آیا سوشال سیگنال بر سئو تأثیرگذار است؟

به‌طور خلاصه، سوشال سیگنال یک معیار ترکیبی از نحوۀ تعامل افراد با محتوای یک برند، در شبکه‌های‌ اجتماعی است. سوشال سیگنال شامل تمام اقداماتی می‌شود که تعامل کاربر را تعریف می‌کنند. توجه نشان دادن (impression)، پسندیدن‌ (Like)، نظرها (Comment)، اشتراک‌ (Share)، رأی‌ (vote)، پین‌کردن (Pin)، لینک‌ها (Links) و… همه جزو سوشال سیگنال محسوب می‌شوند.

برای موتورهای جست‌وجو، معیارهای رفتاری کاربر یا همان سوشال سیگنال، در تعیین رتبۀ یک صفحه در نتیجۀ جست‌وجوهای گوگل بسیار مهم است. ایدۀ اصلی در این رتبه‌بندی این است که بیشتر محتواهایی که به اشتراک گذاشته می‌شوند، پسندیده می‌شوند، یا درمورد آن‌ها نظر داده می‌شود، از دید مخاطب کیفیت و ارزش بیشتری دارند.

با این حساب، بیاییم نگاهی بیندازیم که چگونه سیگنال‌های شبکه‌های ‌اجتماعی می‌توانند بر رتبه‌بندی سئو ارگانیک سایت ما تأثیر بگذارند.

میزان تعامل شبکه‌های‌اجتماعی با استراتژی‌های SEO به چه صورت است؟

شبکه‌های‌اجتماعی از پیام‌رسان‌های فوری و ساده به جانورانی قدرتمند تبدیل شده‌اند؛ زیرا در دنیای امروز یکی از بهترین و مؤثرترین روش‌های تبلیغ محصولات و جلب مخاطبان، همین شبکه‌های ‌اجتماعی است.

افزودن سوشال سیگنال به الگوریتم‌های جست‌وجو و رتبه‌بندی سایت‌ها گام بعدی است؛ زیرا مطالعات نشان داده است که بین فعالیت شبکه‌های ‌اجتماعی و رتبه‌بندی آن‌ها از سمت گوگل ارتباط زیادی وجود دارد. البته سوشال سیگنال هنوز به‌صورت رسمی در فهرست فاکتورهای رتبه‌‎بندی Google نیست.

شاید خیلی از ما به این فکر نکرده باشیم که پسندیدن، به‌اشتراک‌گذاری و ارسال نظرهای مخاطبان در شبکه‌های ‌اجتماعی درمورد محتوای سایت ما، در بهبود رتبه‌بندی گوگل چه نقشی ایفا می‌کند؟

اما این سؤال، یکی از سؤالاتی است که به‌طور مداوم از گوگل پرسیده می‌شود: «آیا شبکه‌های‌اجتماعی بر سئوی سایت تأثیر می‌گذارند یا نه؟»

پاسخ ساده نیست. شبکه‌های‌ اجتماعی و بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو، به‌طور هم‌زمان کار می‌کنند تا ارزش و ارتباط مورد نیاز مخاطبان را فراهم کنند. با‌این‌حال، شاید بد نباشد در این موضوع عمیق‌تر شویم که دقیقاً میزان تعامل شبکه‌های‌ اجتماعی با استراتژی‌های SEO به چه صورت است؟

چگونه سوشال سیگنال مستقیماً بر SEO تأثیر می‌گذارد؟

در ادامه مزایای سئو را که ناشی از اقدامات کاربران در شبکه‌های ‌اجتماعی است، می‌آوریم.

