چطور می‌توانیم بهترین تبلیغ از جنس ویدئو را داشته ‌باشیم؟

روش ساخت بهترین تبلیغات ویدئویی + مثال

بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم ساعت‌ها فیلم ببینیم، اما کتاب نخوانیم. برای مثال، اگر چیزی دربارۀ مجموعۀ هری‌پاتر ندانید، ترجیح می‌دهید که اول فیلم آن را ببینید یا کتاب آن را بخوانید؟

بسیاری از آدم‌ها دوست دارند که به‌جای خواندن متن‌های طولانی، فیلم آن را ببینند. این مسئله در دنیای تبلیغات نیز صدق می‌کند. تبلیغات ویدئویی نسبت به‌ انواع دیگر تبلیغات از محبوبیت بیشتری برخوردارند و مشتری بیشتری را نیز جذب می‌کنند. طبق آمار سایت Wyzowl، نزدیک به ۸۵% از متخصصان حوزۀ تبلیغات و بازاریابی از تبلیغات ویدئویی برای رسیدن به‌ اهداف تبلیغاتی خود استفاده می‌کنند. نکتۀ مهم‌تر این است که طبق آمار سایت Oberlo، حدود ۶۶% درصد از بازاریابانی که تبلیغات ویدئویی انجام داده‌اند، به‌ نتیجۀ موردنظر خود رسیده‌اند.

این آمار شگفت‌انگیز نشان‌دهندۀ اهمیت فراوان تبلیغات ویدئویی در دنیای امروز است. اما سؤال مهم این است که چطور تبلیغات ویدئویی‌ای بسازیم که تأثیرگذار و هوشمندانه باشد؟

در ادامۀ این مطلب، ۸ کلید موفقیت در تبلیغات ویدئویی را به ‌شما معرفی کرده و تعدادی مثال نیز در این زمینه ذکر خواهیم کرد.

چطور یک تبلیغ ویدئویی شگفت‌انگیز بسازیم؟

اگرچه تبلیغات ویدئویی تأثیر بسیاری روی جذب مخاطب دارد، اما اگر از کیفیت و جذابیت کافی برخوردار نباشد، فقط زحمت مالی برای شما دارد. در ادامه، ویژگی‌های یک تبلیغ ویدئویی خوب را توضیح خواهیم داد.

۱) شروع توفانی داشته ‌باشید

دغدغه‌ها و مشغله‌های افراد به‌قدری زیاد شده که به‌ محتواها کمتر توجه می‌کنند. در این حالت، اگر نتوانید چند ثانیۀ اول تبلیغات ویدئویی خود را جذاب و غافگیرانه بسازید، مخاطب خود را از دست داده‌اید. بهتر است برای جذب بیشتر مخاطب، بیشتر قدرت و انرژی خود را روی ۵ تا ۱۰ ثانیۀ اول ویدئو بگذارید.

تحقیقات سایت Time نشان‌ داده که متوسط توجه افراد در دنیای امروز، نهایتاً ۸ ثانیه است. برای اینکه در این زمان مخاطب را جذب کنید، باید از ۴ روش زیر به‌عنوان طعمه استفاده کنید:

 1. اتفاقی غافلگیرکننده را در ابتدا نشان دهید.
 2. شروع ویدئو را مثل شروع یک داستان طراحی کنید.
 3. مشکلی را که راه‌حلی برای آن دارید در ابتدا به ‌رخ مخاطب بکشید.
 4. ویدئوی خود را با یک سؤال درگیرکننده آغاز کنید.

۲) به‌جای تبلیغ محصول خود، راه‌حلی برای مشکل مخاطب بسازید

تصور کنید که تبلیغی ویدئویی دربارۀ یک شامپوی ضدشوره ساخته‌اید و آن را در سایت‌ها و پلتفرم‌های مختلف پخش کرده‌اید. به ‌نظر شما مخاطب چه زمانی تبلیغ شما را می‌بیند؟

قطعاً زمانی این‌ کار را انجام می‌دهد که خود یا یکی از نزدیکان دچار مشکل شورۀ سر باشند. حالا چه چیزی باعث برد شما در این تبلیغ خواهد شد؟ اینکه بتوانید پیش از تبلیغ محصول خود، دربارۀ راه‌حل مشکل مخاطب صحبت کنید. با انجام این‌ کار، مخاطب به‌ شما اعتماد کرده و زودتر قانع می‌شود که محصول شما را خریداری کند.

۳) بیشتر از زمان، روی تأثیرگذاری ویدئو تمرکز کنید

تا می‌توانید، تبلیغات ویدئویی خود را مختصر و مفید طراحی کنید. این‌ کار هم به ‌نفع شما و هم به ‌نفع مخاطب است. هرچه طول تبلیغات ویدئویی بیشتر باشد، هزینۀ بیشتری نیز باید روی آن سرمایه‌گذاری شود؛ به ‌همین دلیل، کوتاه‌بودن ویدئو برای شما سودمند است.

