لید مگنت (Lead Magnet) چیست؟ ۱۰ نمونه آهنربای سرنخ مفید

لید مگنت چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کند؟

فهرست مشترکان ایمیل شما راه‌حل مهمی برای ایجاد روابط با مشتریان موجود و بالقوه است. طبق اعلام Smart Insights، از هر سه بازاریاب دیجیتال یک نفر بازاریابی ایمیلی را یکی از بهترین استراتژی‌ها به شمار می‌آورد. مشخصاً برای انجام این استراتژی، نیازمند داشتن آدرس ایمیل مشتریان خود هستید. مخاطبان شما در به‌اشتراک‌گذاشتن اطلاعات خود محتاط بوده و به‌راحتی شماره‌تماس یا آدرس ایمیل‌ خود را در اختیار شما قرار نمی‌دهند. اینجاست که شما با استفاده از یک لید مگنت جذاب، کاربران را متقاعد می‌کنید تا اطلاعات تماس‌ خود را با شما به اشتراک بگذارند.

در این نوشته از بلاگ صباویژن، بعد از معرفی لید مگنت به مزایا و نمونه‌های آن پرداخته و نکاتی را برای بهبود عملکرد شما در جمع‌آوری سرنخ بیان می‌کنیم. بهتر است برای تفهیم بهتر این نوشته، از تعریف سرنخ (Lead) شروع کنیم.

سرنخ (Lead) چیست؟

شاید با شنیدن این کلمه معنی لغوی آن، یعنی «رهبری‌کردن» را به یاد بیاورید، اما در علم بازاریابی مفهوم دیگری دارد. Lead در بازاریابی به‌معنای سرنخ یا مشتری راغب است. درواقع، سرنخ به مشتری‌ای اطلاق می‌گردد که تعاملی را با ما آغاز کرده، در اینستاگرام به صفحۀ کاربری کسب‌وکار ما پیام داده، ایمیل خود را برای عضوشدن در خبرنامه به اشتراک گذاشته یا با هدف پرسیدن سؤالی از پشتیبانی، با سازمان تماس برقرار کرده است. به‌طور کل، Lead یا سرنخ شخصی است که امکان تبدیل او به مشتری بیشتر است.

لید مگنت (Lead Magnet) به چه معناست؟

Lead Magnet یک اصطلاح بازاریابی است که به پیشنهادات، محصولات و خدمات رایگان ارائه‌شده توسط سازمان‌ها اطلاق می‌گردد. کتاب الکترونیکی و مشاورۀ رایگان از نمونه‌های لید مگنت هستند که با هدف جمع‌آوری اطلاعات تماس مخاطبان، به آن‌ها پیشنهاد می‌شود. درواقع، بازاریابان به قصد پربارکردن لیست سرنخ‌ها از آن استفاده کرده و در تلاش‌اند که این افراد را به مشتریان دست‌به‌جیب برای کالاها و خدمات خود تبدیل کنند.

مزایای لید مگنت برای کسب‌وکارها

با ارائۀ توضیحات پیشین متوجه شدیم که مزیت مهم و عملکرد اصلی لید مگنت، تولید سرنخ‌ است. اما علاوه بر آن، فواید دیگری نیز دارد:

 • کسب‌وکار شما با دراختیارقراردادن رایگان اطلاعات جالب، مفید و مرتبط، برای مخاطبان هدف به‌عنوان یک متخصص جلوه پیدا می‌کند.
 • به‌اشتراک‌گذاشتن رایگان اطلاعات مفید با مصرف‌کنندگان بالقوه نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما فقط به پول آن‌ها علاقه ندارد.
 • ارائۀ محتوای ارزشمند و رایگان، تصویر مثبتی از کسب‌وکارتان در مخاطبان شکل می‌دهد؛
 • این کار مشتریان را به خدمات و محصولات شما متعهد می‌کند؛
 • پیشنهادات ارزشمند و رایگان، اعتبار کسب‌وکار شما را افزایش می‌دهند.

