گواهینامۀ بازاریابی دیجیتال چه ارزشی دارد؟

آیا شما یک بازاریاب دیجیتال تازه‌کار یا باتجربه هستید که نمی‌دانید دریافت گواهینامۀ بازاریابی دیجیتال چه ارزشی دارد؟

اگر اطلاعاتی دربارۀ بازاریابی دیجیتال داشته باشید، می‌دانید که همواره ‌باید دنبال چیزهای بیشتری باشید؛ دانش بیشتر، مهارت‌های بیشتر و روش‌های بیشتر برای ارائه به مشتریان یا کارفرمایان که شما می‌توانید از آن طریق کسب‌وکارشان را متمایز کنید. افزودن یک مدرک تحصیلی به رزومه، یکی از بهترین روش‌ها برای انجام این کار و در‌عین‌حال آماده‌‌کردن خود برای موفقیت است.

این یک واقعیت پذیرفته‌شدۀ فراگیر است که برای تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال، مدرک چهارسالۀ دانشگاهی الزامی نیست. دیجیتال‌مارکتینگ رشته‌ای است که در آن، توانایی اثبات‌شدۀ فرد می‌تواند جایگزین چهار سال تحصیل شود. اغلب به همین دلیل است که برنامه‌های درسی دورۀ کارشناسی، مهارت‌های خاص موردنیاز برای تبدیل‌شدن به یک بازاریاب دیجیتال را آموزش نمی‌دهند.

درواقع، بسیاری استدلال می‌کنند که گواهینامۀ بازاریابی دیجیتال حتی بهتر از مدرک دانشگاهی است و ممکن است بهترین راه برای اثبات این موضوع باشد که شما برای یادگیری و تسلط بر مهارت‌های خود، زمان و انرژی صرف کرده‌اید.

چه چیزی یک گواهینامه را به‌لحاظ قانونی معتبر می‌کند؟

دوره‌ها، تأییدیه‌ها و گواهینامه‌های زیادی وجود دارند که توسط کلاهبردارانی که سعی در کسب درآمد سریع دارند، فروخته شده‌اند. بنابراین چطور می‌دانید که گواهینامۀ موردنظر شما، به‌لحاظ قانونی معتبر است؟

این چند سؤال را بپرسید تا برایتان مشخص شود که آیا گواهینامۀ موردنظر، برای حرفۀ شما مفید است یا خیر:

۱) آیا دوره‌ها توسط متخصصان صنعت آموزش داده می‌شوند؟

اگر افرادی که دوره‌ها را تدریس می‌کنند در ارائۀ آنچه آموزش می‌دهند ماهر نباشند، زمان و احتمالاً پول خود را هدر می‌دهید. کارفرمایان مایل‌اند به کارکنانشان نه‌تنها تئوری، بلکه دانش عملی در دنیای واقعی آموزش داده شود، دانشی که در این حرفه کاربردی باشد. هر مؤسسۀ بازاریابی خوبی به این خواستۀ کارفرمایان احترام می‌گذارد و معلمان درجه‌یک، با سابقۀ ثابت در موضوعی را که تدریس می‌کنند، استخدام می‌کند.

۲) آیا در دوره‌ها دانش عملی ارائه می‌شود؟

آیا می‌توانید مهارت‌ها و دانش موردنیازتان را از طریق این گواهینامه کسب کنید و سپس آن‌ها را در دنیای واقعی به کار ببرید؟ آیا این دوره، مهارت‌های جدید را به شما می‌آموزد یا همان مهارت‌هایی را که از قبل دارید؟ شما می‌خواهید ببینید چگونه می‌توانید آنچه را یاد می‌گیرید به حرفۀ خود در بازاریابی دیجیتال منتقل کنید. اگر بتوانید و مایل باشید، پس این دوره، خوب به نظر می‌رسد.

