🇮🇷 چگونه زبان توییتر را فارسی کنیم؟

16,483

توییتر یک شبکۀ اجتماعی متن‌محور و محبوب در جهان است. این شرکت توانسته است در دنیای شبکه‌های اجتماعی جایگاه خوبی برای خود دست‌و‌پا کند؛ زیرا میلیون‌ها کاربر به خاطر به‌روز‌بودن توییتر به آن اعتماد می‌کنند.

با اینکه توییتر در ایران فیلتر است، اما نکتۀ جالب اینجاست که در کشور ما هم اکثر اخبار حوزه‌های مختلف و محتواهای دست‌اول برای اولین‌بار در توییتر منتشر می‌شود. به همین دلیل بسیاری از افراد برای اطلاع از اخبار و محتواهای درجه اول و بدون سانسور از توییتر استفاده می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید، زبان اصلی توییتر انگلیسی است؛ اما تمامی کاربران توییتر، در‌صورتی‌که زبان موردنظرشان در مرکز ترجمۀ توییتر وجود داشته باشد، می‌توانند زبان توییتر خود را به زبانی که با آن راحت‌تر هستند، تغییر دهند. کابران ایرانی هم مانند سایر کاربران، برای سهولت در ارسال پست‌ها و افزایش فالوئرهای هم‌زبان خودشان، ترجیح می‌دهند که زبان توییتر را فارسی کنند.

زبان فارسی در تاریخ ۲۵ژانویه۲۰۱۲ به‌طور رسمی به مرکز ترجمۀ توییتر اضافه شد. توییتر در خبری که در بلاگ توییتر منتشر شد، اعلام کرد:

زبان فارسی را در کنار زبان‌های راست‌چین دیگر مثل عربی، عبری و اردو به مرکز ترجمۀ توییتر اضافه کرده است. برای اضافه‌کردن زبان‌های چپ به راست نیازی به بازنگری‌های فنی در سایت توییتر نبود. اما مسائلی همچون نیم‌فاصله در هشتگ‌ها، عملگرهای جست‌وجو در توییت‌ها، استفادۀ هم‌زمان از حروف فارسی و لاتین در نوشتن توییت، درج شناسۀ کاربری در میان متن و مواردی از این قبیل، چالش‌هایی فنی برای آن‌ها ایجاد کرد که نیاز به بازنگری در توییتر را الزامی کرده بود.» حالا زمان این است که ببینیم چگونه توییتر را فارسی کنیم؟

چگونه زبان توییتر را فارسی کنیمراهنمای فارسی‌سازی زبان توییتر

اوایل، فارسی‌کردن توییتر فقط در نسخۀ سایت امکان‌پذیر بود؛ اما اکنون این قابلیت در سیستم‌های Android و iOS نیز وجود دارد. در ادامه چگونگی فارسی‌کردن توییتر در تمام نسخه‌ها را توضیح می‌دهیم.

تغییر زبان توییتر در نسخۀ وب

برای فارسی‌کردن توییتر در نسخۀ وب، کافی است طبق دستور زیر عمل کنید تا زبان توییتر شما فارسی شود:

 • ابتدا در حساب کاربری خود Sign in می‌کنیم؛
 • در صفحۀ اصلی، روی گزینۀ More کلیک می‌کنیم؛
 • بعد به قسمت Settings and privacy می‌رویم؛
 • در قسمت Account روی گزینۀ Display language کلیک می‌کنیم؛
 • زبان مدنظرمان را روی فارسی یا هر زبان دیگری که توییتر پشتیبانی می‌کند، تنظیم کرده و در آخر روی Save کلیک می‌کنیم.