 • بازگشت ترافیک از شبکه‌های ‌اجتماعی به سایت
  براساس آخرین آمار سایت استاتیستا، دو بیلیون و دو میلیارد کاربر شبکه‌های‌اجتماعی در سراسر جهان در سال ۲۰۲۱ وجود دارد. این تعداد پتانسیل زیادی برای هدایت ترافیک اجتماعی به سایت‌های ما را دارند. هرکدام از این کاربران، با درنظر‌گرفتن محتوای مورد نیاز خود، با صرف وقت در موتورهای جست‌وجو و شبکه‌های‌ اجتماعی، اگر به محتوای سایت ما بیشتر توجه نشان دهند، می‌توانند با به‌اشتراک‌گذاری محتوا، رتبۀ سایت ما را در گوگل بهبود بخشند.
 • تعداد پسندیدن/ دنبال‌کردن/ اشتراک‌گذاری نشانگر کیفیت و یا محبوبیت است.
  این معیارها همان سوشال سیگنال هستند که به موتورهای جست‌وجو می‌گویند محتوای یک صفحه، چقدر برای کاربران جالب است. اگر ویجت اشتراکی اجتماعی را به محتوای خود اضافه کنیم، آمار اشتراک‌گذاری کاربران را به ما نشان می‌دهد. هرچه لینک‌های شبکه‌های ‌اجتماعی با محتوای مبتنی بر SEO بیشتر باشند، از اعتبار بیشتری برای موتورهای جست‌وجو برخوردارند. بنابراین، تعامل کاربران می‌تواند روی SEO تأثیر مثبت بگذارد.
 • تقویت جست‌وجوی محلی با بررسی مثبت Yelp و Google Local
  اگر مشاغل کوچک یا شرکتی خدماتی را اداره می‌کنیم، می‌توانیم شرکت خود را در فهرست مشاغل محلی گوگل بگنجانیم تا شانس حضور در جست‌وجوهای محلی ارگانیک را افزایش دهیم. همچنین، اطمینان حاصل کنیم که اطلاعات ما در کل وب سازگار و کامل است.
 • افزایش اقتدار با Tweets با ذکر نام تجاری یا لینک سایت ما
  موتور جست‌وجوی بینگ ادعا می‌کند که تعداد توییت‌ها و بازتوییت‌های حاوی لینک و همچنین اختیارات کاربر توییتری که لینک را به اشتراک گذاشته است، به‌عنوان معیار رتبه‌بندی، در موتور جست‌وجوی خود به حساب می‌آورد.
  ناگفته نماند که یکی از تمایزهای اصلی‌ بین بینگ و گوگل، سهم بازار است. به گفتۀ سایت Statista، در فوریۀ ۲۰۲۱، موتور جست‌وجوی بینگ ۶.۷درصد از بازار جست‌وجوی جهانی را به خود اختصاص داده است؛ درحالی‌که گوگل، ۸۶.۶درصد را به خود اختصاص داده است.
  با توجه به این سهم بازار، بینگ می‌گوید که حدود ۲۴درصد از جست‌وجوها را در ایالات‌متحده انجام می‌دهد و به دنبال اشتراک‌گذاری در شبکه‌های‌ اجتماعی به‌عنوان یک عامل رتبه‌بندی مستقیم است. علاوه بر این، لینک‌های اجتماعی می‌توانند بک‌لینک باکیفیت در نظر گرفته شوند و بر رتبۀ صفحه تأثیر بگذارند.
 • جذب خزنده‌های موتور جست‌وجو با لینک‌ پست‌های جدید
  ربات‌های جست‌وجو فقط به شبکه‌های‌اجتماعی نمی‌آیند. هنگامی که گوگل پست اجتماعی جدیدی را مشاهده می‌کند، ربات‌های یاهو، بینگ و دیگر ربات‌های خزنده ) (crawlers نیز به شبکه‌های ‌اجتماعی می‌پیوندند. علاوه بر این، آن‌ها نه‌تنها خود پست را بررسی می‌کنند، بلکه پست‌ها و لینک‌های مرتبط را نیز بررسی می‌کنند.
 • رتبه‌بندی پروفایل‌های شبکه‌های ‌اجتماعی درSERP
  با رتبه‌بندی پروفایل‌های شبکه‌های‌اجتماعی درSERP ، Search Engine Results Page یا همان نتایج جست‌وجو در گوگل، بیشتر به چشم می‌آیید. به دلیل اینکه پروفایل افراد در شبکه‌های ‌اجتماعی، شخصی‌تر از سایت‌های شرکتی هستند، از جملۀ اولین پیشنهادها در نتایج جست‌وجوی افراد برای کسب اطلاعات در وب به نمایش درمی‌آیند. درنتیجه، فعالیت‌های شبکه‌های ‌اجتماعی به‌طور غیرمستقیم بر SEO تأثیر می‌گذارند.

