۷ ترفند سادۀ بازاریابی دیجیتال برای سال ۲۰۲۲

روش‌های بازاریابی دیجیتال دائماً در حال تغییر هستند. هر سال استراتژی‌های بازاریابی جدیدی به ‌وجود می‌آیند که کسب‌وکارها باید آن‌ها را بشناسند و تا حد ممکن در سیاست‌های تجارت خود به‌‌کار بگیرند.

فرقی هم نمی‌کند که کسب‌وکار شما بزرگ باشد یا کوچک کوچک، می‌توانید استراتژی‌های بازاریابی جدید و قدیمی خود را برای بهبود کار ادغام کنید تا مسیرهای جدید انتقال پول به صندوق شما ایجاد شود. وقتی صحبت از جست‌وجوی آنلاین باشد، گوگل معمولاً از رقبا جلوتر است و تقریباً ۹۴درصد از کل ترافیک ارگانیک و ۹۶درصد از کل ترافیک جست‌وجوی گوشی‌های هوشمند را بر عهده دارد.

 این یعنی بودن کسب‌و‌کار شما در صفحۀ اول نتایج گوگل یک عامل مهم موفقیت در بازاریابی دیجیتال خواهد بود.

نگران هم نباشید، برای الگوریتم موتور جست‌وجوی گوگل، تفاوتی ندارد که شما یک سازمان تجاری بزرگ هستید یا کارگاه تولیدی کوچک.

بیایید نگاهی بیندازیم به ترفندهای ساده‌ای که اغلب بازاریابان دیجیتال از آن‌ها استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند سایت‌هایشان در رتبۀ بالاتری از SERP قرار می‌گیرند و بیشترین استفاده را از ترافیک خود می‌برند.

۱. بهینه‌سازی استراتژی ایمیل

ایمیل سال‌هاست که یکی از راه‌های ارتباط مجازی است، اما هنوز برای خیلی از کسب‌وکارها سودی نداشته است. تقریباً ۸۰درصد از بازاریابان، افزایش تعامل ایمیلی با مشتریان بالقوه و فعلی را در دستور کار دارند. پس مشکل کجاست؟

یکی از آمارهای هیجان‌انگیز در استفاده از ایمیل‌های بیشتر در کمپین‌های بازاریابی این است که ایمیل‌مارکتینگ بیشترین بازگشت سرمایه را برای مشاغل کوچک خواهد داشت.

البته با یک ایمیل خوش‌ساخت که دارای محتوایی مختصر و پیامی جذاب باشد؛ یعنی بدون یک محتوای کوتاه اما تأثیرگذار، ارسال چندین‌و‌چندبارۀ ایمیل فایده‌ای نخواهد داشت.

یکی دیگر از مؤثرترین راه‌ها برای بهبود بازاریابی ایمیلی، تقسیم‌بندی استراتژی بازاریابی فصلی براساس پایگاه مشتریان است. برای مثال، بازاریابان از فصل تعطیلات برای ارائۀ مشوق‌هایی به مشتریان خود استفاده می‌کنند؛ مشوق‌هایی مثل کدهای تخفیف برای کسانی که سایت را با خرید یک کالا ترک می‌کنند.

۲. استفاده از فرمول AIDA

AIDA مخفف Attention, Interest, Desire, and Action است.

یعنی توجه، علاقه، خواستن و اقدام. این استراتژی بازاریابی از سال ۱۸۹۸ وجود داشته و خبر خوب اینکه هنوز هم کار می‌کند. درواقع، AIDA تقریباً در تمام کانال‌های بازاریابی بسیار خوب عمل می‌کند تا توجه خواننده را جلب کند، احساس نیاز برای او ایجاد کند، علاقه و خواست آن‌ها را هدف قرار داده و راه‌حلی برای مشکلشان ارائه دهد. نتیجه‌بخشی این فرمول اثبات شده است و امروزه هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و به بازاریابی هدفمند برای کسب‌و‌کارها کمک کند.

AIDA marketing model visual explanation۳. استقبال از بازاریابی ویدئویی

ویدئو به یک نیروی محرکه برای بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است و به نظر نمی‌رسد فعلاً از گود استراتژی‌های مؤثر خارج شود.

طبق تحقیقات، ویدئوها در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۸۲درصد از ترافیک اینترنت کاربران را مصرف خواهند کرد.

ویدئوهای زنده و لایوها از محبوب‌ترین شیوه‌ها در بازاریابی ویدئویی محسوب می‌شوند و مردم همچنان به فکر یافتن راه‌های جدید و جالب‌تر برای جذب مخاطبان خود با محتوای ویدئویی هستند. زیبایی استفاده از ویدئوی زنده این است که تعاملی است و به مخاطب اجازه می‌دهد تا با تماس‌گرفتن یا گذاشتن یک نظر و پرسش، در طول جلسه فعال باشد و پاسخ بگیرد؛ یعنی مشتریان شما بخشی از محتوای تبلیغاتی شما خواهند بود. تخمین زده می‌شود که تا پایان سال ۲۰۲۱، ویدئوی زنده ۱۳درصد از کل ترافیک ویدئو‌های فضای مجازی را تشکیل می‌دهد؛ پس قطعاً یک استراتژی عالی برای مشاغلی خواهد بود که می‌خواهند به راه‌های مدرن و تازۀ تبلیغاتی فکر کنند.

