۴ نکته درزمینۀ نوشتن یک موضوع عالی برای ایمیل

کمپین‌ها و تبلیغات ایمیلی یکی از روش‌های محبوب در بازاریابی عصر امروز محسوب می‌شوند و نوشتار یک موضوع یا همان Subject Line خوب، می‌تواند تأثیر بسزایی در تبلیغات شما ایفا کند. در این مطلب قصد داریم ۴ نکته درزمینۀ نوشتن موضوع ایمیل را بیان کنیم تا بهترین بازدهی را از تبلیغات ایمیلی‌تان دریافت کنید.

موضوع (Subject Line) به‌عنوان یکی از اجزای تبلیغات و بازاریابی ایمیلی شناخته می‌شود، اما درواقع می‌تواند به شکست یا موفقیت یک کمپین ایمیلی منجر شود. ایمیل‌های شما باید بر ارزش افزودن به تجربه مشتری و ارائۀ پیام مناسب در زمان مناسب تمرکز کنند. محتوای ایمیل شما باید به سؤالات مخاطبان پاسخ دهد و مشکلات آن‌ها را حل کند. یک استراتژی ارزش‌اول یا Value-first در بازاریابی ایمیلی شما به افزایش فروش، شناخت بهتر برند و نرخ بازشدن بالاتر منجر خواهد شد.

به همین ترتیب، منتظر نباشید و نکاتی را که در ادامه قرار است شرح دهیم با دقت بخوانید و برای افزایش نرخ بازشدن (Open Rates) و بازگشت سرمایۀ کمپین‌های بازاریابی ایمیلی از آن‌ها استفاده کنید.

۱) با بهترین عملکردها همراه باشید

فرقی نمی‌کند برای یک کسب‌وکار کوچک که تیشرت‌های سفارشی می‌فروشد کار می‌کنید یا در یک برند چندملیتی پیشرو و زیبا نشسته‌اید، تنها چند روش کلیدی برای خطوط موضوع ایمیل‌ها وجود دارند که به‌شکل جهانی نیز شناخته می‌شوند:

  • فوریت: به مشترکان خود این احساس را بدهید که زمان کمی برای معجزه‌کردن دارند. با‌این‌حال، بسیاری از این موارد می‌تواند به فرسودگی و کاهش اثرگذاری تبلیغاتتان منجر شود. بنابراین، از آن‌ها به اندازۀ کافی استفاده کنید.
  • پیشنهادات: مردم چیزها و تجربیات جدید را دوست دارند، پس روی این موضوع تمرکز کنید. به آن‌ها چیزی رایگان یا یک تخفیف قابل توجه پیشنهاد دهید. آن‌ها ارزش ادامۀ اشتراک در لیست ایمیل شما را خواهند دید.

در ادامه یک نمونه از ایمیل پیشنهادی Oriental Trading آورده شده است:

  • offer email from Oriental Tradingکنجکاوی: کنجکاوی طبیعی گیرندگان خود را با بازکردن ایمیل برای دریافت اطلاعات بیشتر تحریک کنید.
  • نفع شخصی: از این خطوط موضوعی بیشتر استفاده کنید. آن‌ها معمولاً مستقیم هستند و با بازکردن ایمیل از مزایای خاصی صحبت می‌کنند. خطوط موضوعی باید نوعی نفع شخصی برای مخاطب داشته باشند که در آن مخاطب جذب شود.

این ایمیل قول می‌دهد که پاسخ سؤال را در قسمت موضوع به مشترک اعلام کند:

  • the answer to the question in the subject lineاز صنعت (مد، فناوری و…) برای ایجاد اقتدار و بالا نگه داشتن نرخ بازکردن خود استفاده کنید. این‌ها به‌ویژه هنگامی که با یک نوع بیانیۀ کنجکاوانه همراه شوند، عملکرد خوبی را به ‌خود اختصاص می‌دهند.
  • طعنه‌زدن به یک داستان در خط موضوع شما راهی منحصر‌به‌فرد برای برجسته‌کردن یک مزیت و افزایش نرخ بازکردن است.
  • ما به‌عنوان انسان، به کارهایی که دیگران برای توجیه تصمیمات خود انجام می‌دهند، نگاه می‌کنیم. این دانش را در خطوط موضوعی خود با ذکر داستان‌های موفقیت‌آمیز، برجسته‌کردن نحوۀ استفادۀ دیگران از محصولات یا خدماتتان یا حتی ذکر نام‌های آشنا به‌کار گیرید.

با استفاده از این ترفندهای آزمایش‌شده و واقعی، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که خط موضوع و Subject ایمیل‌های شما توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند. حتی می‌توانید دو تا از این تاکتیک‌ها را برای قدرت بیشتر ایمیل ترکیب کنید.

۲) تا می‌توانید، آزمایش کنید

پیروی‌کردن از بهترین شیوه‌ برای ایجاد موضوعات برای ایمیل‌هایتان همیشه کافی نیست. برای تعیین اینکه چه چیزی برای مخاطبان شما مفید است، هنوز باید آزمایش و بازبینی کنید. علاوه بر انجام تست منظم A/B، می‌توانید خطوط موضوعی خود را قبل از ارسال آزمایش کنید. CoSchedule یک ابزار رایگان را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند تا قدرت تیترهای خود را ارزیابی کنید؛ ابزاری که برای مقایسه و بررسی خطوط موضوعی تبلیغات ایمیلی‌تان بسیار عالی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که خطوط موضوعی خود را در تحلیلگر قرار دهید و امتیازی برای عملکرد تیتر و موضوعتان دریافت خواهید کرد.

