آلت تکست چیست؟ ۸ نکته طلایی برای نوشتن Alt Text

آلت تکست (Alt Text) چه تأثیری روی سئو دارد؟

طبق آمار MOZ، در حال حاضر بیش از ۱۹% صفحۀ نتایج گوگل شامل تصاویر است و این بدان معناست که شما هرچقدر روی بقیۀ بخش‌های سئو تمرکز کنید، ممکن است حواستان به تصاویر نباشد و بخشی از ترافیک ارگانیک را از دست بدهید. حالا سؤالی که پیش می‌آید این است که چگونه می‌توان به این منبع ترافیک نیز دست پیدا کرد؟ پاسخ آلت تکست است.

در ادامۀ این مطلب از وی‌پدیا سراغ بررسی نحوۀ نوشتن آلت تکست و همچنین اهمیت آلت تکست برای سئو می‌رویم.

آلت تکست (Alt Text) چیست؟

آلت تکست که به آلت تگ (Alt Tags) و آلت دیسکریپشن (Alt Description) نیز معروف است، متنی است که در صورت لودنشدن عکس، به‌جای عکس به کاربر نمایش داده می‌شود.

آلت تکست به ابزارهای صفحه‌خوان اجازه می‌دهد که تصاویر را برای خوانندگان کم‌بینا توصیف کنند و همچنین به موتورهای جست‌وجو اجازه می‌دهد که سایت شما را بهتر مورد خزش قرار دهند و رتبه‌بندی کنند.

مزیت آلت تکست چیست؟

به‌طور کلی آلت تکست ۳ مزیت اصلی دارد:

 1. دسترس‌پذیری
 2. تجربۀ کاربری
 3. جذب ترافیک عکس

که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱) دسترس‌پذیری (Accessibility)

در سال ۱۹۹۹ WC نسخۀ یک دستورالعمل دسترسی به محتوای وب را برای توضیح اینکه چگونه محتواها باید برای افراد معلول دسترس‌پذیرتر باشند، منتشر کرد. یکی از بخش‌های این دستورالعمل این بود: ارائۀ جایگزین‎‌های برابر برای محتوای بصری و شنیداری. به این معنا که هر صفحۀ وبی که عکس در آن است (یا ویدئو، صدا و…) باید دارای اطلاعاتی معادل با آن محتوای بصری یا شنیداری باشد.

در وهلۀ اول، این جایگزین‌های متنیِ توصیفی برای محتواهای شنیداری و دیداری این تضمین را می‌دهند که همۀ کاربران، حتی آن‌هایی که مشکلات بینایی دارند و باید از ابزار صفحه‌خوان برای درک محتوای صفحه استفاده کنند، بهره ببرند. استفاده‌نکردن از آلت تکست، برای کسی که از این فناوری استفاده می‌کند و به آن نیاز دارد تجربۀ کاربری ضعیفی را رقم خواهد زد.

برای مثال، اگر عکسی در یک صفحه وجود دارد که با زدن روی آن، صفحه به بالاترین قسمت اسکرول می‌شود، آلت تکستش باید توضیح‌دهندۀ همین موضوع باشد، تا فردی که از صفحه‌خوان استفاده می‌کند متوجه شود که آن عکس چرا آنجاست.

۲) تجربۀ کاربری

در کنار بهبود دسترس‌پذیری، آلت تکست باعث بهبود تجربۀ کاربری نیز می‌شود. برای مثال، اگر کاربری سرعت اینترنت پایینی داشته باشد (مانند اکثر کاربرهای ایرانی) ممکن است تصاویر صفحۀ سایت شما لود نشوند. در صورت استفاده از آلت تکست، آن کاربر به‌جای دیدن یک لوگوی شکسته، آلت تکستی را که توضیح‌دهندۀ آن عکس است می‌بیند.

۳) جذب ترافیک عکس

یکی دیگر از مزایای اصلی آلت تکست این است که وضعیت عکس‌های شما را در نتایج جست‌وجو بهبود می‌بخشد.

حالا می‌خواهد در بخش تصاویر گوگل باشد یا به‌عنوان بسته‌های تصویری. منظور از بسته‌های تصویری، آن سری از عکس‌هاست که در صفحۀ نتایج در قسمت بالایی ظاهر می‌شود. گوگل زمانی که احساس کند کاربر دنبال یک عکس است، آن را به‌شکل بسته‌های تصویری نشان می‌دهد.

تصاویر دارای آلت تکست در موتور جست‌وجو

در هر دو حالت، ترافیک بالایی به‌واسطۀ عکس‌ها می‌تواند نصیب شما شود.

نحوۀ اضافه‌کردن آلت تکست در وردپرس

برای اضافه‌کردن آلت تکس در وردپرس، باید روی عکسی که در صفحه است یک بار کلیک کنید و به قسمت تنظیمات آن بروید و در بخش Alt text متن موردنظرتان را بنویسید یا هنگام آپلودکردن عکس، این بخش را تکمیل کنید. در وردپرس فارسی این بخش معمولاً با عنوان متن جایگزین وجود دارد.

