آیندۀ شبکه‌های اجتماعی چیست؟

10 پیش‌بینی دربارۀ آیندۀ شبکه‌های اجتماعی

حدود ۲۰ سال پیش هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که بتوان از طریق اینترنت با افرادی در آن ‌سوی دنیا به‌راحتی ارتباط برقرار کرد. شبکه‌های اجتماعی تمام معادلات ذهنی افراد را به‌هم ریختند و درصد زیادی از مردم دنیا را با خود همراه کردند. شبکه‌های اجتماعی از زمان تولد خود تاکنون بسیار تغییر کرده‌اند و این تغییرات تا همین لحظه نیز ادامه دارد. شبکه‌های اجتماعی مختلف دائماً در حال به‌روز‌رسانی و افزایش قابلیت‌های خود هستند تا بتوانند تمام نیازهای انسان را برطرف کنند. بیایید کمی دربارۀ این ۲ سؤال مهم فکر کنیم:

 1. چه قابلیت‌هایی در آینده به آن‌ها اضافه خواهد شد که در حال حاضر برای ما غیرممکن است؟
 2. آیا مردم آینده نیز به اندازۀ الان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند؟

در ادامۀ این نوشته، سؤالات بالا را بررسی کرده و دربارۀ آیندۀ شبکه‌های اجتماعی توضیح خواهیم داد. البته لازم است بدانیم که تمام نکات گفته‌شده دربارۀ آیندۀ شبکه‌های اجتماعی در حد حدس و گمان هستند؛ زیرا هیچ‌کس از آینده خبر ندارد.

چه آینده‌ای برای شبکه‌های اجتماعی وجود دارد؟

طبق شواهد و سرعت پیشرفتی که شبکه‌های اجتماعی از خود نشان‌ داده‌اند، احتمالاً اتفاقات زیر برای شبکه‌های اجتماعی خواهد افتاد:

 1. افزایش تعداد مخاطبان: خیلی از شبکه‌های اجتماعی وجود داشته‌اند که با گذشت زمان میزان محبوبیتشان افت کرده و از خاطرها رفته‌اند. اما این موضوع باعث نمی‌شود که شبکه‌های اجتماعی به‌طور کل محو شوند. در آینده نیز ممکن است شبکه‌های اجتماعی‌ای که امروزه پرطرف‌دار هستند حذف شوند؛ اما شبکه‌های اجتماعی جدیدی متولد می‌شوند که جای گزینه‌های قبلی را به‌طور کامل پر خواهند کرد. همین موضوع باعث می‌شود که روز‌به‌روز تعداد مخاطبان شبکه‌های اجتماعی افزایش یابد.
 2. جایگزینشدن شبکههای اجتماعی با فروشگاههای بزرگ و کوچک: در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین کانال‌های فروش و تبلیغات محسوب می‌شوند؛ اما احتمالاً در آینده فروشگاه‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی رونق بیشتری پیدا کرده وجایگزین فروشگاه‌ها و مغازه‌های غیراینترنتی خواهند شد.
 3. افزایش قابلیتهای تصویری و ویدئویی: ارتباط تصویری یکی از معجزات شبکه‌های اجتماعی است که برای نسلهای قبل، تصورناپذیر بود. قابلیت‌های تصویری و بصری شبکه‌های اجتماعی دائماً در حال ارتقا هستند و پیش‌بینی می‌شود که به پیشرفت شگفتانگیزی در آینده دست پیدا کنند. این پیشرفت تا جایی ادامه پیدا می‌کند که امکان بهاشتراکگذاری بو و رایحه نیز از طریق شبکه‌های اجتماعی فراهم می‌شود. البته این قابلیت، پایان پیشرفت شبکه‌های اجتماعی نیست و ویژگیهای عجیبتری نیز می‌توانند به آن اضافه شوند.
 4. نابودی پیامکها: با گسترش شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های مختلف، احتمالاً ارتباط از طریق پیامک یا SMS به‌طور کامل قطع خواهد شد.
 5. افزایش فرصتهای شغلی مرتبط: همان‌طور که مخاطبان و قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی در حال رشد هستند، سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این زمینه نیز نیاز به نیروی کار بیشتری برای انجام امور مربوط به شبکههای اجتماعی خواهند داشت. احتمالاً در آینده، فرصت‌های شغلی مربوط به شبکه‌های اجتماعی به‌شدت افزایش خواهند یافت.
 6. دسترسی راحتتر از طریق گوگل: پیش‌بینی می‌شود که در آینده، تمام محتواهای موجود در شبکه‌های اجتماعی مثل پست، توییت و… از طریق گوگل قابل جست‌و‌جو باشند.
 7. آگاهی بیشتر مردم برای استفاده از شبکههای اجتماعی: هم‌زمان با رشد مخاطبان در این حوزه، آگاهی مردم از شبکه‌های اجتماعی چه در زمینه‌های شخصی و چه در زمینه‌های کاری افزایش می‌یابد. فقط کافی است به پیشرفت کیفیت کار کسب‌و‌کارهای کوچک در این فضا نسبت به گذشته نگاه کنیم تا به این پیش‌بینی اطمینان پیدا کنیم.
 8. افزایش سرمایهگذاری در این حوزه: به دلیل افزایش شغل و مخاطب در این فضا، سرمایهگذاریهای بیشتری نیز روی آن انجام می‌شود. جامعۀ آماری بالا و بهصرفهبودن تبلیغات نیز از دلایل مهم افزایش سرمایه‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی هستند.
 9. استفادۀ بیشتر از فضای ابری: هرچه تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی بیشتر شود، نیاز مردم و کسب‌و‌کارها به جایی برای ذخیرۀ اطلاعات خود بیشتر می‌شود. در این زمان، فضای ابری به کمک افراد آمده و مشکل آن‌ها را حل خواهد کرد.
 10. ایجاد الگوریتمهای بیشتر و پیچیدهتر: شبکه‌های اجتماعی به‌شدت با حضور موجودات غیرانسانی مثل ربات‌ها در این فضا مخالف هستند. به همین سبب، پیش‌بینی می‌شود که در آینده الگوریتم‌های سفت‌و‌سخت‌تری برای مقابله با این موضوع طراحی شود. البته کنترل بیشتر کاربران انسانی نیز یکی از دلایل ایجاد الگوریتم‌ها و پیشرفت آن‌هاست.
۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.