دربارۀ چه موضوعاتی لایو اینستاگرامی بگذاریم؟

7 ایده برای برگزاری لایو در اینستاگرام

اینستاگرام به‌عنوان یک شبکۀ اجتماعی که مردم عکس‌هایشان را در آن به اشتراک می‌گذاشتند شروع به کار کرد؛ اما اگر بگوییم حالا این ویدئوها هستند که محبوب‌ترین محتوای آن را تشکیل می‌دهند، دروغ نگفته‌ایم. البته تعجبی هم ندارد، چون در همۀ پلتفرم‌های محتوایی، ویدئو‌ها طرف‌داران زیادی پیدا کرده‌اند.

یکی از انواع محتواهای ویدئویی که در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شود، لایو است. قابلیت گذاشتن لایو از سال ۲۰۱۶ به اینستاگرام اضافه شد و محبوبیت زیادی بین کاربران اینستاگرام پیدا کرد؛ زیرا با لایو می‌توانستند در کل شبانه‌روز، مثل یک برنامۀ تلویزیونی زنده برای مخاطبانشان تولید محتوا کنند.

با شایع‌شدن کرونا و زیادشدن قرنطینه‌ها، لایوهای اینستاگرامی طرف‌داران بیشتری هم پیدا کرد. روزی نبود که صفحۀ اینستاگرام را باز کنید و لایو جذابی در آن، در جریان نباشد. بعد از آن، کسب‌وکارها به‌شدت به دنبال این رفتند که لایو را در تقویم شبکۀ اجتماعی خود جا دهند؛ زیرا می‌دانستند هیچ‌ چیزی به اندازۀ لایو اینستاگرامی پای مردم را به محتوای ویدئویی آن‌ها باز نمی‌کند.

اگر شما هم به دنبال استفاده از لایو اینستاگرام هستید ولی نمی‌دانید این کار چه منفعتی دارد، همراه ما باشید. در این مطلب ۳ فایدۀ مهم گذاشتن لایو اینستاگرام برای کسب‌وکارها را توضیح دادیم و در ادامه ۷ موضوع را به شما پیشنهاد دادیم تا از آن‌‌ها برای پرمخاطب‌شدن لایوتان استفاده کنید.

چرا کسب‌و‌کار شما به لایو اینستاگرام احتیاج دارد؟

گذاشتن تبلیغ تأثیرگذار و پربازده در اینستاگرام هزینۀ زیادی دارد که هر کسب‌وکاری از پس آن برنمی‌آید؛ درنتیجه بهترین روش این است که با استراتژی درست، از محتواهای رایگان و متنوعی که در دسترس هستند کمک بگیرید و توجه مخاطبتان را به خود جلب کنید. لایو یکی از این محتواهاست. به‌علاوه، استفاده از لایو ۳ مزیت دیگر نیز به نسبت محتواهای دیگر دارد که خوب است از آن‌ها مطلع باشید:

  1. با مخاطب خود ارتباط مستقیم برقرار می‌کنید: در لایو اینستاگرام مخاطبانتان می‌توانند نظرات، پیشنهادات، انتقادات و سؤال‌های خود را بگویند و درلحظه با شما تعامل کنند. این اتفاق در بقیۀ امکانات اینستاگرام مثل پیام‌ها و کامنت‌ها نمی‌افتد.
  2. هویت برندتان را نشان می‌دهید: مخاطب شما دیگر فقط به دنبال این نیست که از محصول یا خدمات شما آگاه شود، او به دنبال این است که بفهمد چه چیزی پشت داستان یک برند است. لایو به شما این امکان را می‌دهد که هویت برندتان را بدون واسطه به مخاطب نشان دهید تا احساس نزدیکی و صمیمیت بیشتری با شما و کسب‌وکارتان بکند.
  3. حتماً در معرض دید قرار می‌گیرید: هنگامی که لایو برگزار می‌کنید، برای افرادی که شما را دنبال می‌کنند پیام فرستاده می‌شود و در طول زمان لایو، در قسمت استوری‌ فالوئرهایتان، در رتبۀ اول قرار می‌گیرید. همۀ این‌ها کمک می‌کند که افراد زیادی به لایو شما سر بزنند و شما را ببینند.

۷ ایده برای گذاشتن لایو در اینستاگرام

به مزایای گذاشتن لایو اشاره کردیم. حالا نوبت این است که بگوییم چه موضوعاتی در لایو برای بیشتر مخاطبان جذاب است. اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، این موضوعات تمامی ندارند. مهم این است که شما چطور از آن‌ها برای جلب توجه مخاطبتان استفاده کنید.

استفاده از ۷ موضوع زیر به شما کمک می‌کند تا ایده‌هایی را که در ذهن دارید، راحت‌تر طبقه‌بندی کنید و در زیرمجموعۀ این موضوعات قرار دهید.

