تایم‌ لاین توییتر کجاست؟

صفرتاصد تایم‌لاین توییتر

تایم‌لاین توییتر انبوهی است از توییت‌های کسانی که خودمان فالو می‌کنیم یا توسط توییتر به ما پیشنهاد داده می‌شوند. می‌توانیم این توییت‌ها را کوت، ریتوییت یا لایک کنیم یا به آن‌ها ریپلای بزنیم. حالا شاید این سؤال برایمان پیش بیاید که اصلاً این تایم‌لاین توییتر کجاست؟ یا نحوۀ نمایش توییت‌ها در تایم‌لاین توییتر چگونه است؟

برای فهمیدن جواب این سؤال لازم نیست خیلی بگردیم. وقتی توییتر را باز می‌کنیم و وارد Home می‌شویم، این صفحه درواقع همان تایم‌لاین توییتر یا به‌اختصار تی‌اِل است.

در ادامۀ این مطلب نکات مهمی را دربارۀ تایم‌لاین توییتر توضیح خواهیم داد.

معنی تایم‌لاین در توییتر چیست؟

در اکثر شبکه‌های اجتماعی، صفحه‌ای به اسم Home وجود دارد که محتوای مربوط به آن شبکه در آن نمایش داده می‌شود. در توییتر نیز چنین صفحه‌ای وجود دارد که در اصطلاح به آن تایم‌لاین (Timeline) گفته می‌شود. در سال‌های اخیر، نحوۀ نمایش توییت‌ها در توییتر تغییرات زیادی کرده ‌است. در حال حاضر توییت‌هایی که در تایم‌لاین خود می‌بینید، توسط برخی الگوریتم‌های پیچیده مرتب می‌شوند.

برای مثال ممکن است توییتی را از فردی ببینید که نه او را دنبال می‌کنید و نه دنبال‌کننده‌های شما به آن توییت واکنش نشان داده‌اند. توییتر طبق الگوریتم‌های خود، علاقه‌مندی‌های شما را پیدا کرده و توییت‌های مرتبط با آن را در تایم‌لاین نمایش می‌دهد. علاوه‌براین، ممکن است توییت‌های تبلیغاتی را نیز در تایم‌لاین خود مشاهده کنید.

جالب است بدانید که نمایش توییت‌ها در تایم‌لاین با استفاده از الگوریتم، از سال ۲۰۱۶ شروع شده ‌است. اما اگر علاقه‌ ندارید که توییت‌ها را براساس الگوریتم ببینید، می‌توانید نحوۀ نمایش آن را تغییر دهید. روش انجام این کار را می‌توانید در عنوان بعدی بخوانید.

چطور می‌توانیم تایم‌لاین خود را مدیریت کنیم؟

برای تنظیم نحوۀ نمایش توییت‌ها در تایم‌لاین توییتر، ۲ گزینه در تنظیمات تایم‌لاین توییتر وجود دارد که در تمامی نسخه‌های اندروید، آی.او.اس و دسکتاپ قابل تنظیم است:

 1. نمایش برترین توییت‌ها (Top Tweets): برترین توییت‌ها آن‌هایی هستند که بیشتر از بقیۀ توییت‌ها به آن‌ها اهمیت می‌دهیم و توییتر، آن‌ها را براساس فعالیت‌های ما در سایر حساب‌های کاربری مانند منشن‌دادن، لایک‌کردن و ریتوییت‌کردن انتخاب می‌کند تا به ما نشان دهد.
 2. نمایش آخرین توییت‌ها (Latest Tweets): آخرین توییت‌ها آن‌هایی هستند که براساس ساعت ارسال توییت به ما نمایش داده می‌شوند. درواقع، جدیدترین توییت‌های فالوئینگ‌هایمان را می‌توانیم در این وضعیت، در تایم‌لاین خود ببینیم.

