برنمی‌تابم یعنی چه؟

اصطلاح برنمی‌تابم چه کاربردی دارد؟

بعضی اصطلاحات هستند که با ظهور شبکه‌های اجتماعی ساخته‌ شده‌اند و پس از آن به خارج از دنیای مجازی نیز راه یافتند. گاهی این اصطلاح‌ها تاریخچه یا منشأ خاصی دارند و گاهی هیچ‌کس نمی‌داند که چطور به دنیای ما راه پیدا کرده‌اند.

یکی از اصطلاح‌هایی که ممکن است آن را در توییتر یا اینستاگرام زیاد شنیده باشیم، برنمی‌تابم است. در ادامۀ این نوشته معنای برنمی‌تابم را بررسی کرده و می‌گوییم که در چه زمانی باید از آن استفاده کرد.

معنای اصطلاح برنمی‌تابم چیست؟

ریشۀ اصلی فعل برنمی‌تابم، برتابیدن است. برتابیدن به‌معنای تحمل‌کردن است و همچنین معنای پذیرفتن و تاب‌آوردن نیز می‌دهد. حالا اگر معنای برتابیدن را منفی کنیم، معنی برنمی‌تابم را متوجه خواهیم شد.

برنتابیدن به‌معنی طاقت‌نیاوردن، تحمل‌نکردن و نپذیرفتن است. فعل برنمی‌تابم قدمت زیادی دارد؛ زیرا شعرها و متون قدیمی بسیاری هستند که در آن‌ها از این فعل استفاده شده است.

برنمی‌تابم در چه زمانی و کجا استفاده می‌شود؟

برنمی‌تابم گاهی‌ برای نپذیرفتن یک موضوع بد استفاده می‌شود و گاهی برای خوبی‌ها و زیبایی‌های غیرقابل تصور کاربرد دارد. شاید کمی پیچیده به نظر برسد، بنابراین با ۲ مثال کاربرد برنمی‌تابم را توضیح می‌دهیم.

تصور کنید که مشکلی خارج از تصورمان رخ می‌دهد. مثلاً زمانی که قسط ماشین عقب می‌افتد، هم‌زمان بیکار می‌شویم، خوراکی‌های یخچال تمام می‌شود و تمام پس‌اندازمان را نیز خرج می‌کنیم. در این حالت می‌توانیم بگوییم که من این شرایط را برنمی‌تابم!

در مثال دوم فردی را تصور کنید که زیبایی بی‌حد و اندازه‌ای دارد، به‌طوری که هنگام دیدن او ذوق می‌کنیم و شگفت‌زده می‌شویم. در این حالت نیز می‌توانیم بگوییم که من این حجم از زیبایی این فرد را برنمی‌تابم!

به‌طور کل می‌توان گفت که بر‌نمی‌تابم در مواقعی استفاده می‌شود که یک موضوع یا بیش از اندازه خوب یا بیش از اندازه بد باشد. اصطلاح برنمی‌تابم بیشتر در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و اینستاگرام استفاده شده و گاهی روی میم‌ها نیز قرار می‌گیرد.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.