کارکردن به‌‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال چگونه است؟

موارد لازم جهت کار در آژانس تبلیغاتی

مهارت‌هایی مثل بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (SEO)، پرداخت به‌ ازای کلیک (PPC)، تولید محتوا، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های کمپین‌های بازاریابی، این روزها تقاضای زیادی در بازار کار دارند. درواقع، با توجه به ‌اینکه اولویت‌های اصلی کسب‌وکار‌ها معمولاً تولید سرنخ (۶۳درصد)، اثبات بازگشت سرمایه (ROI) در فعالیت‌های بازاریابی مختلف (۴۰درصد) و تأمین بودجۀ کافی (۲۸درصد) برای تبلیغات است، بسیاری از برندهای مدرن برای انجام کارهای مارکتینگ خود از آژانس‌های بازاریابی دیجیتال کمک می‌گیرند. همین موضوع هم باعث شده تا موقعیت شغلی بازاریاب دیجیتال برای تجارت امروز، یکی از حرفه‌های مهم و تأثیرگذار باشد.

همکاری با آژانس‌های بازاریابی دیجیتال به کسب‌وکار‌ها فرصت می‌دهد تا برند خود را با دستیابی به انبوهی از مهارت‌ها، منابع و استعدادهای خاصی که با اهداف تجاری آن‌ها همسو هستند، توسعه بدهند. اگر شما یک بازاریاب دیجیتال تازه‌کار هستید که به دنبال یک مسیر شغلی باارزش، متنوع و بالقوه‌پرسود است، کار برای یک آژانس دیجیتال آینده‌نگر می‌تواند بهترین گزینه برای آیندۀ شغلی شما باشد؛ اما کار برای یک آژانس تبلیغاتی دیجیتال واقعاً چگونه است؟ در این مقاله، مزایای کار به‌عنوان بخشی از یک تیم بازاریابی مدرن و همچنین امکانات پیشرفت شغلی در یک آژانس دیجیتال پویا را بررسی می‌کنیم.

کار در یک آژانس تبلیغاتی دیجیتال چه مزایایی دارد؟

کار به‌عنوان عضوی از یک تیم تخصصی بازاریابی دیجیتال، مزایای بالقوه‌ای را برای هر بازاریاب که به دنبال گسترش مهارت‌های حرفه‌ای خود، همراه با ترکیبی هیجان‌انگیز از تجربیات مختلف با مشتریان متنوع است، خواهد داشت. این مزایا عبارتند از:

یک چالش همیشگی

بازاریابان دیجیتالی که تنها برای یک برند کار می‌کنند، ممکن است گاهی احساس کنند که نقش آن‌ها به‌عنوان نیروی متخصص، کم‌رنگ شده است. اما کار به‌عنوان یک بازاریاب در یک آژانس دیجیتال تبلیغاتی، چالشی دائمی است و همیشه شما را هیجان‌زده و آمادۀ تجربه‌کردن چیزهای تازه نگه می‌دارد. مطالعات نشان می‌دهد که آژانس‌های بازاریابی با دست‌کم ۱۰ تا ۲۰ مشتری فعال، از حداکثر سود، با حداقل مشکلات عملیاتی، برخوردار می‌شوند. این آژانس‌ها فرصتی مناسب برای انجام پروژه‌های مختلف و آموختن هستند.

با کار با تعداد زیادی از مشتریان مختلف که هرکدام ارزش‌ها، ایده‌ها و اهداف تجاری متفاوت دارند، یاد می‌گیریم که چگونه رویکرد، طرز فکر و لحن محتواهای کمپین‌ها را بسته به پروژه، تغییر بدهیم. با داشتن چنین مهارتی، تقریباً هیچ دو روز کاری شما یکسان نخواهد بود و بعید است که از کارتان خسته شوید.

مجموعه‌‌ای از مهارت‌‌های در حال گسترش

سرعت به‌روزسانی تکنولوژی‌های دیجیتالی واقعاً خیره‌کننده است. حقیقت این است که این روزها ما در میان شکافی از مهارت‌های دیجیتالی زندگی می‌کنیم. موضوعی که با جبران آن می‌توان سودآوری بالایی را تضمین کرد. مثلاً کارشناسان می‌گویند جبران کاستی‌ها در این مهارت‌ها می‌تواند به‌تنهایی برای اقتصاد بریتانیا تا ۱۴۱میلیارد پوند هزینۀ رشد فزاینده به همراه داشته باشد.

با ارتقای مستمر مهارت‌های خود در بازاریابی دیجیتال، می‌توانید از یک حرفۀ طولانی و پربار در این زمینه لذت ببرید. اساساً کار در یک آژانس تبلیغاتی دیجیتال، راهی مؤثر برای تقویت استعدادهای بالقوۀ شما و در‌عین‌حال، یادگرفتن مهارت‌های عملی تازه به‌صورت هفتگی و حتی روزانه است. بسیاری از آژانس‌های تبلیغاتی مدرن، تأکید زیادی بر هدایت نوآوری دیجیتال دارند و به ‌همین دلیل، بسیاری از آن‌ها فرصت‌های یادگیری مداوم را بخشی از کار می‌دانند.

