سم یعنی چه؟

سَم یکی از آن دست اصطلاحاتی است که از طریق شبکه‌های اجتماعی وارد فرهنگ واژگان ما ایرانی‌ها شده است. به‌طور معمول، این اصطلاحات و واژه‌ها ابتدا در توییتر ساخته‌وپرداخته می‌شوند و بعد به شبکه‌های اجتماعی دیگر ورود می‌کنند.

تعریف سم به زبان آدمی‌زاد!

همان‌طور که اشاره کردیم، این کلمه از توییتر به دیگر شبکه‌های اجتماعی، خصوصاً اینستاگرام وارد شده تا شاهد باشیم که روزبه‌روز اینستاگرام شبیه توییتر شود. با‌این‌حال، حتی اگر به واژه‌نامه توییتر هم سر بزنیم، احتمالاً نتوانیم برای سم به زبان آدمیزاد تعریفی پیدا کنیم؛ چون اگر می‌خواست به این زبان تعریفی داشته باشد، هیچ‌وقت سم نمی‌شد!

با همۀ این تفاسیر می‌توان به این سؤال که «سم یعنی چه؟» این‌گونه پاسخ داد:

سم حکایت از انجام کارها و حرف‌های عجیب‌وغریبی دارد که انجام‌دادن یا گفتن آن‌ها چیزی در حد مصرف مواد‌مخدر یا سرکشیدن یک لیتر اسید خالص باشد. با دیدن یا شنیدن این کارها و حرف‌ها، چشم‌ها از تعجب چهار تا می‌شود و ناخودآگاه کلماتی مانند یاللعجب، شگفتا، برگ‌هایم، پرهایم و… بر زبان می‌آید.

در توییتر از کاربران پرسیدیم که از نظر شما سم یعنی چه، که گلچین پاسخ‌ها را در پایین مشاهده می‌کنید. این تعاریف می‌تواند در فهم بیشتر معنی سم کمک‌کننده باشد:

  • متن، تصویر یا فیلمِ حاوی محتوای سخیف، آزاردهنده و غیرمتعارف.
  • به‌طرز عجیبی ضایع‌ یا داغون‌بودن؛
  • چیزی که باعث می‌شود حال عجیبی داشته باشید. چیزی که اصلاً نرمال نیست؛ می‌تواند بد باشد یا خوب، اما قطعاً توجه‌ شما را جلب می‌کند و بعد از آن حتماً می‌گویید: «پشمام».
  • یک جور خسته‌ای که دیگر نابودتر و‌ داغون‌تر از آن نیامده و نخواهد آمد.
  • محتوای زرد و سطح پایین.

در این بلاگ‌پست فهمیدیم سم چیست و تعاریفی را برای آن بیان کردیم. به نظر شما برای مقابله با این نوع محتواها و عدم انتشار آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی چه‌کار باید کرد؟ در کامنت‌ها منتظر نظراتتان هستیم.

۵/۵ | (۴ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.