✅ محتوای همیشه سبز چیست؟

محتوای همیشه‌سبز چیست و چگونه می‌توان از آن برای استراتژی بازاریابی محتوا استفاده کرد؟ پاسخ این سؤال ساده است: محتوایی که باعث حفظ ارتباط با مخاطب شود، فقط مختص یک زمان معین نباشد و پس از انتشار، همچنان باعث افزایش ترافیک سایت شود، محتوای همیشه‌سبز (Evergreen Content) نامیده می‌شود. در ادامه، مدل‌هایی که باعث می‌شوند این رویکرد ایجاد شود و چگونگی استفاده از آن در کسب‌وکارها را بیان خواهیم کرد.

محتوای همیشه‌سبز چیست؟

محتوای همیشه‌سبز، همان‌طور که از نام آن پیداست، محتوایی بهینه‌سازی‌شده است که دائماً با نتایج جست‌وجو ارتباط دارد و در مدت‌زمان طولانی هم برای خوانندگان «تازه» می‌ماند. شاید تصور کنید که تمام محتواهای فضای اینترنت، همیشه سبز هستند، اما برخی از مطالب هستند که پس از انتشار، به‌کل از نتایج جست‌وجو حذف می‌شوند. محتوای همیشه‌سبز متفاوت است و حتی پس از گذشت مدت‌زمان زیادی از انتشار، می‌تواند با نتایج جست‌وجو مرتبط باشد و همین اتفاق کمک می‌کند که به مرور زمان، ترافیک سایت افزایش یابد.

۵ فرمت رایج محتوای همیشه‌سبز

در زیر برخی از فرمت‌های رایج محتوای همیشه سبز را بیان کرده‌ایم:

 1. جزوه‌ها
 2. نکات
 3. چگونگی تولید محتوا
 4. نقد و بررسی محصولات
 5. (برخی) ویدئوها

تولید محتوا در این فرمت‌ها، به‌صورت خودکار محتوای شما را به محتوای همیشه‌سبز تبدیل نمی‌کند؛ اما مزیت استفاده از این موارد نسبت به سایر فرمت‌ها این است که باعث می‌شود محتوای شما بیشتر به همیشه‌سبز‌بودن نزدیک باشد. ویدئوهای آموزشی حاوی اطلاعات مفیدی مانند چگونگی تعویض لاستیک ماشین، عمر طولانی‌تری نسبت به سایر ویدئوهایی دارند که کمتر کاربردی هستند.

حال که با برخی از فرمت‌های کلیدی محتوای همیشه‌سبز آشنا شدید، وقت آن است که با نحوۀ استفاده از آن‌ها درعمل نیز آشنا شوید. راه‌هایی که مقاله یا بلاگ شما را به محتوای همیشه‌سبز تبدیل می‌کنند، عبارت‌اند از:

 • به سؤالات متداول کاربران سایت خود پاسخ دهید.
 • راهنمایی‌هایی در حوزۀ فعالیت خود و مشاوره‌هایی درمورد «چگونگی» انجام کارها ارائه دهید.
 • مفاهیم تخصصی‌ای را که در صنعت شما وجود دارند و ممکن است برای خوانندگان گیج‌کننده باشند، توضیح دهید.

نمونه‌هایی از محتوای همیشه‌سبز

با ما همراه باشید تا برخی مقالات در زمینه‌های مختلف را که مدت زیادی پایدار بودند، به شما معرفی کنیم:

 • راهنمایی‌های حیاتی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: این موضوع ممکن است تعداد افراد کمی ‌را در بر بگیرد و برای کسانی که به‌تازگی درزمینۀ توسعه و تبلیغات شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، بسیار ارزشمند باشد.
 • چگونگی مراقبت از یک حیوان خانگی جدید: حیوانات و اینترنت با یکدیگر ترکیبی قدرتمند می‌سازند. تولید محتوای ویدئویی برای کسانی که حیوان خانگی جدید خریداری کرده‌اند، بسیار مناسب است.
 • ۱۰ روش برای لذت‌بردن از شکلات داغ: در ماه‌های سرد سال، یک مقاله با این موضوع می‌تواند ترافیک سایت شما را بالا ببرد. مطالعۀ آثار کلاسیک قدیمی ‌نیز می‌تواند نقطۀ شروع خوبی برای تولید یک مقالۀ همیشه‌سبز باشد.

