Dead Drop چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر به دنیای پررمزوراز جاسوسی علاقه‌مندید، احتمالاً اصطلاح Dead Drop به گوشتان خورده باشد. اما اگر با این اصطلاح آشنایی ندارید باید بدانید که Dead Drop یک تکنیک جاسوسی است که برای انتقال اطلاعات، پول، سلاح و وسایل الکترونیکی بین بازپرسان پرونده و جاسوسان استفاده می‌شود. آن‌ها اغلب یک مکان توافق‌شده و مخفی را به‌عنوان Drop انتخاب می‌کنند تا مجبور نباشند شخصاً با یکدیگر ملاقات کنند.

احتمالاً الان کمی مشتاق و کمی هم گیج شده‌اید. در این مطلب از وی‌پدیا می‌خواهم دربارۀ این روش محرمانۀ انتقال اطلاعات صحبت کنم؛ پس تا انتهای مطلب همراه من باشید.

Dead Drop؛ ابزار کاربردی امنیتی، از گذشته تاکنون!

همان‌طور که گفته شد، Dead Drop یا Dead Letter یکی از روش‌های تجارت جاسوسی است که برای انتقال اقلام یا اطلاعات بین دو فرد (برای مثال، یک افسر پرونده و یک مأمور، یا دو مأمور) با کمک یک مکان مخفی استفاده می‌شود. با اجتناب از برقراری ارتباط مستقیم، افراد می‌توانند امنیت عملیات خود را حفظ کنند. این روش در تضاد با Live Drop است که در آن، دو نفر برای تبادل اقلام یا اطلاعات، با یکدیگر ملاقات می‌کنند. این ابزار در مراکز اطلاعاتی، برای دهه‌ها یک ستون اصلی محسوب می‌شد و هنوز هم از آن استفاده می‌شود.

محل و ماهیت Dead Drop باید امکان بازیابی اشیای پنهان را بدون اینکه عاملان توسط افراد دیگر، پلیس یا سایر نیروهای امنیتی شناسایی شوند، فراهم کند. بنابراین، تمام برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده هنگام استفاده از این ابزار، برای جلوگیری از ایجاد سوء‌ظن صورت می‌گیرند. هر مکان مخفی‌ای می‌تواند مفید باشد؛ حتی یک آجر شل در دیوار، یک کتابخانه با فضای پشت مخفی یا سوراخی در درخت.

Dead Drop چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که افراد اطلاعات را در یک Dead Drop قرار می‌دهند، اغلب سیگنال‌هایی را در منطقه می‌گذارند تا به فردی که با او در ارتباط هستند هشدار دهند که چیزی در Dead Drop وجود دارد. این سیگنال‌ها می‌توانند به‌شکل علامت‌های گچی، سنگ‌هایی که به‌‌صورت استراتژیک قرار گرفته‌اند و سایر تغییرات ظریفی در محیط باشند که تفسیر آن‌ها برای افراد دیگر دشوار است. افرادی که از این ابزار استفاده می‌کنند، سیگنال‌ها و مکان‌های Dead Drop خود را به‌صورت دوره‌ای تغییر می‌دهند تا مانع از شکل‌گیری الگویی شوند که ممکن است برای دیگران قابل شناسایی باشد.

۲ مزیت مهم استفاده از Dead Drop

مزایای مختلفی برای استفاده از Dead Drop وجود دارد که اثبات می‌کند چرا این ابزار برای قرن‌ها توسط افرادی که می‌خواهند اطلاعات خاصی را بی‌سر‌و‌صدا و به‌شیوه‌ای کارآمد بین یکدیگر منتقل کنند، استفاده می‌شود. استفاده از این ابزار ۲ مزیت بسیار مهم دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

۱) کاهش احتمال شک و تردید

یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از Dead Drop، در تبادل اطلاعات است. افراد به کمک آن می‌توانند احتمال اینکه دیگران به‌ آن‌ها شک کنند را به کمترین میزان خود برسانند. درواقع به کمک این ابزار می‌توان تا حد زیادی ظاهر کار را حفظ کرد!

۲) محافظت از اعضای گروه

به کمک این ابزار می‌توان از اعضای یک گروه جاسوسی محافظت کرد. به این شکل که دو عضو یک گروه می‌توانند اطلاعات را از طریق یک Dead Drop و بدون ملاقات با یکدیگر، منتقل کنند. بنابراین، این اطمینان وجود خواهد داشت که در صورت دستگیری هریک از اعضا، نمی‌تواند هویت اعضای دیگر را فاش کنند.

