تبلیغات در پادکست؛ بایدها و نبایدها

چگونه در پادکست‌ها تبلیغ کنیم؟ + مزایا

برندها اغلب برای انجام تبلیغات خود، بسترها و کانال‌های پرمخاطب‌تر را انتخاب می‌کنند؛ تبلیغات تلویزیونی، بیلبوردها، تبلیغات تصویری و ویدئویی و حالا هم تبلیغات در پادکست. پادکست‌ پدیدۀ تقریباً نوظهوری است؛ چه در جهان و چه در کشور ما. پادکست‌ها‌ تأثیرگذاری بسیاری روی افراد دارند. به ‌همین علت، به ‌یکی از بهترین بسترهای انتشار تبلیغات تبدیل شده‌اند.

در این مطلب از وی‌پدیا انواع تبلیغات در پادکست، دلایل تأثیرگذاری، مزیت‌ها و مهم‌ترین نکات آن را بررسی خواهیم کرد.

تبلیغات در پادکست چیست؟

وجود انواع‌ و‌ اقسام محتواهای تصویری باعث شده که افراد زیادی در طلب آرامش بیشتر، به ‌پادکست‌ها پناه ببرند.

طبق آمار سایت Spotify، حدود ۵۶٪ از مردم از محتوای تصویری دلزده شده‌اند و محتوای صوتی پادکست را جایگزین آن‌ کرده‌اند.

این آمار به‌تنهایی می‌تواند بیانگر افزایش محبوبیت پادکست در دنیا باشد.  هم‌اکنون، گوش‌دادن به پادکست، یکی از سرگرمیهای محبوب در تمام دنیاست. مردم در طول سفرها، در حین پیاده‌روی و آشپزی یا زمانی که برای کار آماده می‌شوند، به پادکست گوش می‌دهند. پادکست یک سرگرمی راحت، آموزنده، مفید، دردسترس، رایگان و هیجان‌انگیز برای گذراندن اوقات فراغت است. محتوای پادکست کمی به رادیو شباهت دارد؛ با این تفاوت که پادکست، دسته‌بندی‌شده‌تر و تخصصیتر است. در پادکست‌ها شما می‌توانید دربارۀ موضوعات مورد علاقۀ خود، ساعت‌ها محتوا گوش کنید و هم‌زمان به ‌کارهای دیگر خود نیز برسید.

در دنیای بازاریابی، اصطلاحی به‌ نام Sponsored Content (محتوای حمایت‌شده یا دارای اسپانسر) وجود دارد و منظور از آن، محتوایی است که با حمایت یک برند تولید می‌شود و در قسمتی از آن، به ‌تبلیغ آن اسپانسر می‌پردازد. یکی از بهترین حوزه‌هایی که در آن از محتوای حمایت‌شده استفاده می‌شود، تولید پادکست است.

اما چگونه می‌توانیم در پادکست‌ها تبلیغات موفقی داشته باشیم؟ در ادامه، دربارۀ جزئیات این پدیدۀ نوظهور در دنیای تبلیغات به‌طور کامل توضیح خواهیم داد.

اسپانسر پادکست کیست؟

حمایت مالی از پادکست، معامله‌ای است بین یک کسب‌و‌کار و یک میزبان/سازندۀ پادکست؛ بدین ترتیب که سازندۀ پادکست، برند را اغلب در یک یا دو قسمت (و گاهی بیشتر) تبلیغ می‌کند. وقتی برندی از یک پادکست‌ حمایت مالی می‌کند، هدفش این است که محصولات یا خدمات خود را برای مخاطبان هدف گسترده‌تری بازاریابی کند. در این معامله، برند را اسپانسر پادکست می‌گویند.

در حال حاضر، بسیاری از برندهای معروف در حمایت از پادکست سرمایه‌گذاری می‌کنند. سرمایه‌گذاری کسب‌وکارها در تبلیغات پادکست برای سال ۲۰۲۳ حدود ۲میلیارد دلار بوده است!