البته برخی از این موضوعات مرتبط با کسب‌وکار شما نیستند و شما باید محتوایی تولید کنید که برای مخاطبان خاصتان، ارزشمند باشد. بخش دشوار تولید محتوای همیشه سبز برای موضوعات مهم در حوزۀ کسب‌وکارتان این است که محتوای لازم در این زمینه تولید شده و حتی شاید صدها هزار مقاله در زمینه‌ای که می‌خواهید مقاله بنویسید، موجود باشد.

در این صورت، باید یک نکتۀ منحصربه‌فرد به مقالۀ خود اضافه کنید یا از کلمات کلیدی بزرگ که دارای ترافیک مناسب هستند، اما رقابت زیادی در آن‌ها وجود ندارد، استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که محتوای شما ارزشمندتر باشد و به احتمال زیاد رتبۀ سایت شما در موتورهای جست‌وجو را هم افزایش می‌دهد.

چه محتوایی همیشه‌سبز نیست؟

برای اینکه متوجه شوید که چه محتوایی، محتوای همیشه‌سبز است، باید ابتدا با محتوایی که این ویژگی را ندارد هم آشنا شوید. به همین خاطر، در ادامه مواردی را که جزو محتواهای همیشه‌سبز محسوب نمی‌شوند، بیان کردیم:

 • مطالب جدید؛
 • آمار یا گزارش‌هایی که به‌سرعت منقضی می‌شوند؛
 • مقالاتی که درمورد فرهنگ‌های ازبین‌رفته یا ترند روز تهیه می‌شوند؛
 • لباس‌های مد روز و ترندها.

به یاد داشته باشید که محتوای همیشه‌سبز تاریخ انقضا ندارد و در درازمدت ارزش خود را حفظ می‌کند؛ بنابراین محتوایی که درمورد انتخابات ریاست‌جمهوری یا روند بازاریابی امسال تولید می‌شود، ممکن است در حال حاضر محتوای محبوبی باشد، اما محتوای همیشه‌سبز نیست.

5 نکته برای تولید محتوای همیشه‌سبز۵ نکته برای تولید محتوای همیشه‌سبز

پس از اینکه با مفهوم محتوای سبز و غیرسبز و فرمت‌های تولید محتوای همیشه‌سبز آشنا شدید، وقت آن است که با چند نکتۀ خاص برای نوشتن محتوای همیشه‌سبز آشنا شوید:

 1. از کلمات کلیدی درست استفاده کنید: در ابتدا به‌طور خلاصه گفتیم که استفاده از کلمات کلیدی طولانی، درصد موفقیت شما را افزایش می‌دهد. حتی پایدارترین محتواها هم اگر مردم درمورد آن‌ها در اینترنت جست‌وجو نکنند ارزشی ندارند، پس در انتخاب کلمات کلیدی دقت کنید.
 2. سایت خود را بهینه‌سازی کنید: هنگامی ‌که در محتوای خود از کلمات کلیدی استفاده می‌کنید، از یاد نبرید که استفاده از سئو بهترین روش برای بهینه‌سازی صفحات است. در متن خود از تصاویر استفاده کنید و از کلمات کلیدی در عنوان، URL و تمام متن خود بهره بگیرید. همچنین باید برای بهبود رتبۀ SEO سایت خود، لینک مقالات همیشه‌سبز خود را برجسته کنید.
 3. برای افراد مبتدی محتوا تهیه کنید: ممکن است دوست داشته باشید که تخصص خود را به اشتراک بگذارید و از این طریق به افراد مبتدی کمک کنید. افراد متخصص معمولاً در زمینه‌های گسترده‌ای جست‌وجو انجام نمی‌دهند، اما شما می‌توانید با استفاده از تخصص خود، برای طیف وسیعی از مخاطبان مبتدی محتوای پایدار تولید کنید.
 4. از اصطلاحات تخصصی به‌اندازه استفاده کنید: همان‌طور که قبلاً گفته شد، افراد مبتدی با اصطلاحات تخصصی به اندازۀ کافی آشنا نیستند، پس سعی کنید تا جای ممکن از اصطلاحات عمومی استفاده کنید.
 5. محتوای خود را به‌روز کنید: هنگامی ‌که یک محتوای عالی خلق می‌کنید، راه‌ها و ایده‌های عالی بسیاری وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها دوباره استفاده کرده و مطلب را غنی‌تر کنید.