همچنین، رویدادهای در حال اتفاق را بالای تایم‌لاین به اسم «Happening now» به ما نشان می‌دهد. برای اینکه بتوانیم تایم‌لاین خود را با یکی از گزینه‌های بالا تنظیم کنیم، لازم است طبق دستور زیر چند اقدام راحت انجام دهیم:

 • ابتدا وارد تایم‌لاین شوید.
 • در قسمت بالا و سمت ‌راست این صفحه، علامتی شبیه چند ستاره وجود دارد، روی این علامت کلیک کنید.
 • صفحۀ کوچکی در آن قسمت نشان‌داده می‌شود که حالت غیرفعال تایم‌لاین شما در آن نوشته ‌شده است؛ اگر روی آن کلیک کنید، حالت تایم‌لاین شما تغییر می‌کند.

برای مثال، اگر تایم‌لاین شما با گزینۀ Latest Tweets تنظیم شده‌ باشد، روی آن صفحۀ کوچک، گزینۀ Go back home یا همان Top Tweets نشان‌ داده می‌شود. برعکس این توضیح نیز وجود دارد؛ یعنی اگر تایم‌لاین شما با گزینۀ Top Tweets تنظیم شده ‌باشد، روی صفحۀ کوچک، گزینۀ Latest Tweet را خواهید دید. در این حالت نیز می‌توانید روی آن کلیک کنید تا تنظیمات تغییر یابند.

توجه داشته‌ باشید که این مسیر برای تمام نسخه‌های توییتر یکسان است.

تنظیم نحوۀ نمایش توییت‌ها در تایم‌لاین توییتر

چند نوع توییت در تایم‌لاین وجود دارد؟

الگوریتم توییتر به توییت‌ها، به تناسب هر فرد و براساس فاکتورهایی که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت امتیاز می‌دهد تا طبق آن‌ها در تایم‌لاین نمایش داده شوند. این موضوع دربارۀ سایر شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین هم صادق است. برای آشنایی بیشتر با الگوریتم لینکدین روی لینک کلیک کنید.

در توییتر عواملی مانند زمان انتشار، وجود عکس، ویدئو و گیف (GIF)، میزان درگیری مخاطب شامل ریتوییت‌ها، کلیک‌ها، فیوریت‌ها (favorite)، میزان دیده‌شدن (Impression) و مدت‌زمان خواندن آن توییت لحاظ شده است.

همچنین تعاملات گذشتۀ ما با نویسندۀ آن توییت، فعالیت آن کاربر در توییتر، مثل اینکه چه زمانی وارد توییتر شده است، چه تعداد فالوئر دارد و چه میزان از توییتر استفاده می‌کند و اینکه فالوئینگ‌های ما چقدر با آن توییت تعامل داشته‌اند نیز تأثیرگذار است. براساس این فاکتورها، تایم‌لاین توییتر به ۲ دستۀ زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

۱) توییت‌های رتبه‌بندی‌شده (Ranked tweets)

هر توییت، حساب کاربری یا هر محتوایی که مشهور یا متناسب با علائق ما باشد، به تایم‌لاین ما اضافه می‌شود. این یعنی بعضی از این توییت‌ها می‌تواند شامل توییت‌هایی از حساب‌های کاربری‌ای باشد که دنبال نمی‌کنیم، اما توسط کسانی که دنبال می‌کنیم لایک یا ریپلای شده‌اند.
هدف توییتر این است که محتوایی در تایم‌لاین ما نشان داده شود که بیشترین علاقه را به آن‌ داریم و نیز در مکالمه‌هایی با محتوای متناسب، معتبر و امن مشارکت کنیم.

