چرا کلاب‌هاوس مشهور شد؟

چطور شد که یک اپلیکیشن که در ابتدا فقط منحصر به گوشی‌های آیفون بود و عضویت در آن نیاز به دعوت‌نامه داشت، در عرض کمتر از یک سال این‌قدر مشهور و محبوب شد؟ اگر شما هم می‌خواهید دلایل محبوبیت جدیدترین شبکهٔ اجتماعی، یعنی کلاب هاوس را بدانید، با ما همراه باشید.

کلاب هاوس چیست؟

کلاب ‌هاوس یک اپلیکیشن مبتنی بر محتوای صوتی است که شما با عضویت در آن می‌توانید وارد اتاق‌های گفت‌وگوی عمومی یا خصوصی شوید و به صحبت‌های میزبان یا میزبان‌های آن اتاق گوش کنید. به همین سادگی!

جالب است این موضوع را هم بدانید که انتخاب اسم یا همان عنوان اتاق‌ها به انتخاب میزبان (Host) هست.

البته شما نیز می‌توانید برای صحبت‌کردن درخواست بدهید و اگر مورد قبول واقع شد، به استیج یا همان صحنه می‌روید و میکروفون را در دست می‌گیرید. همچنین، امکان ایجاد اتاق گفت‌وگو برای همۀ اعضای کلاب هاوس آزاد است.

کلاب هاوس چند وقت است که راه‌اندازی شده است؟

اپلیکیشن CloubHouse در مارچ ۲۰۲۰ راه اندازی شد۱ و در ابتدا فقط برای کاربران سیستم‌عامل ios در دسترس بود. پس از حدود یک ‌سال و نیم، در تاریخ ۱۰می۲۰۲۱ نسخۀ رسمی اندروید Clubhouse نیز معرفی شد.

شبکۀ اجتماعی کلاب هاوس از ابتدای راه‌اندازی تاکنون برای عضویت نیاز به دعوت‌ (Invite) ‌داشته است؛ به این معنی که یک نفر که قبلاً عضو کلاب ‌هاوس بوده است باید برای شما دعوت‌نامه ارسال کند تا شما بتوانید در آن ثبت‌نام کنید.

البته شاید این سؤال برای شما پیش بیاید که پس اولین افراد چگونه عضو این اپلیکیشن شده‌اند؟ که خب جواب سؤال این است که مدیران کلاب‌هاوس به‌صورت برگزیده، به چند نفر از مدیران یا همان CEOها، شرکت‌ها و کمپانی‌های فعال، به‌خصوص در حوزهٔ تکنولوژی و استارتاپ‌ها، دعوت‌نامه‌های اولیه را داده‌اند و پس از آن عضوگیری به همین ترتیب ادامه داشت و عمومی‌تر شد.

حالا برویم سراغ سؤال اصلی این بلاگ‌پست و پاسخ آن:

چه شد که این شبکۀ اجتماعی در عرض کمتر از یک سال آن‌قدر محبوب شد تا به مبلغ بیش از ۴میلیارد دلار ارزش‌گذاری شود و تعداد کاربران آن از ۱۰میلیون نفر عبور کند؟

۶ دلیل محبوب و مشهور شدن کلاب هاوس

براساس بررسی‌های صورت‌گرفته و برداشت تیم صباویژن از زمان راه‌اندازی اپلیکیشن Clubhouse‌ تا به امروز، می‌توان شش دلیل اصلی برای محبوبیت و معروف‌شدن آن برشمرد.

در ادامه راجع به هریک از این دلایل صحبت خواهیم کرد.

۱) محبوبیت و فراگیرشدن محتواهای صوتی

هیچ‌کس نمی‌تواند منکر این شود که ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که «محتوای صوتی» بسیار محبوب شده و گسترش یافته است.

به قول آن‌ور آبی‌ها «تِرِند(Trend شده است.

برای اثبات این قضیه کافی است نگاهی به اطرافیان خود که الان جزو دنبال‌کنندگان و شنوندگان انواع پادکست فارسی و غیرفارسی هستند بیندازید و شرایط را با یکی-دو سال قبل مقایسه کنید.

کلاب هاس یک شبکۀ اجتماعی «فقط صوتی» است؛ نه خبری از متن هست، نه عکس و نه ویدئو.

شما در اینجا فقط می‌توانید صحبت کنید یا روی مبل خود لم بدهید و به صحبت‌ها و بحث‌‌های دیگران گوش دهید.

۲) حضور افراد مشهور و سلبریتی‌ها

در ژانویۀ ۲۰۲۱ ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد در یکی از اتاق‌های کلاب ‌هاوس صحبت خواهد کرد. دیگر خودتان می‌توانید حدس بزنید چه اتفاقی افتاد!

