اینستامیت چیست و چگونه برگزار می‌شود؟

همۀ ما در اینستاگرام صفحات یا افرادی را دنبال می‌کنیم که علاقه‌مندی‌ و زمینۀ فکری و کاری مشترکی با آن‌ها داریم. حال تصور کنید بتوانیم این افراد را در دنیای واقعی ملاقات کنیم و با هم یک کار تیمی مشترک انجام دهیم؛ فوق‌العاده خواهد بود، نه؟

واقعیت‌‌بخشیدن به ارتباط مجازی افراد فعال در اینستاگرام، کاری است که اینستامیت (Instameet) انجام می‌دهد. در این پست‌بلاگ از صباویژن قصد داریم بگوییم که اینستامیت چیست و چگونه می‌توانیم یک اینستامیت برگزار کنیم.

اینستامیت چیست؟

اینستامیت رویدادی است که در آن گروهی از کاربران اینستاگرام در محل و زمانی که از قبل تعیین شده است دور هم جمع می‌‌شوند. آن‌ها در این دورهمی دربارۀ یک هدف مشخص، محتواهای مختلفی از عکس، فتوکلیپ و ویدئو تهیه کرده و در صفحات خود در اینستاگرام منتشر می‌کنند.

هدف واقعی اینستامیت این است که افراد با علایق و دغدغه‌های مشترک بتوانند در دنیای واقعی با یکدیگر ملاقات کنند. بدین‌ ترتیب، شبکۀ ارتباطی خود را گسترش می‌دهند، عقاید، تجربیات و مهارت‌های خود را به اشتراک می‌گذارند و یک جامعۀ کوچک اینستاگرامی با کانکشن‌های بسیار قوی تشکیل می‌دهند.

چگونه اینستامیت برگزار کنیم؟

هر فرد یا کسب‌وکاری در اینستاگرام می‌تواند یک اینستامیت برگزار کند و دراین‌باره محدودیت و نگرانی وجود ندارد. بنابراین اگر قصد داشته باشید به‌عنوان میزبان یا هاست چنین رویدادی برگزار کنید، می‌توانید به‌راحتی و طبق این چک‌لیست، دست‌‌به‌‌کار شوید:

