میکروبلاگینگ چیست؟

بررسی مزایا و معایب میکروبلاگینگ

بازاریابی محتوایی به‌صورت بلاگ‌پست‌های بلند و طولانی، یکی از ابتدایی‌ترین و پرقدرت‌ترین انواع بازاریابی است که امروزه شکل متفاوتی به خود گرفته است. فلسفۀ وجودی این مقالات باعث شکل‌گیری مبحث میکروبلاگینگ (Microblogging) شد. اگر بخواهیم نگاهی به آمار و ارقام بیندازیم، می‌توانیم بگوییم ۷۵درصد از کاربران به بلاگ‌پست‌های کمتر از ۱۰۰۰ کلمه تمایل بیشتری دارند. درمقابل، فقط ۵درصد از افراد هستند که با وجود فاکتور‌ها و المان‌های جذابیت مقالات، بلاگ‌پستی را تا انتها می‌خوانند.

این خود نقطۀ شروع میکروبلاگینگ‌ها شد. جایی که همه می‌توانند دربارۀ هر موضوع دلخواهی به‌صورت کوتاه مطالبی را بنویسند. استقبال کاربران از میکروبلاگینگ موجب توسعه و رشد آن شد تا رسید به آنچه که امروز در توییتر و اینستاگرام می‌بینیم. در ادامه به‌صورت مختصر می‌خواهیم به تعریف میکروبلاگینگ بپردازیم و چند مثال از میکروبلاگینگ برایتان بزنیم.

  میکروبلاگینگ چیست؟

میکروبلاگینگ (Microblogging) یکی از انواع بلاگ‌نویسی است، به‌طوری‌که تعداد کاراکتر‌ها در آن محدود است، اما در عوض لب کلام را به‌صورت مستقیم به مخاطب انتقال می‌دهد. میکروبلاگینگ از طریق سایت‌ها و اپلیکیشن‌های میکروبلاگینگ مثل توییتر، تامبلر و… انجام می‌شود. اپلیکیشن‌هایی که موجب شده‌اند مطالب کوتاه خود را به‌صورت آنلاین و سریع منتشر کنیم. البته که میکروبلاگینگ فقط به‌معنای استفاده از همچین اپلیکیشن‌هایی نیست. پیش از این، سازمان‌ها برای ارتباط مستمر با کارکنان و جمع‌آوری ایده‌ها و نوآوری، از میکروبلاگ‌های درون‌سازمانی استفاده می‌کردند. اگرچه بلاگ‌پست‌ها برای گوگل جذابیت بیشتری دارند، اما نمی‌توان از محبوبیت میکروبلاگ‌ها در میان کاربران چشم پوشید. محبوب‌ترین میکروبلاگ‌ها را در ادامه ببینیم:

 1. توییتر
  توییتر با داشتن بیش از ۳۳۰میلیون عضو، یکی از پرمخاطب‌ترین میکروبلاگ‌ها در سطح جوامع است. این میکروبلاگ محبوب، امکان توییت انواع محتوا به‌صورت عکس، نوشته، فیلم، صدا، لینک و… را دارد. در هر توییت، کاربر فقط می‌تواند ۲۸۰ کاراکتر نوشته منتشر کند.
 1. اینستاگرام
  میکروبلاگ محبوب ما ایرانیان با بیش از ۸۰۰میلیون کاربر فعال. اینستاگرام یکی از میکروبلاگینگ‌های بصری است که فضای بیشتری نسبت به توییتر در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در اینستاگرام کاربر اجازه دارد تا ۲۲۰۰ کاراکتر کپشن برای پست‌ها بنویسد. این در حالی است که تیم اینستاگرام به کاربران توصیه می‌کند برای نمایش بهتر در اکسپلور (Feed) به نوشتن ۲۵۰ کاراکتر بسنده کنند.
 1. پینترست
  یکی از پلتفرم‌های محبوب میکروبلاگ‌باز‌ها پینترست است. پینترست یک پلتفرم بصری همچون اینستاگرام است که در جزئیات، اندکی باهم متفاوت‌اند. در پینترست صفحاتی وجود دارد که هر کاربر می‌تواند تصاویر را براساس دسته‌بندی، به آن سنجاق کند. در هریک از صفحات، امکان سنجاق‌کردن فیلم، عکس و گیف (Gif) وجود دارد. برای هر عکس یا صفحه می‌توان عنوان و توضیحاتی تا ۵۰۰ کاراکتر اضافه کرد.
 1. فیس‌بوک
  میکروبلاگ محبوبی که تقریباً با فراگیری سایر میکروبلاگ‌ها مثل توییتر و اینستاگرام دیگر اون ارج و قرب سابق را ندارد. در فیس‌بوک کاربران می‌توانند انواع محتواهای بصری مثل عکس، فیلم، آلبوم و… را علاوه بر محتوای نوشتاری، به اشتراک بگذارند. فیس‌بوک این اجازه را می‌دهد که مخاطبان را براساس نوع پست و استوری در حال انتشار دسته‌بندی کنید و به آن‌ها زیبایی‌های بصری برای جلب توجه بیشتر مخاطب اضافه کنید.
 1. لینکدین
  این میکروبلاگ یکی دیگر از قدرتمند‌ترین میکروبلاگینگ‌هاست که بر پایۀ کار و تخصص کاربران ایجاد شده است. در لینکدین کاربران با انتشار مطالب و تجربیات مرتبط با کار و حرفۀ خود، مخاطبان خود را به تعامل وا می‌دارند. توصیه می‌کنیم برای آنکه مطالبتان جذابیت بیشتری داشته باشد، در نوشتن چند خط اول وسواس بیشتری به خرج دهید.
 1. تامبلر
  یک رقیب سرسخت در مقابل توییتر، تامبلر است. تامبلر ۴۶۶میلیون بلاگ (منظور حساب کاربری فعال) دارد و در ایالات‌متحدۀ آمریکا، بعد از توییتر، میکروبلاگینگِ محبوب است. این میکروبلاگینگ به کاربران اجازه می‌دهد که مطالب خود را در قالب بلاگ‌پست منتشر کنند. کاربران حتی می‌توانند پست کاربران دیگر را ریبلاگ (Reblog) کنند یا به آن‌ها نظر بدهند. در تامبلر برای پاسخ‌دادن ۴۷۵‌ کاراکتر و برای نظردادن ۵۰۰ کاراکتر محدودیت اعمال شده است.