۱۰ مثال مفید و کاربردی از آهنربای سرنخ

چطور باید مخاطبان خود را تحریک کنید تا آدرس ایمیل خود را با شما به اشتراک بگذارند؟ لیست زیر را مطالعه کنید و سلیقه و عادات مشتریان خود را در نظر داشته باشید؛ به این‌ ترتیب به نتایج خوبی برای کسب‌وکار خود خواهید رسید.

 1. کتاب الکترونیکی: کتاب‌های الکترونیکی به‌شکل تخصصی به حل یک مسئله می‌پردازند و به همین دلیل برای در‌اختیار‌قرار‌دادن ایمیل بسیار منطقی به نظر می‌رسند. این کتاب‌ها می‌توانند آموزشی، سرگرم‌کننده یا حتی بصری (Visual) باشند.
 2. اینفوگرافیک: آمار، نتایج تحقیقات یا سایر مجموعه‌‌داده‌های پیچیده را کنار هم جمع کرده و آن‌ها را به تصویری قابل ‌فهم برای مصرف تبدیل کنید. هرچه بهتر بتوانید یک مسئلۀ پیچیده را به‌وسیلۀ اینفوگرافیک ساده‌تر کرده و لذت‌بخش‌تر بیان کنید، از مخاطبان توجه بیشتری را جذب می‌کنید.
 3. چک‌لیست: با توجه به مشکلات و پیچیدگی یک فعالیت یا فرایند خاص، می‌توانید فهرستی از «بایدها و نبایدها» را برای آسان‌تر و قابل‌فهم‌ترکردن آن پیشنهاد کنید.
 4. وبینار: شما می‌توانید هم از طریق این رویداد زنده و هم از طریق نسخۀ ضبط‌شدۀ آن به تولید سرنخ بپردازید. از وبینارها برای به‌نمایش‌گذاشتن کسب‌وکار خود، توانایی‌ها و تکنولوژی‌های آن در صنعت خود استفاده کنید. برای تأثیرگذاری بیشتر، کارشناسان و مدیران داخلی خود را در آن گنجانده و از دیگر متخصصان صنعت دعوت کنید تا در بحث‌ها شرکت داشته باشند.
 5. پیشنهادات رایگان و تخفیفات: ارائۀ فرصتی به خریداران بالقوه برای آزمایش فناوری، محصولات یا خدمات شما بدون صرف هزینه یا ارائۀ یک تخفیف درجه‌اول، بسیار جذب‌کننده خواهد بود. در بیشتر موارد، تخفیف ۱۵ تا ۲۰ درصدی برای قابل اعتماد جلوه دادن برند شما عالی است. کالاهای باکیفیت معمولاً با ۵۰درصد تخفیف یا بیشتر ارائه نمی‌شوند. این‌گونه پیشنهادات، نمونه‌های مناسبی برای لید مگنت هستند. با استفاده از آن‌ها می‌توانید خیلی سریع مخاطب را به ثبت‌نام تشویق کنید یا از او بخواهید آدرس ایمیل خود را برای دریافت تخفیف به اشتراک بگذارد.
 6. هدایا و مسابقات: اغلب، شرکت‌هایی که محصولات خاصی مانند محصولات زیبایی یا دستگاه‌های الکترونیکی ارائه می‌دهند، از مسابقات استفاده می‌کنند. اکثر مخاطبان با رقابت‌کردن و دریافت جایزه تحریک می‌شوند. این روش برای تشویق کاربران به مشارکت در شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکارها نیز به‌وفور دیده می‌شود.
 7. اطلاعات ارزشمند: از‌آنجایی‌که داده‌ها برای تصمیم‌گیری بسیار مهم هستند، مخاطبان شما از هر داده و تحلیل ارزشمندی استقبال خواهند کرد. شما می‌توانید مجموعه‌ای از آمارهای تحقیقاتی پیرامون یک موضوع خاص را جمع‌آوری کرده و در یک فایل قابل ‌دانلود در اختیار مخاطبان قرار دهید.
 8. آزمون‌ها و نظرسنجی‌ها: آزمون‌ها یا نظرسنجی‌ها برای تعیین میزان آگاهی کاربران از یک موضوع خاص استفاده می‌شوند. همچنین می‌توانید در ازای تکمیل آزمون یا نظرسنجی‌تان، نکات و توصیه‌هایی ارائه دهید. انواع رایج این نوع Lead Magnet، تست‌های روان‌شناسی یا آزمون‌های سرگرم‌کننده هستند.
 9. مشاورۀ تخصصی: نشان دهید که متخصصانی در تیم خود دارید و آن‌ها را به مشتریان معرفی کنید. عکس‌های آن‌ها را به همراه اسامی و سمت‌ها درج کرده و توضیحات مختصری از کارشناسان خود ارائه دهید. به‌طور خلاصه، مخاطبان را از این موضوع آگاه کنید که می‌توانند با کارشناسان شما مشورت کرده و آن‌ها نیز از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد. قراردادن افراد واجد شرایط و موفق در دسترس مخاطبان هدف، اعتبار شما را به میزان قابل‌ توجهی افزایش خواهد داد.
 10. فیلم‌های آموزشی: شاید مشتریان بالقوه شما از برندتان آگاه باشند، اما هنوز به کسب‌وکار شما اطمینان نکرده‌اند. شما در ویدئو این فرصت را دارید که محصول خود را به‌خوبی به نمایش گذاشته و تمام شک و تردید‌ها را از بین ببرید. حتی می‌توانید به یک سؤال مهم در صنعت خودتان پاسخ داده و به‌صورت نامحسوس، محصولتان را نیز در ویدئو بگنجانید. دراختیار‌قرار‌دادن فیلم ضبط‌شدۀ وبینار یا پشت‌صحنۀ آن نیز حرکت هوشمندانه‌ای است.