علاوه‌بر این‌ها، با کارکردن با ترکیب متنوعی از مشتریان و تجربۀ پروژه‌های متفاوت، احتمالاً در طول زمان، مهارت‌های شما به‌صورت ارگانیک گسترش پیدا می‌کند. این موضوع، هم انگیزه‌های شغلی را بالا نگه می‌دارد و هم چشم‌انداز شغلی گسترده‌تری را پیش چشم بازاریابان دیجیتال قرار می‌دهد.

امکان بروز خلاقیت‌‌های مستقل

معمولاً سطح آزادی خلاقانه یا استقلالی که برای انجام کار به شما داده می‌شود، تا حد زیادی به فرهنگ شرکت بستگی دارد. میزان این آزادی برای هر برند، تجارت یا سازمانی در سراسر جهان متفاوت است. اما به دلیل ماهیت فشرده و متنوع بودن تجربه‌های یک بازاریاب دیجیتال در یک آژانس تبلیغاتی، شما عملاً ترکیب متنوعی از مشتریان را برای ارائه و امتحان ایده‌های خلاقانۀ مختلف، در اختیار خواهید داشت؛ این یعنی امکان بروز برای اجرای کمپین‌ها یا پروژه‌های خلاقیت، به‌دور از هرگونه چارچوب و همراه با آزادی عمل بالا.

پس می‌توان گفت که کار در یک آژانس‌ تبلیغاتی دیجیتال، برای بازاریابان، استقلال شغلی، آزادی و خلاقیت بیشتری نسبت به سایر شرکت‌ها فراهم می‌کند. واقعیت این است وقتی به شما اعتماد می‌شود که از مهارت‌ها و استعدادهای خلاقانه‌تان به هر روشی استفاده کنید و بدون قواعد مدیریتی سنتی یا موشکافی‌های دست‌وپاگیر روی رفع نیاز مشتریانتان تمرکز داشته باشید، شکی نیست که در شغلتان باانگیزه و شکوفا خواهید شد.

ویژگی‌‌های کلیدی یک بازاریاب دیجیتال در آژانس‌‌های تبلیغاتی

به‌عنوان بازاریاب دیجیتالی که در یک آژانس دیجیتال شلوغ و پرکار مشغول هستید، در کنار دانش بنیادی و پایه دربارۀ بازاریابی دیجیتال و تجربۀ کافی درزمینۀ تخصصی خود، باید بتوانید به‌خوبی با ضرب‌الاجل‌های فوق‌العاده‌ فشردۀ کار نیز هماهنگ شوید. چند ویژگی اصلی وجود دارد که شما برای کار به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال در یک آژانس تبلیغاتی، باید در خود تقویت کنید. بازاریابان دیجیتال فعال در آژانس‌های تبلیغاتی معمولاً:

  • انگیزۀ بالایی دارند و به‌راحتی با مهلت‌های پروژه یا کمپینِ در‌حال‌تغییر، هماهنگ می‌شوند.
  • مهارت‌های ارتباطی قوی دارند و می‌دانند چگونه باید مشتریان مختلف را براساس دیدگاه، ارزش‌ها و سبک سازمانی‌شان راضی نگه دارند.
  • همشه برای یادگیری مهارت‌های جدید و کسب دانش عملی تازه آماده‌اند.
  • خلاق هستند و از اجرا و امتحان‌کردن استراتژی‌های جدید در کمپین‌ها، پروژه‌ها و ترکیب ابتکارات با ایده‌های سنتی لذت می‌برند.

پویایی کار در آژانس دیجیتال

واقعیت این است که کار در یک آژانس دیجیتال متنوع، چالش‌برانگیز و گاهی‌اوقات همراه با فشار بالاست. اکثر آژانس‌های تبلیغات دیجیتال از کارکنان خود انتظار دارند که دانش کاری جامعی از تمام رشته‌های کلیدی بازاریابی دیجیتال، از SEO و SEM و PPC گرفته تا بازاریابی محتوایی، تولید ویدئو و تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها داشته باشند. پس بهتر است حتی به‌عنوان عضوی از یک تیم در یک آژانس دیجیتال پویا، تجربه و گواهینامه در همۀ این زمینه‌های اساسی را کسب کنید تا شانس بقای بیشتری در این کار داشته باشید. درواقع، با قوی‌کردن دانش پایه‌تان دربارۀ بازاریابی دیجیتال، عملاً پایه‌های پیشرفت شغلی‌تان را محکم کرده‌اید.

