تاثیر لینکدین بر سئوی سایت چقدر است؟

لینکدین یک شبکۀ اجتماعی برای شبکه‌سازی و ارتباط بین متخصصان است. همچنین، در آگاهی از برند و ارتباط هر کسب‌وکار با مخاطبان تأثیر دارد. معمولاً لینکدین را به‌عنوان عاملی مهم در بهبود سئو (SEO) سایت نادیده می‌گیریم. لینکدین قابلیت‌های خاص خودش را دارد و مانند سایر شبکه‌های اجتماعی، با ایجاد سوشال سیگنال، در سئوی سایت نقش مهمی ایفا می‌کند. در این بلاگ‌پست نحوۀ تأثیر لینکدین در سئوی سایت را بررسی می‌کنیم و فرایند سئوکردن لینکدین را نیز آموزش می‌دهیم. هر زمان‌ که محتوایی را در لینکدین منتشر می‌کنیم و افراد مختلف زیر آن نظر خود را ثبت می‌کنند، آن را لایک می‌کنند یا بازنشر می‌دهند، سوشال سیگنال قوی‌ای ایجاد می‌شود و به‌سمت سایت جریان می‌یابد. گوگل به سوشال سیگنال به‌عنوان عاملی برای رتبه‌دهی سایت‌ها نگاه می‌کند. همچنان که یک فرد جذب محتوای شما در لینکدین می‌شود و روی لینک سایت شما کلیک می‌کند، پیامی برای گوگل ارسال می‌شود مبنی بر اینکه محتوای سایت باارزش است و کراولرهای گوگل (Google Crowlers) را به سایت جذب می‌کند. اگر آن فرد مدتی را در سایت شما بگذراند، آن‌وقت رتبه و نتایج سئوی سایت بهتر می‌شود. اگر خواستید از لینکدین برای بهبود سئوی سایت خود استفاده کنید، برای شروع:

 • در گروه‌های اجتماعی که مخاطبان در آن وقت می‌گذرانند، و گروه‌های مربوط با شغل‌ خود عضو شوید.
 • برای محتوایی که افراد به اشتراک می‌گذارند، نظر ثبت کنید.
 • توجه کنید کدام موضوع محبوب‌تر است، مهم‌ترین دغدغۀ مخاطب چیست.

سپس یک بلاگ باکیفیت ایجاد کنید. بلاگی که براساس نیاز مخاطبان است و حول موضوعات جذاب برای مخاطب است. وقتی که محتوای باارزشی در اختیار افراد قرار می‌دهید، افراد جذب و درگیر می‌شوند. همچنان که این سوشال سیگنال‌ها زیاد می‌شود، رتبۀ سایت و اعتبار دامنه نیز بهبود می‌یابد.

چرا گوگل، لینکدین را دوست دارد؟

لینکدین اعتبار دامنۀ بسیار بالایی دارد. لینکدین توجه میلیون‌ها کاربر را با خود همراه کرده است. هزاران کاربر روزانه محتوای جدید و تخصصی در آن بارگذاری می‌کنند. به خاطر این شرایط، گوگل به لینکدین علاقه دارد و این علاقه سبب رتبه‌گرفتن مقالات و صفحات حساب کاربری افراد در نتایج گوگل است. اکثر عبارت‌هایی که صفحات لینکدین در آن رتبه می‌گیرند، حول نقش‌های شغلی است. برای اینکه از مزایای لینکدین به‌طور کامل بهره ببرید، در مرحلۀ اول باید اطلاعات حساب کاربری لینکدین خود را تکمیل کنید و دربارۀ عنوان شغلی و تجربه‌های خود بنویسید.

چطور حساب کاربری لینکدین خود را تکمیل کنیم؟

در قسمت قبل گفتیم که حتماً ابتدا پروفایل لینکدین را تکمیل کنید. اما چطور؟ در این قسمت نکات مهم در تکمیل حساب کاربری لینکدین را توضیح می‌دهیم.