محتوای همیشه‌سبز، تنها راه موفقیت نیست

محتوای همیشه‌سبز بسیار خوب است؛ اما فکر نکنید که هرآنچه برای موفقیت نیاز دارید، در محتوای همیشه‌سبز خلاصه می‌شود. اینکه محتوای شما جدید و مرتبط باشد هم اهمیت دارد. اگر می‌خواهید در مدت‌زمان کم ترافیک سایت خود را افزایش دهید، می‌توانید از روش‌های بازاریابی کوتاه‌مدت استفاده کنید. بهترین استراتژی بازاریابی، ترکیبی از محتوای همیشه‌سبز و مقالات مهم است.

محتوای سبز را در بلاگ خود پنهان نکنید

هنگامی‌ که محتوای همیشه‌سبز تولید کردید، آن را در بلاگ خود پنهان نکنید. اگر محتوا پس از انتشار، از یاد برود، نتایج خوبی را به دست نخواهید آورد. به همین خاطر باید تلاش کنید که محتوای خود را به‌گونه‌ای برجسته کنید که به‌سرعت مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گیرد. چند شیوه برای انجام این ‌کار وجود دارد که در زیر به آن اشاره کرده‌ایم:

 • در سایت خود، برای افراد مبتدی در حوزۀ کاری‌تان، راهنمای آموزشی ایجاد کنید: با این ‌کار به افزایش مخاطبان خود کمک خواهید کرد و محتوایی که تولید کردید، به‌راحتی مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • پست‌های همیشه‌سبز بلاگ خود را در نوار کناری یا در صفحۀ اصلی بلاگ خود برجسته کنید.
 • در فواصل معین، پست‌های همیشه‌سبز خود را دوباره به نمایش بگذارید (با به‌روزرسانی و به‌صورت موقت این ‌کار را انجام دهید) تا مخاطبان بیشتری بتوانند آن را مشاهده کنند.
 • در سایت خود یک دکمه با نام «از اینجا شروع کنید» بسازید تا افراد با اساس و محتوای سایت شما آشنا شوند.
 • برای اینکه محتوایتان بیشتر مورد توجه قرار گیرد، آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

به یاد داشته باشید که روش‌های فراخوانی (روش‌هایی که مخاطب دوباره بتواند محتوای شما را مشاهده کند) به اندازۀ محتوای انگیزشی و جذاب اهمیت ندارند و محتوای جذاب می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد.

محتوای همیشه‌سبز خود را به‌صورت منظم به‌روز کنید

در کنار برجسته‌کردن محتوا، باید آن را به‌روز نگه دارید. می‌توانید با یافته‌ها، مقالات جدید، توسعه‌های سایت و… بازدید سایت خود را افزایش دهید. علاوه‌بر‌این، به‌روزرسانی محتوا و تاریخ انتشار آن می‌تواند در رتبه‌بندی‌های سئوی سایت به شما کمک کند.

مطالعات بسیاری درمورد اینکه تولید محتوای همیشه‌سبز می‌تواند رتبۀ سایت را بهبود ببخشد، وجود دارد. پس، زمانی که محتوای خود را به‌روزرسانی می‌کنید، آن را طوری تغییر دهید که به یک محتوای جدید تبدیل شود.

