چرا بازاریابی P2P جایگزین مناسبی برای اینفلوئنسر مارکتینگ است؟

مدت‌ها است که برند‌ها با نحوۀ برقراری ارتباط با مشتریان، چه به‌صورت واقعی و چه شفاف، سروکار دارند. امروزه مردم بیشتر به آنچه دیگران درمورد یک برند می‌گویند اهمیت می‌دهند. وقتی صحبت از خدمات و محصولات می‌شود، آن‌ها به صدای مشتری توجه بیشتری دارند و پیام برندها دیگر مثل قدیم، ارزشمند نیست. بازارایابی P2P یا همتا به همتا (Peer-to-Peer) به برند شما قدرت و صدایی برای تأثیرگذاری بر سایر مشتریان می‌دهد؛ چراکه همه‌چیز به مردم و ارتباط شما با آن‌ها مرتبط است. در این مطلب قصد داریم بازاریابی P2P را شرح دهیم و پاسخی برای این سؤال که چرا این نوع بازاریابی جایگزین مناسبی برای اینفلوئنسرمارکتینگ است، ارائه کنیم.

بازاریابی P2P به چه معنا است؟

بازاریابی همتا‌به‌همتا (که به‌عنوان بازاریابی P2P شناخته می‌شود)، زمانی است که مصرف‌کنندگان محصولات یا خدمات را به همتایان خود توصیه می‌کنند. یکی از مؤلفه‌های مؤثر بازاریابی دهان‌به‌دهان، بازاریابی P2P است که از نظرات و توصیه‌های شخصی مشتریان برای جذب مخاطبان جدید استفاده می‌کند.

چرا بازاریابی همتا‌به‌همتا مؤثر است؟

با توجه به اینکه ۹۳درصد از مصرف‌کنندگان به دوستان و خانواده بیش از همه اعتماد دارند، منطقی است که چرا بازاریابی P2P نسبت به روش‌های دیگر تأثیرگذارتر است و بازاریابی P2P، شکلی از بازاریابی دهان‌به‌دهان است. مردم مدت‌ها پیش از شبکه‌های اجتماعی، نظرات شخصی خود را دربارۀ برندها، محصولات و خدمات موردعلاقۀ خود ارائه می‌دادند.

اگر برای اولین ‌بار است که درمورد بازاریابی P2P می‌خوانید، ممکن است تعجب کنید که چرا به‌جای اشکال سنتی‌تر اینفلوئنسرمارکتینگ، باید در بازاریابی همتا‌به‌همتا سرمایه‌گذاری کرد و اینکه چه تفاوتی میان آن و اینفلوئنسرمارکتینگ وجود دارد؟

تفاوت بازاریابی P2P و اینفلوئنسر مارکتینگ چیستتفاوت بازاریابی P2P و اینفلوئنسرمارکتینگ چیست؟

بازاریابی P2P به مشتریان فعلی شما متکی است تا محصولات و خدمات شما را به دوستان، خانواده و آشنایان خود توصیه کنند. از سوی دیگر، اینفلوئنسرمارکتینگ از چهره‌های شناخته‌شده (معمولاً چهره‌هایی در فرهنگ عامه) برای توصیۀ محصول استفاده می‌کند، حتی اگر آن‌ها در زندگی روزمره از آن محصولات استفاده نکنند.

چرا بازاریابی P2P برتر از اینفلوئنسرمارکتینگ است؟

طی چند سال گذشته، اینفلوئنسرمارکتینگ یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین فرصت‌ها برای برند‌ها بوده تا با استفاده از جوامع داخلی، به مخاطبانی جدید دست پیدا کنند. با‌این‌حال، همان‌طور که در بالا ذکر شد، مصرف‌کنندگان همچنان بیش از هر شخص دیگری به همتایان خود اعتماد دارند. اینفلوئنسرها اغلب می‌توانند برای عموم مردم، به‌عنوان افرادی مشهور شناخته می‌شوند؛ مثل تبلیغ نسپرسو توسط جورج کلونی. این سطحی از اصالت را که ممکن است به‌عنوان یک برند برای آن تلاش کنید، حذف می‌کند.

