چطور از ترندها باخبر شویم؟

۲ راه کلی آگاهی از ترندها

احتمالاً از دوستان و اطرافیان خود زیاد شنیده‌اید که فلان موضوع بسیار ترند (Trend) شده و دربارۀ آن صحبت می‌شود. ترندها موضوعاتی هستند که در بازۀ زمانی مشخصی بسیار پرطرف‌دار می‌شوند و بر سر زبان‌ها می‌افتند. اما از کجا می‌توان از این ترندها باخبر شد؟ اگر شما پیگیر ترند در زمینه‌های مورد علاقۀ خود هستید، از کجا این ترندها را دنبال می‌کنید و از آن‌ها باخبر می‌شوید؟ برای ما در کامنت بنویسید.

من این سؤال را در توییتر و اینستاگرام مطرح کردم و از دیگران خواستم که بگویند ترندهای مورد علاقۀ خود را از کجا دنبال می‌کنند. اگر این سؤال برای شما هم مطرح است، تا انتهای این مطلب از وی‌پدیا همراه من باشید تا پاسخ‌ها را باهم بررسی کنیم.

ترند چیست و از کجا به ‌وجود می‌آید؟

ترند در لغت به‌معنای «روند» است و ابتدا از دنیای مد و فشن بیرون آمد و به زمینه‌های دیگر هم راه یافت. درواقع، هرچیزی را که برای مدتی فراگیر و به اصطلاح مُد می‌شود، ترند می‌گویند. گاهی ترندها از دل خود جامعه یا در اثر بروز وقایع مختلف به ‌وجود می‌آیند. به این ترتیب، در بسیاری از مواقع، این‌طور نیست که ترندها توسط شخصی ایجاد شوند. باوجوداین، شبکه‌های اجتماعی، شرکت‌های بزرگ و افرادی مثل اینفلوئنسرها در فراگیرترشدن ترندها نقش دارند.

دنبال‌کردن ترندها چه فایده‌ای دارد؟

دنبال‌کردن ترندها در زندگی شخصی، ممکن است ما را فردی به‌روز جلوه دهد و به همین علت برخی افراد ذاتاً علاقه‌مند به دنبال‌کردن ترندها هستند؛ البته باید در مواجهه با این مسئله آگاهانه‌تر عمل کرد. پیروی از ترندها، در کسب‌وکارها و تجارت بیشتر نمود پیدا می‌کند؛ به‌طور مثال، اگر صاحب کسب‌وکاری هستید، پیدا‌کردن و تجزیه‌وتحلیل ترندها به شما کمک می‌کند تا مشتریان آینده و محصولاتی را که می‌خواهند، بشناسید.

۲ راه کلی آگاهی از ترندها۲ راه کلی آگاهی از ترندها

به‌طور کلی، پیداکردن کانال‌ موضوعات ترند، در هر حوزه‌ای متفاوت است. به همین علت، من از افراد مختلف دربارۀ کانال‌ها و منابعی که ازطریق آن‌ها ترندهای مرتبط با حوزۀ موردعلاقۀ خود را دنبال می‌کنند سؤال پرسیدم و نتایج را در قالب ۲ دسته‌بندی کلی آماده کردم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازم:

۱) شبکه‌های اجتماعی

به‌صورت کلی، شبکه‌های اجتماعی یکی از بهترین منابع برای پی‌بردن به ترندهای روز هستند، اما برای پیداکردن ترندهای هر حوز‌‌ۀ خاصی می‌توان شبکۀ اجتماعی مرتبط با آن‌ها را دنبال کرد که در ادامه به بررسی هریک می‌پردازم:

۱) توییتر

توییتر یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی برای یافتن ترندهاست. ازآنجایی‌که افراد در این پلتفرم، عمدتاً از مسائل روز صحبت می‌کنند و دغدغه‌های خود را به اشتراک می‌گذارند، توییتر یکی از بهترین بسترها برای پیداکردن ترندهای روز است. برای مثال، یکی از موارد ترند توییتر، چهار عکس آخر هر ماه است که کاربران منتشر می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم مطلب دربارۀ ترند «چهار عکس آخر هر ماه» توییتر چه می‌دانیم؟ را در‌این‌باره بخوانید.