۱) جلسات پرسش و پاسخ بگذارید

با یکی از قدیمی‌ترین، متداول‌ترین و پرطرف‌دارترین نوع لایو شروع می‌کنیم: جلسات پرسش و پاسخ. این جلسات به فالوئرهایتان فرصتی می‌دهد که سؤال‌هایشان را دربارۀ برند، محصول و خدماتتان بپرسند. بهترین زمان برای برگزاری لایو جلسات پرسش و پاسخ زمانی است که:

  • تعدادی فالوئر جدید جذب کرده‌اید و می‌خواهید محصول یا خدماتتان را به آن‌ها معرفی کنید.
  • کسب‌وکارتان در حال راه‌اندازی یک محصول و خدمت جدید است و می‌خواهید به‌طور مختصر آن‌ را معرفی کنید.
  • به‌تازگی محصول یا خدمتی به برندتان اضافه شده و می‌خواهید سؤالات متداول دربارۀ آن را پاسخ دهید.
  • سؤالات خاص و پرتکراری وجود دارد که بخش پشتیبانی برند شما همیشه با آن رو‌به‌رو می‌شود و می‌خواهید آن‌ها را جواب دهید.

این‌ها فقط تعدادی از مثال‌هایی بود که می‌توانید برای جلسات پرسش و پاسخ لایو در نظر بگیرید. خوبی جلسات پرسش و پاسخ به انعطاف‌پذیری و متنوع‌بودن آن است. اگر می‌بینید تعامل فالوئرهای اینستاگرام شما پایین آمده، برای بالابردن آن یک جلسۀ پرسش و پاسخ لایو بگذارید.

اگر می‌خواهید لایو این جلسات با موفقیت برگزار شود، حتماً از قبل موضوع را مشخص کنید، راجع به آن مطالعه کنید، مخاطب هدفتان را در نظر بگیرید و مهم‌تر از همه اینکه انتظار نداشته باشید در این جلسات همه‌چیز بر وفق مراد باشد و جواب همۀ سؤال‌ها را بدانید.

۲) آموزش دهید

به دلایل مختلف زیادی که همه‌مان می‌دانیم، مردم دیگر ترجیح می‌دهند که به‌شکل آنلاین راجع به مسائل مختلف آموزش ببینند. این موضوع برای افراد آموزش‌‌دهنده هم صدق می‌کند.

لایو اینستاگرام امکان خوبی است تا به فالوئرهایتان راجع به موضوع‌های حوزۀ تخصصی برندتان آموزش دهید. درست است که هرچقدر آموزش با جزئیات باشد طرف‌داران بیشتری پیدا می‌کند، اما لایو را با هدف یک کلاس فوق تخصصی برگزار نکنید. سعی کنید نکات مهم، کاربردی و به‌روز را راجع به خدمات و محصولاتتان آموزش دهید.

از طرف دیگر، آموزش در لایو، به بازاریابی دیجیتال  برندتان کمک می‌کند؛ اگر لایو شما مفید باشد، افرادی که آن را می‌بینند تصمیم می‌گیرند که برای ادامۀ آموزش‌های تخصصی به شما مراجعه کنند.

قبل از برگزاری لایو آموزشی حتماً از فالوئرهایتان نظرسنجی کنید که دوست دارند راجع به چه موضوعی آموزش ببینند؛ براساس پاسخ آن‌ها برای لایو برنامه‌ریزی کنید. این کار به شما کمک می‌کند که افراد بیشتری در لایوتان حضور داشته باشند.

۳) مناظره و مصاحبه کنید

یکی از جذاب‌ترین نوع لایو، مناظره یا مصاحبه دربارۀ موضوعی خاص است. این نوع از لایو‌ها گاهی‌اوقات مخاطب چند‌هزار‌نفری پیدا می‌کنند. درواقع، مناظره یا مصاحبه در لایو مثل یک برنامۀ گفت‌وگوی جذاب تلویزیونی است که در اینستاگرام برگزار می‌شود. جذابیت این نوع از لایو در این است که طرفین بحث، بدون سانسور، سؤالات و نظرات خود را بیان می‌کنند.

اگر شما هم می‌خواهید مخاطب بیشتری جذب کنید، حتماً به فکر یک موضوع جذاب تخصصی و یک نفر دیگر که بتوانید با او راجع به این موضوع صحبت کنید، باشید. خوبی این نوع از لایو این است که فالوئرهای طرف مقابلتان هم با صفحۀ اینستاگرام شما آشنا می‌شوند و ممکن است شما را فالو کنند.

برای لایو مناظره و مصاحبه از قبل با طرف مقابلتان سناریو بنویسید و هدف تعیین کنید تا همه‌چیز بداهه پیش نرود. از طرفی، خیلی حساس نباشید و بگذارید بحث روند خودش را طی کند. گاهی‌اوقات اتفاقات بداهه در این نوع از لایو است که جذابیت آن را چند برابر می‌کند.

