صنعت ورزش در گرو بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال چگونه صنعت ورزش را متحول کرده است؟

دنیا در سال ۲۰۲۰ دچار تحولات بسیار زیادی شد؛ ورزشگا‌ه‌ها خالی از تماشاچیان مختلف بودند،‌ ورزشکاران یکی پس از دیگری با بیماری کووید ۱۹ دست‌وپنجه نرم می‌کردند و دنیای ورزش در حال پیش‌رفتن به‌سمت دیجیتالی‌شدن بود تا بتواند به نیازهای مخاطبان و طرف‌دارانی که روزهای زیادی را در خانه سپری می‌کنند، پاسخ دهد.

بااین‌حال، پس از عبور از کرونا،‌ رشد صنعت ورزش و حوزه‌های مختلف ورزشی مثل فوتبال و بسکتبال در دنیای دیجیتال به‌حدی نبود که امروزه بتواند جای خود را به روش‌های سنتی دهد؛ بازاریابان در تلاش‌اند تا بتوانند بازاریابی دیجیتال را به‌ بخشی جدایی‌ناپذیر از رویدادهای ورزشی تبدیل کنند؛ از شبکه‌های اجتماعی گرفته تا پلتفرم‌هایی برای پخش آنلاین مسابقات مختلف.

می‌توانیم قبول کنیم که طرف‌داران حوزه‌های مختلف ورزشی، بسیار زیاد‌تر از آن ‌چیزی هستند که خیلی از ما تصور می‌کنیم؛ دنیای ورزش مخاطبان زیادی دارد و این موضوع، نیاز به حضور تیم‌ها و ورزشکاران در پلتفرم‌های اجتماعی را روز‌به‌روز بیشتر می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های بازاریابی دیجیتال در دنیای ورزش، ارتباط کارآمدتر و سریع‌تر با طرف‌داران یک باشگاه، یک شخص یا یک ورزش خاص در سرتاسر جهان است.

به همین سبب نیز استراتژی‌های بازاریابی دیجیتالی که ما امروزه می‌بینیم، به طرق مختلف می‌تواند مشارکت در صنعت ورزش را ارتقا دهد. در دنیای امروزی، تیم‌های ورزشی و ورزشکاران مختلف به شیوه‌های فوق‌العاده‌ای با طرف‌داران خود در ارتباط هستند؛ به عبارتی، بازاریابی دیجیتالی به‌عنوان یک ابزار جامعه‌سازی در صنعت ورزش شناخته می‌شود.

در این مطلب قصد داریم به‌شکلی جزئی‌تر به اهمیت بازاریابی دیجیتال در صنعت ورزش اشاره کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم که «بازاریابی دیجیتال چگونه صنعت ورزش را متحول کرده است؟».

تأثیر بازاریابی دیجیتال در صنعت ورزش چیست؟‌

عوامل مختلفی در طول زمان به رشد بازاریابی دیجیتال در صنعت ورزش کمک کرده‌اند که مهم‌ترین آن‌ها انقلابی بود که با ظهور ویروس کرونا اتفاق افتاد. در ادامه قصد داریم به ۲ دو عامل مهم در صنعت ورزش اشاره کنیم که اهمیت بازاریابی دیجیتال را تشدید و موجب تحول دنیای ورزش شده است:

۱) سیاست

در سال‌های اخیر، با موضع‌گیری ورزشکاران بسیار زیادی مواجه شدیم؛ ورزشکارانی که بیش از هر وقت دیگری دربارۀ نگرانی‌های خود در جامعه شروع به صحبت کردند. این موضوع واکنش‌های مثبت و منفی بسیاری را به همراه داشت، اما موضوعی که همگان از آن مطمئن بودند، مشخص بود: فعالیت‌ در شبکه‌های اجتماعی از سوی ورزشکاران در سال‌های آینده بیشتر می‌شود.

در حال حاضر و بیش از هر زمان دیگری، ورزشکاران و دوست‌داران ورزش می‌خواهند در خارج از دنیای بازی و زمین‌های مسابقه، تأثیری اجتماعی بر محیط اطراف خود داشته باشند. شرایطی که تیم‌های مختلف، لیگ‌های مسابقات و اشخاص حاضر در صنعت ورزش فراهم کرده‌اند، سیستمی را به ‌وجود آورده تا هر شخصی در دنیای ورزش بتواند تأثیری بر مشکلات حیاتی اجتماعی داشته باشد.

