📌 افزایش کلیک گوگل با ایموجی ؛ آیا امکان‌پذیر است؟

استفاده از ایموجی روی سئوی سایت تاثیرگذار است؟

اگر چند سال قبل از یک بازاریاب دیجیتال دربارۀ افزایش کلیک گوگل با ایموجی می‌پرسیدید، احتمالاً با یک نیشخند شما را نادیده می‌گرفت؛ اما امروزه با توجه به اینکه شبانه‌روز در حال استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مختلف هستیم، استفاده از ایموجی به چیزی خیلی معمولی و روزانه تبدیل شده و اگرچه شاید خیلی‌ها آن را صرفاً یک ایموجی برای نمایش (یا تظاهر!) احساسات خود در صفحۀ چت می‌دانند، اما ایموجی کاربردی فراتر از آن نیز می‌تواند داشته باشد.

حالا سؤال اینجاست که این تصاویر چگونه و در چه شرایطی باعث بالارفتن نرخ کلیک در گوگل می‌شوند؟ از کدام‌یک از آن‌ها باید استفاده کرد؟ آیا سئوی سایت را بهبود می‌بخشند؟ آیا تأثیر ایموجی بر نرخ کلیک موضوعی واقعی است یا خیر؟ در این مطلب از وی‌پدیا به این سؤالات پاسخ می‌دهیم.

افزایش کلیک گوگل با ایموجی؛ دروغ یا واقعیت؟

گوگل به ما اجازه می‌دهد که کاراکترهای ایموجی را در عنوان، متادیسکریپشن، فیچراسنیپت‌ (Featured Snippet) و تبلیغات کلیکی ادوردز درج کنیم.

با این قابلیت می‌توانیم محدودیت کلمات این‌ بخش‌ها را دور بزنیم و احساسات و پیام‌هایی را که در قالب کلمات نمی‌گنجند، به مخاطب منتقل کنیم. از طرفی نرخ کلیک و ترافیک ورودی صفحه هم به دلایل زیر افزایش ‌می‌یابد:

  • نتایجی که کاربران در صفحۀ SERP خود می‌بینند، در اغلب مواقع شکل‌وشمایلی مشابه هم دارند. مسلماً عناوین یا توضیحات حاوی ایموجی، در بین آن‌ها متفاوت به نظر می‌رسند و توجه بیننده را به خود جلب می‌کنند.
  • این کاراکترها به سایت و محتوای ما چهره‌ای انسانی‌ و صمیمی می‌بخشند. مطالعات نشان می‌دهد که ۴۵% از مصرف‌کنندگان، برندها و کسب‌وکارهایی را دوست دارند که خیلی جدی و ربات‌گونه نیستند. این موضوع در اینجا هم صدق می‌کند؛ لینک دارای ایموجی‌، فضایی دوستانه به کاربر القا می‌کند و احساس او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
  • گوگل قابلیت جست‌وجو از طریق ایموجی‌ را هم فراهم کرده است و کاربران می‌توانند به‌جای نوشتن کلمات، منظور خود را با کاراکترها اعلام کنند.

box

صباویژن

دریافت مشاورۀ رایگان در زمینۀ تبلیغات ویدئویی

کلیک کنید

برای مثال، اگر به دنبال پیتزافروشی در اطراف خود هستند، «🍕 نزدیک من» را در گوگل جست‌وجو می‌کنند. این پلتفرم در بین نتایج، صفحات مرتبطی را هم که حاوی این کاراکتر هستند نمایش می‌دهد؛ به این ترتیب، شانس نمایش خود را در این نوع جست‌وجوها افزایش داده‌ایم.

نمونه‌ای از استفادهٔ ایموجی در نتایج جست‌وجوی گوگلآیا ایموجی سئوی سایت را بهبود می‌بخشد؟

درست است که ایموجی‌ها در افزایش نرخ کلیک ما مؤثر هستند، اما در سئو کاربردی ندارند. جان مولر (John Mueller)، نمایندۀ گوگل، در‌این‌باره می‌گوید:

«الگوریتم گوگل برای عناوین و توضیحات حاوی ایموجی، مزیت متفاوتی قائل نیست. این کاراکترها در بهبود یا آسیب سئو نقشی ندارند و فقط جذابیت بصری ایجاد می‌کنند.»

او توضیح می‌دهد که این پلتفرم کاراکترها را فقط با معنی و تفسیرشان درک می‌کند؛ به همین دلیل وجود ایموجی‌ها در عنوان یا توضیحات به‌تنهایی معیاری برای نمایش محتوا نخواهد بود. برعکس، اگر گوگل تشخیص دهد که ایموجی به‌کار‌رفته گمراه‌کننده و نامرتبط است، لینک را در میان نتایج نشان نمی‌دهد.

