یک ایمیل بازاریابی مؤثر چه ویژگی‌‌هایی دارد؟

راه‌های زیادی برای بخش‌بندی و سفارشی‌سازی پیام‌های ایمیل ارسالی برای مشتریان وجود دارد، اما اغلب توجهی به موضوع نمی‌شود. فراموش نکنیم که یک ایمیل ساده، همچنان و هنوز رسانه‌ای قدرتمند است که می‌تواند بازدهی قابل توجهی را برای بازاریابی کسب‌وکارها به ‌همراه داشته باشد.

سرشماری‌های ایمیل مارکتینگ مشاورۀ الکترونیکی ۲۰۱۷ می‌گوید ۷۵درصد شرکت‌ها موافق هستند که بازاریابی ایمیلی، بازدهی سرمایه‌گذاری خوب و عالی‌ای را برایشان به ‌همراه دارد.

مثلاً در سال ۲۰۱۶، تنها در بریتانیا ایمیل‌ها توانسته‌اند فروش ۲۹میلیاردپوندی برای تجارت‌های مختلف کسب کنند. اما متأسفانه شرکت‌ها ارسال ایمیل‌های بازاریابی را جدی نمی‌گیرند و فقط ۳۰درصد از بازاریابان فعال در اتحادیۀ اروپا، در سال ۲۰۱۸ با ویژگی‌های یک ایمیل بازاریابی مؤثر، آشنا بوده‌اند.

ما در این مقاله بررسی کرده‌ایم که چه چیزی یک کمپین بازاریابی ایمیلی را موفق می‌کند. دانستن ویژگی‌های یک ایمیل بازاریابی مؤثر، حتی می‌تواند به شما کمک کند تا روی بهبود معیارهای کلیدی خود مانند نرخ بازگشت، نرخ کلیک (CTR) و نرخ تبدیل هم کار کنید. این‌ها همه معیارهای پنهانی هستند که می‌توانند باعث برتری و تمایز شما در تبلیغات و بازاریابی شوند.

آیا شما در فهرست هستید؟

قبل از اینکه شروع به ارسال ایمیل کنیم، به فهرستی از اسامی و آدرس‌های ایمیل مشتریان نیاز داریم که محتوا را برای آن‌ها ارسال کنیم. ساده‌کردن فرایند ارسال ایمیل‌های گروهی و همچنین دریافت اطلاعات ایمیل مشتریان و کاربران سایتتان بسیار مهم است. معمولاً در همان زمان عضویت، کادرهای مشخصی برای ثبت‌نام و آدرس ایمیل کاربرانی که سری به بلاگ یا سایت می‌زنند، در نظر گرفته می‌شود.

مهم است که این فرم‌های ثبت‌نام، در بهترین حالت در سایت شما میزبانی شوند و به‌راحتی جلوی چشم بازدیدکنندگان قرار بگیرند. مثلاً می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی و هرجایی که حضور آنلاین دارید، از ابزاری مانند HotJar برای راهنمایی کاربر به صفحۀ ثبت ایمیل، استفاده کنید.

برخی از فروشگاه‌های آنلاین هم برای افزایش فهرست ایمیل‌های خود، برای ارسال رسیدهای خرید مشتریان، آدرس ایمیلشان را دریافت می‌کنند. برخی دیگر نیز به ‌کسانی که در سایت آن‌ها ثبت‌نام و آدرس ایمیلشان را وارد می‌کنند، هدایا یا تخفیف‌های پرداخت، ارائه می‌دهند.

effective_marketing_email_litmusنوبت‌‌های ارسال ایمیل و تاریخ‌‌های ارسال را بهینه‌سازی کنید.

بسیاری از فروشگاه‌های آمریکایی برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی حاوی کوپن‌های تخفیف یا هدیه، روز تولد مشتری را انتخاب می‌کنند. درواقع مهم است که مشتری بداند که تقریباً چند بار در ماه یا سال قصد دارید برایش ایمیل ارسال کنید و این ایمیل‌ها شامل چه مواردی هستند. در غیر این ‌صورت، ممکن است ایمیل‌های شما حتی دیده نشوند و در حکم اسپم با آن‌ها برخورد شود.

پس باید حتماً بر رشد فهرست ایمیل‌های خود و سرعت تحویل آن‌ها نظارت داشته باشید. اگر ندانید که فهرست ایمیل شما با چه سرعتی گسترش پیدا می‌کند، نمی‌توانید موفقیت تلاش‌های بازاریابی ایمیلی خود را اندازه‌گیری کنید. سرشماری مشاورۀ الکترونیکی می‌گوید که این موضوع، به‌ترتیب، تنها در ۲۰درصد و ۳۷درصد از شرکت‌ها رعایت می‌شود. واقعیت این است که جمع‌آوری آدرس‌های ایمیلی اکسپایرشده یا حساب‌های مرده، بی‌معنی است.

در مراحل گسترش فهرست ایمیل‌های خود، مطمئن شوید که نرخ تحویل ایمیل‌ها را هم کنترل می‌کنید و کنترل کنید که ایمیل‌های شما به حساب‌های فعال ارسال می‌شوند.

می‌خواهی چه‌کار کنی؟ چگونه باید آن را انجام بدهی؟

راس کالاگان، رئیس بازاریابی دیجیتال در غول بیمه‌ای AIG، می‌گوید که کلید بازاریابی ایمیلی خوب این است که تصمیم بگیرید که با استفاده از کمپین‌های بازاریابی ایمیلی، دقیقاً قرار است به چه چیزی برسید. یا مهم‌تر از آن، می‌خواهید خواننده با ایمیل چه‌کاری انجام دهد؟ برخی از ایمیل‌های فروش، صرفاً تبلیغات و معرفی خدمات و محصولات جدید هستند، اما برخی دیگر، نظرسنجی‌ها برای جمع‌آوری اطلاعات مشتریان را هم شامل می‌شوند.