این برنامه همچنین مشخص می‌کند که از چه نوع کلماتی در عناوین پیشنهادی خود استفاده می‌کنید و چقدر کلمات در جلب نظر خوانندگان یا برانگیختن واکنش احساسی مؤثر است. این توصیه را با کمال میل بپذیرید؛ گاهی‌اوقات این ابزار نسبت به خطوط موضوعی کوتاه، واکنش‌های انتقادی بسیاری مطرح می‌کند، علی‌رغم اینکه عملکرد خوبی دارد. با‌این‌حال، ابزار و گزینه‌ای عالی به‌ شمار می‌آید. فراموش نکنید که از اعضای تیم خود نیز نظرات آن‌ها را بپرسید.

Don’t forget to ask your team

۳) یک سؤال قانع‌کننده مطرح کنید

سؤالات راه بسیار خوبی برای وادارکردن فالوئرهای شما به پاسخ‌گویی هستند؛ چون سؤالات باید جذاب باشند تا مخاطب رغبت پاسخ‌گویی به آن‌ها را داشته باشد. در ادامه یک نمونه ایمیل از راغاو هاران (Raghav Haran)‌ آورده شده است:

example from Raghav Haran

هنگامی که از یک سؤال در موضوع خود استفاده می‌کنید که به شخصیت خریدار شما مرتبط است،‌ کنجکاوی فرد را برانگیخته و آن‌ها را وادار به یادگیری بیشتر می‌کنید. در ادامه مثال دیگری از برایان دین را شاهد هستید:

example from Brian Deanالبته اشتباه نگیرید، علامت سؤال اغلب بیش‌ از اندازه استفاده می‌شود. براساس آمار SmartInsights، ۷۲درصد از برندها در خطوط موضوعی که با علامت سؤال به پایان می‌رسد، نرخ کلیک کمتری را مشاهده می‌کند؛ به‌طور متوسط ۸.۱درصد کمتر. آن‌ها ممکن است توجه بیشتری را به خود جلب کنند، اما عملکرد ضعیفی در جذب مشتریان واقعی دارند.

با‌این‌حال، علامت سؤال هنوز در فهرست ما قرار می‌گیرد؛ به این دلیل که مهم این نیست که از چه علائم نگارشی‌ای استفاده می‌کنید، بلکه مهم این است که چگونه از آن استفاده می‌کنید. بسیاری از برندها سؤالاتی می‌پرسند که خیلی عمومی هستند و به برند آن‌ها مربوط نمی‌شود. هنر پرسیدن سؤال این است که مشخص شود محصولات/پیشنهادات موردنظر چیست. بدین ترتیب، سؤال در خط موضوع، انتظارات را تعیین می‌کند و سپس آن‌ها را برآورده می‌کند. اگر این کار را به‌درستی انجام دهید، سؤالات عالی می‌توانند شما را از رقیبانتان متمایز کنند.

۴) از زبان مختصر، مثل افعال کنش‌گرا استفاده کنید

اکثر مردم صندوق ورودی خود را خیلی سریع اسکن می‌کنند؛ این بدان معناست که هرچه خطوط موضوع شما مختصر، واضح‌تر و عملگراتر باشد، احتمال اینکه روی ایمیل شما کلیک کنند بیشتر است. هنگامی که در حال ایجاد یک موضوع مختصر هستید، باید به این فکر کنید که ایمیل شما چه سودی برای گیرندگانتان خواهد داشت؟ برای مثال، «نرخ باز‌کردن خود را ۴۰درصد افزایش دهید» قانع‌کننده‌تر از «چگونه نرخ‌های باز‌کردن را افزایش دهیم؟» است.

افعال کنشی از این جهت مهم هستند که افراد را ترغیب می‌کنند تا دست به اقدام بزنند، به‌خصوص زمانی که در ابتدای خط موضوع گنجانده شده باشند. در اینجا چند نمونه از برندهای معروف آورده شده است:

  • برند Pop Physique: «آماده شوید. پای را از ران‌های خود دور نگه دارید» (به نفع شخصی اشاره می‌کند)؛
  • برند Digital Marketer:غار مرد جدید من را ببینید (کنجکاوی را برمی‌انگیزد)؛
  • برند TopShop: «شلوار جین جدید خود را ملاقات کنید» (به نفع شخصی اشاره می‌کند).

به خاطر داشته باشید که برای دیدن یک عملکرد عالی همیشه لازم نیست در خطوط موضوع خود فوق‌العاده خلاق باشید. درواقع،‌ موضوع ایمیلی که ساده و صادقانه باشد، می‌تواند عملکرد واقعاً خوبی داشته باشد. شایان ذکر است که هر چیزی را که می‌نویسید آزمایش کنید و فراموش نکنید که تیم خود را برای توفان‌های فکری به ماجرا وارد کنید. وقتی نوبت به ایجاد عناوین می‌رسد، تلاش تیمی می‌تواند بسیار مفید باشد.

امتیاز می‌دم
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.