📌 چگونه با ایموجی‌ها نرخ کلیک خود را در گوگل افزایش دهیم؟

استفاده از ایموجی روی سئوی سایت تاثیرگذار است؟

قبول دارید که ایموجی‌ها شخصیتی نجات‌دهنده دارند؟ آن‌ها هر روز به شیوه‌ای جدید در نقش ناجی ظاهر می‌شوند؛ نکات مهم را در نوشته‌های ما برجسته‌ می‌سازند، کمک می‌کنند تا احساسات خود را ابراز کنیم و وقتی نمی‌دانیم چگونه حرف خود را بزنیم، جایگزین کلمات می‌شوند.

این کاراکترها پا را از کادر کوچک گفت‌وگوها و پیام‌ها هم بیرون گذاشته‌اند و این روزها، ابزاری برای موفقیت در جست‌وجوهای گوگل به شمار می‌روند. می‌توانیم از آن‌ها در عنوان یا متادیسکریپشن (Meta Description) استفاده کنیم و نرخ کلیک خود را افزایش دهیم.

اما این تصاویر چگونه و در چه شرایطی باعث بالارفتن نرخ کلیک در گوگل می‌شوند؟ ازکدام‌یک از آن‌ها باید استفاده کرد؟ و آیا سئوی سایت را بهبود می‌بخشند؟ در این مطلب از وی‌پدیا به این سؤالات پاسخ می‌دهیم.

چرا ایموجی‌ها نرخ کلیک سایت را در گوگل افزایش می‌دهند؟

گوگل به ما اجازه می‌دهد که کاراکترهای ایموجی را در عنوان، متادیسکریپشن، فیچراسنیپت‌ (Featured Snippet) و تبلیغات کلیکی ادوردز درج کنیم. با این قابلیت می‌توانیم محدودیت کلمات این‌ بخش‌ها را دور بزنیم و احساسات و پیام‌هایی را که در قالب کلمات نمی‌گنجند، به مخاطب منتقل کنیم. از طرفی نرخ کلیک و ترافیک ورودی صفحه هم به دلایل زیر افزایش ‌می‌یابد:

  • نتایجی که کاربران در صفحۀ SERP خود می‌بینند، در اغلب مواقع شکل‌وشمایلی مشابه هم دارند. مسلماً عناوین یا توضیحات حاوی ایموجی، در بین آن‌ها متفاوت به نظر می‌رسند و توجه بیننده را به خود جلب می‌کنند.
  • این کاراکترها به سایت و محتوای ما چهره‌ای انسانی‌ و صمیمی می‌بخشند. مطالعات نشان می‌دهد که ۴۵% از مصرف‌کنندگان، برندها و کسب‌وکارهایی را دوست دارند که خیلی جدی و ربات‌گونه نیستند. این موضوع در اینجا هم صدق می‌کند؛ لینک دارای ایموجی‌، فضایی دوستانه به کاربر القا می‌کند و احساس او را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.
  • گوگل قابلیت جست‌وجو از طریق ایموجی‌ را هم فراهم کرده است و کاربران می‌توانند به‌جای نوشتن کلمات، منظور خود را با کاراکترها اعلام کنند.

برای مثال، اگر به دنبال پیتزافروشی در اطراف خود هستند، «🍕 نزدیک من» را در گوگل جست‌وجو می‌کنند. این پلتفرم در بین نتایج، صفحات مرتبطی را هم که حاوی این کاراکتر هستند نمایش می‌دهد؛ به این ترتیب، شانس نمایش خود را در این نوع جست‌وجوها افزایش داده‌ایم.

آیا ایموجی سئوی سایت را بهبود می‌بخشدآیا ایموجی سئوی سایت را بهبود می‌بخشد؟

درست است که ایموجی‌ها در افزایش نرخ کلیک ما مؤثر هستند، اما در سئو کاربردی ندارند. جان مولر (John Mueller)، نمایندۀ گوگل، در‌این‌باره می‌گوید: «الگوریتم گوگل برای عناوین و توضیحات حاوی ایموجی، مزیت متفاوتی قائل نیست. این کاراکترها در بهبود یا آسیب سئو نقشی ندارند و فقط جذابیت بصری ایجاد می‌کنند».