دو اصل مهم برای راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی ایمیلی موفق موجود دارد:

  1. واداشتن مردم به باز‌کردن ایمیل‌‌ها (نرخ بازشدن ایمیل)؛
  2. واداشتن مردم به کلیک‌کردن (نرخ کلیک و خوانده‌‌شدن ایمیل).

effective_marketing_email_amazonاما چگونه؟

قانون اصلی که خیلی راحت می‌توانید از آن پیروی کنید این است که همیشه، تا آنجا که ممکن است، موضوعات مختلف، تصاویر متفاوت یا پیام‌های بازاریابی مختلف را امتحان کنید. البته معمولاً سوژه‌های کوتاه، بهتر جواب می‌دهند. مثلاً حتی یک کلمه می‌تواند برای باز‌کردن ایمیل کارساز باشد؛ فقط کافی است که چیزی غیرمنتظره درمورد برند شما بیان کند.

به‌طور کلی هم، از نظر محتوا، پیام‌های بازاریابی اختصاصی و فردی، معمولاً CTR را افزایش می‌دهند. تصاویر جذاب را هم فراموش نکنید؛ اما مهم‌تر از همه، استفاده از ابزارهایی مثل Call to action برای جلب توجه بیشتر به آن‌چیزی‌ است که شما می‌خواهید.

چه چیزی در یک ایمیل بازاریابی کار می‌کند و چرا؟

چرا این ایمیل پی‌پل دارد به درستی کار می‌کند؟ در ادامه باهم بررسی می‌کنیم.

effective_marketing_email_paypal۱) تصویر مناسب

تصویر جذاب و دارای کیفیت که می‌تواند خاطره‌انگیز اما ساده باشد. البته تعداد تصویرها نباید زیاد شود. HubSpot Science of Email در گزارش ۲۰۱۴ خود نشان می‌دهد که درحالی‌که مردم انتظار یک ایمیل غنی و جذاب را دارند، اما افزایش تعداد تصاویر، CTR را کاهش می‌دهد.

۲) موضوع و محتوای ایمیل

مهم است است که محتوا و مطلب ایمیل شما برای خوانندگان هم جذاب باشد و هم مرتبط با خودشان باشد. مردم معمولاً انتظار ندارند که ایمیلی از PayPal دریافت کنند که به آن‌ها می‌گوید چگونه پول خود را در یک موقعیت اجتماعی مصرف کنند. به‌هر‌حال، اکثر مردم این فرایند را ناخوشایند می‌دانند.

بنابراین، راه خوب این است که ایمیل ارسالی کمتر به‌صورت مستقیم دربارۀ محصول، و بیشتر دربارۀ شخص گیرنده باشد.

۳) محتوایی آماده کنید که ارزش اطلاعاتی و آموزشی داشته باشد.

ایمیلی که محتوای آن صرفاً تبلیغاتی نیست و بار آموزشی هم دارد، حتی اگر فقط باز شود و روی آن کلیک نشود، برای خواننده مقداری ارزش به همراه دارد. با این کار، شاید در همین بار اول، مشتری را جذب خدمات یا محصول خود نکنید، اما مشتری را به یک خریدار بالقوه تبدیل می‌کنید. مثلاً می‌توانید یک محصول جدید را به مشتریان نشان دهید و هم‌زمان آن‌ها را درمورد صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوطه آگاه کنید. یا به آن‌ها نشان دهید که یک مشکل رایج، چگونه با استفاده از محصول شما حل می‌شود.

۴) ارسال ایمیل‌‌های خود را مانیتور کنید.

مانند تمام بازاریابی‌های دیجیتال، تجزیه‌و‌تحلیل‌ها نقش کلیدی برای موفقیت بازاریابی ایمیلی ایفا می‌کنند. بهتر است سابقۀ ارسال‌های خود را برای پیداکردن بهترین زمان‌های بازاریابی ایمیلی بررسی کنید، تا ایمیل‌هایتان را از نظر زمانی که مردم بیشترین نیاز را به محصول و خدمات شما دارند، ارسال کنید.

ابزارهایی مانند MailChimp، اطلاعات مهم و دقیقی درمورد موفقیت کمپین‌های ایمیلی به فرستندگانشان می‌دهند. این ابزار به شما امکان می‌دهد که استراتژی‌های مختلف را آزمایش کنید و ببینید چه چیزی برای تأثیرگذاری بیشتر روی مشتریان شما مفیدتر است.

effective_marketing_email_mailchimpیک تجزیه‌و‌تحلیل خوب به شما امکان می‌دهد که تعداد ایمیل‌های بازشدۀ بیشتری توسط مشتریان داشته باشید. پس سعی کنید همیشه، حتی بعد از ارسال ایمیل (به‌طور مثال با استفاده از میلرلایت)، کاربر را براساس کلیک‌هایش دنبال کنید.

اگر درمورد استفاده از ایمیل مارکتینگ برای افزایش فروش و ثبت‌نام جدی هستید، باید طراحی کمپین‌های بازاریابی ایمیلی‌تان را با آنچه می‌خواهید به دست آورید، هماهنگ کنید. فراموش نکنید که یافتن نقطۀ مناسب بین ارزش افزوده و حفظ ارتباط و تعامل ایمیلی با مشتری، موضوع مهمی است. یک کمپین ایمیلی با ساختار مناسب، ارزشی را برای مشتری و همچنین بازگشت سرمایه (ROI) را برای کسب‌و‌کار، به ارمغان می‌آورد.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.