رونمایی از لوگو و سایت جدید صباویژن همراه با بهبود تجربۀ کاربری

روز چهارشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۱ پس از نمایش ویدئویی کوتاه، صباویژن از لوگوی بازطراحی شده و جدید خود در حضور جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه رونمایی کرد. همچنین در طول این رویداد، پلتفرم تیک آبی به‌عنوان آخرین ساختۀ این مجموعه معرفی شد و دربارۀ قابلیت‌ها و امکانات منحصربه‌فرد آن توضیح داده شد.

در این مطلب از وی‌پدیا قصد داریم تا خلاصه‌ای از این رخداد مهم در عرصهٔ دیجیتالی کشور را به شما علاقه‌مندان ارائه دهیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

داستان ۱۶ سالگی صباویژن

در ابتدای مراسم روز چهارشنبه، دکتر محمد ولی‌پور، قائم مقام مدیرعامل و مدیر تجاری هلدینگ صباایده، از تلاش‌های بی‌وقفهٔ این مجموعه در طول ۱۶ سال گذشته سخن گفت. روزهایی که تمرکز صباویژن به‌طور مشخص روی دو پلتفرم «میهن‌بلاگ» و «کلوپ» بود و تبلیغات بنری، تنها روش تبلیغاتی موجود در فضای دیجیتال کشور شناخته می‌شدند.

در سال ۸۹ و با شروع به‌کار پلتفرم «آپارات» شکل جدیدی از تبلیغات که به «تبلیغات ویدئویی» معروف بودند، رفته‌رفته راه خود را در سطح جامعه و خصوصا میان کسب‌وکارها باز کردند؛ اما به دلیل نبود ایده‌های کافی به‌منظور خلق محتوای ویدئویی از یک طرف و همچنین تشدید رقابت برندها در فضای دیجیتال از طرف دیگر، صباویژن در یک تصمیم جسورانه اقدام به ارائهٔ خدمات جدید به مشتریان خود کرد. این سرویس‌‌ها که درحال‌حاضر نیز در اختیار مشتریان و سایر کسب‌وکارها قرار داده می‌شود عبارتند از: ایده‌پردازی در زمینهٔ تولید محتوا و فعالیت فضای مجازی، مشاوره و طراحی کمپین‌های دیجتال و غیره.

رویداد صباویژن 1در ادامه دکتر ولی‌پور از ظهور شبکهٔ‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و محبوبیت استفاده از آن توسط اقشار مختلف جامعه سخن گفت و وجود این پلتفرم را فرصتی برای تبلیغات هدف‌مندتر برندها در فضای مجازی عنوان کرد. به‌طوریکه تمرکز آژانس تبلیغاتی صباویژن نیز بر استفادهٔ حداکثری از این بستر چند پتانسیلی قرار گرفت و امروزه به یکی از قوی‌ترین فعالان حوزهٔ سوشال مدیا مارکتینگ در سطح کشور تبدیل شده است.

نیاز به تغییر حتی در ظاهر

دکتر ولی‌پور در آخرین بخش از صحبت‌های خود به اهمیت به‌روز بدون در دنیای دیجیتال اشاره کرد و همگام بودن با دانش، نیاز و دغدغهٔ مخاطب را لازمهٔ بقاء این روزهای یک برند دانست. در همین راستا و نگاهی به رویکرد برندهای مطرح جهان، دکتر ولی‌پور از جدیدترین اقدام صباویژن رونمایی کرد؛ لوگوی جدید درکنار شکل و شمایل سایت جدید.

به گفتهٔ دکتر ولی‌پور: صباویژن همواره به فکر ایجاد تفاوت و ارائهٔ سرویس‌های متنوع‌‌تر به مشتریان خود بوده است، بنابراین وقت آن رسیده بود که نگرش و رویکرد جدید خود را در ظاهر نیز منعکس کند؛ که نتیجه بازطراحی لوگو و سایت‌مان بود.

همچنین در کنار رونمایی از بازطراحی لوگوی صباویژن، از دو لوگوی جدید وی‌‌پدیا (بلاگ‌صباویژن) و همچنین صباکست (پادکست تخصصی صباویژن) نیز در حضور خبرنگاران پرده‌برداری شد.

هم‌گام با رشد مجموعۀ صباویژن، بازدید کاربران از سایت به‌طرز چشمگیری افزایش یافت و به دنبال آن، نیازهای تازه‌ای از سوی کاربران مطرح شد. پاسخ‌گویی به این نیازها و پیاده‌سازی امکانات و ایده‌های جدید در قالب سایت قدیمی، با چالش‌ها و محدودیت‌هایی روبه‌رو بود.