 1. چرا می‌خواهید اینستامیت برگزار کنید؟ هدف شما از برگزاری اینستامیت، نحوۀ برنامه‌ریزی، طراحی و جزئیات رویداد را تعیین می‌کند؛ بنابراین باید ابتدا دراین‌باره به‌خوبی فکر کنید. البته اغلب رویدادهای اینستامیت، در حوزۀ گردشگری برگزار می‌شوند؛ اما افراد و برندهای مختلف نیز می‌توانند با کمی هوشمندی از این قابلیت استفاده کنند. در ادامه برخی از دلایل و مناسبت‌های برگزاری این رویداد را می‌بینیم:
  • مسافری که تمایل دارد برای دیدن جاذبه‌های یک شهر با مردمان محلی یا مسافران دیگر آنجا همراه شود.
  • آژانس‌های‌ گردشگری و افردی که قصد دارند جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی محل زندگی خود را به دیگران معرفی کنند.
  • فروشگاهی که به‌تازگی افتتاح شده است و قصد دارد شروع فعالیت خود را به مردم اطلاع‌رسانی کند.
  • کسب‌وکاری که برای برندینگ خود به دنبال روشی مناسب و مقرون‌به‌صرفه است.
  • فردی که نمایشگاهی از آثار هنری خود برگزار کرده و به‌دنبال پروموت کارهایش در اینستاگرام است.
 1. لوکیشن و زمان برگزاری رویداد را تعیین کنید: حال وقت تعیین جزئیات برنامه است. قرار است از چه لوکیشن‌هایی بازدید شود، لوکیشن شما ظرفیت چه جمعیتی را دارد، چه ساعتی برای حضور شرکت‌کننده‌ها تعیین شود و کل برنامه چه ‌مدت‌زمانی طول خواهد کشید.
  درمجموع لوکیشن و زمانی که تعیین می‌کنید، باید برای عکاسی و ساخت ویدئو مناسب باشد. برای مثال، زمان طلایی برای عکاسی از طبیعت، هنگام طلوع و غروب خورشید است و قطعاً شب نمی‌تواند انتخاب خوبی باشد. همچنین، اگر لازم شد، به‌جای تعیین لوکیشنی ثابت، یک مسیر مشخص را تعیین کنید. باید نقطۀ شروع و پایان مسیر، نقاط استراحت و عکاسی و مدت‌زمان پیمایش آن نیز در اطلاعات برنامه آورده شود.
 2. یک هشتگ منحصربه‌فرد به رویداد اختصاص دهید: اینستامیت، نیاز به یک یا دو هشتگ خاص و غیرتکراری دارد؛ چون تمام شرکت‌کننده‌ها عکس‌ها و محتواهای خود را با این هشتگ‌ها در اینستاگرام منتشر خواهند کرد. آن‌ها با این هشتگ‌ها یکدیگر را در اینستاگرام پیدا می‌کنند و تعامل خود را ادامه می‌دهند. از طرفی برای رویدادهای بعدی نیز از همین طریق می‌توان به آن‌ها اطلاع‌رسانی کرد.
 3. دعوت‌نامۀ خود را آماده و منتشر کنید: باید دعوت‌نامه‌ای آماده کنید که حاوی تمامی جزئیات مربوط به این رویداد باشد. می‌توانید این دعوت‌نامه را که می‌تواند حاوی تصویر یا متن باشد، در قالب پست و استوری در اینستاگرام منتشر کنید. اگر شخص خاصی مدنظرتان است، می‌توانید دعوت‌نامه را مستقیماً به دایرکت او ارسال کنید.
  بهتر است برای اطلاع‌رسانی، خود را محدود به اینستاگرام نکنید. می‌توانید برای اعلام آن از بلاگ‌ها یا دیگر شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر، لینکدین و حتی کلاب هاوس نیز استفاده کنید. تصویر زیر نمونه‌ای از اطلاع‌رسانی اینستامیت worldwideinstameet است که هر سال در کشورهای مختلف از‌جمله خود ایران برگزار می‌شود. رویدادهای برگزارشده در ایران را می‌توانید با جست‌وجوی عبارات wwim و Instameettehran در اینستاگرام پیدا کنید.
 4. برنامه را در روز رویداد و بعد از آن مدیریت کنید: در روز رویداد مدیریت برنامه به عهدۀ شما خواهد بود؛ باید اطمینان حاصل کنید که افراد به‌خوبی به هم معرفی می‌شوند، روال دورهمی طبق برنامه پیش می‌رود و همه لحظات خوبی با هم سپری می‌کنند. در پایان برنامه نیز دوستان جدید خود را فالو کرده و آپلود محتواهایشان را پیگیری کنید.
  البته در این ‌بین نباید فراموش کنید که هدف شما برقراری تعامل و ایجاد لحظات خوب است؛ بنابراین نیاز نیست مانند یک میزبان‌ کمال‌گرا همه‌چیز را به خود و دیگران سخت‌ بگیرید. از طرفی ممکن است تعداد نفرات شرکت‌کننده مطابق انتظار شما نباشد و بهتر است آمادگی ذهنی داشته باشید؛ هر چند اینستاگرام حضور سه نفر را نیز به‌طور رسمی یک اینستامیت می‌داند.

چطور به رویدادهای اینستامیت ملحق شویم؟

برای شرکت در رویدادهای اینستامیت کافی است با هاست هماهنگ کنید یا در محل مشخص‌شده حضور داشته باشید. همچنین نیاز نیست یک اینفلوئنسر، عکاس حرفه‌ای، متخصص در ساخت ویدئو یا صاحب یک دوربین خاص باشید. تنها ملزومات آن داشتن یک حساب کاربری در اینستاگرام و یک گوشی یا دوربین ساده است.

برای پیداکردن این رویدادها نیز می‌توانید کلمات کلیدی خود مثل اسم شهر، Insatmeet و… را در اینستاگرام جست‌وجو کرده و آخرین پست‌های بارگذاری‌شده توسط کاربران را بررسی کنید.

این گردهمایی دوستانه، فرصت خوبی فراهم می‌کند که نکات زیادی همچون نحوۀ عکاسی، یافتن ایده‌ برای تولید محتوای اینستاگرام و… را یاد بگیریم و دوستی‌های عمیقی شکل دهیم. امیدواریم شما نیز اینستامیت‌های خوبی برگزار کنید. خوشحال می‌شویم اگر تجربه‌ای در این مورد دارید با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارید.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.