آیا نیم‌‌ فاصله در سئو تأثیری دارد؟

نیم‌فاصله و تأثیر آن در رتبه‌بندی نتایج گوگل

یکی از عمده‌ترین دغدغه‌های افرادی که درزمینۀ سئو و تولید محتوا کار می‌کنند این است که آیا نیم فاصله در سئو تأثیر دارد یا خیر؟ دلیل این سردرگمی هم نبود پاسخ شفاف برای این سؤال است. اگر شما هم دائماً این سؤال برایتان مطرح می‌شود، تا انتهای این مطلب از وی‌پدیا همراه من باشید، سعی کرده‌ام تا حد ممکن شما را با نیم‌فاصله و تأثیر آن در سئو آشنا کنم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید و پاسخ روشنی برای دغدغه‌های خود در این زمینه پیدا کنید.

نیم‌فاصله چیست؟

کلمات در زبان فارسی به دو صورت، با «فاصله» و با «نیم ‌فاصله» از یکدیگر جدا می‌شوند. میان ۲ کلمۀ جدا که از یکدیگر مستقل هستند فاصله قرار می‌گیرد و در مقابل، میان ۲ کلمه‌ای که در کنار هم معنای واحد و یکسانی دارند، نیم‌فاصله قرار می‌گیرد؛ مثلِ می‌شود، غذاخوردن، برنامه‌نویس و… .

اگر چرخی در فضای وب بزنید و محتواها را بررسی کنید، می‌بینید که برخی از سایت‌ها از نیم‌فاصله در محتواهای خود استفاده می‌کنند و برخی دیگر استفاده نمی‌کنند. این در حالی ‌است که علاوه بر مسئله‌ای که مطرح شد، استفاده از نیم‌‌فاصله، باعث خوانایی بیشتر و زیباترشدن متن می‌شود.

امروزه رعایت‌کردن نیم‌‌ فاصله در محتواها به یک مسئلۀ حیاتی تبدیل شده و اگر به آن توجه نکنید، قطعاً روی جلوۀ برندتان تأثیر منفی می‌گذارد.

آیا گوگل نیم ‌فاصله را تشخیص می‌دهد؟

همان‌طور که اشاره شد، استفاده از نیم‌‌فاصله در محتواها باعث خوانایی بیشتر و زیباترشدن متن می‌شود، پس تجربۀ کاربر را بهبود می‌دهد و باعث می‌شود که او به خواندن محتوا و ماندن در سایت علاقه نشان دهد. از‌آنجایی‌که گوگل هم به تجربۀ مثبت کاربری اهمیت می‌دهد، بنابراین این مسئله می‌تواند نتایج مثبتی به ‌دنبال داشته باشد.

اگر به چندین سال قبل برگردیم و قابلیت‌های محدود گوگل را در نظر بگیریم، در کنار خیلی از مواردی که گوگل قادر به تشخیص آن‌ها نبود، از نیم‌فاصله هم در محتواهای فارسی درکی نداشت. اما امروزه با هوشمندترشدن ربات‌های گوگل و به شیوه‌ای که دقیق و ریزبینانه محتواها را بررسی می‌کنند، روزبه‌روز نسبت به نیم‌فاصله درک بیشتری پیدا می‌کند؛ اما هنوز هم نمی‌توان گفت که به‌طور کامل درک مشخصی از نیم‌فاصله دارد.

نیم‌‌فاصله چه تأثیری در سئو دارد؟

هنوز از سمت گوگل پاسخ قطعی به این سؤال داده نشده است، اما با استناد به تجربه‌های افرادی که از نیم‌‌فاصله در محتواهای خود استفاده می‌کنند، استفاده از آن به سئو آسیبی وارد نمی‌کند. پس ذهن خود را با این تفکر اشتباه که استفاده از نیم‌فاصله باعث کاهش رتبۀ شما در نتایج جست‌وجوی گوگل می‌شود، درگیر نکنید. پیشنهاد می‌کنم که در این خصوص، محتوای ۱۰ نکته برای افزایش ارگانیک رتبۀ صفحات سایت را بخوانید.

از‌آنجایی‌که محتوا برای کاربر فارسی‌زبان و راحتی بیشتر او نوشته می‌شود، بهتر است در محتواها اصول نگارشی و درست‌نویسی رعایت شود. به‌ این‌ ترتیب ساختار متن منسجم‌تر و مرتب‌تر می‌شود و برای حرفه‌ای‌به‌نظررسیدن برند شما هم بسیار اهمیت دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنم مطلب چک‌لیست درست‌نویسی در فضای دیجیتال را بخوانید.

کلمات کلیدی؛ با فاصله یا با نیم‌ ‌فاصله؟

طبق تجربه و مطالعاتی که انجام دادم، پیشنهاد می‌کنم که کل محتواهای خود را با درنظرگرفتن نیم‌فاصله‌ها بنویسید و برای کلمات کلیدی خود، در کنار استفاده از ابزارهای جست‌وجوی کلمات کلیدی (مثل ahrefs، SEMrush، KWFinder و…) از هر دو مدل با فاصله و با نیم‌فاصله استفاده کنید. خصوصاً اگر دربارۀ کلمات کلیدی مهم خود فکر می‌کنید که با نیم‌فاصله ممکن است درک آن‌ها برای مخاطب یا گوگل سخت باشد، آن‌ها را با فاصله بنویسید.

همین حالا کلمۀ «نیم‌فاصله» را دقیقاً به همین شکلی که نوشته شد، در گوگل جست‌وجو کنید. در نتایج جست‌وجو با تصویر زیر روبه‌رو می‌شوید:

نیم فاصله در گوگلاین نتیجه نشان می‌دهد که گوگل هنوز قادر به تشخیص کامل کاربرد نیم‌‌فاصله در کلمات و عبارات نیست و البته این مسئله دلیل دیگری هم دارد و آن هم نحوۀ جست‌وجوی افراد است؛ تعداد زیادی از کاربران، کلمات را با فاصله جست‌وجو می‌کنند و اطلاعی از نیم‌فاصله و کاربرد آن ندارند.

شاید در این موقعیت که گوگل هنوز نیم‌‌فاصله را به رسمیت نمی‌شناسد، مانند همین محتوایی که مشغول خواندنش هستید، بهتر است کلمۀ کلیدی اصلی خود را، خصوصاً در عنوان صفحه و تگ H1 با فاصلۀ کامل بنویسید و در محتوای خود، چند نمونه به‌صورت نیم‌فاصله هم استفاده کنید. اما در نظر داشته باشید که به‌طور کلی نمی‌توان این نسخه را برای همۀ موضوعات محتوایی و کلمات کلیدی پیچید و بسته به استراتژی‌های هر کسب‌وکار، نحوۀ نگارش کلمات کلیدی نیازمند صرف زمان و انرژی برای بررسی و تحلیل و درنهایت، ختم‌شدن به تصمیم‌گیری بهتر است.

اگر شما هم تجربه‌ای در این زمینه دارید یا تأثیر نیم فاصله را بر سئوی سایت خود احساس کرده‌اید، تجربه‌های خود را در کامنت با ما در میان بگذارید و به کامل‌ترشدن این محتوا کمک کنید.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.