همچنین، انتخاب یک تخصص در یک شاخۀ خاص از بازاریابی دیجیتال، می‌تواند باعث شود در محیط آژانس دیجیتال سریع‌تر پیشرفت کنید. بسیاری از آژانس‌ها می‌خواهند که نیروهای جدیدشان به‌‌سرعت شروع به شکل‌دادن روابط با مشتری و همچنین دستیابی به نتایج از همان روز اول باشند. اگر در یک حوزه تخصص دارید، می‌توانید در پروژه‌های کاری جست‌وجو کنید و کارتان را از همان زمینه‌ای که مهارت و تخصصش را دارید، شروع کنید.

اگر بتوانید اثرگذاری خودتان را نشان بدهید، روابط مستحکمی با مشتریان ایجاد کنید و تلاشی متمایز برای تقویت و گسترش مهارت‌های خود در داخل و خارج از محل کار داشته باشید، می‌توانید خیلی زود در سلسه‌مراتب شغلی آژانس تبلیغاتی دیجیتالی پیشرفت کنید و موقعیت خود را ارتقا بدهید؛ مثلاً سرپرست استراتژیک تیم شوید. همچنین، اگر بر کسب تجربۀ کافی در مدیریت بودجه و ایجاد استراتژی‌های داده‌محور برای آژانس و مشتریان آن تمرکز کنید، می‌توانید پیشرفت شغلی خود را حتی سریع‌تر هم بکنید و تا مدیریت ارشد، تصمیم‌گیر یا در برخی موارد، شریک کاری، ارتقا پیدا کنید.

در این کار، برخلاف محیط‌های کاری رسمی‌تر، هیچ مسیر شغلی یا بستۀ حقوقی تعیین‌شده‌ای برای یک نقش مشخص وجود ندارد. حقوق دریافتی به‌عنوان بازاریاب دیجیتال معمولاً به میزان معروف‌بودن و موفقیت آژانس تبلیغات دیجیتال بستگی دارد. با‌این‌حال، ما سعی کرده‌ایم یک راهنمای تقریبی از میزان آن‌ها ارائه کنیم و با مرور برخی از گزینه‌های شغلی موجود در بازاریابی دیجیتال، نگاهی به میانگین حقوق‌ها در این حوزه داشته باشیم.

به‌طور کلی یکی از بزرگ‌ترین پاداش‌های کار به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال در یک آژانس تبلیغاتی این است که هنگامی که به‌سمت بالای نردبان پیشرفت کردید، ماهیت عملی و کاملاً التقاطی کار به شما این فرصت را می‌دهد که مهارت‌های خود را بیشتر از قبل توسعه دهید. همان‌طور که یک آژانس تبلیغاتی برای زنده‌ماندن باید ذاتاً مبتکر، پیشرو، آینده‌نگر و منعطف باشد، کارکنانش هم باید خلاق و دارای انعطاف باشند. اگر در یک آژانس تبلیغاتی عالی مشغول هستید و به رده‌های شغلی «بالا» در آن رسیده‌اید، همیشه فرصت این را خواهید داشت تا حوزه‌های جدید بازاریابی دیجیتال را هم کشف کنید و به یک رهبر فکری صنعتی تبدیل شوید.

همچنین، از‌آنجایی‌که آژانس‌های تبلیغات دیجیتال معمولاً به‌صورت تیمی کار می‌کنند و شعار «همه دست در دست» برایشان مهم است، در یک آژانس حرفه‌ای باتجربه و سابقۀ عالی، ارشد‌بودن موقعیت شغلی شما این فرصت را برایتان فراهم می‌کند که به دیگران هم کمک کنید تا مهارت‌های خودشان را ارتقا بدهند.

سخن نهایی

کار به‌عنوان بازاریاب دیجیتال در آژانس تبلیغاتی، با پاداش‌ها و فرصت‌های بالقوه زیادی همراه است. اگر احساس می‌کنید چنین شغلی یک گزینه برای شماست، می‌توانید با به‌دست‌آوردن مجموعه‌مهارت‌هایی اساسی و کسب تخصص درزمینۀ موردنظر خود و پرسیدن سؤالات درست، موقعیت کاری‌تان را تضمن کنید و از یک حرفۀ طولانی و مفید لذت ببرید.

اگر هنوز هم مطمئن نیستید که به‌عنوان یک بازاریاب دیجیتال باید چه مسیری را انتخاب کنید، مثلاً با آژانس تبلیغاتی کار کنید یا تنها یک برند خاص، بهتر است اول تصمیم بگیرید که چگونه شغلی را دوست دارید؟ آیا می‌خواهید یک نیروی حرفه‌ای و معتبر در بازاریابی دیجیتال شوید و نقش مؤثری در یک آژانس دیجیتال پویا بازی کنید؟ همین امروز برای کسب مهارت‌های لازم اقدام کنید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.