چطور جواب کامنت‌ها را در شبکه‌های اجتماعی بدهیم؟

فرمولی برای پاسخ‌گویی به تمام کامنت‌ها

684

ما چه به‌عنوان فرد و چه به‌‌عنوان کسب‌و‌کار، وقتی در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشته باشیم، بدون شک از فالوئرهایمان کامنت‌هایی دریافت می‌کنیم. نحوه جواب دادن به این کامنت‌ها توسط هر کسب‌وکاری با یکدیگر متفاوت است. براساس تحقیقی که توسط Convince & Convert انجام شده، ۴۲درصد از کاربران انتظار دارند ظرف ۶۰ دقیقه پاسخ کامنتشان را بگیرند و ۳۲درصد انتظار دارند در همان ۳۰ دقیقۀ اول پاسخ بگیرند.

هیچ‌کس دوست ندارد نادیده گرفته شود و پاسخ‌گونبودن به کاربران این حس را به آن‌ها منتقل می‌کند که برای ما مهم نیستند. این مسئله می‌تواند ناامیدی ایجاد کند و درنهایت به نارضایتی مخاطب و ایجاد مشکل در خط ارتباطی ما و او منتهی شود. اما چرا پاسخ‌گویی به کامنت‌ها این‌قدر اهمیت دارد؟ ما در مطلب امروز در صباویژن می‌خواهیم به اهمیت جواب‌دادن به کامنت‌ها و فرمولی جامع برای پاسخ‌گویی به انواع‌ کامنت‌ها بپردازیم.

چرا باید با مساله جواب دادن کامنت‌ها مواجه شویم؟

امروزه شبکه‌های اجتماعی قدرت را به مخاطب منتقل کرده‌اند. البته این مسئله به این معنی نیست که اگر از مخاطب‌ها کامنت منفی بگیریم، یعنی ضعیف عمل کرده‌ایم. ما این توانایی را داریم که این نظرهای منفی را به مثبت تبدیل کنیم. وقتی یک مشتری یا مخاطب در شبکه‌های اجتماعی برای ما کامنت می‌گذارد، انگار روی صحنۀ تئاتر هستیم و نورافکن مستقیم روی ما می‌تابد. جواب مناسب و به‌موقعی که به مخاطب می‌دهیم می‌تواند یک کامنت منفی را به امتیازی مثبت برای برندمان تبدیل کند.

چنین گفت‌وگوهایی درواقع می‌توانند مخاطب‌های وفادارتر و حتی مخاطبان جدیدتری را برای ما به ارمغان بیاورند. ما با مواجه‌شدن با مخاطب و فرارنکردن از سؤال‌ها و انتقاداتشان، به آن‌ها نشان می‌دهیم که برای ما اهمیت دارند. اما برعکس، اگر از انتقاد و مواجه‌شدن با نظریات منفی فرار کنیم، باعث می‌شود که افراد بدگویی از برند ما را شروع کنند. این بدگویی‌ها نیز به سرعت پخش می‌شوند و این چیزی نیست که برای برندمان بخواهیم.

علاوه‌بر‌این، دادن جواب‌های فکرشده و کامل به انتقادات و نظریات مخاطبانمان، باعث می‌شود که به‌عنوان متخصص در حوزۀ خود شناخته شویم که چراغ سبزی برای اعتمادسازی بیشتر بین ما و مخاطبان وفادارمان، و حتی مخاطبان جدید است. مطمئناً مخاطبان جدید به کسب‌وکاری که برای مخاطبانش وقت کافی می‌گذارد و به‌طور تخصصی جواب تک‌تک کامنت‌های آن‌ها را می‌دهد، بهتر و زودتر اعتماد می‌کنند.

خیلی ساده‌تر بخواهیم بگوییم:

پاسخ‌گویی بیشتر در شبکه‌های اجتماعی = کامنت‌های بیشتر از طرف مخاطبان = توجه بیشتر از طرف کسانی که برند ما را دنبال نمی‌کنند = برند ما متخصص‌تر و قابل‌اعتمادتر از رقیبان‌مان به نظر می‌آید = مخاطبان حاضر می‌شوند برای محصولات ما پول بیشتری بپردازند.

ویژگی‌های کامنت افراد

ویژگی_های-کامنت-افراد
برای دیدن تصویر باکیفیت روی آن کلیک کنید.