در اصل، بخشی از هدف بازاریابی در صنعت ورزش نیز همین است: اثرگذاری روی طرف‌داران ورزش برای انجام اقدامی خاص. جدا از این موضوع، بازیکنان و ورزشکاران بیش از پیش از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و صفحه‌های خود را در بسترهای مختلف فعال نگه می‌دارند تا ارتباط بهتری با طرف‌داران خود داشته باشند. در این بین، طرف‌داران یک تیم ورزشی می‌توانند ارتباط نزدیک‌تری با چهره‌های آن تیم داشته باشند، دربارۀ موضوعات مختلفی که دغدغۀ یک چهره ورزشی است و نیز از رژیم‌های غذایی و تناسب اندام خاص آن‌ها باخبر شوند.

برند‌های ورزشی مختلف نیز مثل نایک و آدیداس هنگام همکاری با چهره‌های ورزشی مختلف می‌توانند آمارها و داده‌های بهتری داشته باشند؛ برای مثال، نایک می‌تواند ببیند که رونالدو چه طرز فکری دارد، سبک زندگی‌اش به چه شکلی است و درنهایت، چه سیاست‌هایی را در خارج از دنیای فوتبال دنبال می‌کند.

۲) نحوۀ فعالیت

جدا از بحث سیاست که چهره‌های مختلف ورزشی را به‌سمت شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های دیجیتال سوق داده است، فعالیتِ کسب‌وکارها، تیم‌ها و لیگ‌های دنیای ورزش در چند سال اخیر دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده و بسیاری از آن‌ها جدا از سود، به صدایی که به‌گوش مخاطبانشان می‌رسد نیز توجه می‌کنند.

به ‌عبارتی، فعالیت‌های اجتماعی نقش مهمی در دنیای امروزی و به‌خصوص صنعت ورزش ایفا می‌کنند. زمانی که مخاطبانتان از نسل جوانِ جامعه باشند، نسلی که به‌ موضوعاتی همچون سلامت روان اهمیت ویژه‌ای می‌دهند، همواره باید تلاش کنید تا شیوه‌های کسب‌وکاری خود را مطابق با دغدغه‌های این مخاطبان همسو کنید. به همین سبب است که در چند سال اخیر، کمپین‌های بازاریابی، جدا از ماهیت تجاری‌شان، روی موضوعاتی حساس تمرکز می‌کنند.

به دیگر سخن، شرکت‌ها و تیم‌های ورزشی امروزه در اجرا و راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی خود بیشتر روی بازگشت مسئولیت (Return on Responsiblity) تمرکز می‌کنند تا بتوانند بازگشت سرمایه (Return on Investment یا به‌اختصار ROI) بهتری داشته باشند.

رسانه‌های اجتماعی قدرت در دنیای مدرنرسانه‌های اجتماعی؛ قدرت در دنیای مدرن

توییتر، لینکدین، اینستاگرام و بسیاری دیگر از پلتفرم‌های اجتماعی و بسترهای مجازی، منبعی ارزشمند برای تمام اشخاصِ صنعت ورزش به‌ شمار می‌آیند: لیگ‌ها، تیم‌‌ها، گیمرها، طرف‌داران، گزارشگران و روزنامه‌نگاران فعال در دنیای ورزش. به‌طور مثال می‌توانیم به توییتر اشاره کنیم؛ پلتفرمی که با تعداد کارکتری کوتاه، اخبار و مطالب مختصری را در اختیار کاربران در سرتاسر جهان قرار می‌دهد.

بدین ترتیب، یک تیم ورزشی می‌تواند دربارۀ آماده‌سازی تیم، نتایج لحظه‌ای مسابقات و اخبار و حواشی اعضای آن، مطالبی را به‌سرعت در توییتر منتشر کند و با هشتگ‌گذاری درست و اضافه‌کردن ویدئو و تصویر، اطلاعات بیشتری را در اختیار مخاطبانش قرار دهد.