با این حساب، به نظر می‌رسد صرفاً با اضافه‌کردن چند ایموجی در نرخ کلیک ما معجزه اتفاق نمی‌افتد. باید بدانیم چگونه از آن‌ها استفاده کنیم که هم گوگل آن را بپذیرد و هم مخاطب را به کلیک‌کردن ترغیب کند. در ادامه در‌این‌باره توضیح خواهیم داد.

نکاتی که برای استفاده از ایموجی باید بدانید

ایموجی‌ها زمانی در رشد نرخ کلیک در گوگل مؤثر واقع می‌شوند که با شرایط زیر به کار بروند:

  1. مرتبط با موضوع باشند. باید از آن‌ها به‌صورت هدفمند و در جای مناسب استفاده کنیم. برای مثال، وقتی محتوا دربارۀ سگ‌های خانگی است، ایموجی سگ تأثیرگذار خواهد بود و هر کاراکتر بی‌ربط دیگه‌ای ما را از هدف خود دور می‌کند.
  2. بامزه باشند و حس مثبتی را با خود منتقل کنند.
  3. به همراه توضیح یا عبارتی مناسب باشند. عنوان یا دیسکریپشن‌هایی که فقط ترکیبی از ایموجی هستند نمی‌توانند پیام ما را به‌طور کامل به کاربر انتقال دهند.
  4. مختص کسب‌وکار ما باشند. هر کاراکتری برای هر موضوعی به کلیک منجر نمی‌شود، باید آن‌ها را آزمایش کنیم تا به ایموجی تأثیرگذار موضوع خود برسیم.

چگونه ایموجی را به نتایج جست‌وجو اضافه کنیم؟ (معرفی چند سایت اموجی)

برای اینکه یک ایموجی را به‌عنوان مطلبِ خود که قرار است در صفحۀ نتایج موتورهای جست‌وجو به نمایش دربیاید اضافه کنید، کافی است آن ایموجی را در قسمت Meta Description اضافه کنید. اگر یک سایت وردپرسی دارید و از افزونه‌هایی مانند رنک مث یا Yoast استفاده می‌کنید، به‌سادگی می‌توانید در قسمت متادیسکریپشن ایموجی را اضافه کنید تا درنهایت به هدف اصلی یعنی افزایش کلیک گوگل با ایموجی برسید. برای اضافه‌کردن ایموجی می‌توانید از سایت‌های زیر استفاده کنید:

نمونه‌ای از استفادهٔ ایموجی در سایت آمازونافزایش کلیک با ایموجی با پرطرف‌دارترین‌ ایموجی‌ها

در سال ۲۰۱۷، پلتفرم آنالیز سایت Toolbox sistrix دربارۀ ایموجی‌های صفحۀ SERP مطالعه‌ای انجام داد و لیستی از انواع ایموجی‌ و نرخ کلیک دریافتی آن‌ها ارائه کرد. ایموجی‌های زیر در صدر این فهرست بودند:

بعدها، شرکت SEMRush هم مطالعه‌ای مشابه دربارۀ ایمیل‌ها صورت داد. مقایسه‌ای بین هر دو نتایج، آن‌ها را به نکتۀ جالبی رساند:

اغلب، ایموجی‌هایی تأثیر مثبت بر کلیک می‌گذارند که کمی در بین مردم غیررایج هستند.

این کاراکترها در پیام‌ها و شبکه‌های اجتماعی زیاد به کار نرفته‌اند و برای چشم تکراری نیستند؛ بنابراین سطحی‌وار از کنار آن‌ها نمی‌گذرند. با‌این‌حال، همان‌طور که گفته شد، باید برای پیداکردن ایموجی مؤثر آزمایش انجام داد. شرکت SplitSignal ابتدا در توییتر نظر کاربران را دربارۀ شکلک نوشیدنی(🍹) پرسید و سپس تأثیر آن را در عنوان صفحۀ دستور غذای خود تست کرد. این کاراکتر باعث رشد CTR آن شد و ترافیک ارگانیک سایت را تا ۱۱.۳% افزایش داد. آیا تجربه‌ای از استفاده از ایموجی‌ها داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارد.

سؤالات متداول

آیا افزودن ایموجی بر نرخ کلیک تأثیر دارد؟


بله، اما نه به‌عنوان یک المان رسمی شناخته‌شده توسط گوگل، بلکه به‌عنوان المانی که با جلب توجه ظاهری، باعث افزایش نرخ کلیک می‌شود.

چگونه ایموجی را به سایت خود اضافه کنیم؟


کافی است در قسمت متادیسکریپشن هر مطلب، ایموجی را کپی‌پیست کنید.

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.