برخی از بهترین حامیان پادکست، بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های مالی و فناوری، تولیدکنندگان محصولات رسانه و سرگرمی، برندهای مواد غذایی و پوشاک و خرده‌فروشان بزرگ هستند.

چرا تبلیغات در پادکست مؤثر است؟ + مزایای تبلیغ در پادکست

پادکست‌ها به دلایل گوناگون، محیط مناسبی برای انجام تبلیغات است. ۴ علت مهم انتخاب پادکست برای تبلیغات عبارت ‌است از:

۱) حمایت بیشتر از سوی مخاطبان

طبق آمار سایت NPM، نزدیک به ۶۱٪ از مخاطبان دوست دارند که از اسپانسرهای پادکست مورد‌ علاقه‌شان حمایت کنند. مخاطبان به‌خوبی می‌دانند که اگر اسپانسرها نباشند، نمی‌توانند به پادکست محبوبشان به‌طور رایگان دسترسی داشته باشند؛ به ‌همین دلیل، نهایت تلاش خود را می‌کنند تا به هر نحوی از پادکست محبوبشان پشتیبانی کنند.

box

آپارات


به صورت کاملا هدفمند تبلیغ کنید!
کلیک کنید

نکتۀ جالب دربارۀ پادکست این است که بسیاری از افراد آن را حین انجام کارهای دیگر مثل رانندگی، آشپزی، پیاده‌روی و… گوش می‌دهند. به ‌همین دلیل نمی‌توانند قسمت‌های تبلیغ را رد کنند و به ‌تمام تبلیغ گوش می‌دهند. همین امر باعث افزایش تعداد مشتری‌های اسپانسر پادکست خواهد شد.

پادکست‌ها تا ۴.۴ برابر بهتر از انواع تبلیغات دیجیتالی پرمصرف (تبلیغات اسکرول، تبلیغا بنری ثابت و پاپ‌آپ)، فراخوانی برند ایجاد می‌کنند.

۲) تازگی تبلیغات برای همیشه

محتوای پادکست شبیه فیلم یا کتاب خوبی است که شاید آن را بارها ببینید یا بخوانید. به‌ همین دلیل، تبلیغ شما هیچ‌گاه تازگی خود را از دست نمی‌دهد. تا زمانی که آن پادکست وجود دارد، تبلیغ شما نیز مخاطبان را به ‌خود جذب می‌کند.

۳) جوان‌بودن بیشتر مخاطبان

از رواج پادکست در میان مردم کشور ما، زمان زیادی نمی‌گذرد. جوان‌ها، پیشگامان پذیرش هر پدیدۀ نوظهوری محسوب می‌شوند. از سویی، چون برنامه‌های پخش پادکست در گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های متصل به ‌اینترنت فعال‌اند، اغلب مخاطبان پادکست را افراد جوان تشکیل می‌دهند. بنابراین، با انجام تبلیغ در پادکست می‌توانید به‌ خیل عظیمی از مخاطبان جوان دسترسی داشته‌ باشید.

۴) تنوع موضوعات پادکست‌ها

طبق آمار، پیش‌بینی می‌شود که تعداد پادکست‌های تولیدشده در دنیا تا سال ۲۰۲۳ به‌ بیش از ۵‌میلیون پادکست با ۷۰میلیون اپیزود برسد. این پادکست‌ها در موضوعات متنوعی تولید می‌شوند که شما می‌توانید نزدیک‌ترین پادکست به ‌مدل کسب‌وکار خود را، برای تبلیغ انتخاب کنید. البته مزیت‌های تبلیغ‌کردن در پادکست‌ها، فراتر از این چند مورد است. ما در این مطلب فقط به مهم‌ترین دلایل اهمیت آن اشاره کردیم.

اینفوگرافی مزایای تبلیغات در پادکستانواع تبلیغات در پادکست

پیش از شروع این بحث لازم است بدانید که هر پادکست از ۳ قسمت تشکیل شده ‌است:

 1. قسمت پیشین که قبل از شروع صحبت‌های اصلی گوینده است.
 2. قسمت میانه که در اواسط صحبت‌های گوینده قرار دارد.
 3. قسمت پایانی که اواخر یا پایان صحبت‌های گوینده را شامل می‌شود.

