🆘 حالت اضطراری (Emergency SOS) چیست و چگونه می‌توان آن را فعال کرد؟

همۀ ما حداقل یک بار هم که شده در شرایطی قرار گرفته‌ایم که درمورد حریم خصوصی یا امنیت پیج اینستاگرام‌مان احساس نا‌امنی می‌کردیم. از طرف دیگر، بارها شده که موقعیت‌های خطرناک و استرس‌زایی را تجربه کرده‌ایم که نمی‌توانستیم در آن لحظه گوشی‌مان را از جیبمان دربیاوریم، روی گوشمان بگذاریم و با کسی تماس بگیریم تا شرایط خود را گزارش کنیم.

در چنین شرایطی، فرستادن یک پیامک حاوی موقعیت مکانی‌مان برای یک فرد مطمئن می‌تواند بهترین راه باشد؛ این قابلیت که از آن با عنوان پیام اضطراری (Emergency SOS) یاد می‌شود، در تمامی تلفن‌های همراه وجود دارد که موضوع این مطلب ماست.

در ادامه درباره‌ی این قابلیت و نحوۀ فعال‌سازی آن در تلفن‌های همراه مختلف صحبت خواهیم کرد.

حالت اضطراری چیست؟

پیام اضطراری (Emergency SOS) یک قابلیت در تلفن‌های همراه است و همان‌طور که از نامش پیداست، هنگام احساس خطر و ناامنی می‌توان از آن استفاده کرد. برای استفاده از این روش فقط کافی‌ است تنظیمات آن را در تلفن همراه‌ خود فعال کرده و فهرستی از فرد یا افراد مورد اعتماد خود انتخاب کنید تا در مواقع اضطرار و تنها با فشاردادن یک تا دو دکمه بتوانید آن‌ها را از شرایط اضطراری خود و موقعیت مکانی‌تان آگاه سازید.

چگونه Emergency SOS را فعال کنیم؟

تمامی تلفن‌های هوشمند دارای تنظیمات Emergency SOS هستند؛ اما نحوۀ دسترسی به آن در هر مدل از تلفن همراه، منحصربه‌فرد است.

Emergency SOS در اپل

 1. وارد منوی Settings شوید؛
 2. وارد بخش Emergency SOS ‌شوید؛
 3. فهرست افراد موردنظرتان را در بخش Emergency Contacts وارد ‌کنید؛
 4. درنهایت نحوه‌ی برقراری این نوع تماس را انتخاب ‌کنید.

در مدل‌ آیفون‌ ۸ یا جدیدتر، دو روش برای برقراری این نوع تماس وجود دارد: فقط کافی است در تنظیمات گفته‌شده در بالا، با توجه به ترجیح و راحتی استفاده برای خودتان، یکی از دو گزینۀ Call with Hold و Call with 5 Press یا هردو را روشن کنید. درواقع، یعنی شما با فشاردادن دو دکمۀ Home و کاهش صدا یا پنج بار فشاردادن دکمۀ پاور می‌توانید این تماس را برقرار کنید (برای آیفون‌ مدل‌ پایین‌تر از ۸ تنها با یک روش Call with Hold می‌توان تماس اضطراری برقرار کرد).

در این حالت، تلفن همراه شما شمارش معکوس را شروع کرده و یک هشدار به صدا درمی‌آید. پس از پایان شمارش معکوس، تلفن‌ شما به‌طور خودکار با خدمات اضطراری تماس می‌گیرد که در کشورهای دیگر قابل استفاده است؛ بنابراین شما این تماس را قطع کنید تا پیام اضطراری فعال شده و موقعیت مکانی شما برای فهرست مخاطبان تماس اضطراری‌تان ارسال شود.

نکتۀ قابل ذکر دیگر این است که در صورت برقراری این تماس با روش فشاردادن دو دکمۀ Home و کاهش صدا، یک صفحه‌نمایش با سه نوار کشویی نمایان می‌شود: نوار کشویی اول برای روشن/خاموش کردن دستگاه، نوار کشویی دوم برای دسترسی به شناسۀ پزشکی شما و آخرین نوار کشویی برای تماس با خدمات اضطراری است؛ شما باید نوار کشویی آخر را بکشید تا تماس اضطراری برقرار شود.

با ارسال پیام اضطراری، تنظیمات دیگری به‌صورت خودکار در گوشی شما روشن می‌شود. در ابتدا آیفون شما قفل شده و شناسۀ Touch ID و Face ID غیرفعال می‌شود؛ یعنی شما نمی‌توانید با استفاده از تصویر یا اثر انگشت‎ خود قفل گوشی‌تان را باز کنید و در ادامه برای بازکردن قفل گوشی خود نیاز است که مجدداً رمز عبور خود را وارد کنید.

درحقیقت، این تنظیمات به این دلیل است که اگر کسی شما را مجبور کرد تا با استفاده از اثر انگشت یا چهرۀ خود قفل تلفن همراهتان را باز کنید، موفق نشود.

نحوۀ فعال‌کردن Emergency SOS در سامسونگ

 1. وارد منوی Settings شوید؛
 2. وارد بخش Advanced features ‌شوید؛
 3. Send SOS Messages را انتخاب ‌کنید؛
 4. فهرست افراد موردنظرتان را وارد ‌کنید؛
 5. درنهایت، نحوۀ برقراری این نوع تماس و پیوست‌های آن را انتخاب کنید.

‌بعد از آن، هر زمان که سه‌ بار دکمۀ پاور را بزنید، پیام اضطراری شما برای شخص و یا اشخاصی که تعیین کرده‌اید، ارسال می‌شود. در گوشی سامسونگ، با انتخاب گزینه‌های مرتبط، به‌جز موقعیت مکانی‌تان، دو تصویر از دو دوربین جلو و عقب گوشی در همان لحظه و همچنین یک صوت ۵‌ثانیه‌ای ارسال می‌شود.

نحوۀ فعال‌کردن Emergency SOS در شیائومی

 1. وارد منوی Settings شوید؛
 2. وارد بخش Passwords & Security ‌شوید؛
 3. روی گزینۀ Emergency SOS کلیک کنید؛
 4. فهرست افراد موردنظرتان را وارد ‌کنید؛
 5. درنهایت، نحوۀ برقراری این نوع تماس به شما نمایش داده می‌شود.

در گوشی‌های شیائومی کاربران می‌توانند با ۵ بار فشاردادن دکمۀ پاور گوشی به‌صورت پشت‌سر‌هم، از قابلیت خدمات اضطراری SOS استفاده کنند. با این کار موقعیت مکانی شما به همراه یک پیام اضطراری به مخاطبانی که از قبل مشخص کرده‌اید ارسال می‌شود. در گوشی شیائومی همچنین فهرستی از تماس‌های اخیر شما برای مخاطبان تماس‌های اضطراری‌تان ارسال می‌شود تا از شرایط شما آگاه‌تر شوند.

پیشنهاد پایانی

ازآنجایی‌که حادثه هیچ‌وقت خبر نمی‌کند، پیشنهاد می‌کنیم همین‌الان این تنظیمات را در تلفن همراه‌ خود فعال کنید تا در صورت لزوم بتوانید از آن استفاده کنید.

۲.۷/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.