اما چرا برای مخاطب بهتر است؟ طبق تحقیقات و نظرسنجی‌های انجام‌شده در سایت Invespcro، حدود ۴۶% از مخاطبان معتقدند که زمان تبلیغات ویدئویی نباید بیشتر از ۱۵ ثانیه باشد. همچنین لازم است بدانید که موفق‌ترین برندها نیز به‌ ویدئوهای کوتاه تبلیغاتی روی آورده‌اند.

۴) متفاوت از سایرین باشید

یکی از راه‌های به‌دست‌آوردن اعتماد مخاطب این است که تبلیغی شخصی‌سازی‌شده از شما ببیند. سعی کنید یک نماد برای برند خود بسازید تا مخاطب هرجا آن را دید، یاد شما و تبلیغات ویدئویی برندتان بیفتد. شخصی‌سازی ویدئوها باعث می‌شود از رقبای خود صدها پله جلو بیفتید و در ذهن مخاطب ریشه بسازید.

طبق آمار سایت Salesforce، نزدیک به۹۲% از فعالان حوزۀ بازاریابی از روش شخصی‌سازی برای موفقیت در تبلیغات خود استفاده می‌کنند. این آمار به‌تنهایی می‌تواند میزان اهمیت این موضوع را ثابت کند.

۵) برای مخاطب قصه بگویید

پیش از توضیح این قسمت می‌خواهم کمی به ‌روزهای کودکی برگردیم. روزهایی پر از شوروشوق که با خستگی فراوان از بازی‌های طول روز، به‌ پایان می‌رسیدند. در آخرین لحظات شب، زمانی که بار خستگی، چشم‌ها را سنگین می‌کرد، شنیدن یک قصۀ کوتاه، سیلی از آرامش را به قلب ما می‌آورد.

حالا جالب است بدانید که قصه‌شنیدن در بزرگسالی نیز همین تأثیر را روی افراد دارد؛ به‌خصوص وقتی که از دیدن حجم زیاد تبلیغات در طول روز خسته ‌شده‌اند؛ اما برای داستان‌گفتن در تبلیغات ویدئویی به ‌فیلمنامه نیاز دارید. ویدئوی شما باید بیشتر از یک تبلیغ، شبیه یک فیلم کوتاه باشد که جزئیات در آن مثل یک فیلم بلند، رعایت شده ‌است.

طبق نظرسنجی‌های سایت Wave.video، حدود ۷۱% از برندها به ‌این نتیجه رسیده‌اند که تبلیغات ویدئویی داستان‌محور، از سایر تبلیغات ویدئویی پرطرف‌دارتر است. حالا به ۳ نکتۀ زیر توجه کنید تا قصه‌گوییِ بهتری در تبلیغات ویدئویی خود داشته ‌باشید:

 • دست روی احساسات مخاطب بگذارید؛
 • داستانی پرانرژی را روایت کنید؛
 • از تخیل خود بهره ببرید.

۶) روی مزایای خود تکیه کنید

پیش از طراحی تبلیغات ویدئویی چند سؤال از خودتان بپرسید. مثلاً بپرسید که چرا باید مخاطبان از میان چند رقیب، برند شما را برای خرید انتخاب کنند؟ همچنین بپرسید که چرا مخاطبان فعلی، برند شما را دوست دارند؟

با فکرکردن دربارۀ این دو سؤال متوجه می‌شوید که چه نقاط قوتی دارید. پس از دانستن آن باید در تبلیغات ویدئویی، این نقاط قوت را به ‌رخ بکشید و حتی از دستاوردهای خود بگویید. این نکته را به ‌خاطر داشته ‌باشید که برندهای قدرتمند، مخاطبان بیشتری را جذب می‌کنند؛ چون هیچ‌کس به افراد ضعیف بها نمی‌دهد.

۷) شوخ‌طبعی را فراموش نکنید

بسیاری از اوقات پیش می‌آید که ما یک تبلیغ ویدئویی را می‌بینیم، اما چند ساعت بعد، هیچ‌چیزی از آن تبلیغ را به‌ خاطر نمی‌آوریم. شاید باید از خود بپرسید که چطور می‌توان یک تبلیغ ویدئویی ساخت که در ذهن افراد ماندگار شود. جواب ما به‌ شما بسیار ساده است: با خنداندن!

اگر تبلیغات ویدئویی خود را طوری بسازید که کمی شوخ‌طبعی چاشنی آن شود، تأثیر بیشتر و طولانی‌تری بر ذهن مخاطب خواهد داشت.

