☕️ چت قهوه‌ای (Coffee Chats) چیست؟

چت قهوه؛ نوشیدنی‌ای برای تحکیم ارتباط و شبکه‌سازی

شبکه‌سازی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که اشخاص حرفه‌ای در یک کسب‌وکار با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ چراکه از این طریق می‌توانند ارتباطات جدیدی ایجاد کنند و در‌عین‌حال، ارتباطات پیشین خود را نیز تقویت کنند. شما ممکن است بازاریاب دیجیتالی باشید که بخواهید شبکه‌سازی خود را بهبود ببخشید و فرصت‌های جدیدی برای خود به وجود آورید.

در این مطلب قصد داریم به یکی از دل‌نشین‌ترین جلسات و نشست‌های گفت‌وگومحور بپردازیم که با قهوه همراه است و تأثیر این نوشیدنی در جلسات را نیز باهم بررسی کنیم.

چت قهوه‌ای یا Coffee Chat چیست؟‌

بیایید در ابتدا نامی خوب برای این دسته از جلسات پیدا کنیم؛ چراکه چت قهوه‌ای چندان جلوۀ خوبی ندارد. تا به اینجا از این کلمه استفاده کردیم تا منظور خود و ترجمۀ تحت‌اللفظی Coffee Chat را به شما منتقل کنیم و از الان تصمیم داریم به این دسته از مکالمات و جلسات، گفت‌وگوی قهوه‌محور بگوییم.

گفت‌وگوی قهوه‌محور جلسه‌ای غیررسمی است که معمولاً میان دو نفر برگزار می‌شود و هدف اصلی آن، کمک به اشخاص برای ایجاد ارتباط درست با سایر متخصصان است. این نوع از گفت‌وگوها و جلسات مستلزم این است که شما در کنار شخصی دیگر به صرف قهوه در جایی بنشینید و صحبت کنید و درحالی‌که دارید از قهوۀ خود لذت می‌برید، درمورد شغل و اهداف مربوطۀ آن نیز گفت‌وگو کنید.

البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که گفت‌وگوی قهوه‌محور صرفاً اصطلاحی برای یک جلسۀ غیررسمی با شخصی دیگر است و لزوماً به قهوه‌خوردن خلاصه نمی‌شود. شما می‌توانید بسته به روابط‌ خود، با او چای بخورید یا حتی وی را برای صرف ناهار، به یک رستوران دعوت کنید.

مزایای این نوع از جلسات چیست

مزایای این نوع از جلسات چیست؟‌

اغلب ما برای گذران اوقات فراغت با دوستانمان به کافه‌های مختلف می‌رویم و در کنار خوردن قهوه‌ با آن‌ها صحبت می‌کنیم، درد‌ و دل می‌کنیم و یا حتی صرفاً می‌خندیم و این مزیتی است که فضای کافه و حتی قهوه‌خوردن برای ما فراهم می‌کند. گفت‌وگوی قهوه‌محور نیز به نوع خود، فرصت‌هایی را در اختیار جفت طرفینِ کسب‌وکار قرار می‌دهد که در ادامه قصد داریم ۴ مزیت اصلی آن را معرفی کنیم:

۱) ارتباطات فعلی‌تان را تقویت می‌کند

این دسته از جلسات محیطی غیررسمی را برای اشخاص فراهم می‌کند که در آن می‌توانند گفت‌وگویی صمیمانه‌تر داشته باشند و بدین شکل، بحثی متفاوت‌تر را نسبت به آنچه در دفتر یا محیط کارشان دارند، پیش بگیرند. به دیگر سخن، در این شکل از جلسات، بازاریابان می‌توانند ارتباطی قوی‌تر، هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه‌ای ایجاد کنند.

۲) ارتباطات قدیمی را مجدداً تقویت می‌کند

بخش مهمی از شبکه‌سازی، حفظ ارتباطات قبلی شما به شکلی حرفه‌ای است و این موضوع مستلزم برقراری ارتباط با افرادی است که دیگر آن‌ها را به‌طور منظم نمی‌بینید. یکی از راه‌های تحکیم این دسته از ارتباطات، خوردن قهوه کنار هم و صحبت‌کردن است؛ زمان مناسبی که در آن می‌توان دربارۀ گذشته، حال و حتی آینده صحبت کرد و ارتباط شخصی و حرفه‌ای با آن فرد را مجدداً برقرار کرد.

۳) با اشخاص جدید آشنا می‌شوید

برگزاری جلسات غیررسمی با آدم‌هایی که نمی‌شناسید، روشی مؤثر در ایجاد ارتباطات جدید است. برای مثال، اگر می‌خواهید دربارۀ استراتژی‌های بازاریابی از شخصی کمک بگیرید که تا به امروز با او صحبت نکرده‌اید، دعوت آن شخص به صرف قهوه و توضیح دلایل این ملاقات، می‌تواند واکنشی مثبت از سوی طرف مقابل به همراه داشته باشد.