در همین راستا، با همفکری اعضای تیم فنی، ارتباط با مشتری و طراحی محصول، تصمیم گرفتیم سایت جدیدی را براساس نیازسنجی کاربران و مشتریان، بازطراحی، پیاده‌سازی و اجرا کنیم. سایت جدید با هدف دسترسی بهتر کاربران به خدمات، همسان‌سازی با استانداردهای بین‌المللی، ارتباط مؤثر و بیشتر با مشتریان و همچنین استفاده از هویت بصری مدرن و متفاوت، طراحی شد.

۲ دلیل مهم

در نگاهی جزئی‌تر، به بررسی دو دلیل مهم که ما را به راه‌اندازی سایت جدید ترغیب کرد، می‌پردازیم:

۱) واکنش‌گرایی در دستگاه‌های مختلف

در دنیای تکنولوژی‌محور امروزی، کاربران از دستگاه‌های متنوعی برای جست‌وجوها و دریافت پاسخ به نیازهای خود، استفاده می‌کنند. به همین دلیل، ما با ایجاد بستری مناسب در دستگاه‌های مختلف دسکتاپ، موبایل و تبلت، دسترسی سریع و بدون محدودیت به خدمات را برای همۀ افراد فراهم کردیم و تلاش کردیم که تجربۀ کاربر را در نسخه‌های موبایل و دسکتاپ بهبود ببخشیم.

۲) ارتقای حضور آنلاین

ما برای پشتیبانی بهتر و پیاده‌سازی ایده‌های جدید، قادر به استفاده از امکانات سایت قدیمی نبودیم. به همین دلیل، با تکیه بر تکنولوژی و با کمک تیم فنی حرفه‌ای، بستری نو و پیشرفته را ایجاد کردیم تا ارتباط مشتریان با ما تا‌حد‌ممکن بهبود یابد. ازجمله موارد بهبود‌یافته می‌توان به سه نمونۀ قابل توجه زیر اشاره کرد:

 1. سرعت لود بالاتر: در نسخۀ جدید، با تکیه بر بهبود پرفورمنس سایت، تلاش کردیم تا سرعت لود صفحات برای کاربران، تا میزان چشمگیری افزایش یابد.
 2. بهبود زیرساخت‌های تکنولوژی: زیرساخت‌های سایت پیشین با مشکلاتی همراه بود که امکان ایجاد تغییرات و پیاده‌سازی ایده‌های جدید را فراهم نمی‌کرد. با بهبود زیرساخت‌های تکنولوژی در سایت جدید، فرصت اجرای امکانات و ایده‌های نو نیز فراهم شد.
 3. رفع باگ‌ها و مشکلات: در سایت قدیمی، باگ‌های مختلفی وجود داشتند که موجب اختلال در روند ارتباط کاربران با سایت می‌شد. با برطرف‌کردن این باگ‌ها و مشکلات، تلاش کردیم تا کاربران تجربۀ مطلوب‌تری را هنگام استفاده از سایت و امکانات آن داشته باشند.

امیدواریم سایت جدید فضای ارتباطی مطلوب‌تری را در اختیار مشتریان قرار دهد و تجربۀ لذت‌بخشی را هنگام استفاده از امکانات، برای شما عزیزان فراهم کند.

یک تیر و چند نشان با تیک آبی

پس از پایان صحبت‌های دکتر ولی‌پور، نمایشی یک دقیقه‌ای از جدیدترین دستاورد صباویژن در حوزهٔ مدیریت شبکه‌های اجتماعی برای حضار پخش شد که خبر از امکانات ویژه و منحصربه‌فرد این پلتفرم ویژه می‌دادند؛ «تیک آبی» نام این بستر جدید با شعار «تحلیل متفاوت اینستاگرام» بود.

رویداد صباویژن 3تحلیل، آنالیز و ارزش‌گذاری فالوورهای پیج اینستاگرام رقبا، امکان رصد پیج‌ها و فالوورهای هدف، دست‌یابی به لیس بهینه‌سازی شده برای تبلیغات در صفحات پربازدید اینستاگرام، رصد تبلیغات صفحه رقبا، نمایش بازخورد تبلیغات انجام‌شده و همچنین امکان برگزاری قرعه‌کشی‌‌های متنوع همگی از جمله قابلیت‌های پلتفرم «تیک آبی» به‌شمار می‌روند. پس از پایان ویدئوی معرفی تیک آبی شاهد توضیحات حمیدرضا سلیمانی، مدیر تبلیغات صباویژن، در خصوص نحوهٔ عملکرد تیک آبی بودیم که درادامه به آن می‌پردازیم.