در ادامه مزایای سئو را که در نتیجۀ تعاملات کاربران در شبکه‌های ‌اجتماعی حاصل می‌شود، بررسی می‌کنیم.

مزایای تعاملات کاربران برای سئوی سایت

مزایای-تعاملات-کاربران-برای-سئوی-سایت

در این مرحله بررسی می‌کنیم که مزایای تعاملات کاربران در شبکه‌های ‌اجتماعی، برای سئوی سایت ما چیست؟

 • افزایش جذابیت محتوایی، دید و طول عمر
  ممکن است در سایت خود محتواهای شگفت‌انگیز زیادی داشته باشیم، اما ازآنجاکه مطالب قدیمی‌تر به‌مرور دیده نمی‌شوند و خاک می‌گیرند، با انتشار آن‌ها درشبکه‌های ‌اجتماعی باید نونوارشان کنیم و در معرض دید مخاطبان قرار دهیم.
  طبق آمارهای سایت seranking، ۷۶درصد از کاربران فیس‌بوک برای یافتن محتوای جدید در این شبکۀ اجتماعی جست‌وجو می‌کنند. این رفتار مخاطبان، فیس‌بوک را به فضایی مناسب برای انتشار زیاد مطالب توسط مخاطبانش، تبدیل ‌کرده است. با توجه به این انگیزه، بک‌لینک‌های شبکه‌های‌ اجتماعی از طریق اشتراک‌گذاری می‌توانند نرخ تعامل را از طریق معیارهایی مانند حضور در سایت، تعداد بازارسال‌ها، نظرها و… افزایش دهند.
  نکتۀ دیگر اینکه عمر پست‌های بلاگ به‌شدت به موتورهای جست‌وجو بستگی دارد. اگر یک پست عالی از یک سال پیش در صفحۀ دهم بلاگ خود داریم، آن را در شبکه‌های ‌اجتماعی مجدداً منتشر کنیم (شاید حتی مخاطبان خاص را هدف قرار دهیم). پست در بالای صفحه قرار می‌گیرد و با جلب توجه مخاطبان و درگیرکردن آن‌ها، ما را به جایگاه بالاتری در Serp هدایت می‌کند.
 • افزایش فرصت برای ایجاد لینک طبیعی
  محتوای عالی بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود و به‌مراتب بیشتر هم دیده می‌شود؛ یعنی فرصت‌های بیشتری برای تأثیرگذاری در اختیار داریم. همچنین، با شرکت در گفت‌وگوهای آنلاین در Google Answers،Quora ، Reddit و… می‌توانیم شانس دریافت لینک‌های ورودی را بیشتر کنیم.
  نکته: اکثریت قریب‌به‌اتفاق لینک‌ها از شبکه‌های ‌اجتماعی، درواقع «nofollow» هستند نه «dofollow»؛ اما این بدان معنا نیست که آن‌ها نمی‌توانند به سئوی سایت ما کمک کنند.
 • ایجاد آگاهی از برند از طریق پروفایل‌ها در شبکه‌های‌ اجتماعی
  حدود ۹۰درصد از افراد با مطالعۀ نظرهای آنلاین اطلاعات کسب می‌کنند که ۸۵درصد آن‌ها به توصیۀ شخصی اعتماد دارند. حدود ۱۹درصد از مردم تصمیمات خرید خود را براساس پست‌های فیس‌بوک می‌گیرند، در‌حالی‌که ۱۸درصد آن‌ها با بررسی‌های YouTube خرید محصول یا خدمتی را انتخاب می‌کنند.
  پروفایل‌های اجتماعی می‌توانند به جذب مشتری بالقوه کمک کنند. طبق قانون هفت، مشتریان بالقوه باید قبل از اینکه تصمیم بگیرند از ما خرید کنند، ۷ بار پیام بازاریابی ما را بشنوند و ببینند.
 • استفادۀ بیشتر از مشارکت Google/Twitter
  دربارۀ این معامله، مشارکت یا معنای آن برای آیندۀ شبکه‌های ‌اجتماعی و سئو اطلاعات زیادی در دست نیست؛ اما ما می‌دانیم که وقتی برندی را در Google جست‌وجو می‌کنیم، توییت‌های مربوطه در SERP ظاهر می‌شود. این واقعیت که توییت‌ها در SERP وجود دارد، ممکن است بر SEO ما تأثیر نگذارد، اما باعث تقویت اقتدار، آگاهی از برند و تلاش برای ایجاد لینک می‌شود.
  چندین روش وجود دارد که می‌توانیم از این مشارکت به نفع خود استفاده کنیم؛ اما بعداً هنگام بحث درمورد بهینه‌سازی، به آن‌ها خواهیم پرداخت.
 • جلب تعامل بیشتر مشتری از طریق تعاملات سادۀ اجتماعی
  شبکه‌های ‌اجتماعی خیلی سریع‌تر از سایت‌های شرکتی محتوای بد را نشان می‌دهند؛ زیرا مردم از اشتباه نمی‌ترسند. اگر می‌خواهیم یک تحقیق بازاریابی انجام دهیم، از مخاطبان خود نظرسنجی کنیم یا به طرق دیگر با مخاطبان خود درگیر شویم، هیچ جایی مثل شبکه‌های ‌اجتماعی وجود ندارد.
  ایجاد نظرسنجی برای جمع‌آوری بازخورد و بینش، تصمیم‌گیری و سرگرمی مخاطبان ما و ترافیک شبکه‌های‌ اجتماعی که در نتیجۀ کلیک‌کردن روی آن لینک به سایت ما سرازیر می‌شود، قطعاً بر رتبه‌بندی سایت ما تأثیر می‌گذارد.