چگونه می‌توانیم یک Lead Magnet برای کسب‌وکارمان ایجاد کنیم؟

تا زمانی که هدف کسب‌وکار خود را به‌خوبی مشخص نکرده‌‌اید، شروع به ایجاد لید مگنت نکنید. چرا به آن نیاز دارید؟ چگونه می‌توانید از آن سود ببرید؟ اگر جواب این سؤالات را دارید، قدم بعدی را بردارید.

۱) پرسونای خریداران خود را بسازید

هر کسب‌وکاری به ایجاد پرسونای خریدار نیاز دارد. مهم نیست که از بازاریابی ایمیلی یا چیز دیگری استفاده می‌کنید، باید کاملاً متوجه شوید که محصولات و خدمات خود را به چه کسی می‌فروشید. پرسونای خریدار، نمایشی از مشتری کامل است که با تحقیقات بازار یا داده‌های مربوط به مشتریانی که کسب‌وکار شما از قبل دارد، به دست می‌آید. مواردی که باید در پرسونای خریدار خود لحاظ کنید عبارت‌اند از:

 • سن
 • جنسیت
 • موقعیت اجتماعی
 • کار
 • الگوهای رفتاری
 • انگیزه‌ها
 • اهداف و خواسته‌ها

۲) ارزش پیشنهاد خود را مشخص کنید

به این سؤالات پاسخ دهید: چه چیزی را می‌توانید به سرنخ‌های خود قول دهید؟ حال، خود را جای مشتری تصور کنید: آیا این پیشنهاد برای شما ترغیب‌کننده است؟ اگر مخاطبان هدف خود و مزایای محصول خود را بشناسید، ایجاد یک پیشنهاد ارزشمند بسیار ساده‌تر خواهد بود.

به پیشنهادهایی فکر کنید که خریدار شما به آن نیاز دارد. از طرفی به مزایا و پیشنهادهایی که شما می‌توانید ارائه دهید فکر کنید. نقطۀ اشتراک این دو، همان چیزی است که کسب‌وکار را در جمع‌آوری سرنخ موفق کرده و مشتری را به تعامل ترغیب می‌کند.

۳) رقبای خود را در نظر بگیرید

رقبای خود را زیر نظر داشته و از استراتژی‌های آن‌ها آگاه باشید، ولی هرگز آن‌ها را کپی نکنید. برای این کار می‌توانید از ابزارهایی مانند Ahrefs و Moz کمک گرفته و از رقیبان خود ایده بگیرید.