۲) لینکدین

یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی برای دنبال‌کردن اخبار و ترندهای مرتبط با حوزۀ کاری هر فردی، لینکدین است. افراد با دنبال‌کردن فعالان مرتبط با حوزۀ کاری خود، می‌توانند ترندهای مرتبط را در این شبکۀ اجتماعی ببینند.

۳) پینترست

پینترست یک شبکۀ اجتماعی محبوب عکس‌محور است که با توجه به تصاویری که بیشتر جست‌وجو کرده‌اید یا دیده‌اید، تصاویر را به شما پیشنهاد می‌دهد و عمدتاً این تصاویر مرتبط با ترندهای روز هستند.

۴) یوتیوب و آپارات

یوتیوب یک شبکۀ اجتماعی ویدئومحور جهانی است که با دنبال‌کردن صفحۀ اینفلوئنسرها و کانال‌های محبوب در آن، می‌توانید از ترندهای مرتبط باخبر شوید.

آپارات پربازدیدترین سایت ایرانی است که در آن می‌توانید ویدئوهای ترند و پرطرف‌دار را مشاهده کنید.

۵) اینستاگرام

اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین و پرطرف‌دارترین شبکه‌های اجتماعی در بین ایرانیان است که در آن معمولاً مسائل ترند و پرطرف‌دار، توسط اینفلوئنسرها و سایر کاربران دست‌به‌دست می‌شود.

۲) سایت‌ها

سایت‌‌های مختلفی وجود دارند که در زمینه‌های مختلف، به موضوعات ترند می‌پردازند. من در ادامه ۶ سایتی را که افراد در پاسخ به سؤالم، به‌عنوان منابعی برای دنبال‌کردن ترند معرفی کرده‌اند، به شما می‌گویم:

۱) ریسرچ‌گیت (Research Gate)

ریسرچ‌گیت یک سایت علمی معتبر برای دنبال‌کردن ترندهای تحقیقاتی است.

۲) مدیوم (Medium)

مدیوم یک پلتفرم نشر الکترونیک آنلاین است که در آن، افراد متخصص می‌توانند نوشته‌های خود را دربارۀ هر موضوعی به اشتراک بگذارند.

۳) گارتنر (Gartner)

گارتنر یک سایت تکنولوژی‌محور است که توسط آن می‌توانید به تحقیقات اثبات‌شده درزمینۀ مدیریت و فناوری دسترسی داشته باشید و ترندهای مرتبط به این موضوعات را دنبال کنید.

۴) فیدلی (Feedly)

فیدلی سایت خبری معتبر جهانی و یکی از قدرتمندترین ابزارها برای شناسایی موضوعات پرطرف‌دار، و به‌روز‌ماندن در صنایع مختلف است.

۵) Product Hunt

Product Hunt جدیدترین محصولات (عمدتاً دیجیتال) در سراسر دنیا را معرفی می‌کند.

۶) گوگل ‌ترندز (Google Trends)

گوگل ‌ترندز یک ابزار همه‌کاره و پرکاربرد، خصوصاً درزمینۀ سئو است. به کمک این ابزار شما می‌توانید کلمات کلیدی ترند را پیدا کرده و از آن‌ها در کسب‌وکار خود استفاده کنید.

کلام آخر

داشتن حضور فعال آنلاین در شبکه‌های اجتماعی و همچنین سایت‌های معتبر جهانی، به شما کمک می‌کند که همواره از ترندها باخبر باشید و از موضوعات ترند، خصوصاً به نفع کسب‌وکار خود استفاده کنید.

۴.۴/۵ | (۷ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:
1 نظر
  1. داش ممد می گوید

    بسیار عالی بود آموزنده بود ممنون👏♥️

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.