 • هیچ قسمتی را خالی رها نکنید.
 • مهارت یا تجارب مفیدی را که به برجسته‌شدن در میان بقیۀ افراد کمک می‌کند، حتماً بنویسید.
 • توصیفی بنویسید. از کلماتی که دیگران را ترغیب می‌کنند استفاده کنید.
 • بررسی و فکر کنید که در حوزۀ کاری‌تان، مشتریان چطور به دنبال فردی مثل شما می‌گردند. سپس موارد مهم و اساسی را به‌عنوان عبارات کلیدی در توضیحات حساب کاربری خود استفاده کنید.
 • بهتر است عبارت‌های کلیدی را به‌صورت فهرست بولت‌دار در حساب کاربری بنویسید. در این حالت صفحۀ کاربری خواناتر است و مخاطبان مدت‌زمان بیشتری مایل‌اند در آن باشند.
 • برای تکمیل قسمت خلاصه (Summery) زمان و حوصله صرف کنید؛ چون اولین قسمتی ا‌ست که هر فرد در حساب کاربری می‌خواند. همچنین آسان‌ترین راه برای قراردادن محتوای بهینه‌شده و باارزش است. در نظر بگیرید که افراد حساب کاربری‌تان را نمی‌خوانند تا درمورد احساسات و جزئیات زندگی شخصیِ شما اطلاعات کسب کنند، بلکه می‌خواهند بدانند در زندگی حرفه‌ای خود چه کاری انجام می‌دهید و چگونه می‌توانید به آن‌ها کمک کنید که به اهداف کسب‌و‌کار خود برسند.
 • عکس خود را حتماً بارگذاری کنید. عکس باید واضح و باکیفیت باشد. وقتی از کیفیت عکس صحبت می‌کنیم، فقط اندازه و رنگ عکس منظور نیست. عکسی که از دورۀ دبیرستان داریم، یا عکسی که با دوستان خود در مهمانی در حال شوخی و خندیدن گرفته‌ایم، یا تصویری که در آن صورت ما واضح و مشخص نیست؛ عکسی مناسب برای پروفایل لینکدین نیست. اگر عکس مناسب نباشد، مخاطبان شما را به‌عنوان فردی حرفه‌ای و جدی نمی‌شناسند و ناخودآگاه، سریع صفحۀ کاربری را ترک می‌کنند.

انتخاب عکس برای حساب کاربری لینکدین اگرچه مسئلۀ ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما یکی از موارد مهم در افزایش نرخ درگیری (Engagement) مخاطب با صفحۀ کاربری در لینکدین است. پس برای انتخاب و حتی تهیۀ عکس، زمان و حوصلۀ کافی صرف کنید. تا به اینجا، اطلاعات خود را در لینکدین تکمیل کردیم. از لینکدین می‌توان برای بهبود رتبۀ سایت، یا شناساندن خود به‌عنوان یک متخصص به گوگل، استفاده کرد. همچنین، به ما کمک می‌کند که گوگل صفحۀ لینکدینمان را با عبارت مورد نظر در نتایج نشان دهد و به این ترتیب در برندسازی شخصی به ما کمک می‌کند. پس مرحلۀ بعدی، بهینه‌سازی یا سئوی صفحۀ لینکدین است.

چطور حساب کاربری لینکدین خود را سئو کنیم؟

مانند سئو برای سایت، سئوی صفحۀ کسب‌وکار یا حساب کاربری لینکدین، به بهتر و بیشتر دیده شدن در جست‌وجوها کمک می‌کند. دیده‌شدن در نتایج جست‌وجو، لید (Lead) یا ورودی ایجاد می‌کند و این ورودی می‌تواند به مشتری تبدیل شود. همچنین، بهینه‌سازی لینکدین کمک می‌کند با متخصصان هم‌فکرمان در حوزۀ شغلی خود ارتباط برقرار کنیم و نیروهایی متخصص جذب کنیم.

