معنی Ship در اینستاگرام چیست؟

دیمن و النا: قشنگ‌ترین شیپ از خاطرات یک خون‌آشام

اگر از فن‌های هری‌ پاتر هستید، حتماً این حرف را زیاد شنیده‌اید که «هری پاتر (Harry Potter) و هرمیون گرنجر (Hermione Granger) بیشتر به هم می‌آمدند و زوج کامل‌تری می‌شدند». چه‌بسا خودتان هم از موافقان آن باشید. به زبان کاربران اینستاگرام، شما این دو نفر را با هم شیپ کرده‌اید.

شیپ و شیپ‌کردن یعنی چه؟ این اصطلاحات در چه شرایطی و برای چه کسانی استفاده می‌شوند؟ در این مطلب از وی‌پدیا، جواب این سؤالات را بررسی می‌کنیم.

شیپ‌کردن‌ یعنی چه؟

شیپ (Ship) مخفف کلمۀ Relationship بوده و به‌معنای رابطۀ عاطفی بین افراد است. در این رابطه، هویت‌ جنسی‌ افراد و گرایش جنسیتی‌شان اهمیتی ندارد.

این واژه در بین کاربران به‌عنوان فعل، یعنی شیپ‌کردن هم به کار می‌رود که در این جایگاه به مفهوم تأیید یک رابطۀ عاشقانه است. استفاده از این اصطلاح در بین هواداران (Fandom) شخصیت‌های واقعی یا شخصیت‌های خیالی (در یک فیلم‌، سریال، کتاب یا انیمه) رواج دارد.

وقتی طرف‌داران دو شخصیت آن‌ها را شیپ می‌کنند، یعنی یا تصورشان بر این است که این ۲ نفر با هم در رابطه هستند، یا فکر می‌کنند این دو به هم می‌آیند و اگر کنار هم قرار بگیرند زوج خوبی می‌شوند. البته این تصور لزوماً همیشه درست نیست و ممکن است واقعیت نداشته باشد.

شیپ‌کردن، حس علاقۀ شدید به یک زوج عاشق را هم نشان می‌دهد. درواقع، اگر کاربری زوجی را دوست داشته باشد، برای حمایت از آن‌ها و نشان‌دادن حس خود آن‌ دو را شیپ می‌کند.

فرهنگ لغتی از مشتقات واژۀ شیپ

شیپ مشتقات دیگری هم دارد که استفاده از آن‌ها در بین کاربران شبکه‌های اجتماعی مصطلح است:

  • Shipping: به پدیدۀ شیپ‌کردن و علاقۀ کاربران به ‌ساختن زوج از شخصیت‌های مورد علاقه‌شان، شیپینگ گفته می‌شود.
  • Shipper: به کسی که دو نفر را با هم شیپ می‌کند، شیپر می‌گویند.
  • Shipping war: وقتی دو شیپ در تضاد با هم باشند، طرف‌داران هریک با دیگری وارد مشاجره می‌شوند و به‌‌اصطلاح جنگی بین شیپ‌ها درمی‌گیرد.

برای مثال، هنگام انتشار مجموعۀ هری‌ پاتر جنگ سختی بین شیپرهای ران/هرمیون، هری‌/هرمیون و هری/جینی درگرفت، تا جایی که جی.‌کی. رولینگ را هم شگفت‌زده کرده بود. او طی مصاحبه‌ای سعی کرد توضیحاتی برای قانع‌کردن طرف‌داران مجموعه ارائه کند.

  • Sailed ship: شیپی است که درنهایت به واقعیت بپیوندد. در این‌صورت، شیپر می‌تواند خوشحال و پیروزمندانه اعلام کند که شیپ او سیلد شده است.
  • Sunk ship: شیپی است که امکان به‌واقعیت‌پیوستن آن نیست یا در پایان مشخص می‌شود که درست نبوده است.
  • Ship name: گاهی طرف‌داران برای شیپ‌های خیلی قشنگ و دوست‌داشتنی اسم مستعار می‌سازند که اصولاً از بخش اول نام دو طرف گرفته می‌شود. برای مثال، در خاطرات یک خون‌آشام، شیپ النا (Elena Gilbert) و دیمن (Damon Salvatore) را Delena نامیدند.
  • من رو با یکی شیپ کن: شخصیتی را نام ببر که به‌عنوان زوج بیشتر به من می‌آید.

شیپ‌کردن؛ جدی، شوخی یا آزاردهنده؟

در دنیای خیالی همۀ نویسندگان، کارگردانان یا فیلم‌سازان از شیپینگ دربارۀ شخصیت‌های قصه‌شان استقبال می‌کنند، به‌خصوص اگر هنوز ساخت اثرشان به پایان نرسیده باشد. حتی ممکن است خودشان داوطلبانه کمپین‌هایی را پیرامون این موضوع اجرا ‌کنند. سپس، براساس دیدگاه‌ و نظرات هواداران تصمیم‌ می‌گیرند که کدام شیپ را در فیلم، انیمه یا کتاب خود به هم برسانند. همچنین، با این کار متوجه می‌شوند که روند داستان را چگونه پیش ببرند تا علاقه‌مندان خود را حفظ کنند.

از طرفی، بر کسی پوشیده نیست که شخصیت‌ها هرچه بیشتر بر سر زبان‌ها باشند، اثر هنرمند هم به رقم‌ فروش بالاتری دست پیدا می‌کند.

اما در دنیای واقعی، عده‌ای شیپ‌کردن را آزاردهنده می‌دانند و آن را منشأ ایجاد شایعه یا سوء‌تفاهم‌ می‌دانند؛ هرچند اغلب کاربران و حتی در برخی موارد خود سلبریتی‌ها هم به چشم شوخی و سرگرمی به آن نگاه می‌کنند و چندان موضوع را جدی نمی‌گیرند.

ناگفته نماند که بخشی از این نارضایتی از سمت نوجوانان است. این اصطلاح در بین آن‌ها هم باب شده است و دربارۀ دوستان و هم‌کلاسی‌های خود به کار می‌برند. شرایطی که بعد از آن به‌ وجود می‌آید، برای برخی از ایشان معذب‌کننده به نظر می‌رسد.

به‌ نظرتان قشنگ‌ترین شیپ در دنیای کتاب و فیلم یا در بین هنرمندانی مثل گروه پرطرف‌دار بی‌تی‌اس، کدام زوج هستند؟

۴/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.