برای فهم بهتر موضوع، برند اسنپ فود (سامانۀ سفارش آنلاین غذا) را برای شما مثال می‌زنم. مثلاً در صفحۀ اینستاگرام، توییتر و… اسنپ‌فود کاربرها کامنت‌های مختلفی گذاشته‌اند و اسنپ فود چه واکنش‌هایی می‌تواند نشان بدهد. کاربرها را براساس جدول بالا شماره‌بندی کرده‌ایم:

 • فالوئر شمارۀ ۱: خیلی عالی، لایک
  • پاسخ پیشنهادی: لایک کنیم یا ما هم در پاسخ برای او استیکری ارسال کنیم.
 • فالوئر شمارۀ ۲: پس چرا این سفارش ما از دی‌جی‌کالا نرسید؟
  • پاسخ پیشنهادی: اینجا اسنپ فوده، سامانۀ سفارش آنلاین غذا. برای پیگیری سفارشتون به دی‌جی‌کالا مراجعه کنید.
 • فالوئر شمارۀ ۳: بعضی اوقات که پیک کاری‌تون هست سفارش می‌دیم، غذا دیر می‌رسه!
  • پاسخ پیشنهادی: ممنون از اینکه بازخورد دادین، به رستوران‌هایی که غذاشون با تأخیر می‌رسه تذکر داده می‌شه.
 • فالوئر شمارۀ ۴: شما هم شدین کاسب جیب مردم، آخه سفارش غذای آنلاین؟!
  • پاسخ پیشنهادی: یک استیکر لبخند همراه با عینک دودی :‌)
 • فالوئر شمارۀ ۵: شما مگه سفارش آنلاین غذا نیستین؟ پس چرا وقتی سه شب هوس غذا می‌کنم هیچی ندارین بفرستین خبر مرگتون؟
  • پاسخ پیشنهادی: دوست عزیز شما می‌تونید در رستوران‌های شبانۀ ما که ساعت ۱۲ شب تا ۴ صبح فعالیت می‌کنن سفارشتون رو ثبت کنید.
 • فالوئر شمارۀ ۶: دیگه این دیررسیدن‌های غذاتون شورشو درآورده‌ها! خستمون کردین اه!
  • پاسخ پیشنهادی: بابت تأخیر در رسیدن سفارشتون عذرخواهی می‌کنیم و امیدواریم دیگه تجربۀ بدی نداشته باشین.
 • فالوئر شمارۀ ۷: ریـ*** تو اسنپ‌فود! مسخره کردین مارو! چوب تو کـ***! دزدای کثیف!
  • پاسخ پیشنهادی: جوابی نداره، در مقابل ایشون فرار کنید :‌)

درخصوص فالوئر شمارۀ ۶ دو استراتژی وجود دارد: اول اینکه پاسخ او را بدهید، دوم اینکه پاسخ او را ندهید. اگر پاسخ ندادید که هیچ، اما اگر خواستید پاسخ بدهید، باید خیلی دقت کنید که چطور این کار را انجام می‌دهید؛ چون پاسخ‌دادن به چنین کامنتی عین شمشیر دولبه است. احتمال دارد که پاسخ درستی به طرف بدهید و فالوئر دوباره فحاشی کند! خلاصه خیلی دقت کنید که در دام چنین کامنت‌هایی نیفتید.

فهرست سرویس‌هایی برای پاسخ‌گویی به کامنت‌ها

برای مدیریت‌ فالوئرهای خود در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید از سرویس‌های زیر استفاده کنید. فقط به این نکته حتماً توجه کنید که سرویس‌های زمان‌بندی پست برای ارسال و مدیریت کامنت‌ها، دو مقولۀ جدا از هم هستند. شاید بعضی سرویس‌ها جفت آن‌ها را در یک سرویس در اختیارتان بگذارند و بعضی سرویس‌ها فقط امکان مدیریت‌کردن کامنت‌ها را به شما بدهند.

در ادامه می‌توانید فهرستی از پرکاربردترین سرویس‌های مدیریت صفحات شبکه‌های اجتماعی را ببینید. قبل از اینکه این فهرست را ببینید، باید به این نکته اشاره کنیم که هرکدام از این‌ها ویژگی‌های خاص خودشان را دارند که با مراجعه به هرکدام و کارکردن با آن‌ها، می‌توانید از مزیت‌هایشان مطلع شوید.

متأسفانه این سرویس‌ها از کامنت‌های فارسی‌زبان پشتیبانی نمی‌کنند و ما تا‌به‌حال به سرویس خارجی یا ایرانی‌ای‌ نرسیدیم که بتواند این کار را به‌خوبی انجام دهد. اگر شما چنین سرویسی را می‌شناسید به ما معرفی کنید تا به این فهرست اضافه کنیم.

۵/۵ | (۲ امتیاز) به این مطلب امتیاز بده!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.