به لینکدین به‌عنوان یک موتور جست‌وجو نگاه کنیم

برای سئوی لینکدین، اول باید به این شبکۀ اجتماعی به‌عنوان یک موتور جست‌وجو مثل گوگل نگاه کنیم. یک موتور جست‌وجو با شبکۀ وسیعی از متخصصان و حجم بالایی از محتوا؛ پس فرصت‌های بی‌پایانی در آن منتظر ماست. می‌دانیم لینکدین یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای کسب‌و‌کارهای B2B و برای جذب مشتریان و همکاران جدید است. این دلیل اصلی تأثیر سئو و بهبود نمایش حساب کاربری لینکدین، در رشد برند شخصی یا کسب‌وکارمان است.

۷ روش برای سئو در لینکدین

برای به‌دست‌آوردن رتبۀ بالاتر در گوگل و ایجاد ارتباطات بهتر، هفت گام زیر را برای بهینه‌سازی حساب کاربری لینکدین یا صفحۀ کسب‌و‌کار، دنبال کنیم.

۱) کلمات کلیدی مناسب به کار ببریم.

استفاده از کلمات کلیدی مناسب در توضیحات حساب کاربری لینکدین و مقالات، به روندی همچون فرایند سئوی سایت نیاز ندارد. کافی است زمانی که به کلمات کلیدی و متن مقاله فکر می‌کنید، به مخاطب هدف توجه کنید. یک پرسونای مخاطب ایجاد کنید و این نقطۀ شروعی برای به‌کارگیری کلمات کلیدی متناسب با مخاطب است. این کلمات کلیدی باید در حساب کاربری و گفت‌وگو با مخاطب و… به چشم بخورد. کلمات کلیدی در این قسمت‌ها قابل استفاده هستند:

 • تگ‌لاین (Tagline)؛
 • درباره من (About)؛
 • تجربه (Experience)؛
 • مهارت‌ها (Skills).

لینکدین قابلیت اضافه‌کردن قسمت‌های دیگر به حساب کاربری را دارد. با اضافه‌کردن قسمت‌های جدید، برای استفاده از کلمات کلیدی توانایی بیشتری داریم. اگر تا‌به‌حال به حساب کاربری خود قسمتی اضافه نکردید، بخش دستاوردها (Accomplishments) یا بخش ویژه (Featured) موارد خوبی برای افزودن هستند.

۲) آدرس صفحۀ حساب کاربری خود را شخصی‌سازی کنیم.

تابه‌‌حال هیچ توجهی به آدرس URL حساب کاربری لینکدین خود نداشتیم و با خود فکر می‌کردیم یک آدرس مبهم، به مخاطبی که به فردی که به دنبال ماست، چه کمکی می‌کند؟ در حالت پیش‌فرض، آدرس صفحۀ حساب کاربری هر فرد، ترکیبی است مبهم از نام کاربری و یک‌سری کاراکتر نامربوط. بهتر است که آدرس صفحه، شامل نام کامل و عنوان شغلی باشد. اصلاح آدرس حساب کاربری لینکدین را در اولویت قرار دهید و آن را خوانا و حرفه‌ای انتخاب کنید.

۳) نام تصویر حساب کاربری و پس‌زمینه را تغییر دهیم.

تصمیمی درمورد به‌روزرسانی و تغییر عکس حساب کاربری و پس‌زمینه (Background) در لینکدین دارید؟ یادتان باشد قبل از آپلود تصویر، نام آن را تغییر دهید. تصاویر را می‌توانید به نام شخصی خودتان یا کلمات کلیدی مرتبط با شغل خود، نام‌گذاری کنید. با این کار، عکسِ شما یا لوگوی کسب‌و‌کارتان در نتایج جست‌وجوی گوگل دیده می‌شود.

۴) بک لینک بسازیم.

بک لینک‌ها نقش مهمی در سئو و رتبۀ سایت دارند. از حساب کاربری لینکدین خود به بلاگ‌پست یا سایت خود لینک بسازید. لینک صفحۀ لینکدین خود را در بخش نویسندۀ سایت خود قرار دهید. یا لینکِ صفحۀ کسب‌وکار را در سایت شرکت بگذارید.

۵) محتوای سئوشده منتشر کنیم.

