کنیبالیزیشن (Cannibalization) چیست؟ روش‌های رفع هم‌نوع‌خواری

این روزها اگر بخواهیم دنبال چیزی بگردیم، چه یک محصول باشد یا نوعی خدمات، اولین چیزی که لازم داریم دستگاهی متصل به اینترنت است تا بتوانیم با آن جست‌وجو کنیم.

دیگر آن دوران گذشته است که مردم به کاتالوگ‌های کاغذی محصولات مراجعه می‌کردند یا از اطلاعات کتاب‌‌های زرد راهنمای اصناف و شرکت‌ها استفاده می‌کردند تا بتوانند کسب‌وکار یا خدمات موردعلاقۀ خود را پیدا کنند. درواقع، طبق گزارش لس‌آنجلس تایمز (Los Angeles Times)، امروزه ۷۰درصد آمریکایی‌ها حتی دفترچۀ تلفن جدید خود را پس از دریافت آن باز نمی‌کنند.

با‌این‌حال، همراه با سهولت آنلاین‌شدن کارها، یک خطر جدید هم وجود دارد: گم‌شدن محتوای شما در اقیانوسی از اطلاعات.

موتورهای جست‌وجو برای کاربرانی که دقیقاً می‌دانند به دنبال چه چیزی هستند، سریع و دقیق عمل می‌کنند؛ اما وقتی نوبت به جست‌وجویی کلی می‌رسد، محدودکردن گزینه‌های پیشنهادی موتورهای جست‌وجو به یک مجموعۀ کوچک‌تر و قابل مدیریت‌تر، پیچیده‌تر می‌شود.

به‌عنوان صاحب یا مدیر یک کسب‌وکار محلی، شما احتمالاً کالاها یا خدمات خود را به یک بازار محلی عرضه می‌کنید، اما به‌طور بالقوه می‌توانید به کل جهان خدمات دهید و به بازار جهانی دست یابید. البته، به‌نوبۀ خود، کل جهان نیز رقیب شما می‌شود. بنابراین، به‌منظور سهولت استفاده و دستیابی به رتبه‌بندی بالا در جست‌وجو، استفادۀ درست از کلمات کلیدی مهم‌تر از همیشه است.

کلمات کلیدی ۱۰۱

Keywords 101ابتدا بیایید این اصول اولیه را در نظر بگیریم. کلمۀ کلیدی یکی از مهم‌ترین عناصر جست‌وجوی آنلاین است. وقتی افراد برای یافتن چیزی به موتور جست‌وجو مراجعه می‌کنند، اولین کاری که انجام می‌دهند این است که یا یک‌سری کلمات مرتبط با موضوع موردنظر خود را تایپ می‌کنند، یا با نرم‌افزار تشخیص گفتار و دستیارهای مجازی، یک سؤال می‌پرسند. موتور جست‌وجو از همان کلمات برای اسکن کل اینترنت استفاده می‌کند.

پس از آنکه موتور جست‌وجویی مانند گوگل، محتوایی را پیدا می‌کند که با معیارهای کلمۀ کلیدی مطابقت دارد، آن نتایج را برای کاربر نمایش می‌دهد و آن‌ها را براساس شاخص‌های مختلفی مانند مفید بودن و محبوبیت، علاوه‌بر وجود کلمات کلیدی مناسب، رتبه‌بندی می‌کند.

درهرحال، همه‌چیز با کلمات کلیدی آغاز می‌شود. برای مثال، اگر شما در سایت خود، محصولات مراقبت از سگ و غذای سگ می‌فروشید، باید از کلمات کلیدی مانند سگ، غذای سگ، مراقبت از سگ یا مراقبت از حیوانات خانگی استفاده کنید. اگر سایت شما هیچ اشاره‌ای به سگ نداشته باشد، موتورهای جست‌وجو سایتتان را مرتبط با سگ یا محصولات مراقبت از سگ تشخیص نخواهند داد و بدیهی است که شما به بازار هدف خود نخواهید رسید.

با‌این‌حال، چیزی به نام افراط در کلمات کلیدی وجود دارد، و اینجاست که همنوع‌خواری کلمات کلیدی (Keyword Cannibalization) وارد می‌شود.

چیز خوبی که زیادش مضر است

در گذشته، موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل بسیار ساده‌تر بودند. آن‌ها جست‌وجوهایی در سراسر اینترنت انجام می‌دادند و براساس معیارهایی بسیار ساده، صفحه‌‌ها را رتبه‌بندی می‌کردند. البته این وضعیت، درنهایت به سوء‌استفادۀ گسترده از موتورهای جست‌وجو منجر شد؛ زیرا استفاده از تکنیک‌هایی مانند «چپاندن کلمات کلیدی» فراگیر شد.

