۱۲ ایدۀ جذاب برای تولید محتوا در اینستاگرام

این روزها با فراگیرشدن شبکه‌های اجتماعی، کمتر کسی است که اینستاگرام را نشناسد و از آن استفاده نکند. شبکه‌های اجتماعی و در رأس آن‌ها اینستاگرام، باعث شده تا مردم راحت‌تر با دیگران ارتباط برقرار کنند. در این میان، کسب‌و‌کارها هم فرصت مناسبی پیدا کردند که در میان مردم حضور داشته باشند و دائماً با آن‌ها در ارتباط باشند.

به غیر از افرادی که از اینستاگرام به‌عنوان بازدیدکننده استفاده می‌کنند، افرادی هم هستند که برای این بازدیدکنندگان محتوا خلق کنند. روز‌به‌روز تعداد افرادی که می‌خواهند در اینستاگرام محتوا تولید کنند، فالوئر جذب کنند و دیده شوند، بیشتر و بیشتر می‌شود. در کنار آن، کسب‌و‌کارها نیز به‌سمت اینستاگرام روانه شدند تا مشتریان بیشتری را جذب کنند و فروش بیشتری داشته باشند.

در این بلاگ‌پست قرار است تا تولید محتوا در اینستاگرام را به شما آموزش دهیم و چند ایدۀ جذاب برای تولید محتوا و خلق اثر در آن ارائه کنیم. بنابراین، اگر تاکنون نمی‌دانستید که از کجا باید شروع کرد یا برای شروع فعالیت ایده نداشتید، این بلاگ‌پست مخصوص شماست.

تولید محتوا چیست؟

قبل از هرچیزی یک دور تعریف تولید محتوا را با هم مرور کنیم. دانستن تعریف درست، کمک می‌کند در جهت اهداف صحیح قدم برداریم و از مسیر اصلی منحرف نشویم. خیلی از کارشناسان و متخصصان این حوزه، تولید محتوا را هر چیزی که انسان بتواند با ادراک و احساس خود لمس کند، می‌بینند.

اما این روزها اگر بخواهیم با این تعریف، تولید محتوا کنیم، به هیچ نتیجه‌ای نخواهیم رسید و در اقیانوس محتواها غرق خواهیم شد. شاید چنین تعریفی برای تولید محتوا بهتر باشد:

«خلق هر نوع رسانه‌ای که با استفاده از آن، مخاطب احساس کند ارزشی به آن اضافه شده است.» این ارزش می‌تواند پاسخی به سؤالات او باشد، به اطلاعات او افزوده باشد یا در ازای وقتی که می‌گذارد، سرگرم شده باشد.

با توجه به این تعریف، تولید محتواهایی که مطلب خاصی برای گفتن ندارند یا اطلاعات غلط به مخاطبان می‌دهند، تولید محتوای درستی نیستند. ممکن است در اوایل راه با استفاده از این روش جواب بگیریم، اما مطمئناً پایدار نخواهد بود.

اهمیت تولید محتوا در اینستاگرام

حالا که با تعریف تولید محتوا آشنا شدیم، وقت آن است که اهمیت آن را در فضای اینستاگرام بررسی کنیم و به این سؤال که اساساً چرا در میان این همه شبکۀ اجتماعی، باید به سراغ اینستاگرام برویم، پاسخ دهیم.

اهمیت اینستاگرام را درواقع از جهات مختلفی می‌توان ارزیابی کرد.

اینستاگرام به دلیل اینکه طیف گسترده‌ای از مردم در رده‌های ‌سنی‌ مختلف و سلایق و عقاید گوناگون در آن حضور دارند، بستر بسیار مناسب‌تری نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی است. دلیل دیگری که وجود دارد، عمومیت اینستاگرام است. منظور از عمومیت، فضا و جوی است که درون این شبکۀ اجتماعی به‌وضوح می‌توان دید. در اینستاگرام انواع محتواها خلق می‌شوند و طرف‌داران خاص خود را هم پیدا می‌کنند.