نحوۀ اضافه کردن آلت تکست در وردپرس

نحوۀ نوشتن آلت تکست

به‌طور خلاصه باید گفت که آلت تکست باید نمایندۀ موضوعی باشد که آن صفحه درباره‌اش است. در ادامه چند نکته پیرامون نحوۀ نوشتن آلت تکست را با هم بررسی می‌کنیم:

 • عکس را توصیف کنید و به جزئیات توجه کنید.
 • متنی که به موضوع محتوای صفحه ربط دارد اضافه کنید. اگر عکس ویژگی قابل شناسایی یا یک فرد مشخص در آن ندارد، پس باید آلت تکست را متناسب با موضوع محتوای آن صفحه اضافه کنید. برای مثال، اگر عکسی زنی را نشان می‌داد که در حال تایپ‌کردن است، آلت تکست می‌تواند «زنی که سایت وردپرسی را برای سئو بهینه می‌کند» یا «زنی که دربارۀ پلتفرم‌های رایگان بلاگ‌نویسی تحقیق می‌کند» باشد که انتخاب هرکدام نیز بسته به موضوع محتوای آن صفحه دارد.
 • آلت تکست را کمتر از ۱۲۵ کاراکتر در نظر بگیرید. ابزارهای صفحه‌خوان معمولاً تا همین تعداد کاراکتر را می‌خوانند. سعی کنید از آلت تکست‌های طولانی برای بهینه‌کردن استفاده نکنید.
 • آلت تکست را با «عکسی از…» یا «تصویر یک…» شروع نکنید. مستقیم سراغ توصیف عکس بروید. ابزارهای صفحه‌خوانی، آن را به‌عنوان تصویری از منبع کد HTML مطلب شناسایی خواهند کرد.
 • زیرپوستی و بااحتیاط از کلمات کلیدی هم استفاده کنید. فقط وقتی که کلمۀ کلیدی محتوای شما با آن عکس مرتبط بود و می‌شد آن را در آلت تکست جا داد، از آن استفاده کنید. اگر نه، سعی کنید سراغ سئوی معنایی بروید یا صرفاً عبارت مهمی را که دارای یک کلمۀ کلیدی بلند است به کار ببرید. مثلاً اگر کلمۀ کلیدی محتوای شما «چگونه سرنخ تولید کنیم» باشد، ممکن است شما از «تولید سرنخ» به‌عنوان آلت تکست استفاده کنید؛ چون شاید نتوان عکسی که «چگونه…» را نشان بدهد پیدا کرد.
 • از کلمۀ کلیدی در تمام آلت تکست عکس‌های یک صفحه استفاده کنید. اگر چند عکس در یک صفحه دارید، در یکی از آلت تکست‌های عکس‌ از کلمۀ کلیدی استفاده کنید. عکسی را هم انتخاب کنید که بیشترین ارتباط را با محتوای شما دارد.
 • حواستان به اشتباه‌های املایی باشد. این اشتباهات در آلت تکست ممکن است تجربۀ کاربری را تضعیف کند یا هنگام خزش، موتورهای جست‌وجو را گیج کند.
 • همۀ عکس‌ها هم آلت تکست نمی‌خواهند. اضافه‌کردن آلت تکست، همان‌طور که بالاتر هم به آن اشاره کردیم، ۳ مزیت اصلی دارد: بهبود دسترس‌پذیری، تجربۀ کاربری و جذب ترافیک عکس. اگر عکسی صرفاً دکوری و نمایشی است یا در متنی که نزدیک آن قرار دارد درباره‌اش توضیح داده شده، نباید آلت تکست داشته باشد.

حالا که نکاتی پیرامون نحوۀ نوشتن آلت تکست را مرور کردیم، سراغ این موضوع می‌رویم که اهمیت آلت تکست برای سئو چیست.

box

صباویژن


دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی
کلیک کنید

اهمیت آلت تکست برای سئو

طبق اعلام خود گوگل، از آلت تکست در ترکیب با الگوریتم‌های بصری کامپیوتری و محتوای صفحه استفاده می‌شود تا موضوع اصلی عکس بهتر (توسط گوگل) درک شود.

آلت تکست به گوگل کمک می‌کند که نه‌تنها بفهمد که موضوع عکس چیست، بلکه به این موضوع پی ببرد که محتوای آن صفحه دربارۀ چه چیزی است. این موضوع شانس نمایش عکس شما را در صفحۀ نتایج افزایش می‌دهد.

وقتی محتوایی پیرامون موضوعی تولید می‌کنید، این موضوع را در نظر بگیرید که مخاطبان ترجیح می‌دهند که چگونه پاسخ سؤالشان در آن محتوا را پیدا کنند. در بسیاری از موارد افراد نمی‌خواهند صرفاً یک لینک آبی ببینند، و روی آن کلیک کنند و دنبال عکسی که پاسخشان در آن است می‌گردند.

برای مثال، کاربری که می‌خواهد بداند چگونه باید موارد تکراری را در یک فایل اکسل حذف کند، شاید به دنبال اسکرین‌شات زیر باشد تا اینکه به‌شکل متنی برایش توضیح داده شود:

مثالی از آلت تکست برای تصویر حذف شیت‌ها

برای مثال، این عکس چون آلت تکست درست و بهینه‌ای داشته، در صفحۀ نتایج جست‌وجوی عکس برای کلمۀ کلیدی بلند «how to remove duplicates in excel» ظاهر شده است. در‌عین‌حال، همین محتوا در قسمت صفحۀ نتایج جست‌وجوی وب نیز برای همین کلمۀ کلیدی ظاهر شده که این موضوع باعث می‌شود آن صفحه از دو کانال مختلف بازدید جذب کند.

درنهایت

در این مطلب نحوۀ نوشتن آلت تکست و همچنین اهمیت آلت تکست برای سئو را بررسی کردیم. موضوعی که بسیار مهم است این است که در ابتدا برای بهینه‌سازی آلت تکستِ تصاویر سایتتان بهتر است سراغ محتواهایی که از قبل منتشر شده‌اند بروید و با بهینه‌سازی آن‌ها ببینید چگونه ترافیک و رتبۀ شما بهبود پیدا می‌کند. این کار باعث می‌شود که بینش خوبی به نحوۀ نوشتن آلت تکست پیدا کنید و در ادامه، برای محتواهای جدید آن را به بهترین شکل بنویسید.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.