ویدئو چطور به رتبه‌بندی سئو کمک می‌کند؟

در عصر حاضر، میلیاردها نفر در حال تماشای محتوای ویدئویی آنلاین هستند و این تعداد هر سال افزایش می‌یابد. احتمالاً کلمۀ سئو (SEO) را تاکنون بارها شنیده‌اید، اما آیا می‌دانستید که افزودن ویدئو به سایتتان می‌تواند رتبه‌بندی سئوی شما را به‌شدت بهبود ببخشد و افراد بیشتری را به سایت شما هدایت کند؟

محتوای ویدئویی مثل یک معدن طلا می‌ماند، اما نوع استراتژی‌ای که برای جذب بینندگان به تماشای آن نیاز دارید، با استراتژی رایج سئو متفاوت است. سئو برای تبلیغات ویدئویی، باید بخشی از استراتژی کلی شما باشد. حتی برخی از تکنیک‌های خاص سئوی ویدئو در آپارات وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای رتبه‌بندی ویدئوها در گوگل استفاده کنید.

فقط کافی است با این تکنیک‌ها آشنایی داشته باشید. در ادامۀ این مطلب، شما را با این تکنیک‌ها آشنا خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که چطور به کمک ویدئو، رتبه‌بندی سئوی سایت خود را افزایش دهید.

سئوی ویدئو (Video Seo) چیست؟

برطبق تجربه، وقتی گوگل ویدئویی را در کنار یک نتیجۀ جست‌وجو نشان می‌‌دهد، کاربران به احتمال زیاد روی آن کلیک می‌کنند. با اینکه گوگل به‌صراحت این مسئله را تأیید نکرده است، اما تحقیقات صورت‌گرفته حاکی از آن است که گوگل نتایج جست‌وجوی با ویدئو را از نتایج بدون ویدئو بالاتر نشان می‌دهد.

ویدئو همچنین به معیارهای دیگری کمک می‌کند که می‌دانیم گوگل برای رتبه‌بندی در نظر می‌گیرد. دو مورد از مهم‌ترین این معیارها برای سئو، زمان صرف‌شده توسط کاربران در صفحۀ سایت و تعداد بک‌لینک‌هایی است که به دامنۀ شما داده شده است و ویدئو تقریباً همیشه هردوی این موارد را بهبود می‌بخشد.

مطالعات نشان می‌دهد که افراد در صفحه‌ای که ویدئو دارد، دو برابر بیشتر از صفحه‌ای که ویدئو ندارد، زمان می‌گذرانند و هرچه کیفیت محتوای شما بالاتر باشد، احتمال دریافت بک‌لینک نیز بیشتر می‌شود. بنابراین، ویدئو به‌طور مستقیم و غیرمستقیم به سئو سود می‌رساند.

به‌طور خلاصه، الگوریتم‌های گوگل به‌طور فزاینده‌ای سایت‌های دارای محتوای ویدئویی را در اولویت قرار می‌دهند و این موضوعی نیست که بخواهید نادیده بگیرید.

چگونه ویدئویی باکیفیت بسازیم که سئوی سایتمان را افزایش دهد؟

به این کار به‌عنوان یک چرخه فکر کنید. ویدئو به شما در رتبه‌بندی کمک می‌کند و باعث می‌شود افراد بیشتری امکان بازدید از سایت شما را داشته باشند؛ یعنی افراد بیشتری روی لینک شما کلیک می‌کنند. اما اگر محتوای صفحۀ شما باکیفیت نباشد، کاربران مدتی طولانی در سایت شما باقی نمی‌مانند. درواقع، این کار می‌تواند برای سایت شما مضر باشد. وجود یک ویدئوی بی‌کیفیت، رتبۀ شما را به‌شدت کاهش می‌دهد؛ زیرا موتور جست‌وجو نمی‌خواهد افراد را به‌سمت صفحه‌ای بی‌فایده سوق دهد.

