ولکام‌پکیج یا پکیج خوشامدگویی چیست و شامل چه اقلامی است؟

18 ایده برای بستۀ خوشامدگویی

روز اول مدرسه، روز اول دانشگاه و بعد روز اول کاری؛ روزهای اول همیشه عجیب‌وغریب هستند. از طرفی ذوق‌وشوق داریم و از طرف دیگر، فکر روبه‌رویی با محیط و آدم‌های جدید ترس و استرس به دلمان می‌اندازد. بحث کار که پیش می‌آید ممکن است به این نگرانی،‌ تردید و سندروم ایمپاستر هم اضافه ‌شود:

 • آیا قبول این پوزیشن تصمیم درستی بود؟
 • شخصی که با من حرف زد چه سمتی داشت؟
 • رسمی باشم یا صمیمی؟
 • نکند مهارتم به اندازۀ انتظاراتشان نباشد؟

برای همین است که کسب‌وکارها برای روز اول کاری کارمندان ولکام‌ پکیج (Welcom Pakage) در نظر می‌گیرند. چرا برای چنین چیزی هزینه می‌کنند و زمان می‌گذارند؟ و این بسته شامل چه چیزهایی می‌شود؟ در این مطلب از وی‌پدیا دربارۀ آن توضیح می‌دهیم.

ولکام پکیج - 1ولکام ‌پکیج چیست؟

ولکام پکیج بسته‌ای است که شرکت‌ها در روز اول کاری، برای خوشامدگویی به کارمندان جدید خود اهدا می‌کنند.

این بسته محصولات کاربردی و سرگرم‌کننده‌ دارد و بازتاب‌دهندۀ فرهنگ سازمان و هویت برند است.

چرا باید ولکام ‌پکیج داشته باشیم؟

بستۀ خوشامدگویی هم برای کارمندان تازه‌وارد و هم برای کسب‌وکار مزایای بلندمدت ایجاد می‌کند. وقتی فرد با فضا، کارمندان دیگر و فرهنگ سازمان آشنا ‌شود، از نگرانی‌‌اش کاسته می‌شود و احساس راحتی می‌کند. او خود را عضوی از مجموعه می‌بیند و حس می‌کند که مهارتش برای سازمان ارزشمند است؛ درنتیجه کار خود را با انگیزه‌ای دوچندان شروع می‌کند و عملکرد بهتری هم از خود نشان می‌دهد.

به بستۀ خوشامدگویی کیت آنبوردینگ (Onboarding) یا همسوسازی هم گفته می‌شود.

چون کمک می‌کند که این شخص سریع‌تر با محیط مأنوس شود و در مسیر اهداف سازمان قرار بگیرد. نرخ حفظ کارمندان را هم تا حد زیادی افزایش می‌دهد؛ چون در بدو ورود، با ایجاد حسی خوب، برند را به قلب و ذهن آن‌ها گره می‌زند. این رضایت شغلی درخواست جابه‌جایی و خروج از سازمان را پایین می‌آورد.

ولکام پکیج - 2پکیج خوشامدگویی شامل چه چیزهایی است؟

اقلامی که در ولکام‌پکیج ارائه می‌دهیم باید دو جنبه را پوشش دهند. اول اینکه آن‌ها باید جذاب باشند و حس‌وحال خوبی ایجاد کنند. دوم اینکه در عین حال اطلاعاتی در اختیار فرد بگذارند که سریع‌تر با فضای کاری آشنا و سازگار شود. اصولاً شرکت‌ها تلاش می‌کنند شخص تازه‌وارد ۳ عامل مهم را دریافت کند:

 1. قوانین، اهداف و روابط سازمانی: اگر خلاصه‌ای از مأموریت، اهداف و قوانین مهم خود را در بسته ارائه کنیم، شخص از ضوابط سازمان و مسیر حرکتی آن آگاه می‌شود. در کنار آن محتوایی هم برای معرفی ساختار و سلسه‌مراتب‌ سازمانی در نظر بگیریم.
 2. فرهنگ سازمان: محصولات بسته و نحوۀ طراحی آن‌ها فرهنگ سازمان را منعکس می‌کنند و باید دقت کنیم که با واقعیت مطابقت داشته باشند. برای مثال:
  • بسته‌ای که شامل کیف پول، خودنویس و دفترچه‌یادداشت مارک‌دار باشد، محیطی نسبتاً رسمی را به ذهن می‌آورد. برعکس، تیلۀ پرچمی و آب‌نبات شکلاتی فضای صمیمی‌تری را نشان می‌دهد.
  • اگر گلدان گیاهی به فرد هدیه بدهیم می‌گوییم که به سبزی و محیط‌زیست اهمیت می‌دهیم. حال اگر خاک، بذر و ظرف گلدان در اختیارش بگذاریم تا خودش برای کاشتن آن دست به کار شود، مفاهیمی مثل اهمیت تلاش و کار تیمی را هم در کنار محیط‌زیست منتقل می‌کنیم.
  • یا وقتی در بسته اسپیکر وایرلس و کارت اشتراک یک بازی آنلاین باشد، از به‌روز‌بودن، نقش تکنولوژی یا دنیای دیجیتال در محیط خود می‌گوییم.
 3. برند: عناصر هویتی برند مثل رنگ، لوگو، مسکات یا واژه‌های آن را به‌گونه‌ای در بسته جای بدهیم تا به چشم فرد بیاید و با آن‌ها آشنا شود.
box