برای اینکه متوجه شوید رتبۀ سایتتان در طی زمان کاهش داشته و نیاز به به‌روزرسانی دارد یا خیر، می‌توانید از ردیاب موقعیتی Ahrefs استفاده کنید. با استفاده از این ابزار می‌توانید هر هفته خلاصه‌ای از عملکرد سایت خود را از طریق ایمیل دریافت کنید و متوجه شوید که کدام‌یک از صفحات سایتتان به بررسی بیشتر و دقیق‌تر نیاز دارد.

به یاد داشته باشید که محتوای جدید همیشه ایجاد می‌شود و فقط برخی از آن‌ها امکان رقابت با کلمات کلیدی انتخابی شما را دارند. برای اینکه همیشه در صدر باشید، همیشه باید محتوای دست‌اول و جامعی را در دست داشته باشید.

هنگامی‌ که محتوای خود را به‌روز می‌کنید، نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • مفید‌بودن: آیا این محتوا برای کاربران کاربردی است؟
 • وضوح بیان: آیا اصطلاحات به‌کار‌رفته در متن درست استفاده شده‌اند؟ آیا متن بیش از اندازه تخصصی است؟
 • لحن بیان: آیا لحن بیان دوستانه است یا پر از توصیه‌های تخصصی؟
 • قابلیت اشتراک‌گذاری: آیا خوانندگان به‌راحتی امکان به‌اشتراک‌گذاشتن این محتوا از طریق کانال‌های مختلف را دارند؟

ایده‌هایی برای تولید محتوای همیشه‌سبز

آیا هنوز درگیر فرمت‌های تولید محتوای همیشه‌سبز هستید که باید به‌صورت رایج در کسب‌وکار خود استفاده کنید؟ در اینجا فهرستی جامع تهیه کرده‌ایم تا هر زمان که به مشکل برخوردید، به آن رجوع کنید. تولید محتوای همیشه‌سبز باید یک هدف مداوم در کسب‌وکار شما باشد؛ بنابراین احتمال دارد که در برخی موارد، به اکثر این فرمت‌ها احتیاج داشته باشید.

 • تحقیقات اصولی
 • کیس‌استادی‌های موفق
 • کیس‌‌استادی‌های «چه چیزی اشتباه است؟»
 • چگونگی آموزش افراد مبتدی
 • چگونگی آموزش کاربران پیشرفته
 • چگونگی تهیۀ چک‌لیست
 • چگونگی انتخاب بهترین محصول
 • چگونگی انجام برخی کارها در طول زمان
 • فهرست منابع
 • فهرست بهترین ابزارهای پولی و رایگان
 • فهرست بهترین کتاب‌ها برای رسیدن به یک هدف خاص
 • اشتباهات رایج در حوزۀ کاری خود
 • تاریخچۀ یک موضوع یا محصول
 • بهترین روش برای جمع‌آوری
 • بهترین یا بدترین راه‌های رسیدن به یک هدف خاص
 • واژه‌نامه درمورد یک موضوع یا حوزۀ کسب‌وکار شما
 • هرچیزی که نیاز است درمورد… بدانید

کلام آخر

برای اینکه بتوانید محتوای همیشه‌سبز تولید کنید، راه سختی را در پیش نخواهید داشت. موضوع حائز اهمیت این است که به نکات آن توجه کنید و با دقت و ریزبینی، موضوعاتی را انتخاب کنید که مدت‌ها بتوانند پاسخ‌گوی مخاطبتان باشند.

اگر به کامل‌بودن و مفیدبودن مطلب خود فکر کنید، می‌توانید آن را به‌گونه‌ای بنویسید که کاربران همیشه از آن استفاده کنند. امیدواریم که از این مطلب استفاده کرده باشید و حتماً درمورد تجربیات خود از تولید محتوای همیشه‌سبز، برای ما بنویسید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.