علاوه‌بر‌این، بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط نمی‌توانند هزینۀ معمولی اینفلوئنسرها را پرداخت کنند. افراد مشهور یا میکرواینفلوئنسرها هزینه‌های هنگفتی دریافت می‌کنند و می‌توانند بیش از ۵۰۰ دلار برای هر پست دریافت کنند، درحالی‌که میکرو اینفلوئنسرها هزینۀ کمتری را به خود اختصاص می‌دهند. درنهایت، P2P شکلی از بازاریابی است که می‌تواند به‌طور فزاینده‌ای قابل اعتماد و معتبر باشد، به‌گونه‌ای‌که اشخاص حس تبلیغ را از سوی یک کسب‌وکار دریافت نمی‌کنند.

برای بررسی بیشتر تفاوت بین بازاریابی P2P و بازاریابی تأثیرگذار، بیایید مثالی را در نظر بگیریم. Briogeo یک شرکت مراقبت از مو است که یک برنامۀ ارجاع دارد و در آن، به ازای هر دوست دعوت‌شده‌ای که از محصولاتش خرید می‌کند، ۵۰۰ امتیاز به مشتریان فعلی خود اختصاص می‌دهد. این نمونه‌ای از بازاریابی P2P است. از سوی دیگر، کمپین اینفلوئنسرمارکتینگ Briogeo به اینفلوئنسرهایی در اینستاگرام (و همچنین سایر پلتفرم‌های اجتماعی) اشاره دارد که پست‌ها را با هشتگ #briogeoambassador به‌اشتراک می‌گذارند؛ به این معنی که پست توسط Briogeo حمایت می‌شود.

هر دو گزینۀ بازاریابی به یک اندازه ارزشمند هستند، اما به اهداف متفاوتی دست می‌یابند. ابتکار بازاریابی P2P این شرکت، با هدف استفاده از مشتریان فعلی شرکت برای دستیابی به مشتریان بالقوۀ جدید است. برنامۀ P2P این شرکت به احتمال زیاد از نظر دسترسی محدودتر است، اما این پتانسیل را دارد که سریع‌تر از اینفلوئنسرمارکتینگ تأثیراتی داشته باشد؛ چراکه از قدرت ارتباط میان مشتریان و دوستان یا خانواده‌هایشان استفاده می‌کند. اینفلوئنسرمارکتینگ، برنامۀ مستمر برند Briogeo برای دست‌یافتن به مخاطبان گسترده‌تر و افزایش آگاهی از برند است.

چگونه بازاریابی P2P را شروع کنیمچگونه بازاریابی P2P را شروع کنیم؟

شما می‌توانید بازاریابی P2P را با فروش محصول فوق‌العاده‌ای که مشتری شما به دیگران توصیه می‌کند، آغاز کنید. اما حتی اگر پیشنهاد فوق‌العاده‌ای داشته باشید، این تضمین وجود ندارد که مشتریان شما آن را به خانواده یا دوستان خود توصیه کنند. در اینجا نحوۀ بازاریابی P2P به روش ارگانیک را شرح می‌دهیم:

۱) نظرات و توصیه‌های مشتری را بخوانید؛ همیشه

برخی از اشکال قدیمی‌تر بازاریابی P2P عبارت‌اند از YELP، مرور و بررسی سایت‌های کسب‌وکار شخصی و مکالمات قدیمی میان مصرف‌کنندگان و دوستان و خانواده‌شان. همچنین می‌توانید با درخواست نظرات و توصیه‌های مشتریان از این راه سنتی استفاده کنید. حتی اگر مشتری، نقد یا نظری را به‌صورت آنلاین ارسال نکند، ممکن است حس اشتراک‌گذاری با اطرفیان را در مخاطبان شما ایجاد کند.

