روز جهانی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

6 ایده برای جشن‌گرفتن روز شبکه‌های اجتماعی

درحال‌حاضر، شبکه‌های اجتماعی بخش گسترده‌ای از ارتباطات و فعالیت‌های آنلاین افراد را تشکیل می‌دهند. حتی شاید بتوان شبکه‌های اجتماعی را روشی انقلابی برای برقراری ارتباط دانست. از زمان به‌‌وجودآمدن این شبکه‌ها، مردم قادر به برقراری ارتباط با دوستان، خانواده و سایر افراد در سراسر جهان و در هر لحظه هستند و بازاریابان توانسته‌اند به شیوه‌ای کاملاً مدرن، به مشتریان خود دسترسی پیدا کنند.

طبق آمار سایت Statista، در سال ۲۰۲۲، مردم هر روز به‌طور متوسط ۱۴۷ دقیقه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و کمتر کسی را می‌بینید که از هیچ‌کدام از این شبکه‌ها در طول روز استفاده نکند. شاید ندانید، اما به‌دلیل تأثیر این شبکه‌ها بر جامعه، در تقویم میلادی تاریخی برای جشن‌گرفتن روز شبکه‌های اجتماعی اختصاص داده شده است. تا انتهای این مطلب از وی‌پدیا همراه من باشید تا به شما بگویم که این تاریخ در تقویم شمسی مصادف با چه روزی است و به‌عنوان یک متخصص شبکه‌های اجتماعی، در این روز خاص چه کارهایی می‌توانید انجام دهید.

روز جهانی شبکه‌های اجتماعی از چه زمانی انتخاب شد؟

روز جهانی شبکه‌های اجتماعی توسط Mashable (یک شرکت رسانه‌ای و سرگرمی جهانی) در ۳۰‌ژوئن‌۲۰۱۰ مصادف با ۹تیر۱۳۸۹ انتخاب شد. این روز به‌عنوان راهی برای شناخت تأثیر شبکه‌های اجتماعی بر ارتباطات جهانی و گردهم‌آوردن جهان برای جشن‌گرفتن آن، انتخاب شد. مردم از ۳۰ژوئن۲۰۱۰ تاکنون، با گسترده‌ترشدن محبوبیت استفاده از این شبکه‌‎ها، هر سال از هشتگ SMDay# برای انتشار محتواهای مرتبط با این روز استفاده می‌کنند. حتی رویدادها و جشن‌های حضوری پرشوری خصوصاً در کشور هند برگزار می‌شود.

در ایران، ۴ شبکۀ اجتماعی اینستاگرام، توییتر، لینکدین و کلاب‌هاوس بسیار محبوب و پرطرف‌دار هستند و ما در وی‌پدیا مطالب خواندنی و کاربردی مرتبط با هریک را تولید و منتشر می‌کنیم. در همین راستا، همسو با جشن‌هایی که در این روز خاص در سراسر دنیا برگزار می‌شود، در ایران هم می‌توان این روز را جشن گرفت. در ادامه، ۶ ایده را که به کمک آن‌ها می‌توانید روز شبکه‌های اجتماعی را جشن بگیرید و برای آن برنامه‌ریزی کنید، برای شما شرح می‌دهم.

6 ایدۀ جذاب برای جشن‌گرفتن روز شبکه‌های اجتماعی۶ ایدۀ جذاب برای جشن‌گرفتن روز شبکه‌های اجتماعی

راه‌های مختلفی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید به بهترین شکل ممکن، روز شبکه‌های اجتماعی را جشن بگیرید. در ادامه به بررسی ۶ ایدۀ جذاب می‌پردازم؛ اما کافی است کمی خلاقیت خود را به‌ کار بگیرید تا راه‌های خاص‌تر و ایده‌های جذاب‌تری را هم پیدا کنید.