گوگل قبلاً فکر می‌کرد که اگر در محتوای یک صفحۀ وب به‌کرّات از یک کلمۀ کلیدی استفاده شده باشد، ممکن است آن صفحه کاملاً مرتبط باشد، بنابراین تولیدکنندگان بی‌وجدانِ محتوا با هدف افزایش رتبۀ جست‌وجو، یک کلمه را بدون دردسر، صدها یا حتی هزاران بار در متن خود می‌گنجاندند.

امروزه چپاندن کلمات کلیدی در متن، یکی از بدترین کارهایی است که می‌توانید انجام دهید و به رتبه‌بندی جست‌وجوی شما آسیب می‌رساند. الگوریتم‌های مدرن به‌شدت نسبت به چپاندن عمدی کلمات کلیدی واکنش نشان می‌دهند. همنوع‌خواری کلمات کلیدی یکی از عوارض جانبی گاه‌به‌گاه این تلاش است که به‌عنوان مجازاتی برای چپاندن کلمات کلیدی اعمال می‌شود و به رتبه‌بندی پایین‌تر در موتورهای جست‌وجو می‌انجامد.

همنوع‌خواری کلمات کلیدی زمانی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی کلمۀ کلیدی یکسان یا مشابه در محتوای سایت شما پخش شده باشد. درنتیجه، موتور جست‌وجویی مانند گوگل نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام محتوا در رتبۀ بالاتری قرار گیرد. این بدان معناست که گاه به صفحۀ وبی که قصد اولویت‌دهی به آن را ندارید، رتبۀ بالاتری می‌دهد. همچنین، ممکن است رتبۀ تمام صفحاتی را کاهش دهد که این کلمات کلیدی را به اشتراک می‌گذارند.

بنابراین، برای جلوگیری از این موضوع چه‌کاری می‌توانید انجام دهید؟

شناسایی کنیبالیزیشن

شناسایی همنوع‌خواری کلمات کلیدیدرواقع، تشخیص مشکلات احتمالی همنوع‌‌خواری کلمات کلیدی در سایت شما بسیار آسان است. معمولاً انجام جست‌وجویی مشابه «دامنه + کلمات کلیدی» اطلاعات موردنیاز را در اختیارتان قرار می‌دهد.

برای مثال، اگر برای کسب‌وکار «مراقبت از سگ» خود، سایتی با نام DogCare.Com دارید و می‌خواهید به دنبال‌ همنوع‌خواری کلمات کلیدی برای غذای سگ باشید، DogCare.Com، غذای سگ و مشابه آن را جست‌و‌جو کنید.

شما لیستی از نتایج را دریافت خواهید کرد، اما آیا آن‌ها همان نتایجی هستند که می‌خواهید؟ آیا بلاگ‌پست غذای سگ که دو سال پیش نوشته‌اید، به‌نوعی بالاتر از آخرین و مهم‌ترین پست شماست؟ اگر چنین است، این یک مثال عالی از همنوع‌خواری کلمات کلیدی است. خوشبختانه، چند کار وجود دارد که می‌توانید برای متوقف‌کردن این وضعیت انجام دهید.

5 روش برای جلوگیری از همنوع‌خواری کلمات کلیدی۵ روش برای رفع کنیبالیزیشن

ما در اینجا به ۵ روش از مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از همنوع‌خواری کلمات کلیدی اشاره می‌کنیم. با پیاده‌کردن این روش‌ها می‌توانید تا حد زیادی وضعیت رتبه‌بندی سایت خود را بهبود ببخشید.

 ۱) ادغام محتوا

اگر دو صفحۀ وب دارید که عملکردی مشابه هم دارند، مانند یک صفحۀ وب که غذای خوب سگ را توصیه می‌کند و صفحه‌ای که غذای بد سگ را فهرست می‌کند، ممکن است بخواهید همۀ این مطالب را با هم ادغام کنید و در یک صفحه قرار دهید.

این راه‌حل لزوماً برای هر موقعیتی کار نمی‌کند؛ اما اغلب، ادغام محتوا، بهینه‌سازی سایت شما برای موتورهای جست‌وجو را افزایش می‌دهد و درعین‌حال آن را ساده‌ می‌کند.

