👶🏼 معنی ELI5 چیست؟ نحوۀ استفاده از آن چگونه است؟

در چه مواقعی از ELI5 استفاده می‌شود؟

«اگر اگزیستانسیالیسم را در کنار خودگوهری معنی کنیم، سیستم لیبرالیسم جهانی به‌سمت معتزله می‌رود و جامعه اندیشه‌های الحادی را جایگزین غایت فاشیسم هبوط و سقوط می‌کند…»؛ این جمله دقیقاً از کجا آمده است؟ معنی تک‌تک کلماتش چیست؟ اصلاً این کلمات کنار هم معنی دارند؟ خیر!

این نمونه‌ای بسیار سنگین از صدها کلمه و عبارتی است که در طول روز ممکن است با آن مواجه شویم که چیزی از آن متوجه نمی‌شویم و اگرچه این جملۀ استثنا به‌خودی‌خود معنایی ندارد، اما اگر همین را جایی هم بشنویم یا بخوانیم، چون معنی‌اش را نمی‌دانیم، قطعاً ساده از کنارش عبور می‌کنیم. مگر اینکه بین اطرافیان ما کسی باشد که معنای آن را بداند و ما به او بگوییم: «می‌شود این را جوری توضیح دهی که انگار من هیچی متوجه نمی‌شوم؟»

در زبان انگلیسی برای این سؤال به‌صورت خلاصه عبارتی وجود دارد: ELI5. در ادامه می‌خواهم بررسی کنم که منظور از این جمله چیست.

منظور ELI5 چیست؟

ELI5 از ۴ کلمه تشکیل شده است: Explain like I’m 5!

به این معنا که «جوری توضیح بده که انگار من ۵ ساله هستم!». در جهان دیجیتالی امروز، هر ثانیه ممکن است چیزی زاده شود که ما کلمه‌ای دربارۀ آن ندانیم یا خود گسترۀ علم و دانش و به‌طور کلی صنایع و حوزه‌های کاری مختلف آن‌قدر بزرگ است که ما حتی اگر تمام عمر هم وقت بگذاریم، نمی‌توانیم تمامش را یاد بگیریم. به خاطر همین، جدا از پدیده‌های جدید، حتی بسیاری از علوم قبلی هم برای ما ناشناخته هستند.

به همین دلیل وقتی در شبکه‌های اجتماعی افراد با جملات، پدیده‌ها، علوم و هر چیزی که پیچیده و غیرقابل فهم است روبه‌رو می‌شوند، می‌گویند: «ELI5!» یعنی دوست عزیز من! من را کودکی ۵ ساله تصور کن و توضیح بده! من این موضوع را متوجه نمی‌شوم.

به عبارت دیگر این کلمۀ مخفف، به‌معنای کاهش پیچیدگی یک موضوع در حد فهم یک خوانندۀ عادی، و سپس توضیح آن است.

ELI5 از کجا آمده است؟

طبق شنیده‌ها این کلمه اولین بار حول و حوش سال ۲۰۱۰ در توییتر استفاده شد و آن‌قدر قدیمی نیست و شاید خیلی‌ها آن را نشنیده باشند. در سال ۲۰۱۱ صفحه‌ای (ساب ردیتی) در ردیت برای این موضوع ساخته شده تا افراد بپرسند یا جواب دهند. این صفحه نزدیک به ۲۰ میلیون سابسکرایبر دارد و مشخص است که طرف‌داران بسیاری دارد.

منابع

۵/۵ | (۸ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.