۱) از نقش شبکه‌های اجتماعی در زندگی یا کسب‌وکار خود صحبت کنید

در این روز خاص، بسیاری از مردم، عکس‌ها یا داستان‌هایی را منتشر می‌کنند که نشان‌دهندۀ نقشی است که شبکه‌های اجتماعی در زندگی آن‌ها ایفا کرده‌اند. شما هم اگر صاحب کسب‌وکاری هستید، می‌توانید از نقش این شبکه‌ها در پیشرفت و رشد کسب‌وکار خود صحبت کنید. همچنین، بسیاری از سازمان‌ها از روز شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان فرصتی برای جمع‌آوری فهرستی از برخی لحظات مورد علاقۀ خود در شبکه‌های اجتماعی، استفاده می‌کنند.

۲) از دلایل اهمیت حضور در شبکه‌های اجتماعی صحبت کنید

دلایل زیادی برای اهمیت حضور در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد. شبکه‌های اجتماعی به ما امکان کشف‌کردن می‌دهند، می‌توانند بازتابی از صدای افراد باشند و فضایی برای مستندکردن فعالیت‌های روزانه محسوب می‌شوند. در این فضاها، افراد می‌توانند نظرات، عقاید، استعدادها، توانایی‌ها و هنر خود را بدون محدودیت، با دیگران به اشتراک بگذارند.

این شبکه‌ها به کسب‌وکارها فرصت رشد و دیده‌شدن می‌دهند و دنیایی از امکانات را در اختیار افراد قرار می‌دهند که بسیار هیجان‌انگیز است! افراد به کمک شبکه‌های اجتماعی، به حجم گسترده‌ای از آخرین اخبار و اطلاعات دست پیدا می‌کنند و هیچ‌گاه از جریان اتفاقات عقب نمی‌مانند. صحبت از این مسائل، به عموم مردم کمک می‌کند که استفادۀ مفیدتر و صحیح‌تری از این شبکه‌ها داشته باشند.

۳) شبکه‌های اجتماعی مختلف را امتحان کنید

پلتفرم‌های مختلف زیادی وجود دارند که در انتظار کشف‌شدن هستند. ممکن است فکر کنید که تمام پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی را امتحان کرده‌اید، اما صدها مورد از آن‌ها وجود دارند که ممکن است حتی برای کسب‌وکار شما بسیار مفید باشند. پس چه روزی بهتر از روز جهانی شبکه‌های اجتماعی، برای شروع استفاده از یک شبکۀ اجتماعی جدید!

۴) پست‌های ویروسی آماده کنید

شما می‌توانید در روز شبکه‌های اجتماعی، با آماده‌کردن یک پست ویروسی، این روز را به روزی خاطره‌انگیز و خاص تبدیل کنید. می‌توانید ایده‌های خلاقانه و هیجان‌انگیزی برای این روز درنظر بگیرید و پستی را آماده کنید که حسابی دست‌به‌دست بچرخد و سروصدا کند!

۵) بر موج هشتگ‌ها سوار شوید

استفاده از هشتگ‌ها در این روز خاص، بسیار مهم است. در این روز احتمالاً شاهد افزایش هشتگ‌های #socialmediaday و #smday در توییتر و اینستاگرام خواهید بود و حتی می‌توانید از هشتگ ایرانی #روز_شبکه_اجتماعی برای پست‌های خود استفاده کنید.

۶) از مخاطبان خود قدردانی کنید

در این روز، اگر فقط به مخاطبان خود نشان دهید که چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید، کافی نیست. تعامل برای حفظ فالوئرها در شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم است و روز شبکه‌های اجتماعی، بهترین زمان برای نشان‌دادن میزان قدردانی شما به مخاطبان است.

به‌هرحال، بدون مخاطب، شبکه‌های اجتماعی دیگر «اجتماعی» نیستند. بنابراین، اگر می‌خواهید افراد تلاش‌ها و فعالیت‌های آنلاین شما را ببینند، باید با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و وفاداری به برند ایجاد کنید. روز شبکه‌های اجتماعی، بهترین زمان برای تعامل با مخاطبان و قدردانی از حضور آن‌هاست؛ پس، از این موقعیت به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

اگر شما هم ایده‌ای برای جشن‌گرفتن در روز جهانی شبکه‌های اجتماعی دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.