۲) حذف محتوا

در موارد استثنایی، ممکن است بخواهید محتوای مشکل‌دار وب را به‌طور کامل حذف کنید، به‌خصوص اگر آن محتوا دیگر با سایت شما مرتبط نباشد. اگر کسب‌وکار شما رشد کرده است و بلاگ‌پست‌های قدیمی‌تر، کمتر حرفه‌ای و شخصی که با استفاده از کلمات کلیدی خاص نوشته شده‌اند، همچنان بالاتر از محتوای جدیدی که موردنظر شماست قرار گرفته‌اند، بهتر است محتوای قبلی را حذف کنید. اگر محتوایی دیگر وجود نداشته باشد، مشکلی هم وجود نخواهد داشت.

۳) حذف کلمات کلیدی

اگر می‌خواهید محتوایی خاص را به هر دلیلی حفظ کنید و وجود یک کلمۀ کلیدی در آن ضرورتی ندارد، حذف آن کلمه می‌تواند یک گزینه باشد. این روش ممکن است کندتر و خسته‌کننده‌تر از سایر روش‌‌ها به نظر برسد، و البته راه‌حل‌های دستی معمولاًً همین‌طورند، اما این مزیت را دارد که انجامش بسیار ساده و آسان است.

۴) لینک‌سازی داخلی خود را اصلاح کنید

لینک‌سازی داخلی خود را اصلاح کنیداگر محتوایی دارید که به محتوای دیگری در سایتتان لینک داده است، می‌توانید همین پیوندها را هم بهبود ببخشید. برای موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل، لینک‌ها اهمیت دارند؛ بنابراین اگر به بخشی از محتوا یا صفحۀ دیگری در وب لینک بدهید، یک موتور جست‌وجو ممکن است محتوای لینک‌شده را در رتبۀ بالاتری قرار دهد.

سعی کنید پیوندهای داخلی را به محتوای سایت خود اضافه کنید یا پیوندهای فعلی را، در صورت لزوم، تغییر دهید تا محتوای کمترمهم به محتوایی که می‌خواهید برجسته و اولویت‌‌دار باشد، پیوند داده شود. با انجام این کار، سیگنالی به صفحۀ نتایج موتور جست‌وجو (SERP) ارسال می‌کنید مبنی بر اینکه محتوای لینک‌شده، همان محتوایی است که باید در اولویت قرار گیرد. عملکرد خوب در SERP هنوز هم بسیار مهم است.

۵) تغییر درخواست‌های لینک ورودی

پرداختن به این موضوع، یکی از اشکال سخت‌تر همنوع‌خواری کلمات کلیدی است، اما می‌تواند بسیار مهم باشد. یکی دیگر از عواملی که سئو (SEO) هنگام رتبه‌بندی نتایج جست‌وجو لحاظ می‌کند این است که چند نفر دیگر به محتوای شما لینک داده‌اند. پس از جست‌وجو در ‌سایت خود، ممکن است متوجه شوید یکی از دلایلی که باعث شده محتوای کم‌اهمیت‌تر در رتبه‌بندی بالاتری نسبت به محتوای جدیدتر و مرتبط‌تر قرار گیرد این است که ‌سایت‌های دیگر به آن محتوا لینک داده‌اند.

در صورتِ داشتن امکانات و زمان، مخصوصاً اگر آن لینک‌ها از سمت سایت‌های بسیار تأثیرگذار هستند، می‌توانید از نرم‌افزاری برای ردیابی بک‌لینک‌ها استفاده کنید، سپس با مدیران سایت‌ها تماس بگیرید و درخواست کنید که لینک‌ها را تغییر دهند یا حذف کنند. در شرایط ایدئال، آن‌ها لینک‌های قدیمی‌ای را که نمی‌خواهید، با لینک‌های جدیدی که می‌خواهید در اولویت قرار دهید، تعویض می‌کنند و درنتیجه می‌توانید رتبه‌بندی سئو خود را تقویت کنید.

نتیجه‌گیری

الگوریتم‌های جست‌وجوی کنونی در تعیین رتبه‌های جست‌وجو بسیار پیچیده‌تر و دقیق‌تر عمل می‌کنند.

محتوای خوب همواره مهم‌ترین عامل در کسب رتبۀ خوب خواهد بود و اطمینان از اینکه کلمۀ کلیدی را همنوع‌خوار نمی‌کنید، به شما کمک می‌کند تا محتوای موردنظر خود را به‌نحو بهتری در کانون توجه قرار دهید و توجه شایسته را به خود جلب کنید.

پس، نحوۀ استفادۀ صحیح از کلمات کلیدی در بازاریابی محتوایی را بیاموزید. ما هم در وی‌پدیا، مطالب و آموزش‌هایی در این زمینه داریم.

۵/۵ | (۱۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.