در ابتدا ممکن است افراد بیشتری سایت شما را در نتایج جست‌وجو ببینند؛ اما اگر صفحۀ شما نیاز آن‌ها را برآورده نکند، به‌سرعت خارج می‌شوند. این کار باعث افزایش نرخ پرش شما می‌شود و به گوگل می‌گوید که صفحۀ شما ارزشمند نیست. نتیجۀ نهایی؟ رتبه‌ای را که به‌تازگی کسب کرده‌اید از دست خواهید داد و ممکن است رتبه‌بندی‌های دیگر را نیز از دست بدهید؛ زیرا سایت شما اکنون از نظر گوگل فاقد اعتبار است.

۸ نکته برای بهبود رتبه‌بندی سئو به کمک ویدئو

اگر برای استراتژی تولید محتوای ویدئویی خود کمی وقت بگذارید و فکر کنید، هیچ‌یک از مواردی که پیش‌تر گفته شد، نگران‌کننده نیست. بنابراین به ۸ نکته‌ای که در ادامه برای بهبود رتبه‌بندی سئو به کمک ویدئو به آن‌ها اشاره می‌کنیم، توجه کنید.

۱) تامبنیل (Thumbnail) ویدئو باید چشم‌نواز باشد.

تامبنیل درواقع تصویر کوچک ویدئوی شماست که بیننده را پیش از تماشای ویدئو، از محتوای آن آگاه می‌کند. شبیه صفحۀ نتایج گوگل که در آن افراد لینکی را براساس توضیحات متا و هدف خود انتخاب می‌کنند، در ویدئو هم انتخاب‌های آن‌ها عمدتاً براساس تصویر کوچک ارائه‌شده به آن‌ها انجام می‌شود.

اگر وقتی ویدئوی خود را در آپارات بارگذاری می‌کنید، تصاویر کوچک ویدئوی خود را طراحی نکنید، آپارات به انتخاب خود تصویری را از ویدئو نشان می‌دهد که ممکن است مورد پسندتان نباشد. این تصاویر کوچک نه‌تنها آنچه را ویدئو دربارۀ آن است نشان نمی‌دهند، بلکه کم‌توجهی شما به این موضوع کاری بسیار غیرحرفه‌ای است و تأثیر منفی برای برند شما خواهد داشت.

۲) برچسب عنوان شما باید با ویدئو مرتبط باشد.

افراد روی ویدئویی کلیک می‌کنند که با آنچه به‌ دنبال آن هستند، مطابقت دارد؛ بنابراین اگر روی ویدئوی شما کلیک کنند و با هدف جست‌وجوی آن‌ها مطابقت نداشته باشد، به سراغ ویدئوی دیگری می‌روند. گوگل و آپارات متوجه این موضوع خواهند شد و ممکن است در رتبه‌بندی جست‌وجوی خود شاهد افت باشید.

همچنین، اگر از کلمات کلیدی به‌عنوان طعمه استفاده کنید، به این منظور که افراد را فریب دهید تا ویدئوی خود را با برچسب گذاری با کلمات کلیدی نامربوط تماشا کنند، گوگل شما را جریمه می‌کند. تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید و یک تیتر خوب برای برچسب‌های عنوان ویدئوی خود بنویسید.

۳) به توضیحات متنی ویدئو توجه کنید.

توضیحات ویدئوی شما بسیار شبیه توضیحات متاست. آن‌ها باید نسبتاً کوتاه و دقیق و شامل برخی از کلمات کلیدی باشند. اما هرگز کلمات کلیدی را به تعداد بالا در توضیحات خود قرار ندهید و افراد را با استفاده از توضیحات نادرست فریب ندهید. در صورت انجام این کار، با جریمه روبه‌رو خواهید شد. ربات‌های گوگل توضیحات ویدئوی شما را می‌بینند، بنابراین مطمئن شوید که آنچه مخاطب می‌خواهد، ارائه می‌دهید.

