💡 ۲۸ سرگرمی و فعالیت برای زمانی که قطعی برق داریم!

مگر وقتی قطعی برق داریم می‌توان سرگرم شد؟ بله می‌شود سرگرمی داشت، حتی با قطعی برق در هزارۀ سوم، در قرن بیست‌ویکم و در غنی‌ترین کشور از نظر سوخت‌های فسیلی!

قطعی برق می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد:

 • عده‌ای ماینرهای غیرقانونی و حتی قانونی ارز دیجیتال را عامل آن می‌دانند؛
 • عده‌ای توافق پاریس را علت اصلی می‌دانند؛
 • و مسئولان کشور هم کمبود آب پشت سدها را دلیل اصلی قطعی برق می‌دانند.

اگر از تمام این موارد بگذریم، در این بلاگ‌پست چند سرگرمی و فعالیت را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید وقتی قطعی برقْ دَرِ خانۀ شما را زد، آن‌ها را انجام دهید.

چرا در قطعی برق باید خودمان را سرگرم کنیم؟

درست است که قطعی برق در قرن ۲۱ خنده‌دار و شرم‌آور است، اما ازآنجاکه این شرایط برای ما عادی نیست، باید از وقت و زمانمان بهترین استفاده را کنیم. علاوه بر این موضوع، با سرگرم‌کردن خودمان می‌توانیم کمی از عصبانیت و کلافگی ناشی از قطعی برق را کم کنیم و با انجام فعالیت‌های مفید و سرگرم‌کننده، به گذر زمان سرعت ببخشیم.

سرگرمی و فعالیت‌هایی را که می‌توانیم در زمان قطعی برق انجام دهیم، می‌توان به دو دستۀ فردی و گروهی تقسیم کرد.