۸) تبلیغ خود را با یک CTA قوی پایان دهید

همان‌طور که در ابتدای این قسمت از اهمیت لحظات ابتدایی تبلیغات ویدئویی گفتیم، باید بگوییم که پایان آن نیز قسمتی تعیین‌کننده و مهم است. اگر تبلیغ شما پایان مناسبی نداشته ‌باشد، تمام زحمات و هزینه‌هایی که برای ساخت تبلیغ ویدئویی کردید، به ‌باد می‌رود!

بهترین اقدام برای پایان تبلیغات ویدئویی این است که صادقانه از مخاطب بخواهید که محصول شما را ببیند و خریداری کند. به ‌این درخواست CTA یا فراخوان به‌ اقدام می‌گویند. فراخوان به ‌اقدام در تبلیغات ویدئویی می‌تواند یک متن، طرح گرافیکی یا قسمتی از ویدئو باشد.

۶ نمونه از موفق‌ترین تبلیغات ویدئویی

پس از اینکه گفتیم چطور باید یک محتوای ویدئویی خوب بسازیم، قصد داریم ۶ نمونه از بهترین تبلیغات ویدئویی را به‌ شما معرفی کنیم تا نکات بالا را به‌شکل عملی ببینید. همچنین از شما می‌خواهم که در قسمت کامنت‌ها بگویید در هرکدام از تبلیغات زیر، کدام ویژگی یک تبلیغ ویدئویی خوب وجود دارد.

 1. نایک (Nike) + ویدئو: تبلیغ جداب شرکت نایک قسمتی از زندگی چندین ستارۀ فوتبال را به‌ تصویر می‌کشد که محبوبیت آن‌ها باعث پرطرف‌دارشدن این تبلیغ شده ‌است. این تبلیغ رکورد بازدید تمام ویدئوهای تبلیغاتی پیش از خود را شکست.
 2. اپل (Apple) + ویدئو: شرکت اپل در سال ۲۰۱۴ تبلیغی جالب را منتشر کرد. این تبلیغ به‌ شعار قدیمی این شرکت یعنی «متفاوت فکر کن» مربوط است. زیبایی‌ها و جذابیت‌های این ویدئو به‌قدری زیاد است که به‌ یکی از محبوب‌ترین و بهترین تبلیغات ویدئویی تبدیل شده ‌است.
 3. پژو (Peugeot) + ویدئو: این تبلیغ جذاب برای موفقیت از تکنیک داستان‌سرایی استفاده کرده و داستان پسری را روایت می‌کند که برای رسیدن به‌یک خودروی پژو، سختی‌های زیادی را تحمل می‌کند.
 4. گوگل (Google) + ویدئو: تبلیغ شرکت گوگل در محیط اکسل انجام شده‌ است. در این تبلیغ هماهنگی ریتم موزیک در زیر زمینه و صدای تایپ‌کردن، بسیار جالب و قابل توجه است.
 5. نوکیا (Nokia) ویدئو: شرکت نوکیا در سال ۲۰۱۱ تبلیغی ساخت که در آن یک داستان که توسط یکی از مدل‌های گوشی نوکیا فیلم‌برداری شده، روایت می‌شود. روند این داستان بسیار جذاب است و در این میان به‌شکل خاصی قابلیت‌های دوربین گوشی‌های نوکیا نشان ‌داده می‌شود.
 6. ایر بی‌ان‌بی (Airbnb) + ویدئو: تبلیغات ویدئویی این شرکت پر از خلاقیت، نماد، انرژی و رنگ است و افراد با دیدن آن به‌ استفاده از خدمات اینش رکت بسیار ترغیب می‌شوند.

🎞 ۱۰ دلیل استفاده از تبلیغ ویدئویی برای کسب‌وکارهای کوچک را در این مطلب از صباویژن بخوانید.

جمع‌بندی

برای داشتن یک تبلیغ ویدئویی خوب باید چندین نکتۀ مهم را به‌ خاطر داشته ‌باشید. باید بدانید که تکنیک داستان‌سرایی تأثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب دارد. همچنین باید حساسیت بسیاری روی انتخاب صحنههای آغاز و پایان تبلیغات ویدئویی داشته ‌باشید. فراموش نکنید که خلاقیت و نوآوری نیز بخشی از دلایل موفقیت تبلیغات ویدئویی است. بهتر است تبلیغات ویدئویی خود را شخصیسازی کنید تا به‌ مخاطب حس ارزشمندبودن بدهید.

به‌ خاطر داشته باشید که تمام این ویژگی‌ها را باید در یک تبلیغ کوتاه بگنجانید. طولانی‌بودن یک تبلیغ ویدئویی باعث کاهش تعداد مخاطب آن می‌شود. همچنین، معجزۀ طنزپردازی را نادیده نگیرید و حتماً از آن در ویدئوهای خود استفاده کنید.

درنهایت برای درک بهتر این موضوعات بهتر است ویدئوهایی را که به‌عنوان نمونه نام بردیم، ببینید.

۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.