تغییر زبان توییتر در سیستم‌عامل اندروید

پیش از این برای فارسی‌کردن توییتر در سیستم‌عامل اندروید باید زبان گوشی خود را به فارسی تغییر می‌دادیم، اما اکنون این قابلیت در اَپ توییتر اندروید نیز وجود دارد. برای تغییر زبان توییتر در گوشی‌های اندروید به دستور زیر عمل می‌کنیم:

 • منوی Settings را در Android باز می‌کنیم و روی دکمۀ System کلیک می‌کنیم. در دستگاه‌های سامسونگ، روی General management و در دستگاه‌های Xiaomi، روی Additional settings کلیک می‌کنیم.
 • سپس روی دکمۀ Languages and input کلیک می‌کنیم.
 • مورد Languages را انتخاب می‌کنیم.
 • اگر بخواهیم زبان دیگری وارد کنیم و زبان اصلی سیستم را تغییر دهیم، کلیک می‌کنیم. پس از انجام این کار، زبان توییتر به‌طور خودکار تغییر می‌کند.

تغییر زبان توییتر در سیستم‌عامل IOS

 • برنامۀ Settings را در iPhone باز می‌کنیم و روی دکمۀ General کلیک می‌کنیم.
 • سپس مورد Language and Region (زبان و منطقه) را انتخاب می‌کنیم.
 • در تب بعدی، روی iPhone language کلیک می‌کنیم.
 • در آخر، زبان سیستم جدید را برای تلفن خود انتخاب کرده و سپس آن را تأیید می‌کنیم. پس از انجام این کار، زبان توییتر به‌طور خودکار تغییر می‌کند.

مرکز ترجمۀ توییتر

مرکز ترجمۀ توییتر از کاربران داوطلب خواست که پس از نام‌نویسی در آن، با کمک همدیگر واژه‌ها و نوشته‌های سایت را به فارسی برگردانند. آن زمان با ثبت‌نام در این مرکز می‌توانستیم به‌صورت داوطلبانه در فارسی‌کردن توییتر مشارکت کنیم.

کاربران فارسی‌زبانی مثل نیما اکبرپور، هادی نیلی، آرش زاد، سبحان حسن‌وند، مهرداد غلامی و میلاد صبح‌خیز و… در این پروژه‌ مشارکت کردند. این کاربران به خاطر فعالیت داوطلبانه‌شان، از توییتر نشان مترجمی دریافت کردند و جلوی اسم آن‌ها در توییتر، نشان مترجم داوطلب ثبت شده است.

مترجمان-داوطلب-توییترمرکز ترجمۀ توییتر از ۱۰آبان۱۳۹۶ از دسترس داوطلبان خارج شد و در حال حاضر اگر به صفحۀ مرکز ترجمۀ داوطلبانۀ توییتر مراجعه کنید، با این نوشته روبه‌رو می‌شوید:

ممنونیم به‌ خاطر علاقه‌ای که در کمک‌کردن به ما در ترجمه‌ها داشتید. توجه داشته باشید که مرکز ترجمۀ توییتر از اول نوامبر ۲۰۱۷ دیگر داوطلبی را نمی‌پذیرد.

این پیام نشان داد که این بخش به خود توییتر واگذار شده است. البته گفتنی است که نام کاربرانی که تا‌به‌حال به‌صورت داوطلبانه برای ترجمۀ توییتر به زبان فارسی تلاش‌کرده‌اند حذف نمی‌شود و نشان مترجمی داوطلبانه‌ای که از توییتر دریافت کردند نیز جلوی اسمشان باقی خواهد ماند.

در آخر

در این بلاگ‌پست یاد گرفتیم چگونه زبان توییتر را فارسی کنیم. به‌علاوه، فرایند فارسی‌سازی توییتر در هر نسخه را شرح دادیم. البته باید گفت با وجود این امکان در توییتر، هنوز هم تعدادی از کاربران ایرانی به علت عادت‌کردن به رابط کاربری انگلیسی، حاضر به فارسی‌کردن زبان توییتر نیستند.

۴/۵ | (۶ امتیاز) به این مطلب امتیاز بده!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.