تبلیغات پادکست می‌توانند در هر ۳ بخشی که گفتیم انجام شوند؛ اما به ‌نظر شما کدام بخش، تأثیرگذارتر است؟

تبلیغ در قسمت میانی، پرطرف‌دارتر و البته پرهزینهتر از قسمت‌های دیگر است؛ زیرا در این قسمت، تمام حواس مخاطب به‌ صحبت‌های گوینده است و درنتیجه به ‌تبلیغ شما نیز بیشتر دقت می‌کند. با این توضیح، ۲ روش اصلی تبلیغ در پادکست را به‌ شما معرفی می‌کنیم:

۱) Baked-in ads

در این روش، متن تبلیغاتی موردنظر شما توسط گوینده تنظیم و خوانده می‌شود. نتیجۀ نهایی این روش، پادکستی ا‌ست که در دل آن، تبلیغ شما گنجانده شده ‌است.

۲) Dynamically inserted ads

در این روش، شما متن تبلیغاتی موردنظر خود را با صدای گویندۀ دلخواه ضبط می‌کنید و به ‌تهیه‌کنندۀ پادکست تحویل می‌دهید. در این حالت، پادکست و تبلیغ یکپارچه نیستند و صوت تبلیغ شما به ‌پادکست ضمیمه می‌شود.

روش اول به‌ علت یکپارچه‌بودن محتوا، تأثیر بیشتری بر مخاطب دارد و بیشتر کسب‌وکارها آن را برای تبلیغ خود انتخاب می‌کنند. البته روش دوم این مزیت را دارد که می‌تواند با A/Bتست آزموده شود و در صورت دست‌نیافتن به نتیجۀ مطلوب، از پادکست حذف شود یا تغییر کند.

نحوه تحلیل تبلیغات در پادکست

برای اینکه آمار تقریبی از نتایج تبلیغات خود به ‌دست آورید، از ۲ روش می‌توانید استفاده کنید:

 1. برای اطلاع از میزان ایمپرشن تبلیغ خود می‌توانید تعداد دفعات دانلود یا شنیدهشدن آن پادکست را بررسی کنید. اگر آن پادکست ۵۰ بار شنیده شده ‌باشد، به‌ این معنا‌ست که تبلیغ شما ۵۰ دفعه بازدید داشته و به ‌گوش مخاطب رسیده ‌است.
 2. در روش دوم می‌توانید کد تخفیف خاصی را تعریف کرده و آن را در تبلیغ خود ذکر کنید. سپس با اندازه‌گیری تعداد دفعات استفاده از آن کد در سایت، می‌توانید تا حدودی تعداد شنوندگان تبلیغ خود را تخمین بزنید.

درنهایت با استفاده از آمار به‌دست‌آمده می‌توانید بفهمید که این تبلیغ برای شما نتایجی به ‌همراه داشته یا خیر. همچنین، می‌توانید از درست یا غلط‌ بودن پادکست انتخابی برای تبلیغ نیز مطلع شوید.

هزینۀ تبلیغات در پادکست چقدر است؟

تعیین نرخ تبلیغات در پادکست، به‌طور تقریبی ممکن است و به ۳ عامل مهم بستگی دارد:

 1. اولین عامل تعیین‌کنندۀ قیمت تبلیغات در پادکست،برنامه یا پلتفرمی است که پادکست در آن پخش می‌شود. هرچه این پلتفرم محبوب‌تر و پرمخاطب‌تر باشد، هزینۀ تبلیغ در آن نیز بیشتر است.
 2. دومین عامل نرخ تبلیغات در پادکست، تعداد شنوندگان یک پادکست است. به‌طور کلی هرچه تعداد شنوندگان یک پادکست بیشتر باشد، به ‌همان نسبت، هزینۀ تبلیغ نیز در آن بالاتر است.
 3. سومین عامل، زمان تبلیغات است؛ به‌ این صورت که هرچه تبلیغ شما طولانی‌تر باشد، هزینۀ آن نیز بیشتر است.