درست است که دیگر شبکه‌های اجتماعی هم امکان به‌اشتراک‌گذاشتن عکس و ویدئو را دارند، اما در اینستاگرام این موضوع بیشتر نمایان است و راحت‌تر می‌توان محتوای تصویری را به اشتراک گذاشت و امکان مانور بیشتری وجود دارد. به همین خاطر، این موضوع را هم می‌توان به‌عنوان مزیت دیگری برای اینستاگرام نسبت به دیگر شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفت.

تولید محتوا در اینستاگرام چه کمکی به من و کسب‌و‌کارم می‌کند؟

اگر صاحب کسب‌و‌کاری هستید یا قصد دارید فعالیت خود را در اینستاگرام شروع کنید، ممکن است در ابتدا این سؤال ذهن شما را درگیر کند که اصلاً اینستاگرام چه کمکی به من و کسب‌و‌کارم می‌تواند بکند؟

اینستاگرام درست مثل بازار شلوغی است که افراد زیادی در رده‌های سنی مختلف در آن حضور دارند. هرکسی می‌تواند در این بازار شلوغ برای خود مغازه‌ای داشته باشد و بدون اینکه اجاره‌بهایی بپردازد، در آن فعالیت کند. هیچ آدم عاقلی، به‌خصوص کسانی که کسب‌و‌کار نوپا دارند و به دنبال جذب مشتریان هدف خود هستند، چنین امکانی را رد نمی‌کند.

البته در کنار این بازار بزرگ و افراد زیادی که در آن رفت‌و‌آمد می‌کنند، رقبای متعددی هم وجود دارند. حضور این رقبا می‌تواند کار ما را سخت کند؛ اما در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه ویترین مغازۀ اینستاگرامی خود را بچینید تا هرکسی را جذب کند.

اهمیت-تولید-محتوا-در-اینستاگرام

از کجا باید شروع کنم؟

بعد از اینکه تصمیم گرفتید در این بازار حضور داشته باشید و فعالیت کنید و به جذب مخاطب بپردازید، کافی است که یک پیج راه‌اندازی کنید. بعد از اینکه پیج خود را ساختید، باید مخاطبان و مشتریان هدف خود را مشخص کنید.

بعد از مشخص‌کردن مخاطبان باید به سراغ رقبای مشابه خود بروید که مخاطب هدف یکسانی با شما دارند. دیدن ویترین دیگر مغازه‌ها می‌تواند به شما کمک کند که ویترین بهتری بچینید. این اتفاق، زمانی که نظرهای مخاطبان را در زیر پست‌های رقیب ببینید، می‌تواند به‌شکلی بهینه‌تر هم رخ دهد.

برای شروع‌کردن، نیاز است که شروع کنیم. باید تولید محتوا را شروع کنید و کم‌کم با استفاده از نظرها و بازخوردهای مخاطبان عملکرد خود را بهتر و بهتر کنید. در تولید محتوا برای اینستاگرام به این موضوع دقت کنید که ویترین جذابی آماده کنید، برای مخاطب ارزش ایجاد کنید و به سؤالاتش پاسخ دهید. در ادامه چند ایده را برای جذب مخاطب بیشتر بررسی می‌کنیم.

۱۲ ایدۀ جذاب برای تولید محتوا در اینستاگرام

ایده‌های زیادی برای تولید محتوا در اینستاگرام وجود دارد. هر پیجی می‌تواند ایده‌های مخصوص به خود را داشته باشد. اما در شروع کار معمولاً به دلیل اینکه مخاطبان زیادی نداریم، باید با ایده‌های جذاب محتوا تولید کنیم تا بعد از جذب مخاطبان، روی روال بیفتیم.