ترتیب محبوبیت هریک از این میکروبلاگ‌ها در جوامع مختلف متفاوت است. برای مثال در آمریکا، توییتر در جایگاه اول است و رتبۀ دوم مختص تامبلر است.

فرق میکروبلاگینگ و وبلاگ‌نویسی

تا اینجا گفتیم میکروبلاگینگ چی هست و چند نمونه از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و سایت‌های میکروبلاگینگ را معرفی کردیم. اما این دو در عین شباهت زیادشان، تفاوت‌هایی هم دارند. بلاگ‌پست‌ها در‌عین‌حال که محتوای بسیار غنی و جامعی دارند، محدودیتی در نوع رسانه و تعداد کلمات ندارند. برای مثال، یک بلاگ‌پست می‌تواند متشکل از انواع محتوا به‌صورت نوشتاری، عکس، صوت، ویدئو، اینفوگرافیک، گیف و… باشد. طبیعتاً پیاده‌سازی بلاگ‌پست بسیار زمان‌بر است. درمقابل، میکروبلاگینگ نسبت به نوع رسانه و تعداد کاراکتر‌ها محدود بوده و درعوض سرعت انتشار آن بیشتر است.

مزایا و معایب میکروبلاگینگ

حالا که میکروبلاگینگ دم‌دست‌تر بوده و جامعۀ مخاطبان زیادی دارد، بهتر است از خوبی‌ها و بدی‌هایش هم بگوییم:

مزایای میکروبلاگینگ

 • سرعت انتشار بالا؛
 • انتقال پیام مستقیم به مخاطب؛
 • جذب حداکثری واکنش‌های مخاطبان در قالب لایک، نظر و… به دلیل بستر اجتماعی؛
 • نیاز به تداوم برای دیده‌شدن توسط الگوریتم‌های شبکۀ اجتماعی؛
 • هزینه‌های جانبی کمتر؛
 • فواصل زمانی کوتاه در تعامل با مخاطب.

معایب میکروبلاگینگ

 • محدودیت در استفاده از رسانه‌ها؛
 • محدودیت در تعداد کلمات؛
 • عدم دریافت رتبه در گوگل؛
 • نیاز به‌بروز‌رسانی به‌صورت منظم؛
 • احتمال از‌دست‌رفتن مطالب از دید مخاطب.

سخن آخر

امروزه کاربران زیادی به دلایل مختلف از میکروبلاگینگ استفاده می‌کنند، اما نمی‌توان نقش مهم وبلاگ‌نویسی و اهمیت دیده‌شدن توسط گوگل را در نظر نگرفت. با‌این‌حال، میکروبلاگینگ با وجود محدودیت‌ها یکی از محبوب‌ترین ابزار‌هایی است که در حال حاضر دسترسی راحت‌تری نسبت به بلاگ برای همۀ کاربران دارد، از طرفی استفاده از میکروبلاگینگ‌ها در حال حاضر با هدف کسب درآمد ادغام شده است و تیپ محتوایی خاصی را به خود اختصاص داده است. شما چقدر و به چه منظور از میکروبلاگینگ‌ها استفاده می‌کنید؟

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.