاق باشید و بدانید که انتهای ویدئوی شما تنها جایی نیست که می‌توانید CTA خود را اضافه کنید.

۱۱) ویدئوهای خود را برای جست‌وجو بهینه کنید

هرچقدر هم که ویدئوی شما جذاب باشد، اما اگر مخاطبانتان نتوانند به آن دست پیدا کنند، تمام تلاش‌های شما بیهوده خواهد بود. برای اطمینان از اینکه ویدئوی شما بازدید بیشتری دارد و هدفی را که برای آن در نظر گرفته‌اید برآورده می‌کند، باید آن را برای جست‌وجو بهینه کنید.

اگر ویدئوی خود را در آپارات یا یوتیوب منتشر می‌کنید، حتماً کلمات کلیدی و هشتگ‌های مرتبط را در عنوان، توضیحات و برچسب‌ها اضافه کنید. در هر پلتفرمی که ویدئوی خود را منتشر می‌کنید، توضیحی بنویسید که به‌طور دقیق اما خلاصه، موضوع ویدئوی شما را بیان کند تا کاربر را وادار به تماشا کند.

۱۲) ویدئوهای خود را منتشر و تبلیغ کنید

اگرچه بهینه‌سازی ویدئوی شما برای جست‌وجو مسئله‌ای ضروری است، اما کافی نیست. به همین دلیل، باید به‌طور فعال ویدئوی خود را منتشر و تبلیغ کنید تا آن را در معرض دید مخاطبان خود قرار دهید و آن‌ها را ترغیب کنید که محتواهای شما را ببینند.

این کار راهی مناسب برای افزایش عملکرد ویدئو و افزایش زمان حضور بازدید‌کنند‌ه‌ها در سایت شماست که درنهایت می‌تواند به افزایش سئوی سایت شما کمک کند. بنابراین، انجام این کار می‌تواند هم برای ویدئو و هم برای سایت شما برد-برد باشد. پیشنهاد می‌کنم که در این خصوص، محتوای ویدئو چطور به رتبه‌بندی سئو کمک می‌کند؟ را بخوانید.

۱۳) معیارهای مناسبی انتخاب کنید

شاید اولین چیزی که به‌عنوان معیار به ذهن شما برسد، تعداد بازدید باشد. اگرچه تعداد بازدید، مهم و خوب است، اما نباید تنها معیار شما باشد. معیارهایی که باید در نظر بگیرید، به اهداف کمپین ویدئویی شما بستگی دارد. ۴ مورد زیر می‌توانند راهنمای مناسبی برای تعیین معیارهای شما باشند:

 1. آگاهی از برند: فرض کنید هدف شما از ساخت یک ویدئو، افزایش آگاهی از برند است. در این صورت، معیارهایی مانند تعداد بازدید، اشتراک‌گذاری‌ در شبکه‌های اجتماعی، افزایش تعداد دنبال‌کنندگان و بازدید از ‌سایت می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید آیا می‌توانید به مخاطبان بزرگ و مرتبطی دست پیدا کنید و آیا ویدئوی شما برای آن‌ها جذاب است یا خیر.
 2. جلب توجه: اگر کسب‌وکار شما در وسط قیف بازاریابی است و قصد جلب توجه مخاطب را دارید، می‌توانید معیارهایی مانند مدت‌زمان مشاهده را ردیابی کنید تا ببینید افراد چقدر با ویدئوی شما ارتباط می‌گیرند.
 3. ایجاد علاقه‌مندی: برخی از معیارهای مهم دیگر مانند ایجاد علاقه‌مندی، می‌توانند به شما بگویند که آیا ویدئوی شما هدف خود را برآورده کرده است، یا خیر. نرخ کلیک، ثبت‌نام، تماس‌ها و تبدیل‌های فروش می‌توانند نشان‌دهندۀ این مسئله باشند که افراد چقدر نسبت به محتوای شما علاقه‌مند بوده‌اند و چه تعداد از آ‌ن‌ها از ویدئوی شما به‌سمت صفحات دیگر محتوا یا محصول و خدماتتان حرکت کرده‌اند.
 4. فروش: برای کمپین‌هایی مانند تبلیغات فروش و تخفیف، معیار اصلی‌ای که باید ردیابی کنید، تبدیل است. ردیابی معیارهای مناسب براساس هدفتان می‌تواند به شما کمک کند موفقیت کمپین ویدئویی خود را ارزیابی کرده و ویدئوهای آیندۀ خود را بهتر برنامه‌ریزی کنید.

حرف آخر

ویدئوها در فضای آنلاین نقش مهمی را در ایجاد رابطه با مخاطبان، افزایش اعتماد و رشد برند در طول مسیر، دارند. بنابراین مهم است که هوشمندانه روی آن‌‌ها سرمایه‌گذاری کنید تا بهترین نتیجه را مطابق با اهداف و نیازهای خود به ‌دست آورید.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.