وی‌پلاس


همین الان تبلیغات ویدئویی خود را شروع کنید
کلیک کنید

۱۸ ایده برای پکیج خوشامد‌گویی کارمندان

حال که می‌دانیم محصولات بستۀ خوشامدگویی چه مفاهیمی را منتقل می‌کنند، می‌توانیم از این ایده‌ها در انتخاب آن‌ها استفاده کنیم:

 1. یادداشتی کوتاه و ساده برای خوشامدگویی؛
 2. کتاب آموزشی یا انگیزشی؛
 3. ابزارهای سرگرمی ضداسترس مثل اسپینر یا اسکیل پیل؛
 4. ماگ، فلاسک یا قمقمۀ آب؛
 5. دفترچۀ یادداشت یا سررسید؛
 6. موس‌پد، کاور لپ‌تاپ یا گوشی؛
 7. گلدان دکوری یا طبیعی؛
 8. بذر یا قلمه‌ای از یک گیاه، بیلچه، خاک و گلدان؛
 9. جامدادی، خودنویس؛
 10. فلش با آرم شرکت که حاوی اطلاعاتی مثل مقررات سازمانی یا شرح وظایف شخص باشد؛
 11. خوراکی‌های خوشمزه مثل شکلات، بادام‌زمینی، آب‌نبات یا دراژۀ قهوه؛
 12. گرمکن، کلاه یا جوراب؛
 13. هدفون، اسپیکر یا پاوربانک؛
 14. استیکر لوگوی شرکت؛
 15. قهوه‌ساز فرنچ‌پرس یا دمنوش‌ساز؛
 16. ظرف غذا یا کیسۀ پارچه‌ای برای حمل ظرف غذا؛
 17. صنایع دستی مثل کیف ‌پول گلیمی یا زیرلیوانی حصیری؛
 18. کیسۀ پارچه‌ای یا سبد حصیری برای قراردادن محصولات در آن.

ولکام پکیج - 3برخی شرکت‌ها اقلام مصرفی و ابزارهایی مثل لپ‌تاپ یا لوازم‌تحریر را که برای کار ضروری هستند هم جزو ولکام‌پکیج به حساب می‌آورند، با اینکه لپ‌تاپ یا سیم‌کارت با پایان‌یافتن زمان همکاری به مجموعه تحویل داده می‌شوند. اگر بسته فقط شامل لوازم شروع کار باشد، آیا حس خوب توجه و غرور را به طرف مقابل القا می‌کند؟

سؤالات متداول

ولکام‌پکیج چیست؟


ولکام‌پکیج بسته‌ای است که شرکت‌ها در روز اول کاری، برای خوشامدگویی به کارمندان جدید خود اهدا می‌کنند. این بسته محصولات کاربردی و سرگرم‌کننده‌ دارد و بازتاب‌دهندۀ فرهنگ سازمان و هویت برند است.

ولکام‌پکیج شامل چه مواردی است؟


اقلامی که در ولکام‌پکیج ارائه می‌دهیم باید دو جنبه را پوشش دهند: اول اینکه جذاب باشند و حس‌وحال خوبی ایجاد کنند. دوم اینکه در‌عین‌حال اطلاعاتی در اختیار فرد بگذارند که سریع‌تر با فضای کاری آشنا و سازگار شود.

چرا باید ولکام‌‌پکیج داشته باشیم؟


Welcome Package هم برای کارمندان تازه‌وارد و هم برای کسب‌وکار مزایای بلندمدت ایجاد می‌کند. وقتی فرد با فضا، کارمندان دیگر و فرهنگ سازمان آشنا ‌شود، از نگرانی‌‌اش کاسته می‌شود و احساس راحتی می‌کند. او خود را عضوی از مجموعه می‌بیند و حس می‌کند که مهارتش برای سازمان ارزشمند است؛ درنتیجه کار خود را با انگیزه‌ای دوچندان شروع می‌کند و عملکرد بهتری هم از خود نشان می‌دهد.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.