 1. نمایش فرایند تولید: اگر کسب‌و‌کار شما دارای محصولی است، می‌توانید با نشان‌دادن فرایند تولید آن به مخاطبان خود، اعتماد آن‌ها را افزایش دهید. نشان‌دادن فرایند ساخت، علاوه بر اعتمادسازی، می‌تواند برای مخاطبان جالب باشد و بدانند محصول نهایی که به دستشان می‌رسد، چه فرایندی را طی کرده است. بنابراین، از قراردادن فرایند تولید در قسمت‌های مختلف غافل نشوید.
 2. پشت صحنه: پشت صحنه‌ها همیشه جذاب هستند. پشت صحنۀ ساخت ویدئوها و اتفاقات دیگری که در روز برای کسب‌و‌کارتان می‌افتد به اشتراک بگذارید. به‌اشتراک‌گذاشتن پشت صحنه‌ها می‌تواند به مخاطب شما کمک کند که احساس راحتی بیشتری کند و ارتباط بهتری برقرار کند.
 3. استفاده از ترندها: هرازچندگاهی در شبکه‌های اجتماعی یک اتفاقی ترند (Trend) می‌شود. این ترندها می‌توانند شامل موارد مختلفی مثل میم‌ها یا محتواهای وایرال‌شده (Viral) باشند که باید هوشمندانه از آن‌ها استفاده کنید. بسیاری از ترندها، ترندهای منفی محسوب می‌شوند که استفاده‌کردن از آن‌ها نه‌تنها به جذب مخاطب کمک نمی‌کند، بلکه می‌تواند باعث ریزش مخاطبان شما هم بشود.
  بنابراین، در تولید محتوای این مورد به‌خوبی دقت کنید و از ترندی استفاده کنید که به کسب‌و‌کارتان لطمه‌ای وارد نکند و البته جذاب باشد.
 4. استفاده از محتوای تولید‌شده توسط مخاطبان: کمی که جلوتر بروید، مخاطبان با نظرها و پیشنهادهایی که به شما می‌دهند، می‌توانند ایدۀ محتوای بعدی شما را تأمین کنند. به‌علاوه، با استفاده از نظرسنجی و جعبۀ سؤالات هم می‌توانید نظر آن‌ها را جویا شوید.
  گاهی‌اوقات هم ممکن است مخاطبان محتوایی را در صفحات خود منتشر کنند و شما را تگ کنند. محتوای آن‌ها اگر منفی بود، فقط پاسخ می‌دهید و از آن‌ها دلجویی و مشکل را برطرف می‌کنید؛ اگر هم مثبت بود، با انتشار آن در صفحۀ خود از آن‌ها تشکر می‌کنید. با این کار علاوه بر اعتماد‌سازی و بالابردن رضایت مشتریان، محتوای جدیدی هم ایجاد خواهید کرد.
 5. مناسبت‌ها: در طول ماه، مناسبت‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانید آن‌هایی را که به کسب‌و‌کارتان مربوط است انتخاب کنید و با توجه به آن، محتوا تولید کنید. علاوه بر مناسبت‌های قمری و شمسی که در تقویم‌ها وجود دارند، مناسبت‌های جهانی و میلادی را هم می‌توان در نظر گرفت. مناسبات جهانی از سایت‌های مختلفی مثل Time and date قابل مشاهده هستند.
 6. انتشار اخبار جدید کسب‌و‌کار: انتشار اخبار جدید کسب‌و‌کار نیز ایدۀ جذاب دیگری است. می‌توانید مخاطبان را در جریان آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها و مصاحبه‌ها بگذارید. این مورد حتی می‌تواند شامل عکس‌ محصولات هم باشد.
 7. خلاصۀ محتوای بلاگ‌پست: اگر کسب‌و‌کار شما بلاگ دارد، این امکان برای شما فراهم است که خلاصه‌ای از بلاگ‌پست‌های خود را به‌عنوان پست در اینستاگرام قرار دهید. مخاطبان اینستاگرام معمولاً افرادی هستند که خیلی حوصلۀ خواندن مطالب بلند را ندارند. بنابراین، خلاصه‌ای از مطالب بلاگ می‌تواند برای آن‌ها جذاب باشد و شاید به حل مشکل یا سؤالی که دارند، کمک کند.
  اگر هم کسب‌و‌کار شما بلاگ ندارد، می‌توانید با یک سرچ ساده در اینترنت، مطالبی را که حس می‌کنید ممکن است برای مخاطبانتان سؤال باشد جمع‌آوری کرده و خلاصه کنید.