Dead Drop چه اشکالاتی دارد؟

شاید برات جالب باشه:

در‌حالی‌که روش Dead Drop برای جلوگیری از دستگیری آنی تعدادی از اعضا یا کل شبکۀ جاسوسی مفید است، اما بدون ایراد هم نیست. اگر یکی از عوامل در معرض خطر قرار گیرد، ممکن است مکان و سیگنال آن Dead Drop خاص را نشان دهد. به این ترتیب، افراد دیگر می‌توانند از Dead Drop به‌عنوان یک عامل برای اهداف مختلف استفاده کنند؛ اهدافی مانند انتقال اطلاعات نادرست یا شناسایی سایر افرادی که از آن استفاده می‌کنند، یا درنهایت برای به‌‌دام‌انداختن آن‌ها.

۳ نمونه برای استفاده از Dead Drop در سراسر دنیا

مثال‌های مختلفی از استفاده از این ابزار برای اهداف جاسوسی و امنیتی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها بسیار جالب و برخی هم حتی عجیب‌ هستند. در ادامه به ۳ نمونه از آن‌ها می‌پردازم.

۱) جاسازی فلش‌مموری در ساندویچ کرۀ بادام‌زمینی

در سال ۲۰۲۱، جاناتان توبی (Jonathan Toebbe)، مهندس هسته‌ای نیروی دریایی ایالات‌متحده، با مجوز فوق سری، یک فلش‌مموری را داخل نیمی از ساندویچ کرۀ بادام‌زمینی مخفی کرد و آن را در یک مکان در ویرجینیای غربی رها کرد. اما سپس توسط نیروهای امنیتی شناسایی و دستگیر شد و در تیتر اخبار بین‌المللی جای گرفت. او درنهایت به توطئه برای انتقال اسرار کشتی‌های جنگی هسته‌ای ایالات‌متحده به یک کشور خارجی اعتراف کرد.

۲) Spike؛ دستگاه مخفی ضدآب

در طول قرن گذشته، جاسوسان از بسیاری از انواع Dead Drop برای تبادل اطلاعات استفاده کرده‌اند. یکی از آن‌ها Spike، یک دستگاه مخفی ضدآب بود که برای انتقال پول، اسناد و نمودارها استفاده می‌شد. Spike را می‌توان در زمین نرم فشار داد یا در حوضچه رها کرد، تا زمانی که برای بازیابی آماده شود.

۳) کاشت یک کامپیوتر جیبی در سنگ پلاستیکی

در سال ۲۰۰۶، یک عملیات فوق سری بریتانیا، شامل کاشت یک سنگ پلاستیکی در پارک مسکو برای استفاده به‌عنوان یک Dead Drop الکترونیکی بود. جاسوسان بریتانیایی با استفاده از کامپیوترهای جیبی با افراد روس ارتباط برقرار می‌کردند تا داده‌های دیجیتال را روی یک ابزار الکترونیکی درون سنگ پلاستیکی بارگذاری کنند. بارگذاری چند ثانیه طول می‌کشید و می‌توانست از فاصلۀ ۲۰متری کامل شود؛ اما برای بازیابی داده‌ها باید سنگ باز می‌شد.

اما درنهایت بریتانیایی‌ها به دام افتادند. جاناتان پاول (Jonathan Powell)، رئیس سابق دفتر نخست‌وزیر تونی بلر (Tony Blair)، سرانجام پس از شش سال به جاسوسی خود اعتراف کرد.

استفاده از Dead Drop در دنیای مدرن

به نظر می‌رسد که روش‌های جنگ سرد تجارت جاسوسی هنوز بهترین گزینه برای جلوگیری از نظارت الکترونیکی است. رمزنگاران و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار سعی کرده‌اند Dead Dropهای امروزی را به شکلی دیجیتال طراحی کنند؛ مانند نرم‌افزار رایگان SecureDrop یا Tor، که به افراد اجازه می‌دهند تا موارد مخفی را برای روزنامه‌نگاران ارسال کنند. اما برای حفظ حریم خصوصی، گاهی‌اوقات روش‌های قدیمی بهترین کارایی را دارند. بنابراین، در عصر حاضر، استفاده از Dead Drop منسوخ نشده و همچنان ترکیبی از ابزارهای دیجیتال وDead Dropها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منابع

۵/۵ | (۳ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.