چگونه دایرۀ اینتراکشن توییتر بسازیم؟

و روش ساختن یک گراف اینتراکشن ایرانی

18,234

مهم نیست که چه مدت از آغاز فعالیت ما در توییتر گذشته باشد، درهرحال جالب خواهد بود اگر بتوانیم نگاهی کلی به حلقۀ ارتباطات و تعاملات خود در این فضا بیندازیم. ارائۀ تصویری کلی از این تعاملات، در قالب «دایرۀ اینتراکشن» که احتمالاً تاکنون با آن برخورد کرده‌اید، امکان‌پذیر است. دوستی که شما را به‌عنوان یکی از افراد حاضر در دایرۀ اینتراکشن خود تگ می‌کند، همین کار را انجام داده است.

اما این دایرۀ اینتراکشن چیست؟ چه چیزی را نشان می‌دهد؟ و چگونه می‌توان آن را ساخت؟ سؤالاتی است که در این مطلب از صباویژن قصد داریم به آن‌ها بپردازیم. در ادامه یک «گراف اینتراکشن» نیز به شما معرفی می‌کنیم که شاید برایتان تازگی داشته باشد.

دایرۀ اینتراکشن توییتر چیست؟

هریک از ما در توییتر با تعدادی از افراد، اینتراکشن (InterAction) داریم؛‌ یعنی اگر توییتی از آن‌ها برای ما جالب باشد، ممکن است آن را لایک یا ریتوییت کنیم، منشن بگذاریم یا حتی اگر صاحب توییت را فالو نداشته باشیم، تصمیم بگیریم او را دنبال کنیم. مسلماً سطح ارتباطی و تعاملات ما با هریک از این افراد متفاوت است. سایتی به نام Chirpty به شما این امکان را می‌دهد که با استفاده از دایرۀ اینتراکشن (InterAction Circle)، به سطح تعاملات و اینگیجمنت خود با افراد در توییتر، نگاهی کلی بیندازید.

درواقع، دایرۀ اینتراکشن توییتر، یک چارت تصویری است. در این چارت، آواتار شما در مرکز قرار می‌گیرد و آواتار افرادی که بیشترین تعامل را با آن‌ها دارید، در ۳ حلقۀ حول آن نمایش داده می‌شوند. این نمایش در سطوح دایره‌ای و به‌ ترتیب بیشترین میزان اینگیجمنت شما با آن حساب‌های‌ کاربری است.

با استفاده از این چارت، در نگاهی کلی می‌توانید وضعیت تعاملات خود را بررسی کنید. گاهی نیز نکات جالبی از نحوۀ فعالیت خود کشف خواهید کرد. برای مثال، شاید همیشه تصور شما این بوده است که در توییتر با بلاگرهای حوزۀ دیجیتال‌مارکتینگ اینتراکشن بیشتری دارید، اما دایرۀ اینتراکشن شما، بیشتر از چهره‌های سیاسی جامعه تشکیل شده باشد. اما چطور می‌توانید دایرۀ اینتراکشن خود را بسازید؟

چگونه دایرۀ اینتراکشن توییتر بسازیم؟

سایت Chirpty به‌راحتی و در ۳ گام ساده، به شما در ساختن و ذخیرۀ دایرۀ اینتراکشن توییتر کمک می‌کند:

 • نام کاربری خود را بدون @ وارد کرده و گزینۀGenerate را کلیک کنید.
 • بلافاصله و اگر ظرفیت سایت پر نباشد، دایرۀ اینتراکشن شما به همراه نام‌ کاربری تمام افراد حاضر در چارت به شما نمایش داده می‌شود. از بالای تصویر می‌توانید رنگ پس‌زمینۀ دایره را تغییر دهید.
 • از طریق گزینۀ Save، می‌توانید تصویر را ذخیره کنید.

۲ نکتۀ تکمیلی

 • برای استفاده از سایت Chirpty نیازی نیست به حساب توییتر خود وارد شوید یا هیچ مجوزی بدهید. Chirpty فقط از داده‌های در دسترس عموم استفاده می‌کند.
 • ساخت دایرۀ اینتراکشن در این سایترایگان است؛ اما API توییتر به Chirpty اجازه می‌دهد که تنها تعداد معینی درخواست را هر ۱۵ دقیقه ارسال کند. بنابراین، ارائۀ چارت نهایی در آن، ممکن است کمی زمان ببرد. در‌‌صورتی‌که نمی‌خواهید زمان زیادی از شما صرف شود، می‌توانید برای خرید اشتراک آن که در‌ حال ‌حاضر ۰.۹۹ دلار است، اقدام کنید. البته قطعاً به دلیل تحریم‌های مالی ایران، این کار دور از ذهن است و کاربران ایرانی توییتر ترجیح خواهند داد که کمی صبور باشند.

