تأثیر هوش مصنوعی بر گوگل ترنسلیت

گوگل به‌عنوان محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین موتور جست‌وجوی دنیا روز‌به‌روز به امکانات و ویژگی‌های خود اضافه می‌کند. اگر شما هم از این مرورگر استفاده می‌کنید، می‌دانید که قابلیت ترجمۀ گوگل به اسم Google translate یکی از چیز‌هایی است که هر روز سر‌‌وکارتان به آن می‌افتد؛ درنتیجه طبیعی است که گوگل بخواهد امکانات این محصولش را در طول زمان بیشتر کند. از امکاناتی که اخیراً به گوگل ترنسلیت اضافه شده، ترجمه‌های متنی مبتنی بر هوش مصنوعی یا همان AI-Powered Contextual Translations است. در این مطلب از وی‌پدیا بیشتر راجع به تأثیر هوش مصنوعی بر گوگل ترنسلیت توضیح می‌دهیم. همراهمان باشید.

AI و گوگل

اگر دهۀ دوم قرن ۲۰ میلادی را دهۀ گسترش شدید اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در نظر بگیریم، شاید اغراق نکرده‌ایم که بگوییم بازیگر اصلی دهۀ سوم، هوش مصنوعی (Artificial intelligence) یا همان AI است. تقریباً تمام شرکت‌های بزرگ و کوچک دیجیتال به دنبال این هستند که از این هوش برای پیش‌بردن اهداف و ایجاد تجربۀ کاربری بهتر استفاده کنند. به‌طور مثال، Chat GPT آخرین دستاورد پرسروصدای حوزۀ AI است که ذهن بیشتر کاربران اینترنت را به خود مشغول کرده است.

با توضیحاتی که دادیم، عجیب نیست که گوگل، به‌عنوان پادشاه موتورهای جست‌وجو، بخواهد از تأثیر هوش مصنوعی برای بهبود عملکرد محصولاتش استفاده کند و کاربران خود را راضی‌تر از همیشه نگه دارد. یکی از محصولاتی که گوگل به‌شدت روی پیشرفت هوش مصنوعی آن تمرکز کرده است، ترجمه‌گر معروفش یعنی Google translate است. در ادامۀ مطلب خواهید فهمید که تأثیر هوش مصنوعی بر گوگل ترنسلیت انکارناپذیر است.

هوش مصنوعی چه کمکی به ترجمه‌گر گوگل می‌کند؟

Google Translate در حال بهینه‌سازی قابل توجهی در این محصول پرمخاطب، به کمک AI است. در جریان رویداد پاریس که در سال ۲۰۲۳ برگزار شد، گوگل از پیشرفت‌های ترجمه‌گر محبوبش رونمایی کرد. در پیشرفت جدید گوگل ترنسلیت، «فحوای کلام متن» اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و راحت‌تر شناخته می‌شود. تصور کنید که به‌طور مثال می‌خواهید یک متن فارسی را به انگلیسی ترجمه کنید و یا بالعکس، و در آن متن کلمه‌ای مثل حیاط و شیر دارید.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

به احتمال زیاد اگر بخواهید الان این کار را انجام دهید، گوگل کلمۀ حیاط را به‌عنوان کلمۀ انگلیسی Life ترجمه می‌کند و کلمۀ شیر را هم به کلمۀ Lion به‌معنی شیر جنگل برمی‌گرداند، در‌حالی‌که منظور شما حیاط منزل و شیر آب بوده است. حالا متوجه شدید چقدر فهمیدن فحوای کلام به کمک AI، در ترجمه تأثیر می‌گذارد؟