۲) از ابزارهای بازاریابی ارجاعی برای ارتباطات دهان‌به‌دهان استفاده کنید

لازم نیست به شانس تکیه کنید و امیدوار باشید که مشتریان، محصولات و خدمات شما را توصیه کنند. می‌توانید با استفاده از ابزارهای جدید برای استفاده از بازاریابی P2P در مقیاس وسیع‌تر، آن‌ها را تشویق کنید که این کار را برای شما انجام دهند. برای مثال، Genius Referrals به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا نظرات و ارجاع‌هایی در مشتریان ایجاد کنند، حضور آن‌ها را در رویدادهای مختلف تضمین کنند یا حتی ترافیک داخلی فروشگاه‌ها را افزایش دهند. این ابزار درنهایت بر فرض بازاریابی P2P متکی است؛ اینکه هیچ چیز قدرتمندتر از توصیه‌های همتایان وجود ندارد.

ابزارهای دیگر، مانند Higher Logic برای ایجاد یک حس اجتماعی در بین مصرف‌کنندگان فعلی و افزایش وفاداری به برند، که جزئی مهم در بازاریابی P2P است، مورد استفاده قرار می‌گیرند (مصرف‌کنندگان محصولات یا خدماتی را که به آن‌ها احساس وفاداری ندارند معرفی نمی‌کنند). Peertomarketing.co یک فهرست عالی از ابزارهای بازاریابی P2P برای هر بودجه و اندازه‌ای را ارائه می‌دهد.

۳) از نظرسنجی‌های NPS استفاده کنید تا بفهمید مشتریان شما چه احساسی نسبت به شما دارند

یافتن احساس مشتریان شما درمورد محصولاتتان برای افزایش بازاریابی همتا‌به‌همتا بسیار مفید است. درحالی‌که می‌توانید یک نظرسنجی سنتی با سؤالات زیادی ارائه دهید، می‌توانید با پرسیدن سؤالات کلاسیک در Net Promoter Score، احساسات مشتریان خود را جلب کنید. برای مثال، می‌توانید چنین سؤالی از مشتریان خود بپرسید: «در مقیاس ۰ تا ۱۰، چقدر احتمال دارد که ما را به یک دوست توصیه کنید؟»

لحظه‌ای که امتیاز NPS خود را می‌دانید، می‌توانید استراتژی‌هایی را برای افزایش آن پیاده‌سازی کنید و دریابید که چه‌چیزی باعث می‌شود تا مشتریان شما، کسب‌وکار یا محصول شما را به همتایان خود توصیه نکنند.

۴) با ارائۀ تخفیف‌ها و هزینه‌های رایگان به مشتریان خود، ارجاعات را تشویق کنید.

درحالی‌که مشتریان به اینفلوئنسرمارکتینگ اعتماد ندارد، زیرا می‌دانند اینفلوئنسرها کمیسیون دریافت می‌کنند، درمورد همتایان داستان متفاوت است. حتی اگر در ازای ارجاع، اعتبار حساب یا محصولات رایگانی ارائه دهید، هویت مشتری شما به‌عنوان یک دوست یا همتا کافی است تا مشتری ارجاعی برای خرید تحت‌تأثیر قرار بگیرد. از این گذشته، شما فقط در ازای دریافت تخفیف، هیچ محصولی را به دوستان و خانواده توصیه نمی‌کنید، به‌خصوص اگر آن محصول برای شما ارزشی نداشته باشد، اما با ارجاع سایر مشتریان، پذیرش ارجاع و خرید نیز آسان می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد میکنیم مطلب امتیاز خالص مروجان (NPS) چیست؟ از بلاگ صباویژن را ازدست ندهید.

بازاریابی P2P یک استراتژی برنده است

بازاریابی P2P بسته به برند و اهداف تجاری شما می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. می‌توانید یک برنامۀ ارجاع ایجاد کنید، در ازای تخفیف یا جایزه‌ای کوچک، به تشویق کاربران برای اشتراک‌گذاری نظرات بپردازید یا رویدادهایی را با هدف افزایش آگاهی از برند در جامعه‌ای بزرگ‌تر ترتیب دهید.

درنهایت، بازاریابی P2P به افزایش انگیزه برای مشتریان شما به‌منظور اشتراک‌گذاری محصولات و خدماتتان با دوستان و خانواده‌ خلاصه می‌شود که بدون شک یکی از بهترین استراتژی‌های بلندمدت برای موفقیت است.

منابع

۴/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.