البته باید بدانید که تنوع پادکست‌ها بسیار بالاست و شما می‌توانید با توجه به ‌بودجۀ خود، پادکست مناسبی را برای انجام تبلیغات انتخاب کنید. همچنین، برخی پادکست‌ها روش‌های تعیین قیمت متفاوتی برای تبلیغ دارند و نمی‌شود به‌طور قطع گفت که تعیین نرخ تبلیغات در پادکست به ۳ عامل بالا محدود می‌شود.

۵ نکته برای داشتن بهترین تبلیغات در پادکست

برای اینکه تبلیغ در پادکست به‌طور مؤثری صورت بگیرد، لازم است ۵ نکتۀ زیر را به‌ خاطر داشته‌ باشید:

 1. پیش از طراحی تبلیغ،مخاطب خود را به‌درستی بشناسید.
 2. تأثیرگذارترین لحظۀ پادکست را برای تبلیغ خود انتخاب کنید.
 3. پادکستی را انتخاب کنید که باحوزۀ کاری شما همخوانی داشته باشد.
 4. بهتر است برای تبلیغات روی چند پادکست مختلف سرمایه‌گذاری کنید.
 5. پیش از انتخاب پادکست برای تبلیغات، آن رابررسی و تحلیل کنید.

سخن آخر…

در حال حاضر، پادکست‌ها به لطف افزایش محبوبیتشان، به یک فرصت بازاریابی سودآور برای کسب‌و‌کارها و سازندگان پادکست تبدیل شده‌اند. اجرای تبلیغات در پادکست‌ به کسب‌وکارها در افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش کمک می‌کند. درواقع، ازآنجایی‌که پادکست کاملاً هدفمند است، می‌تواند کانالی عالی برای ارتباط با مخاطبان هدف باشد.

اگر شما هم قصد دارید این فرصت سودمند بازاریابی را بیازمایید، آژانس تبلیغات آنلاین صباویژن می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

سؤالات متداول

آیا تبلیغات در پادکست ارزشش را دارد؟


پادکست‌ها به لطف افزایش محبوبیت خود، فرصت بازاریابی سودآوری را برای کسب‌وکارها و سازندگان پادکست فراهم کرده‌اند. اجرای تبلیغات در پادکست‌ها می‌تواند به برندها در افزایش آگاهی از برند و افزایش فروش کمک کند. درواقع، ازآنجایی‌که پادکست‌ها کاملاً هدفمندند، کانالی عالی برای ارتباط با مخاطبان خاص محسوب می‌شوند.

آیا همۀ افراد به پادکست‌ها دسترسی دارند؟


بلکه تخته‌هایی به‌شکل ترازو بودند که افراد و به‌خصوص زنان، این امکان را داشتند که ارزش‌ها و دستاوردهای خود را روی آن بنویسند.

آیا دسترسی به پادکست‌ها رایگان است؟


خوشبختانه بله! تا زمانی که به اینترنت متصل باشید، می‌توانید به انواع پادکست‌ها به‌صورت رایگان گوش دهید.

اسپانسر پادکست چیست؟


یک حامی پادکست، یا تبلیغ‌کننده، برای تبلیغ کالاها یا خدمات خود در یک یا چند قسمت پادکست به سازندۀ پادکست پول می‌دهد. تبلیغ‌کننده آزاد است که کمی خلاقیت به خرج دهد، اما معمولاً میزبان‌ها از یکی از این دو روش برای اجرای تبلیغات استفاده می‌کنند: به سبک رادیویی یا خواندن میزبان.

چرا برای تبلیغات در پادکست بهتر است از آژانس‌های تبلیغاتی استفاده کنیم؟


پادکست‌ پدیده‌ای نوظهور است. به همان نسبت، تبلیغات در پادکست نیز برای سازندگان پادکست، جدید محسوب می‌شود. آژانس‌های تبلیغاتی براساس تجربه و دانش خود می‌توانند شما را در فرایند تبلیغات در پادکست همراهی کنند تا بتوانید از تبلیغات خود بهترین نتیجه را بگیرید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.