تکنیک‌های Black Hat SMMرا امتحان نکنیم

اگر یک‌شبه به فکر افزایش عملکرد SEO سایت خود از طریق شبکه‌های ‌اجتماعی افتاده‌اید، ممکن است عواقب سنگینی به همراه داشته باشد. روش‌های غیراخلاقی تبلیغ در سئو، به‌عنوان «کلاه‌سیاه» شناخته می‌شوند. چنین روش‌هایی در SMM نیز وجود دارد.

بیایید به چند نمونه از SMM کلاه‌سیاه نگاهی بیندازیم:

 • دنبال‌کنندگان، مشترکان جعلی؛
 • اشتراک لینک‌های ناامن؛
 • استفاده از نرم‌افزار پیگیری خودکار؛
 • ایجاد حساب‌های جعلی برای دریافت لایک، اشتراک یا نظر بیشتر؛
 • ایجاد حساب‌های رقیب جعلی برای بررسی‌های منفی؛
 • انتشار نظرهای منفی جعلی درمورد رقبا یا نظرهای مثبت درمورد برند ما.

در‌حالی‌که تکنیک‌های SMM کلاه‌سیاه می‌توانند به ما یک تقویت کوتاه‌مدت بدهند، در درازمدت قطعاً بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم به تلاش‌های سئو، بازاریابی شبکه‌های‌ اجتماعی و تصویر برند آسیب می‌رسانند.

