معنی کنکل یعنی چه؟ چرا به کنسل می‌گویند کنکل؟

کنکل به چه منظوری استفاده می‌شود؟

اگر اهل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی باشید یا با افراد فعال در این حوزه ارتباط داشته‌باشید، احتمالاً کلمۀ کَنکِل را شنیده‌اید؛ اما تا ‌امروز با خود فکر فکرده‌اید که این کلمه چه معنایی دارد و چرا استفاده می‌شود؟

در ادامۀ این نوشته بررسی می‌کنیم که کلمۀ کنکل، چطور به ‌دنیای واژگان ما راه یافته ‌است.

کنکل چه معنایی دارد؟

معنای کلمۀ کنکل معادل واژۀ انگلیسی کنسِل (Cancel) است. کنکل‌شدن نیز به‌معنای متوقفشدن بوده و تفاوتی با فعل کنسل‌شدن ندارد. این واژه زمانی استفاده می‌شود که کار، برنامه یا پروژه‌ای که در حال فعالیت یا در نقطۀ شروع است، متوقف شود.

برای مثال، اگر ما به همراه دوستانمان برنامۀ رفتن به‌کوه بریزیم و صبح آن روز مریض شویم، می‌توانیم به دوستانمان بگوییم که کوه‌رفتن کنکل است. این کلمه هم در زمان ادامهنیافتن یک فعالیت کاربرد دارد و هم در زمان شروعنشدن یک کار استفاده می‌شود.

چرا به‌جای کنسل از کنکل استفاده می‌کنند؟

حالا سؤال مهم این است که چرا ما به‌جای کنکل از خود کلمۀ کنسل استفاده نمی‌کنیم؟ جالب است بدانید که هیچ دلیل مشخصی برای این کار وجود نداشته و کسی به‌ خاطر ندارد که این کلمه دقیقاً از چه زمانی وارد دنیای کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است؛ اما دو شایعه در میان کاربران در این زمینه وجود دارد که ما هردوی آن‌ها را با شما در میان می‌گذاریم:

  • برخی می‌گویند که روزی فردی هنگام نوشتن کلمۀ کنسل، به‌اشتباه حرف K را جایگزین حرف C کرده که در این حالت کلمۀ موردنظر کنکل خوانده می‌شود. باقی کاربران نیز از آن روز اشتباه او را تعمیم داده و درجهت تمسخر و برای موقعیت‌های خندهدار از آن استفاده می‌کنند.
  • برخی دیگر نیز براین باورند که زمانی در شبکه‌های اجتماعی، بحث تلفظ درست کلمههای انگلیسی داغ بوده است. برای مثال، گفته ‌شده که کلمۀ آرشیو(Archive) در زبان انگلیسی به همین شکل تلفظ نشده و افراد محلی آن را آرکایو تلفظ می‌کنند. این تلفظ‌ها باعث تعجب بسیاری از کاربران می‌شد و همچنین باعث شد که مطالب زیادی در این زمینه ایجاد شود. برخی افراد نیز از در شوخی وارد شدند و تلفظ‌های درست را نیز اشتباه بیان‌کردند.

یکی از این کلمات کنسل بود که تلفظ آن به‌خاطر شوخیهای کاربران، با کنکل جایگزین شد.

البته هنوز هم می‌گوییم که موارد گفته‌شده منبع صددرصدی نداشته و تنها فرضیه‌های برخی از کاربران است. اگر شما هم در این زمینه اطلاعاتی دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

۴.۲/۵ | (۹ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.