۳) آیا این گواهینامه، در بسیاری جاها مورد قبول است؟

تشخیص این موضوع ممکن است سخت‌تر باشد، اما کمی تحقیق می‌تواند در این زمینه کمک کند. دانشجویان سابق پس از گذراندن این دوره چه می‌گویند؟ نظرات و نقدهایشان را بررسی کنید. متأسفانه، دربارۀ همۀ برنامه‌ها به یک اندازه توافق وجود ندارد؛ بنابراین اگر به دو برنامه نگاه می‌کنید که به نظر می‌رسد معیارهای مطرح‌شدۀ بالا را برآورده می‌کنند، این نظرات می‌تواند عامل تعیین‌کننده‌ای برای شما باشد.

۴) تفاوت بین تأییدیه (Certificate) و گواهینامه (Certification) چیست؟

گواهینامه تأیید می‌کند که شما یک‌سری کلاس‌ها را گذرانده‌اید و امتحانی را درمورد مطالب درسی قبول شده‌اید. دوره‌ها می‌توانند کاملاً عمیق باشند و طیف وسیعی از موضوعات را پوشش دهند. گواهینامۀ شما ممکن است در برخی موارد فقط برای مدت معینی معتبر باشد و سپس باید آن را مجدداً تأیید و تمدید کنید. ممکن است ناگزیر باشید برای گواهینامه‌ها هزینۀ بیشتری بپردازید؛ زیرا در مقایسه با تأییدیه‌ها عمیق‌ترند و شاید برای شرکت در آزمون آن‌ها مجبور به پرداخت هزینه باشید.

تأییدیه‌ها در پایان دوره‌هایی داده می‌شوند که معمولاً تنها یک موضوع را پوشش می‌دهند. آن‌ها اغلب برای شرکت در دوره به شما داده می‌شوند و لزوماً نشان‌دهندۀ شایستگی‌تان نیستند. البته اگر چیز مفیدی به شما یاد بدهند، این موضوع از ارزش آن‌ها کم نمی‌کند. به‌علاوه، بسیاری از آن‌ها به‌صورت رایگان ارائه می‌شوند؛ بنابراین گرفتن آن‌ها فقط به صرف زمان نیاز دارد. همچنین، اضافه‌کردن آن‌ها به رزومۀ کاری ضرری ندارد.

۵) مزایای دریافت مدرک/گواهینامه چیست؟

ارزش یک مدرک بازاریابی دیجیتال برای پیشرفت شغلی بی‌اندازه زیاد است. چه در این زمینه تجربه داشته باشید و چه تازه‌کار باشید، به‌دست‌آوردن این مدرک برایتان ارزشمند است. یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های کسب مدرک/گواهینامه این است که برای شروع، به تجربۀ آموزشی قبلی یا ارتقای هیچ دوره‌ای نیاز ندارید.

مزایای دریافت مدرک گواهینامه

مزایای دریافت مدرک/گواهینامه

۱) ماندن در صدر پیشرفت‌های جدید

گواهینامه‌ها به شما کمک می‌کنند تا از پیشرفت‌های جدید صنایع، به‌محض وقوع آن‌ها مطلع باشید. با نوآوری‌هایی که به‌طور دائم در فناوری‌ در حال ظهور است، ارتقای مداوم مهارت‌ها به شما کمک می‌کند تا در صدر این پیشرفت‌ها بمانید.

۲) فرصت‌های شغلی

یکی از مطالعات اخیر حاکی از آن است که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی آن‌قدر که فکر می‌کنند، آمادۀ ورود به بازار کار نیستند. داشتن گواهینامه‌هایی که به کارفرمایان احتمالی ثابت می‌کند که شما دانش کاربردی لازم برای موفقیت در شغل خود را دارید، در این زمینه بسیار ارزشمند است.