برای دریافت مزایای سئو و دیده‌شدن بیشتر حضورمان در شبکه‌های‌اجتماعی خود چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

 • از پروفایل‌های اجتماعی خود استفاده کنیم.
  در شبکه‌های‌ اجتماعی، تصویری شفاف و ثابت از نام تجاری خود ایجاد کنید تا بیشتر به رسمیت شناخته شوید. توضیحات کامل بنویسید که خواندن آن‌ها برای انسان‌ها و نه روبات‌ها، سرگرم‌کننده باشد. فراموش نکنید که همیشه لینکی را به سایت شرکت خود هدایت کنید تا بازدید بیشتری داشته باشد و عملکرد SEO را نیز افزایش دهد.
 • شبکه‌های‌ اجتماعی را به‌طور منظم به‌روزرسانی کنیم.
  فقط یک حساب اجتماعی درست نکنید. بسته به بستر شبکه‌های‌ اجتماعی که استفاده می‌کنید، اطلاعات منظم و باکیفیت و به‌روزرسانی‌های برند را به مخاطبان خود ارائه دهید؛ اما به یاد داشته باشید که کیفیت همیشه کمیت را برهم می‌زند.
  می‌توانید به‌راحتی با کمک ابزارهایی مانند بافر، بدون نیاز به جابه‌جایی بین حساب‌ها، به امکانات تجزیه‌وتحلیل و ارسال خودکار پست‌ها دسترسی داشته باشید و شبکه‌های‌ اجتماعی خود را مدیریت و نظارت کنید.
 • ایجاد محتوای اجتماعی ویروسی
  با نوشتن عناوین عالی، استفاده از تصاویر جلب توجه‌کننده، هشتگ‌ها و… درخواست اشتراک، پست‌های شبکه‌های‌ اجتماعی خود را برای حداکثر پتانسیل اشتراک‌گذاری بهینه کنید.
 • سایت خود را برای اشتراک در شبکه‌های ‌اجتماعی بهینه کنیم.
  به‌اشتراک‌گذاری مطالبی از سایت شرکت شما در شبکه‌های ‌اجتماعی، باید برای مردم آسان باشد؛ یعنی باید دکمه‌های اشتراک اجتماعی را در انتهای هر پست داشته باشید.
 • برای ارسال در شبکه‌های‌ اجتماعی از پروتکل Open Graph استفاده کنیم.
  Open Graph پروتکلی است که به شما امکان می‌دهد ظاهر پست‌های شبکه‌های ‌اجتماعی را که مقالات سایت خود را به اشتراک می‌گذارند، کنترل کنید. این مجموعه‌ای از برچسب‌های متاست که «عنوان، توضیح و پیش‌نمایش» را در یک پست ساختار می‌دهد تا بتواند کلیک و اشتراک بیشتری داشته باشد.
 • مخاطبان خود را درگیر کنیم.
  فعالانه با مخاطبان خود در شبکه‌های ‌اجتماعی در ارتباط باشید تا از مزایای سئو استفاده کنید. به نظرهایی که برای محتوایتان گذاشته می‌شود پاسخ دهید تا الگوریتم‌های شبکه‌های ‌اجتماعی نشان دهد که حساب شما غیرفعال نیست. با اینفلوئنسرها شریک شوید. به رسانه‌های ‌محلی توجه کنید و محتوای آن‌ها را به اشتراک بگذارید. در زمان‌بندی‌های خاص، هم‌راستا با استراتژی حضورتان، محتوای باکیفیت و جدید اضافه کنید تا همیشه جلوی چشم مخاطب باشید.
  به یاد داشته باشید: اگر به مردم ارزش بدهید، درنهایت Google نیز آن را به‌عنوان ارزش تشخیص خواهد داد؛ بنابراین با استفاده از قدرت شبکه‌های ‌اجتماعی، ترافیک ارگانیک خود را از طریق جست‌وجو افزایش دهید.

آیا روش دیگری را می‌شناسید که از طریق آن شبکه‌های ‌اجتماعی بر SEO تأثیر می‌گذارند؟ در نظرها با ما به اشتراک بگذارید.

منابع

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.