دایره-اینتراکشن-توییترگراف اینتراکشن توییتر چیست؟

علاوه بر «دایرۀ اینتراکشن» که برای اغلب کاربران توییتر آشناست، چندی پیش یک برنامه‌نویس ایرانی، یک اسکریپت پایتون نوشت که تصویری شماتیک از اینتراکشن‌های کاربران توییتر را در قالب یک «گراف اینتراکشن» ارائه می‌دهد.

این گراف، نمایشی از تعاملات هر فرد در توییتر است که با شمارش تعداد منشن‌ها و ریتوییت‌ها در ۲ لایه مشخص می‌شود. در این گراف، آواتار کاربر در مرکز قرار می‌گیرد و آواتار افرادی که بیشترین تعامل را با او دارند، تا عمق ۲ لایه، با یال‌هایی به آواتار او وصل می‌شوند.

هر یال، نرخ تعامل بالایی را بین دو کاربر نشان می‌دهد. اگر دو یال بین کاربر A و کاربر B وجود داشته باشد، یعنی B در لیست تعاملات A و بالعکس A در لیست تعاملات B قرار دارد. فاصلۀ بین آواتارها معنای خاصی ندارد و به‌صورت تصادفی، براساس اینکه شکل کلی گراف زیبا دربیاید، تنظیم می‌شود.

در این گراف، ۸۰۰ پست آخر برای استخراج لایۀ اول گراف و ۴۰۰ پست آخر برای استخراج لایۀ دوم تحلیل می‌شوند.

چگونه گراف اینتراکشن توییتر بسازیم؟

سایت Sociogame به ترتیب زیر گراف اینتراکشن توییتر شما را می‌سازد و می‌توانید آن را ذخیره کنید:

 • نام کاربری خود را بدون @ در کادر مشخص‌شده وارد کنید و سپس روی گزینۀGenerate کلیک کنید.
 • بلافاصله و اگر ظرفیت سایت پر نباشد، گراف اینتراکشن شما نمایش داده می‌شود.
 • با راست‌کلیک‌کردن روی گراف، می‌توانید آن را ذخیره کنید.

۴ نکتۀ تکمیلی

 • برای ساختن این گراف، نیازی به دادن مجوز یا ورود به حساب توییترتان ندارید. Sociogame فقط از داده‌های در دسترس عموم استفاده می‌کند. بنابراین، کسانی که حساب کاربری خود را خصوصی کرده‌اند نمی‌توانند گراف اینتراکشن بسازند و در گراف‌های دیگر کاربران نیز نمایش داده نمی‌شوند.
 • ساختن گراف اینتراکشن در این سایترایگان است. به علت محدودیت Api توییتر، در هر ۱۵ دقیقه فقط می‌توان ۵۷ گراف ساخت. اگر ظرفیت سایت پر باشد، سیستم به شما پیغام می‌دهد که بعداً دوباره تلاش کنید. بنابراین، ممکن است مدتی در نوبت بمانید.
 • در این گراف، تنها آواتار کاربران نمایش داده می‌شود و نمی‌توان نام کاربری آن‌ها را دید که یک نقطه‌ضعف محسوب می‌شود.
 • اگر با خطای Your Interaction is too Low مواجه شدید، معنی‌اش این است که به دلیل کم‌بودن میزان تعامل‌ها، امکان ساختن گراف وجود ندارد.

گراف اینتراکشن توییترو در آخر…

حالا می‌توانید دایرۀ اینتراکشن و گراف اینترکشن توییتر خود را بسازید و با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. حتماً نظرهای جالبی خواهید شنید. حتی می‌توانید این دو را با هم مقایسه کنید و ببینید چه تفاوت‌ها و شباهت‌هایی با یکدیگر دارند و کدام‌یک از دوستانتان در هر دو مشترک‌اند.

اگر نکتۀ جالبی دربارۀ تعاملات خود متوجه شدید، آن را با ما نیز در میان بگذارید.

۵/۵ | (۶ امتیاز) به این مطلب امتیاز بده!
شاید برات جالب باشه:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.