سرگرمی و فعالیت‌های فردی

 1. خواندن کتابی که سال‌ها می‌خواستید آن را بخوانید: قطعی برق این روزها بهترین فرصت برای خواندن کتابی است که سال‌هاست در گوشۀ کتابخانۀ‌ شما خاک می‌خورد.
  فرصت را غنیمت بدانید و خواندن آن را شروع کنید. اگر در شب قطعی برق داشتید، چارۀ کار استفاده از شمع، چراغ قوه و فلش گوشی، به شرط داشتن باتری است. کتاب‌خواندن پای نور کم، تجربه‌ای است که تا مدت‌ها مزه‌اش زیر زبانتان می‌ماند.
 2. گوش‌دادن به پادکست، کتاب صوتی یا موسیقی: اگر توان کتاب‌خواندن در زمان قطعی برق را ندارید، می‌توانید با صدای جادویی افرادی مانند علی بندری، آرمان سلطان‌زاده، مجتبی شکوری، رضا عمرانی و… زمان را به تسخیر خودتان دربیاورید و در دریای داستانی که تعریف می‌کنند غرق شوید.
 3. تمیز یا تعمیر کردن خانه یا اتاق خواب: قطعی برق بهانۀ کمبود وقت را از شما می‌گیرد و می‌توانید تا آمدن برق، به خانه یا اتاقتان سروسامانی بدهید. شیر آشپزخانه چکه می‌کند؟ دوش حمام خراب است؟ وقت درست‌کردنشان رسیده است.
  اصلاً فکرش را بکنید وقتی دارید کمدتان را مرتب می‌کنید به یک عکس، لباس، کتاب یا چیزی برسید که خاطره‌ای را در شما زنده می‌کند. لذت انجام این فعالیت را در زمان قطعی برق از خودتان نگیرید.
 4. دیدن فیلم و سریال: به شرطی که گوشی و پاوربانکتان را خوب شارژ کرده باشید، می‌توانید از این سرگرمی در زمان قطعی برق لذت کافی و وافی را ببرید.
 5. بازی آنلاین: مثل مورد بالا، پربودن شارژ باتری و داشتن پاوربانک شرط اصلی این سرگرمی است. البته توصیه می‌کنیم که موارد دیگر را امتحان کنید؛ چراکه وقت برای این‌ کار زیاد است.
 6. دیدن دوره‌های آموزشی: می‌توانید گوشی یا لپ‌تاپتان را شارژ کامل کنید و شروع کنید به دیدن دوره‌های آموزشی تا مهارتتان را افزایش دهید.
 7. نوشتن نامه به یکی از دوستان: نه واتساپ، نه تلگرام، نه ایمیل و نه هیچ‌چیز دیگری نمی‌تواند جایگزین لذت نامه‌نوشتن روی کاغذ یا دریافت یک نامۀ کاغذی شود. نوشتن نامه روی کاغذ احساس خوبی را نصیبتان می‌کند. می‌توانید با پست‌کردن این نامه دوستانتان را شگفت‌زده کنید؛ اما اگر نتوانستید، نهایتش این است که از این نامۀ کاغذی عکس می‌گیرید و آن را برای دوستانتان در واتساپ یا تلگرام ارسال می‌کنید. اگر یک بار امتحان کنید، مشتری می‌شوید.
 8. ورزش‌کردن: حالا که برق رفته، باید خودتان را سرگرم کنید! چه فعالیتی بهتر از ورزش‌کردن. وقتی قرار است با قطع برق شُرشُر عرق بریزید، چه بهتر که تهدید را به فرصت تبدیل کنید و ورزش کنید. می‌توانید در خانه حرکت‌هایی مثل شنای سوئدی و شکم را انجام دهید؛ وقتی برق قطع می‌شود، فضای خانه جان می‌دهد برای انجام حرکت‌های یوگا. اگر خواستید می‌توانید در بیرون از خانه فعالیت‌هایی مثل دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی هم داشته باشید. البته اگر (جزء مرفهین بی‌درد هستید و :)) در خانه استخر دارید، شناکردن می‌تواند تجربۀ خوبی در زمان قطعی برق باشد.
 9. انجام کارهای هنری (نقاشی، اوریگامی و…): چه هنر نقاشی‌کشیدن را بلد باشید و چه نباشید، یکی از لذت‌بخش‌ترین سرگرمی‌ها، کشیدن نقاشی‌ است.
  یکی از سبک‌های نقاشی ماندالا است که گفته شده انجام آن فواید درمانی زیادی مثل کاهش اضطراب و استرس دارد. می‌توانید طرح‌های آمادۀ آن را پرینت بگیرید، آن‌ها را تکمیل و با مدادرنگی رنگ کنید.
  یکی دیگر از سرگرمی‌ها اوریگامی است. هنری که از بچگی با درست‌کردن موشک‌های کاغذی با آن آشنا هستیم. می‌توانید آموزش اوریگامی‌های پیشرفته‌تر را در سطح وب پیدا کنید و در زمان قطعی برق، با این سرگرمی جالب خودتان را مشغول کنید.
 10. تفکر و لذت‌بردن از تاریکی شب: تاریکی و تنهایی می‌تواند معجون فوق‌العاده‌ای باشد برای پرواز تفکر. می‌توانید از این فرصت استفاده کنید و مقداری تفکر کنید، خیال‌پردازی‌های کودکانه داشته‌ باشید و به ایده‌های جدید فکر کنید تا بتوانید طرحی نو در زندگی‌تان دراندازید!
  در آخر هم می‌توانید از تاریکی شب و نور مهتاب لذت ببرید.
 11. آشنایی با خانواده: بعضی از ما به‌واسطۀ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی این‌قدر در اتاقمان می‌مانیم که فقط قطعی برق می‌تواند ما را به کانون گرم خانواده بازگرداند.
 12. هر کاری که در انباری ذهن خاک می‌خورد و نیاز به برق ندارد: وقتی در اینستاگرام پرسیدم زمان قطعه برق چطور می‌شود سرگرم شد، چند نفر از دوستان جواب‌های جالبی دادند. یکی از آن جواب‌ها همین موردی بود که خواندید. احتمالاً نیاز به توضیح نداشته باشد.