انواع محتواهای سئو‌شده که شامل کلمات کلیدی است در لینکدین منتشر کنید. محتواهای مختلف همچون ویدئو، تصویر، پست کوتاه و بلند یا مقاله (Article) و در زمان‌های مختلف منتشر کنید. سپس میزان بازخورد را بررسی کنید. با این کار متوجه می‌شوید بهترین محتوا و زمان انتشار از نظر مخاطبان کدام است. بعضی افراد عقیده دارند محتوای منتشرشده در لینکدین در قالب پست، توسط گوگل دیده نمی‌شود. از طرفی، مقالات به‌خوبی دیده می‌شوند و حتی در بهبود رتبۀ سایت مؤثرند. براساس گزارش سایتSearch Engine Land، پست‌ها ممکن است مقدار کمی بازدیدکننده (ترافیک) برای سایت ایجاد کنند، اما محتواهای منتشرشده در قالب مقاله (Article) 2، ۳ و یا حتی ۵ برابر بیشتر دیده می‌شوند. فراموش نکنید در پایان مقالۀ لینکدین یا ویدئو، با قراردادن یک دعوت به اقدام (Call To Action) برای سایت خود ترافیک ایجاد کنید.

۶) منظم و پیوسته در لینکدین فعالیت کنیم.

مهم‌ترین بخش در سئوی لینکدین، قراردادن محتوا به‌صورت پیوسته و منظم است. دلیل اهمیت این موضوع خیلی ساده ا‌ست. برای اینکه گوگل اطلاعات بیشتری برای پایش و بررسی داشته باشد، لازم است به‌طور پیوسته در حساب کاربری لینکدین خود محتوا قرار دهید. لینکدین یک پلتفرم عالی برای اشتراک موارد مرتبط با بازاریابی محتوایی مانند بلاگ، کیس استادی‌ها (Case Study)، راهنما و کتاب‌های الکترونیکی است. مقالات لینکدین می‌توانند یک بازنشر از محتوای بلاگ باشند؛ اما دقت کنید که محتوای کپی در لینکدین پست نکنید.

۷) از ابزار تحلیل‌گر استفاده کنیم.

برای اطمینان از کارآمدبودن فرایند سئو، داده‌ها را بررسی کنید. لینکدین برای حساب‌های کاربری شخصی و صفحات کسب‌و‌کار، گزارش‌های تحلیلی فراهم می‌کند. این تحلیل‌ها، میزان بازدید حساب کاربری، میزان نمایش در نتایج جست‌وجو و میزان دیده‌شدن پست‌هایتان را نمایش می‌دهد. به‌علاوه، تحلیل‌گر لینکدین میزان فالوئرهای جدید، میزان ایمپرشن (Impression) هر پست و میزان کاربران بازدیدکننده (Unique Visitor) را رصد می‌کند. همچنین،با گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) سایت خود را بررسی کنید تا از میزان ورودی به سایت از لینکدین، مطلع شوید. با انجام این هفت گام، گوگل صفحۀ لینکدین را به‌گونه‌ای‌که برای سایت یا شغلتان بهتر است، بررسی و رتبه‌دهی می‌کند.

و اما سخن آخر

در این بلاگ‌پست با اهمیت و نقش لینکدین در سئوی سایت آشنا شدیم. یاد گرفتیم چطور حساب کاربری لینکدین خود را سئو کنیم. باید این نکته را اضافه کرد که سئو اصول و قوانین مشخص و ثابتی ندارد. الگوریتم‌های گوگل و سایر موتورهای جست‌وجو در حال تغییر مداوم هستند. البته با توجه به میزان نفوذ شبکه‌های اجتماعی و تعداد کاربران آن‌ها، احتمال نادیده‌گرفتن محتوای شبکه‌های اجتماعی توسط موتورهای جست‌وجو بسیار پایین است. در هر صورت، دلیل اهمیت شبکه‌های اجتماعی فقط نقش آن‌ها در سئوی سایت نیست، بلکه به‌عنوان بهترین منبع ایجاد ترافیک در سایت اهمیت دارند.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.