۴) فرصت‌های جدید خلق می‌کنید

این شکل از جلسات و ملاقات‌ها به شما کمک می‌کند تا فرصت‌های جدیدی به دست آورید. اگر می‌خواهید در شرکت جدیدی استخدام شوید و فرصت‌های شغلی جدیدی می‌خواهید، صحبت با اشخاصی که دربارۀ آن شرکت یا آن فرصت شغلی اطلاعات بیشتری دارند می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

بایدها و نبایدها در گفت‌وگوی قهوه‌محوربایدها و نبایدها در گفت‌وگوی قهوه‌محور

باید این را بپذیریم که بسیاری از اشخاص نمی‌توانند مکالمه‌ای درست با دیگران داشته باشند و این موضوع می‌تواند به دلیل دلهره یا استرسی باشد که هنگام صحبت با افراد جدید برایشان به‌ وجود می‌آید؛ به‌خصوص برای تازه‌کارانی که قصد دارند شبکه‌سازی کنند. در ادامۀ صحبت‌هایمان می‌خواهیم شما را با ۵ مورد از بایدها و نبایدهای یک گفت‌وگوی قهوه‌محور آشنا کنیم:

۱) درخواست کنید

اگر از آدم‌های جدید درخواست نکنید، هیچ‌گاه نمی‌توانید گفت‌وگوی قهوه‌محوری داشته باشید. بسیاری از افراد به سبب گفت‌وگوهای قهوه‌محور فرصتی عالی نصیبشان شده و به همین خاطر نیز در موقعیت کنونی خودشان قرار دارند. به همین خاطر هم دوست دارند همان فرصتی را که در اختیارشان قرار گرفته، برای نسل جدیدی از جویندگان کار و بازاریابان فراهم کنند.

۲) اجبار بی‌اجبار!

بسیاری از افراد فعال در حوزۀ کاری شما، سرشان شلوغ است و وقت کافی ندارند تا شما را در برنامه‌شان قرار دهند؛ بدانید که مشکلی در این مورد وجود ندارد. اگر کسی به شما اطلاع داد که فعلاً در دسترس نیست، ناراحت نشوید و هیچ‌گاه شخصی را مجبور نکنید تا در موقعیتی قرار بگیرد که به‌سادگی نمی‌تواند کاری را انجام دهد. زمانی که مشخص شد یک شخص نمی‌تواند با شما ملاقات کند، مؤدبانه از او برای وقت‌گذاشتن تشکر کنید و ناامید نشوید.

۳) همواره آماده باشید

بدترین اتفاقی که در گفت‌وگوهای قهوه‌محور می‌تواند بیفتد این است که حرفی برای گفتن نداشته باشید. درست است که این دست مکالمات قرار است طبیعی و ارگانیک باشند، اما از جایی به بعد ممکن است حرفی برای زدن وجود نداشته باشد و به همین خاطر هم به شما پیشنهاد می‌کنیم که چند سؤال یا موضوع را برای مکالمه در نظر داشته باشید تا صحبت‌هایتان را به‌سمتی که می‌خواهید، هدایت کنید.

۴) سریعاً درخواست نکنید

بی‌ادبانه‌ترین کاری که هنگام گفت‌وگوهای قهوه‌محور می‌توان انجام داد این است که پس از مکالمه‌ای کوتاه، از شخص مقابل خود درخواستی داشته باشید. این موضوع باعث می‌شود وی احساس کند که صرفاً برای منافع شخصی‌تان از او استفاده می‌کنید. به یاد داشته باشید که در چنین جلساتی، اشخاص با صرف زمان خود به‌سادگی به شما لطف می‌کند و اگر می‌خواهید درخواستی داشته باشید، باید زمان بیشتری را با اشخاص سپری کنید.

۵) پیگیر باشید

بسیار مهم است که در مکالماتتان از شخص مقابل برای صرف وقت خود با شما تشکر کنید؛ رفتاری که بسیار ارزشمند تلقی می‌شود. در ادامه و پس از اتمام این مکالمات نیز همواره به یاد داشته باشید که پیگیر شخص مقابل باشید تا از ارتباطات مداوم با وی مطمئن شوید.

همه‌چیز تنها به حضور فیزیکی خلاصه نمی‌شود

ممکن است بخواهید با شخصی ملاقات کنید یا گفت‌وگوی قهوه‌محور داشته باشید که در شهر یا حتی کشوری دیگر زندگی می‌کند و شاید زمانِ حضور در کنار شما را نداشته باشد. در این صورت، رفتن به یک کشور دیگر غیرمنطقی‌ترین کاری است که می‌توانید انجام دهید!

به همین خاطر هم ذهن خود را محدود نکنید و گفت‌وگوهای مجازی را نیز در نظر داشته باشید. می‌توانید از یک نرم‌افزار ویدئو کنفرانس استفاده کنید، زمانی برای صحبت تعیین کنید و تعهد بگیرید که هر دو قهوه‌ای برای جلسه می‌آورید. هدف کلی این جلسات، قهوه نیست؛ شما در این جلسات ارتباطی صمیمانه‌تر و عمیق‌تر ایجاد می‌کنید، شبکه‌ای پایدارتر می‌سازید و حتی دوستانی پیدا می‌کنید که هنگام مشکلات می‌توانند به شما کمک کنند.

این مطلب به درخواست امین دزواریی تولید و و در وی‌پدیا منتشر شده است. شما هم با مراجعه به صفحۀ مطلب درخواستی می‌توانید محتوای درخواستی‌تان را ثبت کنید تا به غنی‌ترشدن محتوای فضای وب فارسی کمک کرده باشید.
۵/۵ | (۱ امتیاز) امتیازت با موفقیت ثبت شد!
مطالب پیشنهادی ما:

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.