۲) توییت‌های از‌دست‌رفته (In case you missed it)

این دسته، درواقع خلاصه‌ای از جالب‌ترین توییت‌هایی است که شاید قبلاً به‌ خاطر آنلاین‌‌نبودن متوجه آن‌ها نشده‌ایم. به نظر می‌آید این بخش فقط زمانی نمایش داده می‌شود که برای چند ساعت یا چند روز از توییتر دور بوده‌ایم. این توییت‌ها هم مانند بخش قبل رتبه‌بندی می‌شوند و مرتبط و متناسب با ما هستند.
بعد از دیدن همۀ توییت‌هایی که توسط الگوریتم، از متناسب‌ترین‌ها انتخاب شده، باقی‌ماندۀ توییت‌ها به حالت معکوس زمانی نشان داده می‌شوند؛ یعنی توییت‌هایی که دیرتر منتشر شده، زودتر نمایش داده می‌شوند و می‌توانیم آخرین به‌روزرسانی‌ها را از کسانی که فالو کرده‌ایم ببینیم، که شامل ریتوییت، توییت‌های تبلیغاتی و حساب‌‌های کاربری پیشنهادی برای فالوکردن هم می‌شود. برای افزایش فالوئر در توییتر کلیک کنید.

اما به‌طور کلی زمانی که وارد تایم‌لاین می‌شویم، توییت‌ها براساس زمان انتشار، از تازه‌ترین به‌قدیمی‌ترین، به ‌ما نشان داده‌ می‌شوند.

چطور از شر توییت‌های کسل‌کننده راحت شویم؟

جالب است بدانید که می‌توانید نمایش برخی توییت‌ها را کنترل کنید. برای مثال، می‌توانید تنظیمات را طوری قرار دهید که فقط توییت‌های فارسی‌زبان در تایم‌لاین شما بیاید. برای انجام این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • در بالای قسمت Home روی علامتی که شبیه چند ستاره است کلیک کنید؛
 • گزینۀ View content preferences را انتخاب کنید؛
 • از قسمت Filter گزینۀ Recommendations را انتخاب کنید.
 • در صفحۀ بازشده، زبان فارسی را علامت بزنید تا فقط توییت‌های فارسی به ‌شما نشان داده ‌شود.
 • همچنین، اگر موضوعی در جامعه ترند شده و شما علاقه‌ای به ‌آن ندارید، می‌توانید تنظیمات را طوری انتخاب کنید که توییت‌هایی با آن موضوع به ‌شما نشان داده‌ نشود. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:
  • روی همان علامتی که در قسمت پیش گفتیم کلیک کنید؛
  • از قسمتSafety، گزینۀ Muted را انتخاب کنید؛
  • در صفحۀ بازشده به ‌قسمت Muted words بروید؛
  • کلماتی را که مربوط به ‌موضوع ترند است، در این قسمت وارد کنید؛
  • پس از این کار، توییت‌هایی که حاوی آن کلمات باشند، در تایم‌لاین شما نخواهد آمد.

همچنین لازم است بدانید که در این تنطیمات می‌توانید افرادی را بلاک یا Mute کنید تا توییت‌های آن‌ها به‌ شما نشان داده ‌نشود.

منابع

۳.۳/۵ | (۲۶ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:
17 نظرات
 1. mehdi_diplomat می گوید

  اقا واسه این که توییت های کسایی که ما فالو نداریمشون تو پیج ما نیاد چه باید کرد ؟!

  1. تیم محتوایی صباویژن می گوید

   الگوریتم‌های توییتر به دنبال جذب‌کردن مخاطب برای ایجاد اینتراکشن بیشتر هستن. برای همین به طور کلی نمی‌شه از دستش خلاص شد.
   وقتی حالت نمایش تایم‌لاین رو روی گزینۀ Latest Tweets ست کنین، میزان توییت‌های کاربرانی که فالو ندارن تو تایم‌لاینتون کمتر می‌شه.

 2. میلاد می گوید

  سلام قسمت تایم لاین من به دوقسمت تقسیم شده یک قسمت همون home هستش و یه قسمت دیگه اسمش friend چطور نیتونم این قسمت رو پاک کنم و فقط همون home بمونه

  1. تیم محتوایی صباویژن می گوید

   میلاد جان به احتمال زیاد شما یه «لیست» اضافه کردین که داره تو یه تایم لاین جدا نشونتون می‌ده. لیست رو حذف کنین درست می‌شه.