۴) برای ویدئوی خود تگ‌های مناسب اضافه کنید.

تگ‌های ویدئو به دسته‌بندی ویدئوی شما کمک می‌کنند و وقتی با عنوان (Title) و توضیحات (Description) شما ترکیب می‌شوند، همگام با سئو کار می‌کنند و می‌توانند به افزایش رتبه‌بندی ویدئوی شما در جست‌وجو کمک کنند. برچسب‌های ویدئویی به گوگل کمک می‌کنند تا ویدئوهایی را که با هدف جست‌وجو مطابقت دارند، نشان بدهد.

۵) ترنسکرایب (Transcript) ویدئوی خود را آپلود کنید.

ترنسکرایب ویدئو می‌تواند به شما برای تقویت سئوی ویدئو کمک کند. ترنسکرایب‌ها شامل متنی هستند که در زیرنویس‌ ویدئوی شما ظاهر می‌شود. آن‌ها همچنین می‌توانند زیر ویدئو نیز قرار بگیرند.

گوگل متن ترنسکرایب را برای رتبه‌بندی سئو جست‌وجو می‌کند، پس بهتر است از کلمات کلیدی خود در آن استفاده کنید. این کار به افرادی که مشکلات شنوایی دارند اجازه می‌دهد تا محتوای ویدئوی شما را نیز دنبال کنند.

۶) از ویدئوها در سایت خود استفاده کنید.

یک ویدئوی معرفی برند، به‌خوبی می‌تواند در صفحۀ «دربارۀ ما» یا صفحۀ اصلی شما قرار بگیرد؛ به همین شکل، ویدئوهای معرفی محصول، در صفحات محصولات. زمانی که محتوای ویدئوی خود را برای اهداف سئو بارگذاری می‌کنید، می‌توانید همان محتوا را در جای دیگری برای تکمیل بقیۀ استراتژی بازاریابی محتوایی خود استفاده کنید.

۷) مطمئن شوید که ویدئوی شما آموزشی است.

اگر مشتری بالقوۀ شما دربارۀ برند، خدمات، محصولات یا صنعت شما سؤالاتی دارد، پاسخ به این سؤالات باعث آموزش و توانمندسازی آن‌ها در هنگام تصمیم‌گیری برای خرید می‌شود. اگر به‌طور مداوم به سؤالات آن‌ها پاسخ دهید، به‌ دلیل ارزشی که ارائه می‌دهید، مرجع می‌شوید و اعتبار کسب می‌کنید.

موتورهای جست‌وجو این را می‌بینند و شروع به تقویت بیشتر صفحات شما می‌کنند. یک ویدئوی پرسش و پاسخ یا نمایشی از محصولات خود را برای صفحات محصول در نظر بگیرید. همچنین، می‌توانید از ویدئو در صفحات آموزشی مانند بلاگ خود استفاده کنید تا جایگزینی برای خواندن متن‌های طولانی باشد.

۸) ثابت‌قدم باشید.

شما نمی‌توانید یک بار به باشگاه بروید و انتظار شکم تخت داشته باشید. دربارۀ بازاریابی ویدئویی هم همین‌طور است. ثبات و پایداری کلید موفقیت شماست. برای ارائۀ ارزش، به‌طور مداوم تلاش کنید و نه‌تنها برای یک کلمۀ کلیدی، بلکه برای چندین کلمۀ کلیدی مرتبط که با هدف جست‌وجوی مشتریان شما مطابقت دارند، تلاش کنید.

آیا باید ویدئو را در سایت خود بارگذاری کنید یا در آپاراتآیا باید ویدئو را در سایت خود بارگذاری کنید یا در آپارات؟

بارگذاری ویدئو در سایت و آپارات هریک مزایا و معایب خود را دارد که به بررسی هریک به‌صورت جداگانه می‌پردازیم.