۴) راجع به اتفاقات روزصحبت کنید

این نوع از لایو مناسب همۀ کسب‌وکارها نیست؛ چون اتفاقات مهم، پیش‌بینی‌ناپذیر هستند؛ مشخص نیست در کدام روز اتفاقی سیاسی، علمی، هنری، اقتصادی و… بیفتد که هم‌زمان به کسب‌وکار شما هم ربط پیدا کند.

از طرف دیگر، برگزاری لایوهای مفیدی که به اتفاقات مهم مربوط می‌شود، هم به تسلط روی موضوعات مختلف نیاز دارد که همه از عهدۀ آن برنمی‌آیند و هم هماهنگی بین افراد برگزارکنندۀ لایو را می‌طلبد، که خب، سریع اتفاق نمی‌افتد.

اگر اتفاق مهمی افتاد که به حوزۀ تخصص و کسب‌وکار شما مربوط می‌شد، برای برگزاری لایو عجله نکنید. از خودتان بپرسید مطالبی که می‌خواهید راجع به آن‌ها صحبت کنید به بیشترشدن آگاهی جمعی کمک می‌کند یا فقط شما را در مسابقۀ برگزارکنندگان لایو نگه می‌دارد؟ اگر جواب سؤال اول «بله» است، لایوتان را برگزار کنید.

۵) پشت‌صحنه را نشان دهید

برای مردم جذاب است که چیزی فراتر از ویترین یک کسب‌وکار را ببینند. امروز دیگر محصولات و خدمات در بیشتر موارد شبیه هم هستند و چیزی که آن‌ها را از هم متمایز می‌کند، داستانی است که در پشت‌صحنه اتفاق می‌افتد.

با برگزارکردن لایو و نشان‌دادن پشت‌صحنه، به برند و فالوئرهایتان این شانس را می‌دهید که ارتباط صمیمی‌تری با هم برقرار کنند. اینفلوئنسرها هم از همین تکنیک کمک می‌گیرند: آن‌ها زندگی روزانۀ خود را برای همه به نمایش می‌گذارند. اما شما لازم نیست در حد اینفلوئنسرها این کار را بکنید؛ همین که به فالوئرهایتان نشان دهید با یک کسب‌وکار خسته‌کننده و رباتی طرف نیستند، کافی است.

مثلاً می‌توانید از محیط کار، افرادی که با آن‌ها همکاری می‌کنید، اتفاقات جالب و یا هر چیزی که فکر می‌کنید مخاطبانتان را جذب می‌کند ایده بگیرید و لایو برگزار کنید. بازهم می‌گوییم: برای این نوع از لایوها مثل یک اینفلوئنسر فکر و عمل کنید.

۶) نقد کنید

مزیت نقد‌کردن در این است که هیچ‌وقت موضوع کم نمی‌آورید. هر محصول، خدمت، اتفاق، تبلیغ، سلبریتی و… قابل نقد ‌است. هرچقدر این نقد دقیق‌تر و منصفانه‌تر باشد، طرف‌داران بیشتری پیدا می‌کند. به حوزۀ تخصصی کسب‌وکارتان نگاه کنید و ببینید چه موضوع‌هایی در آن جذاب و قابل نقد کردن هستند، راجع به آن‌ها  لایو برگزار کنید.

لایوهای نقد کمک زیادی به شخصیت برند شما می‌کنند. با این لایوها به مخاطبانتان یادآوری می‌کنید که راجع به حوزۀ تخصصی فعالیت خود، صاحب‌نظر هستید.

۷) با مخاطبانتان صحبت کنید

برگزاری لایوی که در آن فالوئرهایتان بتوانند آزادانه با شما صحبت کنند، روشی است که خیلی از کسب‌وکارها از آن استفاده می‌کنند. گفت‌وگوی بی‌واسطه به مخاطبانتان این ذهنیت را القا می‌کند که برند شما از مواجهه با مردم و نقاط ضعف احتمالی خود ترسی ندارد.

به همین دلیل است که هر چند وقت یک بار کسب‌وکارهای بزرگ و سلبریتی‌ها لایو‌هایی برگزار می‌کنند که افراد عادی بتوانند در آن سؤال‌های خودشان را از آن‌ها بپرسند و نظراتشان را بگویند.

به نسبت بقیۀ‌ لایوها، در این نوع از لایو اتفاقات بداهۀ بیشتری می‌افتد و حاشیه‌های بیشتری را به همراه خود دارد، اما خب جذابیت آن هم به همان اندازه بیشتر است.

حرف آخر:

برای اینکه لایو اینستاگرامتان به‌خوبی دیده شود، اول از همه باید بتوانید موضوع جذابی برای آن در نظر بگیرید. در این مطلب ۷ ایدۀ مناسب برگزاری لایو را به شما معرفی کردیم تا از آن استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید باز هم ایده‌های بیشتری برای محتوای لایو یا به‌طور کلی محتوای ویدئویی‌تان بگیرید، حتماً مطلب ۳۰ ایده برای تولید محتوای ویدئویی را بخوانید.

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.