۳) فرصت‌های ترقی

دیجیتال مارکتینگ شامل نمونه‌های جامع و متنوعی از مهارت‌ها است. افزودن یک یا دو تخصص خاص به مهارت‌هایتان (هرچه بیشتر، محدود و تخصصی‌کردن مهارتتان) می‌تواند به پیشرفت سریع شما در یک شرکت کمک کند. برای مثال، یک نویسندۀ محتوا که به PPC و سئو (SEO) تسلط دارد، می‌تواند به‌راحتی مدیر محتوا شود.

۴) تقاضای دستمزد بالاتر

پتانسیل کسب درآمد شما به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال، بالاست. این شغل، یکی از ده شغل پردرآمد است که نیازی به مدرک تحصیلی ندارند. هر گواهینامه‌ای که به رزومۀ خود اضافه می‌کنید، به توانایی شما برای درخواست دستمزد بالاتر می‌افزاید و به شما این اطمینان را می‌دهد که شایستگی آن دستمزد را دارید.

۵) خود را از همتایان خود متمایز کنید

وقتی همه‌چیز برابر به نظر می‌رسد، تعداد گواهینامه‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید شما را از رقبایتان متمایز می‌کند. فقط این نیست که شما تعدادی گواهینامه‌ و مهارت‌های مرتبط با آن‌ها را دارید، بلکه نشان‌دهندۀ انگیزه‌ای است که برای بهبود خود دارید و به‌خوبی شخصیت شما را بیان می‌کند.

۶) ارائۀ وجاهت قانونی (قانونی‌بودن)

واقعیت این است که هنوز این ذهنیت وجود دارد که آموزش رسمی مهم است. یک گواهینامۀ بازاریابی دیجیتال، محل تلاقی آموزش آکادمیک و دانش کاربردی است. این گواهینامه‌ها الزامات پس از تحصیلات را برآورده می‌کنند و بر آموزش چیزهایی تمرکز دارند که ‌باید برای کار عملی در دنیای واقعی بدانید.

هزینۀ دریافت گواهینامه چقدر است؟

این موضوع کاملاً به آنچه می‌خواهید از طریق آن گواهینامه دریافت کنید بستگی دارد. تعدادی گواهینامۀ رایگان برای مواردی مانند Google AdWords، Google Analytics، Facebook Ad Manager و موارد دیگر به‌صورت آنلاین وجود دارد.

اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در امر آموزش خود هستید، گواهینامه‌های پولی دارایی‌های فوق‌العاده ارزشمندی محسوب می‌شوند. برخی مؤسسات دیجیتال مارکتینگ دوره‌هایی را با گواهینامۀ معتبر ارائه می‌دهند. دوره‌هایی که تمام عناصر ضروری بازاریابی دیجیتال را به‌نوعی پوشش می‌دهند و به شما مزیت رقابتی می‌دهند. دنبال چنین مؤسساتی باشید.

هیجان‌انگیزترین چیز درمورد این کسب‌وکار این است که برای کسانی که مایل‌اند به رهبر یک صنعت تبدیل شوند، قابل دسترسی است. اگر می‌خواهید یک بازاریاب دیجیتال شوید، یا در حال حاضر هستید، افزودن مدارک تحصیلی/گواهینامه‌ها به رزومۀ کاری‌تان، شما را به‌عنوان یک رهبر و یک متخصص مطرح می‌کند.

بسیاری از گواهینامه‌های موجود بسیار مقرون‌به‌صرفه‌اند، به‌خصوص اگر هزینه را با مدرک دانشگاهی مقایسه کنید. این امر بازاریابی دیجیتال را به گزینه‌ای دردسترس برای کسانی تبدیل می‌کند که به دنبال تغییر شغل یا ارتقای مهارت در شغل فعلی خود هستند.

با تبدیل‌شدن به یک متخصص حرفه‌ای دیجیتال مارکتینگ، مهارت‌های دیجیتال خود را بیاموزید و به آن‌ها مسلط شوید.

۴.۷/۵ | (۱۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.