کریپی به چه معناست؟

قبول دارید که گاهی نمی‌توان احساس خود را با یک کلمه توصیف کرد؟ این موقعیت را تصور کنید:

«خواهرم دو سیم‌کارت داشت. او خبرهای مهم و اطلاعاتی را که قصد داشت ذخیره کند به سیم‌کارت دومش ارسال می‌کرد. دیروز که باز پیامی فرستاد، از آن شماره جواب دریافت کرد.»

عجیب بود؟ ترسناک یا از داستان‌های باورنکردنی؟ در زبان انگلیسی از لغت کریپی (Creepy) برای توصیف چنین لحظه‌ای استفاده می‌شود. در این مطلب از وی‌پدیا دربارۀ این لغت و موقعیت‌های استفاده از آن توضیح می‌دهیم.

کریپی چیست؟

کریپی (Creepy) واژه‌‍ و صفتی انگلیسی است و به چیزی اطلاق می‌شود که عجیب‌وغریب است و دقیقاً به همین ‌دلیل، ترسناک به نظر می‌رسد. این کلمه به چندش‌آور و وحشتناک نیز ترجمه می‌شود.

در اصطلاح عامیانه، فردی را که رفتاری غیرمعمول و شبیه به متجاوزان یا قاتلان زنجیره‌ای از خود نشان می‌دهد هم کریپی می‌نامند.

نمونه‌هایی از کاربرد کریپی در شبکه‌های اجتماعی:

در ادامۀ مطلب نمونه‌های بارزی از کاربرد کریپی در شبکه‌های اجتماعی را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

  • تو کلاب، دندون‌های عادی می‌درخشند و دندون‌های روکش‌دار تیره می‌مونند؛ ممکنه خیلی کریپی بشید.
  • یارو خیلی کریپی بود، مدام به من نگاه می‌کرد.
  • روزبه‌روز کاراش کریپی‌تر و خطرناک‌تر می‌شه.
  • اینقدر کریپی‌بازی درنیارید.

کریپی‌پاستا یعنی چه؟

کریپی‌پاستا (CreepyPasta)، در ظاهر از دو کلمۀ کریپی و پاستا تشکیل شده است؛ اما این لغت از کلمۀ کپی و پیست (Copy and Paste) می‌آید و به محتوایی مرموز و وحشتناک گفته می‌شود که توسط کاربران به‌وفور کپی می‌شود.

کریپی‌پاستاها کاراکترهای غیرواقعی و داستان‌های اینترنتی‌ ترسناکی هستند که به‌سرعت ترند می‌شوند. واقعی یا خیالی‌ بودن این ماجراها مشخص نیست؛ این ابهام، وحشت بیشتری در دل ایجاد می‌کند و ذهن مردم را به‌شدت درگیر خود می‌کند.

چالش مومو و بازی نهنگ آبی از کریپی‌پاستاهای بسیار معروف بودند که هراس و خوف زیادی در بخش بزرگی از جامعه ایجاد کردند. در سایت کریپی‌پاستا، همۀ افسانه‌های رعب‌آور و دست‌ِ‌اول این‌چنینی به ثبت می‌رسند و در دسترس همه قرار می‌گیرند. اگر ترسی از آن‌ها ندارید و برایتان جالب است، می‌توانید در این صفحه آن‌ها را دنبال کنید.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.