۴) یک Lead Magnet انتخاب کنید

قدم بعدی انتخاب یک نوع لید مگنت است. دقت کنید که باید پیشنهاد خود را ساده و قابل ‌فهم ارائه دهید. روی مزایا و نقاط قوت کسب‌وکار خود تمرکز کنید و نیاز سرنخ‌ها را نیز در نظر بگیرید. درنهایت، نشان دهید که می‌توانید مشکل آن‌ها را خیلی سریع حل کنید، برای مثال، کالاهای مورد نیاز را به‌سرعت از طریق سریع‌ترین روش ارسال، تحویل دهید.

۴ نکته‌ی مهم برای اجرای موفقیت‌آمیز محتوای Lead Magnet

دقت داشته باشید که مخاطبان با هر نوع پیشنهادی تحریک نمی‌شوند و ایمیل خود را در اختیار شما قرار نمی‌دهند. بنابراین توجه شما را به نکات ذکر‎‌شده برای تضمین عملکرد موفقیت‌‌آمیزتان در لید مگنت جلب می‌کنیم. به مطالعۀ این مقاله ادامه دهید.

۱) هرکسی با این پیشنهاد جواب مثبت می‌دهد؟

آیا پیشنهادی که در لید مگنت برای کاربران ارائه داده‌اید، برای عموم کاربردی است؟ اگر جواب شما بله است، باید تجدیدنظر کنید. شما به یک لیست بلندبالای ایمیل نیازی ندارید، بلکه به آدرس ایمیل افرادی نیاز دارید که در صنعت شما مشغول به کار بوده و می‌توانند به مشتری تبدیل شوند. بنابراین، پیشنهاد شما باید فقط روی مخاطبان هدف کسب‌وکار شما متمرکز بوده و برای آن‌ها جذاب باشد.

۲) کاربر را هرچه سریع‌تر به سرمنزل مقصود برسانید

هیچ پیشنهادی آن‌قدر وسوسه‌انگیز نیست که مخاطب هدف شما را مجبور به پرکردن یک لیست چندین‌موردی یا پیمایش چندین‌دقیقه‌ای صفحه کند. کاربر باید بتواند خیلی سریع به هدف خود رسیده، به‌راحتی فایل رایگان پیشنهادی شما را دانلود کرده، یا خیلی راحت نمونۀ آزمایشی کالای شما را به دست بگیرد و بتواند فایل ارائه‌شده را با هر دستگاهی دانلود و مشاهده کند.

۳) نیازی به پرسیدن نام پدر نیست

دقت کنید که داشتن چه اطلاعاتی از مخاطب ضروری است؛ گاهی فقط نام و آدرس ایمیل کفایت می‌کند. آن‌قدر از مشتری سؤال نپرسید که فرم را بسته و از دریافت پیشنهاد رایگان شما صرف‌نظر کند.

۴) پیشنهاد شما به چه اندازه تحریک‌کننده است؟

پیشنهادی را به کاربر ارائه دهید که تنها با یک سرچ گوگل قابل‌ دسترس نباشد. پیشنهاد شما باید بسیار ارزشمند باشد تا مخاطبان هدف بدون هیچ شکی به شما پاسخ مثبت داده و آدرس ایمیل خود را در اختیارتان قرار دهند. شما باید چیزی غیرمنتظره، غافلگیرکننده یا چیزی متفاوت از سایر رقبا ارائه دهید.

ختم کلام

در این مقاله از وی‌پدیا از اهمیت ویژۀ Lead Magnet نوشتیم؛ ولی آیا جمع‌آوری سرنخ پایان کار است؟ آیا مخاطبان نمی‌توانند اشتراک خود را لغو کنند؟ یا آیا مخاطبان شما پس از دریافت هر ایمیلی از کسب‌وکارتان، مشتاقانه آن را باز کرده و دست در جیب خود می‌کنند؟ پاسخ تمامی این سؤالات خیر است. درواقع، جمع‌آوری آدرس ایمیل نه‌تنها پایان راه نبوده، بلکه ابتدای مسیر جذب مشتری خواهد بود. شما به‌عنوان یک صاحب کسب‌وکار باید همواره محتوای ایمیل‌ها و در راستای آن رفتار مخاطب را زیر نظر داشته باشید. در آخر نیز باید مطمئن شوید که مشتریان و لیست سرنخ‌های شما همواره در حال افزایش هستند.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.