برخلاف تصور عمومی، یک ویدئوی آفلاین یا لایو معرفی محصول، نیاز به هزینۀ آن‌چنانی ندارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک دوربین و میکروفون است. حتی می‌توانید از گوشی هوشمندتان استفاده کنید. به‌جای خرید ابزارهای ویرایش و تدوین گران‌قیمت هم می‌توانید از برنامه‌هایی استفاده کنید که با وجود رایگان‌بودن، به ‌اندازۀ کافی قدرتمند هستند که یک ویدئوی حرفه‌ای به شما تحویل بدهند.

همچنین، برای ایجاد ترافیک جست‌وجوی بیشتر برای سایت خود، حواستان به بهینه‌سازی حجمی و محتوایی ویدئو هم باشد؛ یعنی ویدئوی شما بهتر است حاوی محتوای اطلاعاتی باشد و به مشکل تعریف‌شده‌ای که مشتریان بالقوۀ شما با آن مواجه هستند، پاسخ بدهد.

بهینه‌سازی ویدئو در یوتیوب به‌کمک کلمات کلیدی مرتبط، شانس بازدید بیشتر ویدئوی شما را افزایش می‌دهد. به عنوان ویدئو توجه کافی را داشته باشید. نام ویدئوی شما باید منحصربه‌فرد و جذاب باشد.

مثلاً می‌توانید به‌جای «یاد بگیرید چگونه یک پاپیون ببندید»، از «یاد بگیرید چگونه یک پاپیون عالی ببندید» استفاده کنید. فراموش هم نکنید که احتمالاً ویدئوهای زیادی با موضوع مشابه در اینترنت وجود دارد، پس باید محتوای شما نیز از بقیه متمایز باشد.

۴. ایجاد فرم‌‌های محتوایی جدید

محتوایی که منتشر می‌کنید، حکم ارز برای استراتژی‌های بازاریابی شما را دارد. اما ایجاد بلاگ‌ها و مقالات معمولاً به ‌درد ایجاد ترافیک بیشتر روی سایت شما می‌خورند.

شاید برات جالب باشه:

این روزها دیگر صِرف نوشتن محتوایی که محصول و خدمات شما را معرفی می‌کند، کافی نیست.

کسب‌وکارهای بیشتری در حال یادگیری اهمیت تعامل با مخاطبان خود هستند و شما هم باید به ‌فکر استراتژی‌های تبلیغاتی تعاملی باشید. درحقیقت، بسیاری از برندهای موفق در حال حاضر از محتوایی استفاده می‌کنند که مخاطبان آن‌ها را در محتوایی که آموزش می‌دهند، درگیر می‌کند.

یکی از انواع فرم‌های محتوا که در حال افزایش است، فرم محتوای رمان است. این فرم محتوایی، تکمیل‌کنندۀ محتوای معمولی بلاگ‌ها، بروشورها، کاتالوگ‌های الکترونیکی و ویدئوهای شماست. دقیقاً مشابه ویدئوها، هدف از چنین محتوایی این است که مخاطبان شما را درگیر کند.

می‌توانید از نظرسنجی، آزمون‌ها و مسابقه هم استفاده کنید. موضوعی را مطرح کنید تا مخاطبان درمورد آن رأی دهند یا نظرات خود را مطرح کنند. سعی کنید موضوع مورد پرسش، به‌نوعی با کسب‌وکارتان مرتبط باشد.

محتواهای دارای انقضا نیز در میان جمعیت جوان محبوبیت زیادی دارند؛ محتوایی مثل استوری اینستاگرام که فقط مدت‌زمان مشخصی در سایت یا شبکه‌های اجتماعی باقی می‌ماند. این فرم محتوا یک احساس فوریت در مخاطبان ایجاد می‌کند که باعث می‌شود برای از‌دست‌ندادن هیچ‌ موضوعی، حتماً حواسشان به حساب‌های کاربری شما در فضای مجازی باشد.

 برای جذب بیشتر مخاطبان خود در حین استفاده از محتوای در حال انقضا، می‌توانید کد تخفیف هم اضافه کنید، که البته برای مدت‌زمان محدودی قبل از حذف محتوا نمایش داده می‌شود.

تفاوت بین بازاریابی و برندسازی را بشناسید۵. تفاوت بین بازاریابی و برندسازی را بشناسید

کسانی که روی بازاریابی آنلاین سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید تفاوت بین بازاریابی و برندسازی را بشناسند. این دو اصطلاح گاهی‌اوقات به‌جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما معانی و کارکردهای بسیار متفاوتی دارند.