 3. میلاد می گوید

  نمیشه هیچ راهی پیدا نمیکنم که پاکش کنم میشه راهنمایی با تصویر بزارید برام؟

  1. تیم محتوایی صباویژن می گوید

   میلاد جان لطفا عکس بگیر و برامون ایمیل کن ببینیم چه مشکلی دارین.
   content@sabavision.com

 4. Moniu می گوید

  سلام. اگه من یه جا یه ریپلایی بزنم ، اون توییت میره تایم لاین فالوور های من؟

  1. تیم محتوایی صباویژن می گوید

   بله

 5. احمدی می گوید

  سلام.وقتی کسی توییت من ولایک میکنه با جواب میده،مشخص نمیشه مال کدوم توییتمه،ازکجا بفهمم این و که جواب کدوم توییتم وداده ؟؟؟

  1. تیم محتوایی صباویژن می گوید

   خانم/آقای احمدی عزیز چرا وقتی کسی لایک کنه بهتون نشون می‌ده که چه کسی لایکتون کرده، تو قسمت نوتیفیکیشن‌های توییتر برید مشخصه.

 6. alireza می گوید

  چجوری محتوای های فارسی رو بیشتر ببینیم؟ چون تو اکانت قبلیم همه محتوا هایی که پیشنهاد میشدن فارسی بودن اما تو این اکانتم این طور نیست و محتوای های خارجی خیلی زیادی تو تایم لاینه

  1. تیم محتوایی صباویژن می گوید

   علیرضای عزیز با فالوکردن حساب‌های کاربری فارسی زبان تو فید خودتون محتواهای فارسی رو بیشتر می‌بینین و خود توییتر بهتون پیشنهاد می‌ده.

 7. کورو‌ش کبير می گوید

  من میخوام بدونم تا حالا چند تا توییت تو حساب کاربری توییترم زدم؟ چطور بفهمم؟

  1. تیم محتوایی صباویژن می گوید

   سلام دوست عزیز. وقت‌تون بخیر باشه.
   برای اطلاع از تعداد توییت‌هایی که تاکنون در حساب‌کاربری خود منتشر کرده‌اید، کافی‌ است نسخۀ دسکتاپ این شبکۀ اجتماعی را باز کنید و وارد حساب‌کاربری خود شوید.
   سپس روی آیکون پروفایل کلیک کنید. به بخش بالای تصویر پروفایل‌ که نام کاربری‌تان قرار دارد، توجه کنید. زیر نام کاربری تعداد توییت‌هایی که تا کنون ارسال کرده‌اید قابل مشاهده است.

 8. نوید می گوید

  وقتی کسی روی یکی از نظرات قبلی من که توی توییت دیگری داده بودم متوجه نمیشم راجبه کدوم نظرم داره حرف میزنه و امکان دیدن اون پیام قبلی رو ندارم چجوری میشه فهمید راجبه کدوم کامنت من داره حرف میزنه

  1. تیم محتوایی صباویژن می گوید

   سلام دوست عزیز وقت‌تون بخیر باشه.
   اگر درست متوجه شده باشم، سوال شما این است که چطور متوجه شوید پاسخی که از طرف کاربران (یا فالوورها) دریافت کرده‌اید، مرتبط با کدام توییت‌تان است!
   برای این منظور کافی است تا وارد بخش مربوط به اعلان‌ها (در توییتر با علامت زنگوله مشخص است) در پایین صفحۀ اصلی (دومین گزینه از سمت راست) شوید. پس از آن کافی است هر پاسخی را که از طرف کاربران دریافت کرده‌اید، انتخاب کنید تا متن کامل آن برای‌تان قابل مشاهده شود.
   در این لحظه برای آنکه متوجه شوید پاسخ دریافتی، مربوط به کدام توییت شما است، کافی‌ست تا انگشت خود را روی بخشی از صفحۀ نمایشگر خود (مثلا وسط صفحه) قرار داده و به طرف پایین بکشید. با انجام این کار متن توییت شما نمایان می‌شود.

 9. علی مشهدی می گوید

  دستتون درد نکنه خیلی عالی بود خیلی بدرد بخور است

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.