از آن طرف، با ظهور رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات به عنصری عصربخش‌تر در زندگی ما تبدیل شده است که قابلیت‌های شخصی‌سازی بسیار بیشتری را نسبت به گذشته ارائه می‌دهد؛ بدین ترتیب، تیم یا برند ورزشی می‌تواند به زندگی روزمرۀ مخاطبان خود نیز راه پیدا کند و درنهایت، تصویری طولانی‌مدت از برندش را در ذهن بینندگان بگنجاند.

اگر به شما بگوییم که تبلیغاتِ دیده‌شده در یک مسابقه فوتبال، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، چه می‌گویید؟ به ‌لطف فناوری‌های جدید، عرصۀ تبلیغات در دنیای واقعیِ ورزش و در زمین‌های فوتبال، بسکتبال و والیبال نیز دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده و هر شخص در هر کشوری که باشد، تبلیغات شخصی‌سازی‌شده و هدفمندتری می‌بیند؛ همان هدفی که بازاریابی نوین در دنیای ورزش به دنبالش بود.

فناوری جایگزینی محیط‌های مجازی چیست و چگونه کار می‌کند؟

به‌طور کلی، فناوری جایگزینی محیط‌های مجازی (Virtual Replacement Perimeter Technology یا به‌اختصار VRPT)، امکان راه‌اندازی تبلیغات مجازی در زمین‌های ورزشی را فراهم می‌کند. این فناوری از دوربینی استفاده می‌کند که با یک سرِ مجازی، موقعیت و ترازِ زمین را می‌خواهد. لنز این دوربین با بدنه و سنسور آن با نرم‌افزار مجازی‌سازی‌‌اش کالیبره می‌شود تا دوربین را در هر واریانسی برای آفست صفر بتوان تنظیم کرد.

داده‌‌ها پس از ضبط‌شدن از دوربین به نرم‌افزار منتقل می‌شوند و در آنجا، اپراتورهای مجازی، گرافیک‌های لازم را بارگذاری می‌کنند و بدین شکل می‌توان تصمیم گرفت که چه گرافیکی در بیلبوردهای دورتادور زمین قرار بگیرد. جدا از بیلبوردهای مجازی، از این فناوری برای هم‌پوشانی آماری در فوتبال، خطوط فاصله در المپیک و همین‌طور پس‌زمینۀ استودیو و برنامه‌های تلویزیونی صنعت ورزش استفاده می‌شود.

این فناوری اولین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی شد تا با استفاده از آن، تبلیغات به‌شکلی هدفمند‌تر به مخاطبان بهتر دست پیدا کند و امروزه نیز از آن در شاخه‌های مختلف ورزشی استفاده می‌شود.

ورزش تنها ورزش نیست!

ورزش تنها ورزش نیست - معرفی اپارات اسپرت

مهم‌ترین و قطعی‌ترین موضوعی که در حال حاضر می‌توانیم به آن اشاره کنیم این است که ورزش دیگر تنها ورزش نیست. علاوه بر نشان‌دادن یک کسب‌وکار و ارزشی که آن کسب‌وکار در دنیای ورزش دارد، این قلمرو گسترش‌یافته در حال افزایش تقاضا برای تصرف تکنولوژی‌های جدید و دیجیتال است؛ چراکه دنیای ورزشی ویژگی‌هایی دارد که فرصت‌های زیادی را برای بازاریابی دیجیتال فراهم می‌کند: اهمیت تجربه، انسان‌محوربودن و ایجاد رابطه‌ای قوی با مخاطب.

آپارات اسپرت یک پلتفرم و سرویس پخش زنده و رایگان مسابقات ورزشی است که در آن می‌توانید مسابقات مختلف مثل فوتبال، والیبال، بسکتبال، فرمول یک، اسنوکر و شنا را تماشا کنید. شما نه‌تنها پوشش زنده‌ای از مسابقات را با گزارش اختصاصی آپارات اسپرت دریافت می‌کنید، بلکه می‌توانید پیش و پس از پایان مسابقات، از حواشی آن باخبر شوید. همین الان به آپارات اسپرت سر بزنید و رایگان و در هر مکانی هستید،‌ هیجان تماشای مسابقات ورزشی را تجربه کنید.

بزن بریم آپارات اسپرت!

منابع

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.