وقتی صحبت از مصرف‌کننده است، برند شما محصول یا خدماتی نیست که ارائه می‌دهید، بلکه لوگو، طراحی سایت و پیامی است که در تمام پلتفرم‌ها برای مشتریان خود ارسال می‌کنید.

به‌ عبارت‌ دیگر، برندسازی نحوۀ شکل‌دهی به ذهنیت مخاطب دربارۀ کسب‌و‌کار شماست.

از سوی دیگر، بازاریابی دیجیتال از تاکتیک‌هایی استفاده می‌کند که به نتیجه‌بخش‌ترشدن تلاش‌های شما برای برندسازی کمک می‌کند. استراتژی‌های بازاریابی شما باید پیام برند شما را تقویت کنند و اثر معکوس نداشته باشند. اینجا دقیقاً جایی است که بسیاری از کسب‌و‌کارهای کوچک اشتباه می‌کنند؛ زیرا معمولاً از کمپین‌های بازاریابی، به‌جای راهی برای ایجاد علاقه و تشکیل شبکۀ مشتریان در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، به‌عنوان محلی برای معرفی محصول یا خدمات خود استفاده می‌کنند.

تبلیغ آشکار محصول یا خدمات در رسانه‌های اجتماعی معمولاً نتیجۀ مطلوبی ندارد و حتی ممکن است تأثیر منفی بر جذابیت کلی برند شما برای مخاطبان شما داشته باشد. به‌جای این کار، شبکه‌ای از فالوئرهای وفادار برای برند خود تشکیل بدهید.

۶. از تبلیغات خدمات محلی (LSA) استفاده کنید

تبلیغات خدمات محلی یا LSAها، شبیه تبلیغات گوگل هستند، اما اثربخشی آن‌ها در تبلیغ محصولات یا خدمات شما محدودتر است.

به‌طور خلاصه، LSAها تبلیغات پرداخت به‌ ازای تعداد مشتری یا کلیک‌هایی هستند که در نتایج جست‌وجوی گوگل ظاهر می‌شوند. در حال حاضر، تبلیغات خدمات محلی بیشتر روی ارائه‌دهندگان خدمات خانگی مانند برق، قفل‌ساز، نقاش، نظافت‌خانه و لوله‌کش تمرکز دارند. اگر هریک از این خدمات را ارائه می‌کنید، وقت آن است که از LSA برای افزایش دسترسی‌تان به مشتریان بیشتر در جغرافیای نزدیک به خود استفاده کنید.

برخلاف تبلیغات گوگل، شما مجبور نیستید برای تبلیغات خدمات محلی، پول زیادی بپردازید. اگر صبر و حوصله داشته باشید، استفاده از LSAها می‌تواند در ایجاد شبکه‌های جدید از مشتریان بالقوه مفید باشد. اگر هم یک استارتاپ یا کسب‌و‌کار کوچک با بودجۀ اندک هستید، ‌شاید خدمات LSA‌ها در حال حاضر برای شما به‌خوبی جواب ندهد، اما از آن غافل نشوید.

۷. با سئو محتوای خود را هوشمند کنید.

برخی می‌گویند سئو مرده است، اما ما همچنان می‌گوییم که بهینه‌سازی برای موتورهای جست‌وجو برای ایندکس‌شدن (شاخص‌شدن) سایت شما در گوگل، بیش از هر زمان دیگری مهم است. درحالی‌که روش‌ها و ملاک‌های سئو مدام در حال تغییر است، یکی از زمینه‌هایی که به نظر می‌رسد گوگل روی آن تمرکز دارد، تمایز بین جست‌وجو و هدف است.

برای مثال، استفاده از عباراتی مانند «طراحی سایت» می‌تواند شرکت‌های طراحی وب را در جست‌وجو نشان بدهد، اما عبارت «شرکت طراحی سایت» می‌تواند فهرستی از تابلوهای شغلی برای کاربر ردیف کند؛ یعنی برای موفقیت در استراتژی سئوی خود، باید پرس‌و‌جوهایی را که می‌خواهید توسط آن‌ها رتبه‌بندی شوید، تقسیم‌بندی کنید و تجزیه‌و‌تحلیل رقبا را بخش بزرگی از استراتژی سئوی خود بدانید.

اگر چیزی از گذشته آموخته باشیم این است که وقتی نوبت به بازاریابی آنلاین می‌رسد، روش‌های ثابت‌شدۀ بازاریابی همچنان کار می‌کنند و ساده‌نگه‌داشتن استراتژی بازاریابی واقعاً کارساز است. روش‌های آزموده‌شده و آزمایش‌شدۀ بازاریابی دیجیتال، دستورالعملی را در اختیار کسب‌وکارهای کوچک قرار می‌دهند مبنی بر اینکه از چه استراتژی‌ای باید برای بهبود نتایج بازاریابی دیجیتال خود استفاده کنند. اما همان‌طور که گفته شد، این فرمول‌ها یک قانون کلی نیستند و شما می‌توانید و باید مدام استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را به‌روز کنید تا به بهترین بازگشت سرمایه برسید.

منابع

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.