ابزاری برای رشد کسب‌وکارها

“از زمان کار روی پلتفرم تیک آبی تا امروز که در دسترس شما قرار گرفته است، نزدیک به ۱۸ماه می‌گذرد.” حمیدرضا سلیمانی صحبت خود را اینگونه آغاز کرد. وی در ادامه به جایگاه ویژه‌ٔ شبکه‌های اجتماعی خصوصا اینستاگرام نزد برندها اشاره کرد و گفت: “این روزها رقابت بین کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ در فضای اجتماعی بسیار شدید است. باوجود آگاهی برندها از انواع تبلیغات مانند اینفلوئنسر مارکتینگ و وایرال مارکتینگ در اینستاگرام، همچنان دست‌یابی به لیست بهینه‌ای از اینفلوئنسرها و صفحات پربازدید اینستاگرام برای صاحبان کسب‌وکارها دشوار است؛ به‌گونه‌ای که خیلی از آن‌ها در پیش‌برد اهداف تجاری و بازاریابی خود عملا در این شبکهٔ اجتماعی ناکام و ناتوان می‌مانند.”.

سلیمانی باتوجه به نیاز برندها به وجود بستری برای انجام تبلیغات هدفمند در اینستاگرام، عملکرد تیک آبی را به‌طور کلی در بخش‌های زیر معرفی کرد که عبارتند از:

 • تجزیه‌وتحلیل صفحهٔ اینستاگرام مشتری
 • تجزیه‌‌وتحلیل صفحات اینستاگرام رقبا
 • ارائهٔ گزارشی از اشتراک‌ها و افتراق‌های صحفهٔ مشتری با صفحات هدف و رقبا در اینستاگرام
 • دسترسی به لیست ۳۵۰۰ صفحهٔ پربازدید انجام تبلیغات اینستاگرامی

رویداد صباویژن 2

یکی از قابلیت‌های ویژهٔ تیک آبی که طبق صحبت‌های حمیدرضا سلیمانی، تاثیر قابل توجی روی افزایش نرخ اینگیجمنت صفحهٔ اینستاگرام یک کسب‌وکار می‌گذارد، حذف «فالوورهای روح» یا همان «فالوورهای منفعل» است؛ اما تیک آبی طبق چه الگوریتمی می‌تواند فالوورهای روح صفحهٔ اینستاگرام را شناسایی کند؟ براساس ترکیب ۴ الگوریتم زیر:

 1. شناسایی حساب‌های کاربری که نام عجیب و نامتعارفی دارند
 2. شناسایی حساب‌های کاربری که بدون عکس پروفایل هستند
 3. شناسایی صفحه‌های که بدون هیچگونه محتوا و پستی هستند
 4. شناسایی حساب‌های کاربری که با صفحهٔ اینستاگرام مشتری هیچگونه تعاملی ندارند

زیر ذره بین

در ادامهٔ نشست خبری معرفی تیک آبی، حمیدرضا سلیمانی جزئیات بیشتری را از شیوهٔ عملکرد این پلتفرم در اختیار خبرنگاران قرار داد که در ادامه به معرفی مختصر هر یک می‌پردازیم:

 • قرعه‌کشی شخصی سازی شده: به‌معنای امکان برگزاری قرعه‌کشی در یک صفحهٔ فرود خاص، طبق محتوای یک پست خاص و براساس تعداد کامنت‌ها یا تعداد لایک‌ها یک پست اینستاگرامی.
 • جذب فالوورهای رقبا: تیک آبی این قابلیت را دارد که فالوورهای رقیب شما را براساس ارزش کسب‌وکارتان شناسایی کند و تبلیغات شما را به آن‌ها نمایش دهد. این ویژگی براساس شاخص‌های سنجش‌ درگیری محتوا و شاخص‌های مصرف محتوا توسط فالوور رقیب ارائه می‌شود. به‌طور مثال فالوور‌های رقیب که تعداد بازدید ویدئو بالاتری داشته‌اند یا بیشترین تعداد کامنت‌ها را به خود اختصاص داده‌اند، از این طریق شناسایی و ارزش‌گذاری می‌شوند.
 • تبلیغات هدفمند: امکان نشر تبلیغات هدف و همچنین رصد تبلیغات رقبا در صفحات پربازدید اینستاگرام، از جمله قابلیت‌های ویژهٔ تیک آبی به‌شمار می‌رود.
 • بستری ایمن: برای استفاده از قابلیت‌های تیک آبی، کاربر نیاز به ارائهٔ رمز عبور صفحهٔ کسب‌وکار خود در اینستاگرام نخواهد داشت.

رویداد صباویژن 4

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.