توییت-ایلان-ماسک-برای-صحبت-در-اپلیکیشن-کلاب-هاوس
توییت ایلان ماسک برای صحبت در اپلیکیشن کلاب هاوس

اپلیکیشن کلاب هاوس در آن شب پردانلودترین اپلیکیشن اپ استور شد.

همان‌طور که در نمودار می‌بینید، تعداد کاربران کلاب هاوس از آن تاریخ به بعد به‌صورت چشمگیری افزایش پیدا کرد.

Clubhouse-user-growth-over-time

مارک زاکربرگ، اپرا وینفری، جَرِد لتو، کانیا وست و دیگر افراد سلبریتی را هم به فهرست کاربران کلاب هاوس اضافه کنید.

در ایران نیز حضور وزیر ارتباطات، «آقای محمدجواد آذری جهرمی» و وزیر امورخارجه، «آقای محمدجواد ظریف»، در این شبکهٔ اجتماعی، باعث شد نام کلاب ‌هاوس بیش از پیش بر سر زبان‌ها بیفتد.

۳) نیاز به دعوت‌نامه و ایجاد حس برتربودن

تعداد کاربر زیاد و نیاز به دعوت‌نامه جهت عضوگیری در یک اپلیکیشن، یک جورهایی تناقض است؛ اما کلاب‌هاوس توانسته هر دویِ این ویژگی‌ها را باهم داشته باشد.

شاید یکی از دلایل مشهورشدن کلاب هاوس همین نیاز به دعوت‌نامه است که باعث می‌شود افراد حس برتری (هرچند کاذب) پیدا کنند؛ این حس که با عضویت در این اپلیکیشن از مزیتی برخوردارند که هنوز عده‌ای به آن دست نیافته‌اند!

این ویژگی Clubhouse بیشتر به معروف‌شدن آن کمک کرده است، وگرنه کسی شک ندارد که در صورت عدم نیاز به دعوت‌نامه تعداد کاربران آن بسیار بیشتر از الان بود.

۴) زنده‌بودن گفت‌وگوها و عدم امکان ضبط

در کلاب هاوس همه‌چیز زنده اتفاق می‌افتد و امکان ضبط گفت‌وگوها وجود ندارد.

این ویژگی باعث می‌شود که تعداد افراد زیادی همیشه به علت ترس از جاماندن (FOMO=Fear Of Missing Out) وارد این اپلیکیشن ‌شوند تا مبادا از صحبت‌های دربارۀ دنیای تکنولوژی، سینما، هنر، سیاست، ارزهای دیجیتال و… عقب بمانند.

برآیند این دو ویژگی را نیز می‌توان از دلایل محبوبیت و استقبال مردم از کلاب ‌هاوس دانست که شاید با گذر زمان افت کند.

۵) شیوع همه‌گیری بیماری کرونا

به نظر برخی از افراد، بیماری کرونا به شناخته‌شدن و مشهورشدن کلاب هاوس خیلی کمک کرده است.

شاید بتوان این گزاره را تأیید کرد، اما نمی‌توان به‌عنوان یک فکت ثابت‌شده به آن ارجاع داد.

در‌عین‌حال، نقش کلاب هاوس برای پُرکردن اوقات فراغت و گذران وقت در یک شبکهٔ اجتماعی جدید، مخصوصاً برای جوانان، قابل چشم‌پوشی نیست.

۶) فضای آزاد و بدون سانسور برای گفت‌وگو

آخرین مورد محبوبیت کلاب هاوس بیشتر درمورد کشور خودمان صادق است.

کلاب هاوس هنوز از زیر تیغ نظارت و فیلترینگ رد نشده است. به همین علت، فضای آزادانه‌تری برای بحث و گفت‌وگو، به‌خصوص در زمینه‌های سیاسی و موضوعات پرتنش اجتماعی دارد.

در چین نیز کلاب هاوس با اینکه در ابتدا در دسترس بود، پس از مدتی فعالیت و با بالاگرفتن گفت‌وگوهایی دربارۀ دموکراسی، توسط حکومت این کشور فیلتر شد.

سخن آخر

ما در این مطلب سعی کردیم در کنار معرفی مختصری از کلاب هاوس، مهم‌ترین دلایل محبوب و مشهور شدن کلاب هاوس را بیان کنیم.

به نظر شخص من به‌عنوان نویسندهٔ این مطلب، مهم‌ترین دلیل استقبال از این شبکهٔ اجتماعی همان دلیل اول، یعنی «محبوبیت محتواهای صوتی» است که هم در ایران و هم در جهان در حال گسترش است.

به نظر شما اصلی‌ترین دلیل معروف‌‌شدن کلاب هاوس چیست؟

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.