او توضیح می‌دهد که این پلتفرم کاراکترها را فقط با معنی و تفسیرشان درک می‌کند؛ به همین دلیل وجود ایموجی‌ها در عنوان یا توضیحات به‌تنهایی معیاری برای نمایش محتوا نخواهد بود. برعکس، اگر گوگل تشخیص دهد که ایموجی به‌کار‌رفته گمراه‌کننده و نامرتبط است، لینک را در میان نتایج نشان نمی‌دهد.

با این حساب، به نظر می‌رسد صرفاً با اضافه‌کردن چند ایموجی در نرخ کلیک ما معجزه اتفاق نمی‌افتد. باید بدانیم چگونه از آن‌ها استفاده کنیم که هم گوگل آن را بپذیرد و هم مخاطب را به کلیک‌کردن ترغیب کند. در ادامه در‌این‌باره توضیح خواهیم داد.

شکلک‌ها در چه شرایطی نرخ کلیک سایت را افزایش می‌دهند؟

ایموجی‌ها زمانی در رشد نرخ کلیک در گوگل مؤثر واقع می‌شوند که با شرایط زیر به کار بروند:

  1. مرتبط با موضوع باشند. باید از آن‌ها به‌صورت هدفمند و در جای مناسب استفاده کنیم. برای مثال، وقتی محتوا دربارۀ سگ‌های خانگی است، ایموجی سگ تأثیرگذار خواهد بود و هر کاراکتر بی‌ربط دیگه‌ای ما را از هدف خود دور می‌کند.
  2. بامزه باشند و حس مثبتی را با خود منتقل کنند.
  3. به همراه توضیح یا عبارتی مناسب باشند. عنوان یا دیسکریپشن‌هایی که فقط ترکیبی از ایموجی هستند نمی‌توانند پیام ما را به‌طور کامل به کاربر انتقال دهند.
  4. مختص کسب‌وکار ما باشند. هر کاراکتری برای هر موضوعی به کلیک منجر نمی‌شود، باید آن‌ها را آزمایش کنیم تا به ایموجی تأثیرگذار موضوع خود برسیم.

از کدام ایموجی‌ها در صفحۀ جست‌وجوی گوگل استفاده کنیم؟

در سال ۲۰۱۷، پلتفرم آنالیز سایت Toolbox sistrix دربارۀ ایموجی‌های صفحۀ SERP مطالعه‌ای انجام داد و لیستی از انواع ایموجی‌ و نرخ کلیک دریافتی آن‌ها ارائه کرد. ایموجی‌های زیر در صدر این فهرست بودند:

بعدها، شرکت SEMRush هم مطالعه‌ای مشابه دربارۀ ایمیل‌ها صورت داد. مقایسه‌ای بین هر دو نتایج، آن‌ها را به نکتۀ جالبی رساند: اغلب، ایموجی‌هایی تأثیر مثبت بر کلیک می‌گذارند که کمی در بین مردم غیررایج هستند. این کاراکترها در پیام‌ها و شبکه‌های اجتماعی زیاد به کار نرفته‌اند و برای چشم تکراری نیستند؛ بنابراین سطحی‌وار از کنار آن‌ها نمی‌گذرند.

با‌این‌حال، همان‌طور که گفته شد، باید برای پیداکردن ایموجی مؤثر آزمایش انجام داد. شرکت SplitSignal ابتدا در توییتر نظر کاربران را دربارۀ شکلک نوشیدنی(🍹) پرسید و سپس تأثیر آن را در عنوان صفحۀ دستور غذای خود تست کرد. این کاراکتر باعث رشد CTR آن شد و ترافیک ارگانیک سایت را تا ۱۱.۳% افزایش داد. آیا تجربه‌ای از استفاده از ایموجی‌ها داشته‌اید؟ خوشحال می‌شویم با ما و دیگر خوانندگان در میان بگذارد.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.