سرگرمی و فعالیت‌های گروهی و خانوادگی در زمان قطعی برق

 1. پانتومیم: شاید کمی سخت باشد، ولی نور کم می‌تواند تا حدودی جلوی تقلب‌کردن را بگیرد.
 2. بیست‌سؤالی: یک بازی قدیمی و در‌عین‌حال جذاب.
 3. جرئت یا حقیقت: فقط یک بطری می‌خواهد تا آن را بچرخانید؛ اما مراقبت باشید که کار به جاهای باریک کشیده نشود.
 4. تماس با دوستان: قطعی برق فرصت خوبی است تا زمان را غنیمت بشمارید، با دوستان و آشنایان تماس بگیرید و حالشان را جویا شوید.
 5. بازی‌های رومیزی (Board Games): شور و هیجان را با این بازی‌ها تجربه کنید. مونوپولی را می‌توان معروف‌ترین بازی رومیزی در جهان دانست؛ البته باید قبول کنیم که هیچ ‌چیزی منچ و ماروپلۀ خودمان نمی‌شود. بازی‌های رومیزی دیگری هم هست که می‌توانید با کمی جست‌وجو آن‌ها را پیدا کنید. فقط یک نکته: در این نور کم مراقب جرزنی‌های بقیه باشید.
 6. قایم‌باشک: اگر متراژ خانه به اندازه‌ای هست که بتوانید جایی برای قایم‌شدن داشته باشید، می‌تواند یک خاطرۀ ناب از قطعی برق برایتان بسازد. فقط مراقب باشید که در حین دویدن و سُک‌سُک‌کردن آسیب نبینید.
 7. سایه‌بازی: یکی از هیجان‌انگیزترین فعالیت‌های گروهی در زمان قطعی برق سایه‌بازی است. شاید به خاطر کمبود نور، لذت‌بردن از بازی‌های رومیزی مقداری سخت باشد، اما کمبود نور دلیل نمی‌شود که خودتان را از لحظه‌های ناب محروم کنید. کافی است یک چراغ‌قوه یا فلش گوشی را طوری تنظیم کنید که بتوانید روی دیوار یا پرده سایه ایجاد کنید و دست‌جمعی از این کار لذت ببرید و خنده را مهمان جمعتان کنید.
 8. تعریف داستان‌های ترسناک: یکی از مریض‌ترین سرگرمی‌ها! هم لذت دارد هم ترس. فکرش را بکنید که وقتی برق رفته و هوا تاریک است، داستان‌هایی را درمورد جن یا قبرستان تعریف کنید و بشنوید.
 9. تعریف خاطرات و لطیفه‌گفتن: اگر در جمعتان کسی را دارید که می‌تواند به‌خوبی لطیفه یا خاطره تعریف کند، به شما قول می‌دهم که آرزو کنید هر روز برق برود تا این لحظات تکرار شود.
 10. صحبت‌کردن دونفره: شاید در این عصری که ما زندگی می‌کنیم، زن و شوهر، خواهر و برادر و والد و فرزند وقت چندانی نداشته باشند که با هم صحبت کنند. مطمئن باشید با این صحبت‌های دونفره و یواشکی هم دل‌هایتان به هم نزدیک می‌شود و هم خاطرۀ خوبی از این روزها برایتان به یادگار می‌ماند.
 11. پیک‌نیک‌رفتن: اگر حوصلۀ هیچ‌کدام از این کارها را ندارید، مثل قدیم‌ها می‌توانید بار و بندیل را ببندید، سالاد اولیه یا کوکو درست کنید و در حیاط خانه یا چمن‌های پارک سر کوچه بساطتان را پهن کنید. راستی نوشابۀ شیشه‌ای پارسی‌کولا فراموش نشود!
 12. دید و بازدید از فامیل، رفیق یا همسایه: می‌توانید با این کار هم به آن‌ها سر بزنید و هم تعداد اعضای جمع را بیشتر کنید تا لذت بازی‌های دست‌جمعی را بیشتر حس کنید.
 13. خاله‌بازی: قطعی برق به همراه این بازی قدیمی و نوستالژیک می‌تواند شما را سوار ماشین زمان کند و به دوران کودکی ببرد. به چه چیزی نیاز دارید؟ پارچه یا چادر گُل‌گُلی برای دیوارکشیدن، متکا یا بالشت و یک یا چند همبازی!
 14. دکتربازی: این مورد نیاز چندانی به توضیح ندارد؛ زیرا خودتان به‌خوبی از قواعد و نحوۀ انجام آن آگاه هستید!

دو مورد مشترک:

 1. چرت‌زدن و خوابیدن: شاید حوصلۀ هیچ‌کدام از کارهایی را که به آن اشاره کردیم نداشته باشید، پس خوابیدن می‌تواند دوای درد شما باشد. چه چیزی بهتر از اینکه وقتی برق قطع شد، بخوابی و زمانی که بیدار شدی ببینی برق آمده.
 2. حرف‌های محبت‌آمیز به مسئولان: این مورد هم چه یک نفر باشید و چه چند نفر، می‌تواند کمی آرامش را به شما تزریق کند.

خب! تا اینجا ۲۸ سرگرمی یا فعالیت را برای زمانی که با قطعی برق روبه‌رو می‌شویم، معرفی کردیم. امیدوارم زمانی برسد که به این دوران بخندیم و بگوییم یادش بخیر، یک زمانی هم برق می‌رفت.

حالا نوبت شماست تا در کامنت‌ها برایمان از سرگرمی یا فعالیتتان در زمان بی‌برقی تعریف کنید. منتظرتان هستیم.

منابع

۵/۵ | (۲ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.