این بهبود در ترجمه‌گر گوگل نه‌تنها دقت ترجمه را افزایش می‌دهد، بلکه متن ترجمه‌شده را بیشتر شامل اصطلاحات محلی، کلمات مناسب و عباراتی که کاربر قصد دارد آن‌ها را ببینید نیز می‌کند. در بهترین حالت، متن ترجمه‌شده به‌شکل زبان مادری کاربر درمی‌آید. گوگل اعلام کرده که ارتقای ویژۀ محصول ترجمه‌گرش فعلاً فقط ۵ زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ژاپنی و اسپانیایی را پشتیبانی خواهد کرد و به‌زودی افراد آن را در مرورگرهای نسخۀ موبایل و دسکتاپشان خواهند دید. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است در آینده‌ای نزدیک، زبان‌های رسمی بیشتری به نسخۀ ارتقاداده‌شدۀ گوگل ترنسلیت اضافه می‌شوند، ولی هنوز خود گوگل این خبر را تأیید نکرده است.

دیگر امکانات نسخۀ جدید گوگل ترنسلیت

تأثیر هوش مصنوعی بر گوگل ترنسلیت، ویژگی‌های بهبود‌یافتۀ دیگری را نیز به این ترجمه‌گر کاربردی اضافه کرده است، ازجمله:

۱) طراحی تازه و بصری

گوگل ظاهر برنامۀ Translate خود را به‌طور کامل در اندروید تغییر داده است و به‌زودی ظاهر جدیدش را در گوشی‌های iOS نیز ارائه می‌کند. طراحی جدید، فضای بزرگ‌تری برای تایپ در اختیار کاربر قرار می‌دهد و دسترسی به ترجمۀ صوتی، ترجمۀ مکالمه و ترجمۀ دوربین را راحت‌تر می‌کند. با طراحی جدید، کاربران می‌توانند متن خود را سریع‌تر و درست‌تر ترجمه کنند.

علاوه‌بر‌این، طراحی جدید گوگل به‌طور کلی کاربرپسندتر شده است. مثلاً برای انتخاب ۲ زبانی که قرار است ترجمه را با آن انجام دهید، احتیاج به کلیک‌های کمتری روی صفحۀ گوشی یا دسکتاپ خود پیدا می‌کنید.

۲) بیشترشدن زبان‌های ترجمه

در نسخۀ ارتقایافتۀ گوگل ترنسلیت، ۳۳ زبان دیگر به زبان‌هایی که ترجمه در آن‌ها صورت می‌گیرد اضافه شده است؛ ازجمله زبان‌هایی مثل هاوایی، باسکی، کورسی و… . با اضافه‌شدن این زبان‌ها، کاربران بیشتری می‌توانند مفاهیم موردنظر خودشان را به زبان خودشان یا به زبان‌های دیگر ترجمه کنند.

۳) ترجمۀ تصویر فوق‌العاده

بسیاری از کاربران در چند سال گذشته از قابلیت ترجمۀ تصویری گوگل استفاده کرده‌اند، به همین علت گوگل از AI کمک گرفته و این قابلیت را پرورش داده است. در نسخۀ ارتقایافتۀ Google translate، گوگل با کمک ماشین لرنینگ توانسته ترجمه‌های بسیار خوبی از تصاویر پیچیده به کاربر ارائه کند، به‌شکلی که ترجمه‌ها طبیعی به نظر برسند.

نکته: گوشی‌های اندرویدی‌ای که می‌خواهند از این قابلیت استفاده کنند، باید رَمی معادل ۶ گیگابایت یا بیشتر داشته باشند.

نتیجه‌گیری

ترجمه‌گر گوگل، با ویژگی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی خود، جهش‌های قابل توجهی را درزمینۀ ترجمه ایجاد کرده است. قابلیت‌های جدید ترجمۀ متنی، طراحی کاربری بهبودیافته، دردسترس‌بودن زبان‌های بیشتر و قابلیت‌ ترجمۀ تصویر‌های پیچیده و…، عمل ترجمه را برای بیش از یک‌میلیارد کاربر گوگل امکان‌پذیرتر و راحت‌تر می‌کند. با این ویژگی‌های جدید، گوگل امیدوار است همچنان به تأثیر مثبت خود در دنیای ترجمه ادامه دهد.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.