با قراردادن ویدئو در سایت، آن را با شرایط و ضوابط سایت خودتان منتشر می‌کنید و تحت کنترل خودتان است، اما ممکن است برای بارگذاری ویدئوی خود به فضای سرور بیشتری نسبت به حالت معمول نیاز داشته باشید، به‌خصوص اگر حجم آن بالا باشد.

از طرفی، آپارات پربازدیدترین سایت ایرانی است و برای بارگذاری ویدئو طراحی شده است. اگر ویدئوی شما به‌درستی بهینه‌سازی شده باشد، ممکن است آپارات ویدئوی شما را به‌صورت ویدئوی پیشنهادی، به مخاطبان پیشنهاد دهد که به بازدیدهای احتمالی بیشتر منجر شود. در آپارات شما می‌توانید به‌صورت هدفمند کسب‌وکار خود را تبلیغ کنید و تبلیغ را براساس کلید واژه‌های موردنظرتان انجام دهید.

سئوی ویدئو با سئوی موتورهای جست‌وجو متفاوت است و قوانین جست‌وجوی کلمات کلیدی و هدف مخصوص به خود را دارد. بنابراین ویدئو در کنار سایر محتواها می‌تواند به تلاش‌های شما در راستای رتبه‌بندی سئوی سایتتان کمک کند. با‌این‌حال، اولین چیزی که باید متوجه شد این است که گوگل به احتمال زیاد ویدئوهای بارگذاری‌شده در آپارات را رتبه‌بندی می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید ویدئوهایتان در جست‌وجوی گوگل رتبه‌بندی شوند، بارگذاری آن‌ها در آپارات بهترین گزینه است. این اتفاق همچنین فرصت‌های قدرتمندی را برای برندینگ شما فراهم می‌کند.

جست‌وجوهایی که از طریق آپارات انجام می‌شوند، اهداف متفاوتی دارند و تحقیق کلمات کلیدی که انجام می‌دهید، این تفاوت را منعکس می‌کند. هدف جست‌وجو در آپارات، بیشتر آموزشی است. به‌طور مثال، در آپارات کسی نمی‌خواهد بداند که از کجا می‌تواند پیتزا بخرد. افراد ویدئویی را می‌خواهند که به آن‌ها نشان دهد چگونه سریع‌ترین و ساده‌ترین پیتزا را درست کنند.

اگر بتوانید با جست‌‌وجوی صحیح کلمات کلیدی خود به جایگاه مناسبی دست پیدا کنید، ویدئوهای شما می‌توانند رتبۀ طولانی مدتی برای ویدئوهای پیشنهادی توسط آپارات داشته باشند. سئو برای ویدئو یک کار تخصصی است؛ بنابراین نمی‌توانید از کلمات کلیدی گوگل و کلمات کلیدی آپارات به‌جای یکدیگر استفاده کنید. در‌حالی‌که مشترکاتی وجود خواهد داشت، اما شما باید هر هدفی از جست‌وجو را جداگانه بررسی کنید.

کلام آخر

امروزه تلفن‌های هوشمند به کاربران اجازه می‌دهند که ویدئو را در هر مکانی تماشا کنند؛ اما برای پاسخ‌گویی به این بازار باید روی سئوی ویدئوهای خود کار کنید. سئوی ویدئو با سئوی سایت متفاوت است؛ اما برای تحقیق دربارۀ سئوی ویدئو باید به همان اندازه زمان و انرژی صرف کنید.

به یاد داشته باشید که برچسب‌های عنوان، توضیحات و ترنسکرایب (همگی شامل کلمات کلیدی باشند) می‌توانند به‌طور چشمگیری به رتبه‌بندی سئوی ویدئوی شما کمک کنند. پس شاید بهتر باشد همین حالا دست‌به‌کار شوید و مقدمات تهیۀ یک ویدئوی حرفه‌ای و باکیفیت را آماده کنید!

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.