😎 اهمیت ایموجی در شبکه‌های اجتماعی

نقل است که یک تصویر می‌تواند بازگوکنندۀ هزاران حرف باشد. استفاده از تصاویر برای شکل‌گیری ارتباط راحت‌تر و انتقال عواطف و احساسات، روشی است که بین اشخاص و حتی شرکت‌ها مرسوم است. امروزه می‌توان همان سطح احساسات را با استفاده از ایموجی‌ها منتقل کرد. ایموجی‌ها زمان ندارند؛ از تازه‌واردان شبکه‌های اجتماعی گرفته تا کهن‌سالان عصر امروزی، همگان با ایموجی ارتباط می‌گیرند. در این بلاگ‌پست صباویژن به بررسی ایموجی و اهمیت آن در فضای مجازی می‌پردازیم.

ایموجی چیست و چه تفاوتی با ایموتیکان دارد؟

ایموجی (Emoji) اولین‌بار در دهۀ ۱۹۹۰ توسط یک آژانس مارکتینگ ژاپنی ساخته شد. ایموجی در اصل الهام‌‌گرفته از شکلک‌های تایپوگرافی استاندارد (ایموتیکان) است که در آن بازۀ زمانی در اینترنت استفاده می‌شد. ایموتیکان‌ها (Emoticons) و ایموجی گاهای به یک نام در فضای مجازی معرفی می‌شوند، درحالی که تفاوت زیادی با هم دارند. با استفاده از کارکترهای مشخص کیبورد می‌توانیم اجزای یک چهره را به دست آوریم که به متن نوشته‌شدۀ ما، احساس می‌بخشد. ایموتیکان‌ها بدین شکل هستند:

emoticonsایموجی‌ها تصاویر کوچک پیکسلی هستند که به ایموتیکان‌ها شخصیت بخشیدند و سطح جدیدی از تعامل را به ارتباطات آنلاین وارد کردند. سال ۲۰۱۱ بود که شرکت اپل ایموجی را به‌شکلی دائمی به کیبورد سیستم عاملiOS 5 افزود. طبق آمار مارچ ۲۰۱۹، تقریباً بیش از ۳۰۱۹ ایموجی در استاندارد یونی‌کد وجود دارد.

اهمیت ایموجی در شبکه‌های اجتماعی

تحقیقات WordStream نشان می‌دهد که توییت‌های دارای ایموجی، ۲۵درصد بیشتر از توییت‌های بدون ایموجی تعامل کاربر را برمی‌انگیزد. جدا از آمارهای منتشرشده، با استفاده از ایموجی می‌توانید شخصیت برندتان را به‌شکلی جدید ارائه کنید و احساسات مخاطبان خود را در سطحی عمیق‌تر، جذب کنید.

  • ایموجی برند شما را انسانی می‌کند: کسب اعتماد و رضایت مخاطبان، اولویت اصلی برندها در شبکه‌های اجتماعی است. استفاده از ایموجی در پیامی که منتشر می‌کنید، به بهبود شخصیت برند کمک خواهد کرد و می‌توانید با استفاده از ایموجی‌هایی که کاربران در طول روز از آن‌ها استفاده می‌کنند، به زبان آن‌ها صحبت کنید. طبق گزارش منتشرشده در سال ۲۰۱۷، محققان دریافتند که استفاده از ایموجی، همان حس رضایت ارتباطات عادی و حضوری را در کاربران ایجاد می‌کند.
  • ایموجی باعث تعامل بهتر با مخاطبان می‌شود: تا به امروز این سؤال به ذهنتان خطور کرده که چرا کاربران برای ارتباط با دوستان و خانواده از ایموجی استفاده می‌کنند؟ به این دلیل که سرگرم‌کننده و بسیار تعامل‌پذیر است. ایموجی‌ها اگر به‌شکل درست استفاده شوند، می‌توانند عامل افزایش تعامل با برندتان شوند. بسیاری از شبکه‌های اجتماعی نیز از ایموجی‌ها پشتیبانی می‌کنند و می‌توان گفت که نسبت به ویدئو، گیف (GIF) و حتی عکس، مرسوم‌تر و جهانی‌تر هستند.

سخن آخر

کاربران شبکه‌های اجتماعی، کاربران ایموجی هستند. گوشه‌و‌کنار این فضای گسترده با ایموجی‌هایی پر شده که کاربران را به وجد می‌آورند، احساساتشان را بیان می‌کنند یا تعامل را برای آن‌ها راحت‌تر می‌کنند. شناخت مخاطبان هدف باعث می‌شود تا برندها و سازمان‌ها از ایموجی‌های درست در بسترهای اجتماعی مختلف استفاده کنند، تا علاوه بر انتقال هرچه بهتر پیام، تعامل مخاطبان خود را بهبود بخشند.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.