 8. چالش و مسابقه و معما: برگزاری چالش و مسابقه به بیشتردیده‌شدن پیج کمک می‌کند. در اوایل راه این اتفاق شاید خیلی تأثیرگذار نباشد و در گام‌های نخست بهتر است که با چند پیج دیگر این کار را انجام دهید تا هم هزینۀ جایزه کمتر شود و هم مخاطبان بیشتری از وجود چالش یا مسابقه مطلع شوند. حتماً دقت کنید که بعد از اهدای جوایز، به مخاطبان نشان دهید که به عهد خود وفا کردید تا برای مسابقات بعدی به شما اعتماد کنند.
  به غیر از برگزاری چالش و مسابقه، می‌توان معماهای مختلفی را برای مخاطبان طراحی کرده و از آن‌ها کامنت دریافت کرد. معماها محتواهای جذابی هستند که اغلب افراد تمایل به پاسخ‌دادن به آن و البته فهمیدن جواب درست دارند.
 9. امکانات استوری: در استوری‌ها نیز امکانات مختلفی در اختیار دارید؛ مثل جعبۀ سؤالات، نظرسنجی، سؤالات چهارگزینه‌ای، گیف‌ها و استیکرهای متنوع، افکت‌های جذاب و مواردی دیگری که احتمالاً از وجود آن‌ها باخبر هستید. از این امکانات برای برقراری ارتباط با مخاطبان و ایجاد اینگِیجمِنت (Engagement) استفاده ‌کنید. قدرتی را که استوری در اختیار شما قرار می‌دهید، به‌هیچ‌وجه نباید دست‌کم بگیرید.
 10. برگزاری لایو: با برگزاری لایو این امکان فراهم است تا به‌صورت زنده در مقابل مخاطبان خود قرار بگیرید و به سؤالات و مشکلات آن‌ها پاسخ دهید. ایدۀ جدیدی که در لایوها اجرا می‌شود، برگزاری لایو دونفره با یکی از مخاطبان است. البته با توجه به کسب‌و‌کاری که دارید باید شرایط را در نظر بگیرید و بسنجید که این کار منطقی است یا خیر. اما به‌صورت کلی می‌تواند تأثیر زیادی در جذب مخاطبان داشته باشد.
 11. پست‌های سریالی: گذاشتن پست‌های سریالی و چندقسمتی می‌تواند کمک کند که مخاطبان شما را دنبال کنند. در این مدت که منتظر قسمت جدید پست‌های شما هستند، می‌توانید دیگر محتواهای خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید تا از آن‌ها استفاده کنند. البته باید دقت داشته باشید که هر چند وقت یک بار این مورد را انجام دهید که برای مخاطبان جذابیت داشته باشد و تکراری نشود.
 12. نظم و ترتیب در طراحی: چیزی که در اولین نگاه به چشم می‌خورد، ظاهر پیج ماست. مخاطبی که برای اولین‌بار وارد صفحۀ شما می‌شود، اگر نتواند به‌درستی تشخیص دهد که در این صفحه قرار است چه چیز جدیدی کسب کند، به احتمال کمی در صفحه خواهد ماند. معمولاً این اتفاق زمانی می‌افتد که صفحۀ شما برای هر پست یک طراحی جدید و متفاوت دارد.
  داشتن نظم و ترتیب در شکل طراحی می‌تواند به زیبایی ظاهری پیج شما کمک کند و در نگاه اول مخاطب را جذب کند. اگر این نظم و ترتیب به‌صورت موضوعی هم حفظ شود که فوق‌العاده خواهد بود و از نظر جذابیت بصری چیزی کم نخواهد داشت.

سخن پایانی

در این بلاگ‌پست سعی کردیم اصول اولیۀ تولید محتوا به‌خصوص در اینستاگرام را به شما آموزش دهیم و چند ایدۀ جذاب برای شروع کار در اینستاگرام را به اشتراک بگذاریم. امیدواریم که این بلاگ‌پست مفید بوده باشد و خوشحال می‌شویم اگر نظرها و پیشنهادهای خود را با ما به اشتراک بگذارید.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.